وزیر نیرو: نباید بر تغییر اقلیم و وضعیت خاص در زمینه آب سرپوش گذاشت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو شامگاه سه شنبه در سومین نشست شورای هماهنگی حوضه آبریز کرخه که با حضور استانداران ایلام، خوزستان، کرمانشاه، همدان و لرستان و نمایندگان وزارت کشور و سازمان‌های جهاد کشاوزی، محیط زیست و صنایع و معادن برگزار شد، اظهار داشت: هدف از تشکیل این نشست‌ها هماهنگی با استان‌های حوضه‌های آبریز در جهت اتخاذ تدابیر مناسب برای کنترل بحران آب در کشور است.

وی افزود: انتظار وزارت نیرو، همدلی استان‌ها نسبت حل مشکلات پیش روی کشور در حوزه آب است. از استانداران و سازمان‌های درگیر در مسأله آب می‌خواهیم که با توجه به آمارها و تصمیمات اتخاذ شده در این نشست‌ها به سیاستگذاری بپردازند.

چیت‌چیان تأکید کرد: رویکرد وزارت نیرو در مسئله بحران آب، کتمان کردن نیست. ما باید بپذیریم که در ایران تغییر اقلیم صورت گرفته و در یک وضعیت خاص آبی قرار داریم.

وی ادامه داد: باید وضعیت کنونی کشور را در زمینه کمبود آب درک کرد و نباید بر واقعیت‌های موجود در کشور در زمینه آب سرپوش گذاشت.

وی تصریح کرد: متاسفانه آمارهای سازمان‌های بین المللی و داخلی و نتایج مطالعات آن‌ها گویای این وضعیت نامناسب است. بنابراین باید هوشیار بود و با همدلی و انسجام میان مجموعه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط و ذی‌نفعان بر این مسئله فائق آمد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: آمارهای ارائه شده در زمینه منابع و مصارف آب در استان‌های حوضه آبریز کرخه مربوط به سال‌های دهه ۳۰ تا امروز است و چنانچه آمارهای پیش از این سال‌ها بر آن افزوده شود خواهیم فهمید که آیا خشکسالی ها یا ترسالی‌های موجود در سال‌های اخیر ناشی از تغییر اقلیم بوده یا ناشی از تناوب سینوسی خشکسالی ها و ترسالی‌ها بوده است.

وی گفت: اگر با بررسی آمارها به این نتیجه برسیم که اطلاعات و آمارهای کنونی ناشی از تغییر اقلیم بوده ایجاد سازه‌های بزرگ را باید متوقف کنیم، اما چنانچه این آمارها و وضعیت کنونی ناشی از تناوب سینوسی دوره‌های خشکسالی یا ترسالی در دوره‌های کوتاه مدت باشد، باید در احداث شبکه‌های آبیاری تجدیدنظر کرد.

چیت‌چیان تأکید کرد: وزارت نیرو خوشبختانه از نیروی انسانی متخصص و حاذقی برخوردار است و مطمئناً تمام نکات علمی موردنظر برای تدوین و اتخاذ بهترین سیاست‌ها لحاظ خواهد شد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه استانداران و دستگاه‌های ذیربط در حوضه آبریز کرخه در تدوین سیاست‌های توسعه استانی خود منافع ملی و مسأله آب را مورد لحاظ قرار دهند و بهترین راهکارها را برای توسعه استان‌ها برگزینند.گفتنی است، حوضه آبریز کرخه ۷ استان لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، کردستان، مرکزی و خوزستان با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۴۸ نفر را دربر می‌گیرد.

+2
0
  

8 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  البته نباید بر سیاست‌های بسیار غلط و یک بام دو هوا در مدیریت آب هم سرپوش گذاشت!!!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. داوودNL می‌گوید:

  گفته ی ایشان درست. خیلی جاها میتوان سخنان گهربار و مهندسی راند، نمونه اش همین دوست خودمون آقای kooshan. ولی نباید فریموش کرد که ما در ایران زندگی میکنیم..

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 3. رضا1394 می‌گوید:

  متاسفانه بسیاری از مناطق آباد ایران و کشورهای همسایه و جهان به بیابان تبدیل شده که یک قطره آب خوردن هم در آن پیدا نمی شود، افزایش ریزگردها موید این مطلب می باشد. و علت اصلی آن بهره برداری بیش از حد و ناپایدار (مثلا از بین بردن پوشش گیاهی طبیعی و زیر کشت بردن زمین با آب چاه و در نهایت رها کردن زمین برهنه) و نه تغییر اقلیم می باشد. (بنا به گفته خانم ابتکار در کشورهای توسعه یافته بیش از ۲۰ درصد از آب سفره‌ها را برداشت نمی‌کنند مگر اینکه در شرایط بسیار بحرانی و در شرایط تنش آب ، آنهم مشروط به تعادل‌بخشی و تغذیه سفره‌ها، حداکثر ۴۰درصد اجازه برداشت می‌دهند. وی همچنین گفت ۸۵درصد سفره‌های آب زیرزمینی کشور استفاده شده است)
  شاید تغییر اقلیم علت بارشهای سنگین و سیل آسا ( مانند بارش اخیر در مازندران و گلستان و همچنین بارش امسال ایلام ) هم باشد و با حفظ پوشش گیاهی و نفوذ آن در زمین بتوان سفره های زیر زمینی را احیا کرد. و همچنین حفظ پوشش گیاهی می تواند می تواند تاحدی افزایش دما را تعدیل کند. همچنین بایستی تبعات گوناگون افزایش دما مطالعه کارشناسی شود. مثلا برخی کارشناسان می گویند افزایش دما بر اثر گرمایش زمین باعث افزایش حداقل دما خواهد شد نه حداکثر دما که باز جای امیدواری دارد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  طبیعت استادی بسیار چیره دست،بسیار برد بار،قانع با آستانه تحمل بسیار بالا ست،که در فصل ۴ دوره ای امتحانات به داو طلبان بی انضباط نمره ای را میدهد که نمایانگر استعداد آنهاست نه بیشتر ،نه کمتر.!
  حال، تعداد مردودین را شماره کنید.؟!!!
  نمره انسان ایرانی چند است.؟!!!!!!!!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 5. رضا1394 می‌گوید:

  بایستی با بررسی سبک و روش کشاورزی و دامداری و زندگی و تغذیه و خوراک و تجهیزات کشورهایی که مصرف بهینه آب دارند، روشهای متناسب با کشور را پیدا و مصرف آب کشور را اصلاح کرد.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 6. مونا می‌گوید:

  قرنها انسانها بخصوص در مناطق خشک و صحرا با این مشکل مواجه بودند و بر ان هم قلبه کردند. باید با دید عملی به شیوه های انها در مقابل کمبود اب نگاه و بررسی کرد. وبا تکنولوژی جدید راهی پیدا کرد. در قرن بیست و یکم بخصوص در ایران با گستردگی مناطق کارشناسان و مهندسین با تلاش و تحقیق حتما می توانند در این زمینه موفقیت هایی داشته باشند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 7. شکاربان می‌گوید:

  همه جا داره خشک میشه وبی آبی بیداد میکنه اونوقت همه برا لاپوشونی مسئله شکار رو تو بوق وکرنا کردن ومتاسفانه همه چشمشون رو رو این موضوع بستن و فقط حرف میزنن وهیچ کارعملی انجام نمیشه
  البته نه این که بخوام از شکار غیرمجاز دفاع کنم ولی این جوری که داره پیش میره تا چند سال دیگه هیچ زیستگاهی باقی نمیمونه

  داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 8. جمشید از خوی می‌گوید:

  شکار بان”
  کاربر گرامی:
  بیشتر جستجو کنید،بیشتر بدانید،
  یک تنه به قاضی نروید.!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>