وزیر جهاد کشاورزی دستور توقف بهره برداری از جنگلهای شمال کشور را صادر کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در اقدامی تحسین برانگیز که نشان از نگاه ملی و کارشناسانه وی و مشاورانش به سرمایه های طبیعی دارد، در نامه ای به معاون خود (رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) خواستار توقف هرچه سریعتر بهره برداری از جنگل های کشور شد.

این در حالی است که هیئت وزیران در ابتدای فعالیت دولت یازدهم در طی مصوبه ای در تاریخ ۹۲/۱۰/۱۶ بهره برداری صنعتی از جنگل های شمال کشور را ممنوع و برداشت چوب از این جنگل ها را صرفا به پایه های شکسته، افتاده و بیمار محدود ساخته بود.

همچنین دولت طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها را به مجلس شورای اسلامی ارائه و این طرح در تاریخ ۹۴/۳/۲۴ توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، هرگونه بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره تنفس ۱۰ ساله ممنوع خواهد شد.

برخی اساتید و دانش آموختگان جنگل منافع اقتصادی خود را به منافع ملی ترجیح می دهند

متاسفانه برخی از اساتید، دانشگاهیان و دانش آموختگان رشته های مرتبط با جنگل، همواره با توقف کامل بهره برداری از جنگل ها و اجرای طرح تنفس مخالف نموده و به نوعی در راه این راه سنگ اندازی می کنند.

البته علت مخالفت این گروه کاملا مشخص است چراکه اغلب آنان مشاوران، مجریان و پرسنل طرح های جنگلداری هستند و در صورت توقف بهره برداری از جنگل های شمال منافع اقتصادی و مالی آنان نیز به خطر خواهد افتاد.

این افراد همواره سازمان جنگل ها و رییس این سازمان را تحت فشار قرار می دهند تا وی با ممنوعیت بهره برداری از جنگل های شمال کشور موافقت نکند. همین مسئله باعث شده بود تا چندی قبل رییس سازمان جنگل ها استعفای خود را به وزیر جهاد کشاورزی  تسلیم نماید که البته مقام وزارت با استفعای وی مخالفت نموده است.

متاسفانه این افراد که از جامعه دانشگاهی کشور نیز هستند منافع اقتصادی خود و وابستگان خود را به منافع ملی و حفظ سرمایه های طبیعی ترجیح داده و همواره به بهره برداری اقتصادی از یاقیمانده اندک جنگل های کم رقم شمال کشور هستند.

همین موضوع وزیر محترم جهاد کشاورزی را بر آن داشته است تا مستقیما وارد عمل شده و بصورت جدی توقف بهره برداری اقتصادی از جنگل های طبیعی کشور را خواستار شود.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

 

+1459
-171
  

20 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  متاسفانه اینها فقط بر روی کاغذ میباشد و در عمل نه !!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 9

  • سلام دوستان
   رشید عزیز به نکته ی بسیار بسیار مهمی اشاره کرده. یک نفر هم نمی دانم به کدامین دلیل برایش رای منفی داده. دوستان!
   اساس شعار و یا قانون نیست؛ اساس اجرای یک شعار مردمی و یا قانون مفید است.
   مافیای ضد قانون در باب جنگل بسیار فعال و پر قدرت و ثروتمند است؛ مگر اینکه با قدرت تمام قانون به اجرا در آید.
   اجرا نکردن قوانین تصویب شده، بلای بسیار بزرگی را سر جامعه ی یک کشوری می آوَرَد؛ و آن بی باوری مردم است. از این خطرناک تر هیچ چیزی نیست؛ زیرا مردم وقتی بی باور شدند، فردا اگر کاری نیک نیز انجام گیرد، همه و یا بخش بزرگی از جامعه خواهند گفت: این نیز از آن دروغ هاست.
   من ضمن تبریک به جناب وزیر و همه ی ایرانیان دوستدار طبیعت، هشدار می دهم که اگر این قانون که مانند اکسیژن برای نفسِ گرفته ی ایران زمین ضروری است را به اجرا در نیاورند؛ ضربه ی بزرگی به باور ها در باب ایشان و قانون زده خواهد شد.

   در ضمن جنگل های ما دیگر توان بریده شدن را ندارند؛ سودجویان مفتخور ولی این چیز ها سرشان نمی شود؛ “منطق” ارزان می تراشند تا غارتگری همچنان ادامه یابد. من در این باب چندی پیش در یکی از وبگاه های خود مفصل نوشته ام که اینجا دیگر تکرار نمی کنم.

   این را نیز خوب است بیان دارم که ده سال زمان خوبی ست برای تنفس؛ ولی ویرانی جنگل ها در حدی نیست که در طول ده سال بتوان جنگل های ویران و یا نیمه ویران را نجات داد؛ مگر اینکه دوباره تمدید شود.
   ۱ با شناختی که من از جنگل دارم، به نظر من در عرض بیست و پنج سال نبریدن مطلق می توان جنگل های میهن را نجات داد.

   فعلن وقت ندارم؛ در آینده در باب پیشنهادم مفصل در یکی از وبگاه های خود خواهم نوشت.

   زیر نویس ۱ – یک مثال از نمونه های فراوان: جنگل تاسکوی ماسال چند سال پیش به بطور غیر قانونی ویران شد. درخت هایی را دزدان جنگل بریدند که بیش از دو متر قطر داشتند؛ آن نازنینان زیبا تاریخ منطقه را دیده بودند. و از این دست بسیار است.
   حال این سوال پیش می آید که: پس کارخانه ی «چوکا» و کارگاه های وابسته چه می شود؟

   جواب کوتاه: تمامی چوب و زغال و بخش بزرگی از کاغذ را باید وارد کرد. بگذار با جنایتکاران اقتصادی در جاهای دیگر برخورد جدی(بسیار جدی) ضورت گیرد و با پس گرفتن پول های غارتی، در این قسمت بودجه گذاشته شود. با تعارف و شعار خالی نمی توان کشور را نجات داد.
   در ضمن بهترین شکل چوب وارداتی برای کشور ما همان چوب گرده است. پیشتر توضیح مفصل داده ام، پس دیگر تکرار نمی کنم.
   در آینده باز به این مقوله بر می گردم.
   پیروز و سر افراز باشید!

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. رضا1394 می‌گوید:

  با سلام
  ضمن تشکر از این دستور خواهشمند است برای رویش نهالهای تازه و پا گرفتن آنها چرای دامها هم را در جنگل ممنوع کنید. همچنین این اساتید و دانشمندان که با مخالفت سنگ اندازی می کنند بهتر است با کاربردی کردن علوم خود به حفظ اندک جنگلهای باقیمانده و تلاش برای فرهنگ سازی و برنامه ریزی برای احیای جنگلهای مخروبه با گونه های بومی (که به علت تعداد اندک درختان و طبعا نبود دانه و سایه و محیط مناسب قادر به بازسازی نمی باشند) کمک کنند.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 3. علیرضا می‌گوید:

  خدا رو شکر . دمش گرم

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 4. سهند می‌گوید:

  بهره برداری از جنگلهای شمال در قالب طرحهای جنگلداری که با اصول علمی انجام بگیرد نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست. مشکل جنگلهای شمال بهره برداری با طرحهای جنگلداری نیست. مشکل جای دیگه است،تغییر کاربری جنگل جهت احداث ویلا توسط یکسری افراد متمول، تبدیل جنگل به زمینهای زراعی و مرتع جهت چرای احشام که اول با کت زنی شروع میشه و در عرض یکی دو سال با خشک کردن درختان و بریدن شبانه آنها صورت میگیره و جاده هایی که بی هیچ ضابطه ای احداث میشن عوامل تخریب هستند. توقف بهره برداری از جنگلهای شمال منجر به بیکار شدن هزاران نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد شد.به تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان این بخش آسیب خواهد رساند. بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ مانند واحدهای روکش و مبلمان و نئوپان و…. که خوراکشون چوب و شاخ و برگ درختان بهره برداری شده است تعطیل خواهد شد.و آثار منفی اقتصادی و اجتماعی زیادی بر جای خواهد گذاشت. این تصمیم اصلا منطقی نبوده و مغایر با اصول علمی و فنی است.در خود طرحهای جنگلداری که اجرا میشه با پارسل بندی جنگل به قسمت اعظم جنگل تنفس داده میشه.برا حمایت از جنگلهای کشور اول جلو تغییرات کاربری رو بگیرید. ویلاها هر روز دارند به ارتفاعات و عمق جنگل میرند. فلسفه طرحهای جنگلداری در اصل حفاظته دقت کنید در مناطقی که طرحهای جنگلداری اجرا میشه تغییر کاربری وجود ندارد.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 35

  • میش مرغ می‌گوید:

   هیچکس موافق ویلاسازی نیست ولی نکته مبهم در فرمایش شما این هست که جنگلها تا چه زمانی باید برای هزاران نَفَر اشتغال زایی کنند؟
   آیا مساحت جنگلهای ما در این چند سال زیاد شده یا کم ؟
   مگه رویش یک جنگل مثل رویش قارچ هست که به سرعت عمل بیاد ؟
   میراث گذشتگان باید به آیندگان هم برسد واگرنه هیچ کس از مفت بری بدش نمیاد!

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

   • سهند می‌گوید:

    باید بین تخریب جنگل که توسط بومیان و ویلاسازان انجام میشه با اجرای طرحهای جنگلداری فرق بزارید.
    طرحهای جنگلداری با اصول علمی و فنی انجام میشه مناطقی که در آنها طرح جنگلداری اجرا میشه خبری از ویلاسازی و تخریب نیست. یه ذره منطقی فکر کنید لطفا

    داغ Thumb up 2 Thumb down 15

 5. امیر امینی می‌گوید:

  درود بر این وزیر دانا. اقدام شایسته تقدیری بود. امیدوارم دستور وزیر به سرعت اجرایی شود.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 6. جمشید از خوی می‌گوید:

  یک سوال تامل برانگیز اینکه آیا در نوار باریکه شمال کشور پوشش گیاهی بنام جنگل باقیمانده است؟!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 7. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  نتیجه کارشناسى هاى این دانشمندان و دانش آموختگان جنگل را میشود به وضوح در جنگل هاى شمال کشور دید.
  حالا هم انتظار دارند که باور کنیم بدون مدیریت اینها جنگل ها بى صاحب میشود.
  خدا رحم کرد به جنگل هاى ایران آقاى انگورج بازنشست شد والا الان باز یک درافشانى در جواب وزیر کرده بود.
  همین امروز هم براى برخى مناطق نوش دارو پس از مرگ سهراب است.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 8. وحید می‌گوید:

  وزیر محترم جهادکشاورزی دیگه جایی برای تنفس نمونده ،ده سال که ده ساله صد سال هم کمه.
  جناب وزیر هم محبت کنن اسامی اساتیدی رو که سنگ اندازی میکنن به مردم معرفی کنند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 9. وحید.ب می‌گوید:

  در منطقه حفاظت شده جواهردشت و سرولات در جایی با ارتفاع نسبی دوهزار متر در حد بالای جنگل یک معدن شن متعلق به… وجود دارد که همه ساله خاک منطقه وسیعی از کوه را میکند و به اسم پوکه و… تبدیل به ارز کرده و خدا میداند که…
  و این در حالیست که روغن های سازه های هیدرولیک مربوط به معدن کاوی معلوم نیست به چه سرنوشتی دچار میشود!
  هرساله کلی درخت در مسیر قطع میشود و…
  دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران
  هرچند این مورد ظاهراًارتباطی با گزارش شما ندارد ولی خواهشمندم آنرا نشر دهید و اگر برایتان امکان دارد گزارشی در این مورد تهیه نمایید

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 10. DORNA می‌گوید:

  اون میزان از جنگل ها که از بین رفته است حقیقتا غیرقابل بازگشت هست، هیچ جوری اون گنجینه های غارت شده رو نمی شه احیا کرد.

  امیدوارم این طرح پشتوانه اجرایی محکم داشته باشه.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 11. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  ببخشید آقا کدام جنگل؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 12. محسن رزاقی می‌گوید:

  درود بر وزیر محترم جهاد کشاورزی.
  بعد از مدتها انتظار جنگل های زخم خورده و مظلوم شمال، هر چند دیر اما بالاخره این اقدام قابل تقدیر شکل گرفت. بسیار سپاسگذارم. بنده از درستکاری ریاست سازمان جنگل ها و مراتع نیز سپاسگزارم. در مورد. اون اساتید و دانشگاهیان نیز باید بگویم اینجاست که معلوم میشود همه چیز تخصص نیست بلکه صداقت، تعهد، علاقه حسن نیت، و چیزهای دگر مهمتر است. کسی که انگیزه اش از رسیدن به تخصص فقط پول و منافع شخصی باشد بهتر از یک متخلف غیر متخصص میتواند زیان کار باشد مثل آمریکایی که علم استفاده از انرژی هسته‌ای را داشت اما از آن استفاده منفی کرد و آن را سر مردم هیروشیما ریخت که هنوز آثار آن بر جای مانده. ما اگر نخواهیم این متخصصین را باید چه کنیم؟؟!!. لطفا این افراد بی صلاحیت را بدون تعارف از راس کارها بر دارید و افراد با انگیزه و دلسوز را جایگزین نمایید این نکته مهمیست. وقت آن رسیده اشتغال زایی و بحره برداری از جنگل از این حالت فشار بر طبیعت خارج و به شکل گردشگری و راه کارهای دیگر که ضرر کمتری برای طبیعت داشته باشد درآید. بحران بحره برداری غلط، جنگل های ما را به خط قرمز رسانده.
  من که باز میگویم حتی با حذف یک شاخه خشکیده از نظام طبیعت مخالفم. و هنوز شعارم این است:
  ….طبیعت باید بکر و دست نخورده بماند….

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 13. داریوش 2016 می‌گوید:

  توقف ده ساله فایده نداره باید برای همیشه رها بشه بهره برداری و بجای بهره برداری تازه باد جنگلکاری تا دهه ها و حتی قرنها در ایران ادامه پیدا کنه تا شاید جنگلها به گسترده پیشینشون برسن نگاه کنید به روسیه که همش جنگله و یک سانت بیابون نداره تازه اعلام شده گستره جنگلهاش رو با جنگلکاری هم بیشتر هم کرده و سال به سال بیشتر میشه من نمیدونم تو ایران چه خبره و چرا یه عده اصرار دارن ایران کلا بیابون و مترکه بشه با این وضع افتضاحی که سفره های زیر زمینی هم پیدا کرده که دیگه هیچ

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 14. داریوش 2016 می‌گوید:

  ضمنا کی گفته درختهای شکسته و افتاده باید برداشته بشن؟ اینها جزو اکوسیتم جنگل هستن و باید باشن تا با پوسیدنشون جنگل و خاک بازافرینی بشه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 15. آرش می‌گوید:

  جریان درختکاری شرکت سامسونگ چیه یک ملیون درخت در جنگل هیرکان ؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 16. محمد کریمی می‌گوید:

  خدا پدرتو بیامرزه.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 17. شاهین می‌گوید:

  درود و آفرین به جناب مهندس حجتی وزیر فرهیخته و محترم جهاد کشاورزی ، قطعا این یک دستور تاریخی و ماندگار در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور می باشد

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>