رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران: صدور دستور توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال جای تبریک دارد و باید از آن خوشحال بود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اول بان ماه سال جاری وزیر جهاد کشاورزی در اقدامی تحسین برانگیز که نشان از نگاه ملی و کارشناسانه وی و مشاورانش به سرمایه های طبیعی دارد، در نامه ای به معاون خود (رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) خواستار توقف هرچه سریعتر بهره برداری از جنگل های طبیعی شمال کشور کشور شد. (مشاهده نامه وزیر جهاد کشاورزی)

هادی کیادلیری، رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران، درباره این دستور به شرق گفت: این اتفاق جای تبریک دارد و واقعا باید بابت آن خوشحال بود چراکه موضوع وضعیت و مشکلات جنگل‌های شمال کشور جدی است و لزوم تنفس‌دادن به این جنگل‌ها و متوقف‌کردن بهره‌برداری از آن واقعا احساس می‌شد.

در اهمیت استراحت‌ دادن به جنگل‌های شمال کشور و توقف برداشت چوب از آنها شکی نبود که این باید اتفاق می‌افتاد و باید تمهیداتی نیز برای موفقیت این طرح و تداومش لحاظ کرد، تمهیداتی به‌لحاظ تأمین اعتبار و کارشناسان و… همچنین باید تسهیلاتی برای واردات چوب در نظر گرفته شود تا نیازهای کشور در این زمینه تأمین شود و احساس کمبود شکل نگیرد.

کیادلیری البته معتقد است توقف برداشت چوب از جنگل‌های شمال تنها بخشی از مشکلات این جنگل‌های پراهمیت را حل می‌کند و باید نسبت به موارد دیگری همچون تخریب و تجاوز به حریم جنگل‌ها و همچنین ورود دام به این مناطق نیز تصمیماتی جدی گرفته شود چراکه بخش‌های زیادی از این جنگل‌ها نیز به این شکل تخریب می‌شوند.

واقعیت این است که این جنگل‌ها به اندازه کافی مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند، این در حالی است که جنگل‌های شمال آن‌قدر با ارزشند که نباید به چشم چوب به آن نگاه کرد، چون این جنگل‌ها میراث طبیعی جهان است و مساحت تحت پوشش آن نیز به‌شدت کاهش پیدا کرده.

اهمیت این دستور در این است که ما باید در این سال‌ها وقت بگذاریم و دیگر مزایای جنگل را (به‌غیر از چوب که تاکنون تنها مزیت جنگل می‌شناختیم) نیز بشناسیم و مورد توجه قرار دهیم، تاکنون نوع رویکرد رایج و رسمی به جنگل‌ها صرفا اقتصادی و از منظر بهره‌برداری از چوب آن بوده است.

+512
0
  

9 دیدگاه

 1. کلارى می‌گوید:

  این یک طرح ملى است که اثرات مثبت آن در سالهاى آینده معلوم مى گردد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 2. یاشار می‌گوید:

  گرچه خیلی دیر شده ، امیدوارم همین حالا هم جدی گرفته بشه و به آن عمل کنند .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 3. رضا1394 می‌گوید:

  جنگلهای طبیعی بدون نیاز به آبیاری، بیل زدن، هرس، کود و سم انواع فواید و مزایا را به ما تقدیم می کنند و فقط باید آنها را از بین نبریم.برای مثال در تابستان از راه شمال به مشهد می رفتیم و گرمای هوا واقعا قابل تحمل نبود ولی به محض ورود به جنگل طبیعی گلستان هوا کاملا خنک شد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 4. سلام
  ای که ره نجات می جویی؛ زنده باشی، کز دلِ ما می گویی.
  در ضمن خبری ناگوار در باب قتل عام شبانه و ناجوانمردانه ی غاز های مهاجر در نظرگاه آخرین پست وبلاگ «دریای تالش» نهاده ام که می توانید آنجا بخوایند. شکار شبانه بسیار بسیار کریه است.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 5. خورشید می‌گوید:

  رحمت خدا بر تصمیم گیرندگان و مجریان شریف این طرح و همه ی کوشندگان حوزه ی محیط زیست و حیات وحش کشور

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 6. داریوش 2016 می‌گوید:

  بزرگترین مشکل کشور ایران کمبود درخت هست باید هر جا رو میشه درختکاری کرد

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. داریوش می‌گوید:

  بالاخره آرزوی خیلی از طبیعت دوستان ایرانی محقق شد

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 8. محسن رزاقی می‌گوید:

  با کمال میل از این تصمیم استقبال میکنیم و حالا بی صبرانه منتظر عمل هستیم. و نگران، که نکنه هزار و یک تبصره از توش در بیاد، حتی یک شاخه خشکیده جزو اکوسیستم است و نباید مستثنی باشد (سهم موریانه ها، قارچ ها، خزه ها، ووو…..).

  و امیدوارم با این هدف و انگیزه پیش بریم:
  که باید نیاز به اشتغال و چوب بکمک راه کارهای دیگه تامین بشه که نه فقط در این ده سال و بلکه برای همیشه جنگل را برای ارزش واقعی اون نگهداری کنیم نه فقط به چشم یک ذخیره جهت منافع و بهره برداری بهش نگاه کنیم و به واقعیت این شعار برسیم:
  …طبیعت باید بکر و دست نخورده بماند…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 9. شاهین می‌گوید:

  آفرین درود به همت و تدبیر وزیر محترم جهاد کشاورزی و همچنین ریاست محترم سازمان جنگلها و مراتع کشور

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>