کاهش ۳۲درصدی حجم روان‌آب‌ها نشان دهنده وضعیت بحرانی آب در کشور است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حجم و جریان‌های سطحی آب از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته، در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۲ درصد کاهش داشته که این موضوع نشان دهنده وضعیت بحرانی آب در کشور است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های بارن‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهرماه سال گذشته تا ۲۰ مردادماه سال جاری،‌ بیشترین میانگین کاهش روان‌آب‌ها و جریان‌های سطحی در مقایسه با متوسط بلندمدت، در حوضه آبریز مرزی شرق با ۸۳ درصد و کمترین کاهش در حوضه آبربز دریاچه ارومیه با ۱۱ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، حوضه‌های آبی قره‌قوم و دریای خزر به ترتیب با ۴۷ و ۴۰ درصد، به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را در کاهش حجم جریان‌های سطحی در مقایسه با متوسط بلندمدت به خود اختصاص دادند.

بنابراین گزارش، میزان روان‌آب‌های کل کشور در سال جاری ۵۴ میلیارد و ۶۰۳ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به میانگین بلندمدت با ۸۰ میلیارد و ۵۹۵ میلیون مترمکعب، ۳۲ درصد کاهش داشته است.

به‌رغم اینکه حجم جریان‌های سطحی سال آبی جاری در مقایسه با سال آبی گذشته ۴۶ درصد افزایش داشته، اما همچنان در مقایسه با متوسط بلند مدت با ۳۲ درصد کاهش همراه است.

+1
-12
  

10 دیدگاه

 1. میش مرغ می‌گوید:

  وضعیت آب خیلی بحرانی است …. برنامه ریزی کلان می خواهد و از خیلی از طرحها واجبتر است ، وضعیت زندگی انسانها هم کم کم به خطر می افته چه برسه به حیات وحش !

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

  • مجید NGO می‌گوید:

   برنامه بلند مدت رو باید به کسانی بگی که همش دنبال یارانه اند. همه چیز که یارانه نیست. محیط زیست برنامه ریزی کلان و بلند مدت میخواد. توجه میخواد.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 2. رضا1394 می‌گوید:

  جنگلهای پردرخت و بکر ارتفاعات مترادف و همراه با آبشارها و چشمه ها می باشد که نشان دهنده تاثیر جنگلها در ایجاد و حفظ منابع آب می باشد و لزوم حفظ و احیا و گسترش جنگلها برای تامین آب را نشان می دهد.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 3. رشید می‌گوید:

  درست است علت اصلی کاهش آبهای روان بارش کم در سالهای اخیر میباشد ولی عوامل غیر کارشناسی از جمله سدسازیها و حفر چاههای مجاز و غیرمجاز و انتقال آب به مکانهای دیگر و آبیاری سنتی و قطع درختان و……..دلایل اصلی کم شدن آبهای روان میباشد .متعجبم از افرادی که در بحث آب درکشور فعالیت میکنند آیا درسی که خوانده و مدرکی که گرفته اند و پست ومقامی که داشته و دارند آیا به آب مربوط بوده یا خیر!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

 4. بولوت می‌گوید:

  در اروپا با همه فراوانی آب روانآب حاصل از بارندگی رو تو هر ساختمانی ذخیره میکنن و برا آبیاری فضای سبز استفاده میکنن اما تو کشور ما در غالب منازل مسکونی از آب شرب برا این کار استفاده میشه حتی برا شستن ماشین و … . باید فرهنگ سازی بشه باید کار بشه چرا ما نتونیم آب باران رو در هر خونه ای ذخیره کنیم و برا آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده نکنیم. این یک مورده صدها مورد دیگه هست که میشه با کمی همت و حتی وضع قوانین مرتبط میتوان انجام داد. مثلا تآیید پایان کار ساختمانها رو منوط به داشتن سیستم ذخیره آب باران نمود.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

 5. شوکا می‌گوید:

  هندوانه و خربزه بکارید !!!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 6. reza می‌گوید:

  وقتی جنگل ها را دارن سازمان ها و ارگان ها نابود میکنن و یا منابع طبیعی جنگل را واگذار میکنه میشه این بلا.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 7. reza می‌گوید:

  در حال حاضر بعد از اینکه بندر انزلی شد منطقه آزاد تمامی عرصه های جنگلی پیرامون جاده از رشت تا تالش داره واگذار میشه به سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی تا نابود و ساختمان های بیقواره بوسیله یک سری سود جو و زمین خوار و ………….. بوجود بیاد.
  این یعنی مصرف آب و نابودی جنگلی که تولید کننده آب هست.
  چرا چون قانون یعنی پول .

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 8. جمشید از خوی می‌گوید:

  بحران اصلی ،زاویه نگاه اکثریت آحاد این فلات به موضوع بسیار بسیار ساده شده ای به نام احترام به طبیعت است و لاغیر.!
  این نوع نگاهبه نظر میرسد، اعتراضی و به نوعی انتقام از زیست بوم این فلات است.نگرانی در نقطه ای جدی میشود که به نظر میرسد سعی وتلاش کوشندگان بی غرض این مباحث ،بیفایده وبی ثمر است و لاجرم ما باید دیر یا زود بر روی ویرانه هائیکه آباد بودند سوگواری کنیم.!
  وضعیت فعلی زیستبوم ها،دریاچه ها،حیات وحش،جنگلها ،سواحل دریاها،دامنه کوه ها و کوهستان ها،نشان ازمیزان و چگونگی رفتار ساکنان این فلات را نشان میدهد.
  جای دوری نرویم.!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 9. بهزاد می‌گوید:

  وقتی روشهای ابیاری در بخش کشاورزی مانند دهها قرن پیش است و هدر رفت اب کشاورزی بسیار،نباید جز این انتظار داشت.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>