خرس قهوه ای پس از ورود به روستایی در سمیرم زنده گیری و به اصفهان منتقل شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روزر گذشته (دوشنبه) گزارشی مبنی بر ورود یک خرس به روستای ماندگان در حاشیه سمیرم به اداره محیط زیست این شهرستان ارائه گردید.

به دنبال این گزارش بلافاصله اکیپی از نیروهای یگان محیط زیست سمیرم، کارشناس محیط طبیعی و دامپزشک از اصفهان به محل اعزام شدند.

نیروهای محیط زیست پس از حضور در محل متوجه شدند که خرس مذکور پس از ورود به روستا و حمله به یک سگ مجددا کمی از روستا فاصله گرفته و در نقطه ای به صورت بی حال روی زمین خوابیده است.

پس از آن مامورین به خرس نزدیک شده و با شلیک دو تیر بیهوشی خرس را بیهوش نموده و پس از مهار حیوان بوسیله تور آن را به خودروی محیط زیست منتقل نمودند.

این خرس که به لحاظ جنسیت نر و بالغ است به دلیل نامعلومی دچار ضعف و نوعی ناراحتی داخلی است اما در ظاهر حیوان علائمی از جراحت وجود ندارد.

خرس مذکور هم اکنون جهت درمان به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان منتقل شده است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+213
0
  

18 دیدگاه

 1. سلام دوستان
  این نتیجه ی محیط زیست ویران شده، دِگر شده و غارت شده است. شما نمی توانید در طبیعت کشور هم خرس و پلنگ داشته باشید و هم محیط زندگی آن ها را نا امن سازید. باید یکی را برگزید. و گرنه با اضافه شدن تعداد این دو جانور، در آینده مشکلات بسیار زیادی در پیش رو خواهد بود. به همین خاطر من با رها سازی شیر و ببر در طبیعت ایران سخت مخالفم.

  دولت باید مسئولیت امنیت این محیط ها را مستقیم به عهده بگیرد. به بهانه ی اینکه بودجه نداریم، نمی توان شانه خالی کرد. اگر بودجه ندارید، به مردم طبیعت دوست ایران رجوع کنید. صندوق های ویژه برای کمک در سرتاسر میهن ایجاد نمایید(هزاران صندوق). اگر این برنامه در پیش گرفته می شد، قرق های ملی سه استان میهن به بخش خصوصی تقدیم نمی شد. شاید بعضی بگویند: آقای حبیبی ما می خواهیم خدمت کنیم. من نیز سخن آن دوستان را می پذیرم؛ پس لطف کنید آن خدمت را بدون داشتن امتیاز شکار انجام دهید؛ نخواهید داد؛ زیرا هدف اصلی شما(بخش خصوصی) از در اختیار گرفتن قرق های ملی، شکار است.
  به این نوع برنامه های ضد میهنی باید فورن پایان داد.
  یک نمونه از بسیار را اینجا می آورم تا مشت نمونه ی خروار باشد: «فیاض شجاعی٬ دادستان دیوان محاسبات استان همدان از لغو قرارداد واگذاری غار «علیصدر» و ۲۴۰ هکتار از اراضی اطراف آن به یک شرکت خصوصی خبرداد.

  آقای شجاعی روز سه‌شنبه (۱۸ آبان) به خبرگزاری صدا و سیما گفته مسئولان استان همدان در اقدامی «غیرقانونی» اقدام به امضای قرارداد این واگذاری کرده‌اند.

  به گفته این مقام مسئول٬ غار «علیصدر» در پی این قرارداد به شرکتی خصوصی واگذار شده بود که «شماری از مدیران دولتی نیز در آن مسئولیت دارند.»
  این گزارش آزار دهنده، طولانی است که من اندکی از آن را اینجا گذاشتم. در آن گزارش از جمله آمده: که بخش خصوصی از آن غار(با فروش بلیت) ۴۰ میلیارد تومان سود برده. آنوقت دوستان مسئول می گویند که ما بودجه نداریم! خوب همین ها خود بودجه است.

  گاه از سد ها بار تذکر و نوشتن واقعن خسته می شوم؛ و لحظاتی بعد، باز با عشق به محیط زیست زخمی، دوباره دلبسته می شوم؛* و این دیگر دست خودم نیست؛ پس باز و باز و باز با دل گریان می نویسم، به امیدی که گوشی شنوا یافت شود؛ و ژرفای سخن آنطور که باید، دریافت.

  * منطق من در تکرار این است: گر من نگویم؛ گر تو نگویی؛ چه کسی خواهد گفت؟

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 5

  • فاتح می‌گوید:

   شکارگاه خصوصی تیر خلاص به محیط زیست ایران هست

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 9

  • خورشید می‌گوید:

   جناب حبیبی عزیز
   به سهم خودم از زمانی که صرف کردید و مطالب مهمی که فرمودید سپاسگزارم.
   واقعیت اینه که توی این کشور پول اصلا کم نیست!!
   اونچه که کمه آگاهی احساس مسئولیت و تعهد نسبت به این آب و خاک و آیندگانه!
   پول بی حدی از هزاران راه در این کشور به دست میاد که بسیاریش جنبه ی عمومی داره و متعلق به تمام مردمه اما متاسفانه توسط معدودی تصاحب و چپاول میشه و به هدر میره!
   بنده معتقدم با مدیریت منابع و یک برنامه ریزی علمی و کارشناسانه کشور ما قطعا می تونه مجددا عرصه ی حضور تمام گونه های گربه هامون باشه! و ما یک بار دیگه از داشتن این نمونه های بی نظیر به خودمون ببالیم و به موازاتش و از همین طریق درآمد بسیار قابل توجهی هم برای امر حفاظت از محیط زیست و حیات وحش جذب کنیم.
   اما……………..

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 2. در منگفت قبلی، از جمله نوشتم: «به همین خاطر من با رها سازی شیر و ببر در طبیعت ایران سخت مخالفم.»
  گذشته از آن، باید اضافه کنم که هم شیر و هم ببر پلنگ را نیز شکار می کنند. علاقه ای عجیب به کشتن آن دارند؛ چنانکه بسیار گاه بی استفاده از گوشت آن جانور، بعد از خفه کردن آن، ره خود می گیرند. شاید بر مبنای همین اصل باشد که گرگ ها آنجا که پلنگ هست(تازه پیدا شده) را به سرعت ترک می کنند و به منطقه ی دیگری می روند.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 3. سهند می‌گوید:

  حیوان مریض و پیر شده دیگه آخر عمرشه تلف میشه

  داغ Thumb up 5 Thumb down 8

 4. نیروانا می‌گوید:

  زخم روی پوزه خرس کار سگه از سرنوشت اون سگ چیزی نگفته

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 5. جمشید از خوی می‌گوید:

  در دسترس بودن تفنگ بیهوشی بعد از تحمیل تلفات قابل توجه به حیات وحش فلات ایرن ،امری پسندیده، ولی زخمی شدن صورت خرس بیهوش نشان میدهد که هنوز با روش حمل و انتقال سالم حیوان به مکان مورد نظر فاصله معنی داری وجود دارد.!!
  میتوان حدس زد که خشکسالی های مدت دار گریبان حیات وحش جنوب اصفهان را نشانه رفته و جانوران پغیر گوشتخوار، برای رفع گرسنگی به باغات سیب منطقه تردد میکنندو احتمالا برای کاهش خسارت باغداران منطقه ،این خرس سالم، مسموم شده و به آمار تلفات خرس در سال جاری بایستی یک قلاده دیگر اضافه کرد.!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 6. اشکان می‌گوید:

  دم مردم این روستا گرم که کار عاقلانه و درست رو انجام دادن ، و به جای کشتن حیوون و هر کار جاهلانه دیگه ای به محیط زیست اطلاع دادن

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 7. رشید می‌گوید:

  باسپاس از زحمات افرادی که در نجات خرس سهیم بوده اند.ولی اینکه دامپزشک از اصفهان تا محل رفته و حداقل چند ساعت بطول انجامیده نشان دهنده ضعف سازمان دربرابر این چنین حوادث و امثال آن میباشد!!!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 8. یاشار می‌گوید:

  حیواناتی که به مناطق مسکونی وارد میشوند، غالبا از بی غذایی و بی آبی مجبور به این کار می شوند . مگر موجود زنده می تواند بدون آب و غذا زنده بماند ! بیچاره چقدر لاغر و نحیفه !

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 9. کاکو می‌گوید:

  بابا دو تا ققس درست بزارید واسه این موقع ها نه قفس آهنی، امیدوارم که مسومش نکرده باشند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 10. خورشید می‌گوید:

  سمیرم…. چه اسمی… چه خاطره ی تلخی رو زنده می کنه این اسم….
  بازم خدا رو شکر که شکارچیان خرس به این یکی حمله نکردن و شکمشو پاره نکردن و از کثافت کاریشون فیلم نگرفتن!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

  • نیروانا می‌گوید:

   ولی از اجتماع افراد محلی به ویژه نوجوانها میتوان امیدوار بود که با آموزش و بازگویی این موضوع که باید به طبیعت و محیط زیست طبیعی خود افتخار کنند نسلی علاقه مند به وجود آورد و خاطره تلخ آن فرد نادان را پاک کرد

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • فاتح می‌گوید:

   ظاهرا سمیرم زیستگاه خرس هست و تعداد زیادی خرس در اون ماطق هستند..باید در این مورد تحقیق کاملی صورت بگیره..هر وقت اسم سمیرم رو میشنوم یاد اون شخص نامرد میفتم..هیچوقت نتونستم اون کلیپ رو تا اخر تماشا کنم..واقعا یه انسان چه طور میتونه همچین کاری بکنه..

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. محسن رزاقی می‌گوید:

  به گمانم که احتمال عفونت هم وجود داره.
  به هر حال انشاالله که این حیوان نجات پیدا کند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 12. مونا می‌گوید:

  معمولا بموقع انتقال هر حیوانی، روی چشم او پارچه نمدار می گذارند تا مانع دیدن و افزایش استرس حیوان بشود.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 13. آیت عزیزی می‌گوید:

  سلام.
  من از اهالی این روستا هستم.واقعا متاسفم که حفاظت منطقه ای به عظمت دنا به دست محیط بانان کهکلویه و بویر احمد افتاده است.اگر مدیریت این منطقه به عهده اصفهان بود بهترین زیستگاه میشد.اما در حال حاضر مدیریت ضعیف یاسوج باعث نابودی این زیستگاه شده است.در این ماجرا نیز مانند ماجرای پلنگ فروردین ۹۵ کمک اهالی روستا قابل توجه و عدم توجه محیطبانان یاسوج باعث تاسف بوده است و هیچ همکاری صحیحی در این رابطه نداشتند.در عوض همکاری و توجه اصفهان فوق العاده بوده است.محیط بانان کهکلویه به جای همکاری و ترغیب مردم به حفظ محیط زیست فقط باعث درگیری و اغتشاش بوده اند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>