تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۵۲ سانتی متر بالاتر است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همانطور که پیش بینی میشد همزمان باغ گرم شدن هوا، کاهش میزان بارندگی ها و افزایش تبخیر، تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای خردادماه سال جاری رو کاهش نهاد.

پس از آنکه تراز سطح آب دریاجه در روز دوم خرداد به بالاترین سطح در سه سال اخیر یعنی به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید، تراز سطح آب دریاچه رو به کاهش نهاده و نهایتا در روز پنجم شهریور به ۱۲۷۰/۶۵ متر از سطح دریا رسید.

تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (پنجم شهریور ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۴۲ و ۵۲ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

البته تراز سطح آب دریاچه ارومیه در سال های اخیر همواره از اواخر خردادماه به دلیل افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی ها رو به کاهش نهاده و مجددا از اواخر آبان ماه سیر صعودی نشان می دهد.

اما مقایسه سطح آب دریاچه نسبت به سال های قبل نشان می هد که وضعیت درپاچه نسبت به دوره های مشابه در سال های گذشته بهتر است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای از دریاچه ارومیه مربوط به روز ۵ شهریور ۱۳۹۵ می باشد.

+7
0
  

6 دیدگاه

 1. سلام دوستان
  زیباست؛ این یعنی امید به نجات بالاست.
  این یعنی در فصل باران و برف در ادامه ی سال و بهار سال آینده، دریاچه ی ارومه حال و هوای بکلی دیگری پیدا خواهد کرد که با وضعیت چند سال اخیر فرق اساسی خواهد داشت. من مدتهاست منتظر این خبر بودم؛ زیرا به این می اندیشیدم که اگر بخواهد ما را جواب کند، و یا امید بخشد، آخر تابستان امسال نشانه ی آن را خواهد داد. خبر بسیار خوبی است برای دوستداران ارومیه.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. نیروانا می‌گوید:

  رنگ اب دریاچه در این عکس کاملا قرمز شده
  آیا به خاطر فعال شدن جلبکهای موجد دراب دریاچه است یا علت دیگری دارد ؟
  البته در بعضی از عکسهای ماهواره این به علت روشهای فنی گاهی اب یا پوشش گیاهی به رنگهای دیگری به غیر از رنگ طبیعی خود ظاهر میشوند ولی در این عکسها پوشش گیاهی به رنگ سبز است پس اب دریاچه هم باید به رنگ ابی یا سبز تیره نشان داده شود

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 3. رشید می‌گوید:

  درکشور ما دریاچه های دیگری هم وجود دارند که تنها برای نجات آنها شعار داده شده!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  مصوبین طرح و بانیان این میانگذر زشت و بی حاصل دریاچه نباید هرگز فراموش شوند!!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. شاهین می‌گوید:

  خیلی وضع دریاچه اینجوری و با این رنگ غم انگیز هست.
  راه اصلی نجات ارومیه اختصاص حق آبه آن از رودخانه هایی است که به دریاچه وارد می شوند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 6. فرشید می‌گوید:

  اینکه رنگ دریاچه قرمز است می تواند ناشی از مرجع برداشت تصویر باشد، به طور مثال اگر تصویر از مجموعه تصاویر ماهواره Landsat ک از ماهواره های ناسا است باشد، با انتخاب ترکیبات متفاوت از باندهای ماهواره رنگهای متفاوتی برای ذخایر آبی و پوشش های خاکی به نمایش در می آید. در این صورت جای نگرانی نیست و تنها یک بحث تکنیکی در زمینه پردازش تصاویر ماهواره ای است

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>