درخواست روسیه برای مبادله پلنگ با ببر / ابتکار: در حال بررسی موضوع هستیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): موضوع دومین مبادله پلنگ ایرانی با ببر روسی روز جمعه (پنجم آذرماه) در مذاکرات مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و مراد کریموف معاون وزیر منابع طبیعی و محیط زیست این کشور بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، در این مذاکرات که در سفارت ایران در مسکو برگزار شد، سفیر ایران و معاون وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه ضمن بررسی مشکلات محیط زیستی، راه های همکاری و تبادل تجربیات برای حل مسائل مختلف در این زمینه را بررسی کردند. بنا به اعلام کانال تلگرامی سفیر ایران در مسکو، وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه پیشتر در نامه ای به سازمان حفاظت محیط زیست ایران نسبت به مبادله دو ببر آمور روسی در قبال دو پلنگ ایرانی اظهار علاقه کرده بود.

…………………………….کارشناس روس در حال انتقال پلنگ ایرانی به روسیه در سال ۱۳۸۹

معصومه ابتکار در گفت و گو با ایرنا در این باره گفت: نامه ای از روسیه در مهرماه به سازمان محیط زیست ارسال و این موضوع (مبادله ببر و پلنگ) در آن مطرح شد اما در حد درخواست بود.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست فعلا در این زمینه برنامه ای ندارد گفت: ما هنوز نظر خود را اعلام نکرده ایم و در حال بررسی آن هستیم.

برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ دو قلاده پلنگ ایرانی با ۲ ببر آمور مبادله شد که یکی از ببرها بعد از ورود به ایران به دلیل بیماری مشمشه جان باخت و ببر دیگر که مشکوک به این بیماری بود ۵ سال در قرنطینه زندگی کرد که بالاخره با تلاش دوستداران محیط زیست و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و انجام آزمایش های متعددی مشخص شد که این ببر بیمار نیست و از قرنطینه رها شد.

پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست در دولت گذشته مجددا تصمیم به مبادله چهار پلنگ دیگر با چهار ببر روسی داشت که با مخالفت شدید طرفداران محیط زیست و دخالت نمایندگان مجلس، مرحله دوم این تبادل منتفی گردید.

+3055
-2872
  

46 دیدگاه

 1. پلنگ هفتاد قله(مهراب) می‌گوید:

  ما هنوز فرهنگ حفظ منابع طبیعی و حیوانات رو درک نکردیم.
  وقتی حفظ و بقای حیوانات موجود بدون هیچ مشکلی بود اون وقت هست که باید به فکر مبادله ببر با پلنگ بود.
  زیرا هنوز بقای حیوانات موجود در بعضی از نقاط ایران در حاله ای از ابهام است و شاید در آینده ای نه چندان دور پلنگ ایرانی هم منقرض شود.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  مبادله ببر روسی و پلنگ ایرانی از دستاوردهای اشتباه و البته عمدی دولت قبل بود هدف از چنین برنامه هایی در دولت قبل جلب توجه فعالان حوزه محیط زیست به چنین برنامه هایی و عدم توجه به تخریب گسترده محیط زیست توسط دولت بود از سویی دولت وقت محیط زیست را محیط ایست دانسته!! و از سویی دیگر با برنامه هایی دهان پر کن از قبیل تبادل ببر و پلنگ همت گماشته بود! درست مثل یک شعبده باز که حواس و توجه شما را به خوبی منحرف کرده و با زیرکی و تردستی نمایشی زیبا و دور از تصور را برای تماشاگران به ارمغان میاورد
  در حال حاضر ما با مشکلات متعدد زیست محیطی روبرو و جلوگیری از تخریب گسترده زیستگاه ها باید در اولویت سازمان باشه در زمانی که وضعیت پلنگ و یوزپلنگ و خرس سیاه و قهوه‌ای و مرال و شوکا و گوزن زرد و میش مرغ و هوبره و بسیاری از پرندگان شکاری و بسیاری از دیگر گونه ها مناسب نبوده و گاها در خطر انقراض هستند هیچ لزومی بر تبادل ببر روسی و پلنگ ایرانی نیست
  ورای اینها ببر روسی در مناطق بسیار سردسیر زندگی کرده و پروژه ای برای رهاسازی از ابتدا غلط خواهد بود
  چنین مبادله ای تنها به عنوان برنامه ای برای باغ وحشها موثر خواهد بود و برنامه ای برای رهاسازی ببر سیبری به بیراهه خواهد رفت
  البته متاسفانه همیشه عده ای پروژه بگیر در سازمان ح م ز به دنبال چنین برنامه هایی برای خود بوده تا به نوایی برسند!
  امیدوارم سازمان و خانم ابتکار با برنامه ریزی دقیق هر چه بیشتر به دنبال رفع مشکلات زیست محیطی بوده و از برنامه هایی که صرفا وقت و هزینه سازمان را به فنا میدهد حمایت نکنند

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 8

  • سلام دوستان
   جناب شهرابی عزیز، شما بدرستی بعضی از جانوران و پرندگان در خطر افتاده را نام برده اید؛ ولی یکی از مهمترین ها از قلم مبارک شما افتاده – رُودَک ایرانی که همان وَشَق عربی باشد. این حیوان در ایران زمین در مرز نیستی و هستی قرار دارد. بعضی از دوستان این جانور درنده را به غلط سیاهگوش می نامند؛ در حالیکه سیاهگوش همان کارال است. به این نکته پیشتر نیز پراخته بودم، ولی چون دیدم دوستی با نام «ایرانی» دوباره رُودَک یا وَشَق را سیاهگوش نامیده؛ پس نوشتن این تذکر را لازم دانستم.
   در ضمن من نیز با رها سازی شیر و پلنگ در طبیعت ایران به شدت مخالفم که اگر لازم شد دلایل خود را می نویسم. و هم به شدت مخالفم که این جانوران را از طبیعت جدا کنند و برای استفاده در سیرک بکار گیرند؛ زیرا ما فرهنگ نگهداری را آنطور که باید نداریم. چندی پیش عکسی دیدم از مناطق جنوبی ایران که مسئولین سیرکی تعداد زیادی شیر را در دو قفس کوچک، تقریبن می توان گفت روی هم ریخته بودند؛ و این نوع برخورد با جانوران ظلم است؛ ظلم آشکار.
   ولی حق است برای آن ببر که یار خود را از دست داده یک جفت آورده شود. آن حیوان را از محیط خود دور ساختید و حالا باید در تنهایی مطلق بگذراند زندگی را تلخ؛ و این حق نیست. یک لحظه به این بیندیشید که به شما بگویند باید عمری در تنهایی مطلق زندگی کنید! پس یا آن را به روسیه بفرستید تا در سیبیرِ* زیبای سرد – وطن اش – در کنار باقی ببر های آمُور زندگی کند، و یا برایش جفت بیاورید.
   * اصلِ این واژه سیبیر است، که در ایران سیبری جا افتاده؛ مثل کلاشنیکف که شده کلاشینکف! واژه ای به شکل کلاشینکف در زبان روسی وجود ندارد؛ در واقع از من در آوردی های وطنی می باشد، که حالا دوستان می گویند: «حرف مرد یکیست»!

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

   • «در ضمن من نیز با رها سازی شیر و پلنگ در طبیعت ایران به شدت مخالفم …»
    پوزش و اصلاح: شیر و ببر درست است.

    داغ Thumb up 5 Thumb down 4

   • مسعود شهرابی می‌گوید:

    سلام جناب لیثی حبیبی
    برای من وشق منحصر به فرد ترین و زیبا و جالبترین نوع گونه های گربه وحشی در کشور هست واقعا این گونه خارق العاده ترین نوع گربه هاست که فوق العاده جذاب هست شاید جمعیت این گونه به خاطر چثه و توانایی‌های خاص نسبت به برخی گونه های دیگر کمتر مورد تهدید قرار گرفته باشه اما به هر حال جمعیت این گونه هم قطعا نسبت به گذشته کاهش قابل توجه ای داشته و باید بیش از اینها مورد توجه قرار بگیره به خصوص تهدید این گونه توسط سگهای گله…
    اینکه برخی به اشتباه به وشق، سیاه گوش میگویند هم به علت اندک موهای تیره روی گوش هست که نباید خیلی جدی گرفته بشه

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. هادی می‌گوید:

  میراث ایرانی فروشی نیست، میراث ایرانی مبادله ای نیست، آیا قرارداد ترکمنچای دیگر میخواهید؟؟؟ آیا ببر سیبری به درد ما میخورد؟؟؟ آیا این ببر ارزش تبادل دارد؟؟؟ ببر مازندران منقرض شد رفت ، بداد یوز خودمون برسید بداد میراث خود ایران برسید!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 7

 4. نیما می‌گوید:

  نباید انجام بشه

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

 5. ایرانی می‌گوید:

  شما رو به اون خدایی که میپرستید در حال حاضر و با این امکانات و شرایط بگذرید از سودای پوچ احیای ببر مازندران یا شیر ایرانی و هرچه در توان دارید رو در حفظ اندک حیات وحش باقی مانده و احیای محیط زیست بیمار این کشور صرف کنید.
  فراموش کنید موضوعی رو که هیچ تخصصی در اون ندارید و هرچه میخواهید برای این آزمون از پیش معلوم هزینه کنید برای حفظ یوز،سیاهگوش،کاراکال،پلنگ،گور،فک،کل و بز،قوچ و میش،شوکا و گوزن زرد و…اندک حیوانات باقی مانده در حیات وحش و تربیت متخصصان آگاه به دانش روز و وسایل ضروری و مورد نیاز محیطبانان شریف و مظلوم این کشور هزینه کنید.
  هرآنچه که برای طرح از پیش شکست خورده میخواهید هزینه کنید صرف کمک گرفتن از متخصصان خارجی یا حتی ارسال موقت دلبر و کوشکی همراه با کارشناسان سازمان برای آموزش، به کشوری دیگر جهت تکثیر هزینه کنید و هرچه زودتر از هوای آلوده و کشنده تهران دورشان کنید.
  آزموده را دوباره آزمودن خطاست خانم ابتکار و نگذارید داغ این ننگ همچون مدیران گذشته بر پیشانی شما هم نقش ببندد.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 6. ایرانی می‌گوید:

  حالا که این بحث پیش کشیده شد بد نیست پیش از هرچیزی سازمان محیط زیست از شرایط هیرکان پلنگ رها شده در طبیعت به مردم اطلاع رسانی کنه که شرایط این گنجینه ارزشمند کشورمون چگونه است؟
  آیا این حیوان تا الان تونسته شرایط سخت زندگی در طبیعت مخصوصا پاییز سخت و سرد امسال مازندران را تا الان تحمل و پشت سر بگذاره؟
  قطعا این موضوع یک جرقه ناگهانی و مربوط به امروز و دیروز در ذهن روسها و س.م نبوده اما آیا بهتر نبود اگر هم سودای این چنینی در سر خانم ابتکار و س.م بود بجای رهایی این موجود ارزشمند اقلا اونها رو به روسهای حریص که چشم طمع به پلنگهای سرزمین ما دارند میدادند و درکنار آن بجای گرفتن و به کشتن دادن ببرهای نادر سیبری در باغ وحش تهران کارشناسانی رو همراه پلنگها برای آموزش به محل نگهداری این حیوانات به سوچی میفرستادند تا بیاموزند چگونه باید توله های یتیم حیواناتی چون پلنگ رو برای زندگی در طبیعت و رهاسازی مجدد آموزش داد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 7. شوکا می‌گوید:

  دادن پلنگ به روسیه خیانت است

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 8. میش مرغ می‌گوید:

  خجالت بکشید و به دنبال حفظ یوز پلنگ و سیاه گوش و سایر گربه سانان باشید و نمایش تبلیغاتی اجرا نکنید !

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 9. امیر عرفان می‌گوید:

  واقعا مسخره است
  اول باید جا و مکانش رو درست کنند که مثل دفعه قبل نشه
  بعدم شما اول اون شیرهاى اسیایى که قرار بود بیارید ارم رو بیارید بعد بیایید یه مسىله دیگه شروع کنید
  اما اگر بتونن ببر را دوباره به جنکل هاى ایران بازکردانند عالى میشود ولى اگر بتوانند !
  اما اول باید شیرهاى اسیایى را بیاورند که بومى ایران است
  ببر امور بومى ایران نیست

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 10. مجید می‌گوید:

  دوباره؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 11. یوزپلنگ آسیایی می‌گوید:

  کیا موافق

  داغ Thumb up 10 Thumb down 10

 12. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  به نظر حقیر اگر این تبادل با پلنگهای باغ وحشی انجام شود اشکالی ندارد (یک ببر سیبری ماده در باغ وحش تهران موجود است و می توان آنها را اضافه و تکثیر کرد) ولی اگر قرار است پلنگی صید شود اشکال دارد زیرا اولا در حال حاضر بودجه و علاقه و اراده و دانش کافی برای ابن کارها در کشور موجود نیست شاهد بر این مدعا این است که طی این چند سال جز دوربین گذاری چه کاری برای حفاظت از یوز شده و یوزها چند تا افزایش پیدا کرده( و اگر بودجه ای است بهتر است وقت و انرژی و بودجه را برای یوزها صرف شود و بعد پروژه های دیگر تعریف شود.) این در حالی است که روسیه ۲۰ تا ۳۰ ببر را به ۳۶۰ قلاده ببر افزایش داده است. علاوه بر این با دو ببر نمی شود نسل ببر را احیا کرد و دچار مشکلات همخونی و درون زایی می شویم که در نظرات قبلی به آن اشاره شده. برای مثال در شیرها همخونی باعث افزایش سطح تستوسترن و کم شدن کیفیت اسپرم و لقاح می شود که با جا بجا کردن نرها این مشکل را رفع می کنند. در آخر باید گفت وضع پلنگها در کشور هم خوب نیست و تعداد ان به شدت کاهش یافته برای مثال در سال ۵۶ در منطقه حفاظت شده جاجرود ۳۲ پلنگ وجود داشت که در سال ۸۰ به دو عدد کاهش یافته و در حال حاضر گاهی به صورت عبوری دیده می شود و در هیچ جای کشور یک جمعیت صدتایی پلنگ نداریم مثلا در بهترین زیستگاه کشور یعنی پارک ملی گلستان در سال ۹۰ بین ۲۳ تا ۴۲ قلاده برآورد شده و در مناطق دیگر بسیار کمتر می باشد ودر اکثر زیستگاهها یکی دو تا بیشتر نمانده و از سوی دیگر زیستگاهها با جاده ها از هم جدا شده اند که هرسال شاهد تصادف و تلف شدن چند پلنگ در جاده ها می باشیم و مهاجرت آنها سخت و خطرناک می باشد. با توجه به زیستگاه مناسب پلنگ یعنی نواحی مرتفع پردرخت و نزدیک منابع آب (پلنگ هر روز آب می نوشد) ، در زاگرس و البرز مناطق مناسب زیادی وجود دارد. برای مثال ۴۳ درصد استان لرستان را جنگلها تشکیل داده و هنوز لکه ها و نوارهای جنگلی انبوهی مانده که نه به کف آن آفتاب می خورد که علف داشته باشد و به درد چرا بخورد و شکر خدا هنوز معارض و متصرفی پیدا نکرده و مطمنا در بسباری از آنها پلنگ یافت می شود و با شناسایی و ارتقا آنها ضمن حفظ این کوهستانهای خوشمنظره انبوه جنگلی و منافع بی شمار آنها باعث حفظ و افزایش و همچنبن تسهیل مهاجرت پلنگها خواهد شد در کنار آنها با ایجاد راهروهایی زیر جاده ها در مسیرهای مهاجرتی آنها می توان به حفظ آنها در آینده کمک کرد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 13. پارسى می‌گوید:

  درسته که گفته میشه ببر مازندران پنجاه و هفت ساله که منقرض شده ولى ما هنوز تحقیقات گسترده اى توى جنگل های هیرکانى درموردش نکردیم.حتى اگه نیم درصد هم احتمال وجودش باشه حتما مى ارزه.هنوز مطمئن هم نیستیم که ببر سیبرى با شرایط اقلیمى جنگل هاى هیرکانى کنار بیاد هرچند گفته میشه نیاى مشترک هردو ده هزار سال پیش میزیسته و بیشتر از لحاظ خونى به هم نزدیک بودن.در صورت معاوضه هم حتما باید ببرى بگیریم که در اسارت نبوده باشه و حتما شکارچى باشه.البته وضعیت پلنگ ایرانى هم اونقدرا جالب نیس که راحت بخوایم دست به همچین معامله اى بزنیم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 14. Alireza می‌گوید:

  به نظرتون کار خوبیه؟
  نه/آره

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 15. مونا می‌گوید:

  مبادله شود ولی به فکر نجات یوز پلنگ باید بود.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 16. آ.ک می‌گوید:

  اگر شیر بود و مکانش هم بود میشد فکر کرد ولی ببر سیبری با هیرکانی متفاوت است سابقه ی خوبی نداشتیم

  من هنوز به وجود ببر هیرکانی در شمال ایران و قفقاز امید دارم ولی در مورد وجود شیر تقریبا احتمال صفر است مگر این که طی رفتار عجیبی شیرها به کوه های بختیاری پناه آورده باشند و میدانیم آخرین شیر نه در بیشه بلکه در ارتفاعات شمال دزفول دیده شده و کشته نشده ولی واقعا امید در حد صفر است ولی خود صفر نیست

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

  • هادی می‌گوید:

   دوست عزیز مشکل اصلی ما نبود شکار برای گربه سانها و دیگر حیوانات شکارچی ما مثل گرگ هست، که این مسئله باعث تقابل بیش از پیش این گروه ها شده و در نتیجه حذف گروه های ضعیف تر مثل یوز ، حالا ما شیر رو کجای این اکو سیستم قرار بدیم، یا ببر اونم ببر سیبری میخوایم چکار؟؟؟؟؟

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

   • هادی عزیز به نکته ی مهمی اشاره کرده؛ روزی جانوران درنده را در میهن ما به مرور زمان نابود کردند. یکی از دلایل کمیاب شدن پلنگ و در مرز نابودی قرار گرفتن رُودَک و … نبودن طُعمَه است. بعضی از عزیزان، زمان حضور شیر و ببر در ایران را با زمانه ی ما به اشتباه گرفته اند – کو آن بیشه زاران انبوه و فراوانی طعمه؟

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • نیروانا می‌گوید:

   بعد از گله سه تایی که در شمال دزفول دیده شده ( دهه بیست ) در دهه چهل هم جسد یک شیر در سیلاب رود دز دیده شده یعنی در این بازه زمانی بیست ساله این نسل ادامه داشته بعد یکهو ناپدید شده در تایید نظر شما این مطلب را گفتم

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 17. کیوان می‌گوید:

  من شک ندارم اینها ببرهای مریض و بیمار خود راکه میدانند امیدی به علاج انها نیست رو زود میخوان با پلنگ مبادله کنن

  ما نیازی به ببر نداریم چون محیط زیست ما با شرایط فعلی جایی برای پلنگ و گرگ نداره چه برسه به ببر

  وقتی توان رهاسازی اون رو نداریم واسه چی پلنگ رو از دست بدیم ؟؟

  از نظر بنده حماقتی بیش نیست
  امیدوارم کارشناسان کاردان تصمیم بگیرن نه افرادی که اسمشان کارشناس هست

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 18. داریوش 2016 می‌گوید:

  ببر میخواید بیارید کجا رها کنید؟
  ملت سه سوته زحمت از بین بردنشون با سم و بیل و کلنگ و چهرپاره رو میدن
  مگر اینکه بخواید ببر رو بذارید باغ وحش باهاش درآمد در بیارید به جای این کارها با هند برای نجات یوز همکاری کنید

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

  • آرش می‌گوید:

   حرفت کاملا درسته حتی اون ببر هایی که به ما دادن مریض بود حداقل اول باید چک بشن که الکی حیوانات رو مبادله نکنیم الان آگه اون ببر هم مشمشه داشت کل باغ وحش رو نابود میکرد حالا شما فکر کنین بره طبیعت!!!

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 19. رشید می‌گوید:

  ببرهای بخت برگشته !!!ای کاش هیچ گاه به ایران نیایند .باغ وحشهای ما پر است از ببرهای زندانی و اسیر .بجای مبادله به فکر ببرهای باغ وحشهای کشورمان باشیم که چنین گربه سانان باشکوه را بدلیل نبود مدیریت صحیح و دلسوز و نا کارآمد باید در قفسهای چند متری منتظر روز مرگ خود باشند !!!متاسفم برای این گونه مدیریت حیات وحش و تمامی کارهایی که باید انجام شود و نمیشود!!!!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 20. مینالیزا می‌گوید:

  پیشنهادرو میشه برسی کرد و و خیلی خوب کارشناسی کرد،و در حالت برابر و بدون دخالت دلال ها با در نظر گرفتن تمامی شرایط تاکید میکنم تمامی شرایط وآمادگی کامل با مطالعات کامل بر مکان نگهداری محیطی ،قبل و بعد از انتقال آنها ،مسئول نگهداری و پزشکی ،برسی ببرها قبل از انتقال و تحت نظر بودن آنها چند ماه قبل از انتقال برای آگاهی از سلامت آنها و برسی تمام جوانب و آماده کردن محیط مناسب شوخی نیست و تجربه قبلی به شدت تلخ و ضد ملی بود دو تا پلنگ عالی و خوب دادیم و دوتا … واقعا یادآوریش درد آورست

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 21. arash.g می‌گوید:

  چرا ما باید پلنگی رو مبادله کنیم که خودش اوضاع خوبی نداره؟؟؟؟؟
  بابا ببر ۷۰ سال پیش تو ایران منقرض شد و رفت حالا با چهار پنج تا دیگه برنمیگرده اینو از هر بوم شناسی میخواین بپرسین!!!
  پس تو رو خدا بذارین پلنگ دیگه منقرض نشه بذارین فقط مشکلش فقط تلفات جاده ای و شکار باشه!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 22. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  احتمالا روسیه توانسته دو پلنگ قبلی را به چند عدد افزایش دهد و برای تلاقی با پلنگهای قبلی و فرزندان و نوه های آنها و افزایش تنوع ژنتیکیشان، به پلنگهای جدید احتیاج دارد ولی ما نه تنها دو ببر قبلی را افزایش ندادیم، بلکه یکی که مرده و دیگری هم سالهاست که در قرنطینه و اخیرا در باغ وحش به سر می برد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 23. سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

  ازموده را ازمودن خطاست
  ما که نه شرایطشو داریم نه مدیریتشو ببر امور میخوایم بگیریم چی بشه.!!
  دوباره بذاریمش پشت میله باغ وحش!!!!؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 24. خورشید می‌گوید:

  خدا به داد برسه! با در نظر گرفتن سابقه ی قبلی و تعهد و شایستگی فنی عزیزان در چنین زمینه هایی، از حالا باید نگران سرنوشت اون ببرهای احتمالی بود…
  راستی دیده بان جان
  از انتقال شیرهای ایرانی از هند چه خبر؟؟ بابا توی محلی که باغ وحش فوق پیشرفته ی تهران براشون آماده کرده علف سبز شد!! پس کی چشممون به جمال این برادران باستانیمون روشن میشه آخه؟؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 25. سهند می‌گوید:

  ببر رو میخواهیم چیکار آخه؟ نکنید بابا
  ۲ قلاده پلنگ وحشی میدیم دو قلاده ببر اهلی بگیریم که بدیم باغ وحش که چی بشه؟
  اصلا ارزش نداره

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 26. نیروانا می‌گوید:

  در این کار فقط باید مراحل سیاسی ودیپلماتیک ان به عهده دولت باشد وبقیه کار به یک تشکل خصوصی وعلاقه مند واگذار شود تا مراحل تهیه زیستگاه و قرارداد با دامپزشک مجرب گربه سانان وبقیه کارها رابه عهده بگیرد وگرنه اگر سازمان محیطزیست بخواهد این کار را برعهده بگیرد یا از طرف روسها ببر باغ وحشی و بیمار وغیر سیبریایی قالب میشود یا سر از باغ وحش تهران دراورده وبا گوشت الاغ مشمشه ای تغذیه میشود ویا تلف شده ویا سالها به یک سیاهچاله به عنوان قرنطینه میرود وپس از سالها معلوم میشود که مبتلا نبوده است واین همه سال هم هیچ اقدامی در جهت ساخت زیستگاه ببرها نشده است

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 27. علیرضا از سمنان می‌گوید:

  با سلام خدمت مدیران محیط زیست عرض میکنم که از مبادله اول چه گلی بر سر ما زدید که حالا میخواهید دومین مبادله پلنگ رو با ببر انجام بدید ؟

  آیا شما دانش و تجربه و امکانات و زیستگاه مناسب برای ببر دارید ؟

  مگر اینکه این مبادله بانظر و حمایت و همکاریه کارشناسان جهانی صورت بگیرد در غیر این صورت محکوم به شکست خواهد شد

  بعد ۱۵ سال هنوز مثلا حمایت شما از یوزپلنگ تازه اعلام میکنید در لبه انقراض قرار داره !!!!!

  مدیران محیط زیست باید قبول کنن دانش و تجربه این مبادله و تکثیر ببر رو ندارن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 28. محمدعباسی مطلق می‌گوید:

  باسلام
  بهتراست قبل ازمبادله پلنگ ایرانی باببرروسی ابتدازیستگاه ببربررسی وتوسط دامپزشک ببرها نیزمعاینه شوند چنانچه زیستگاه تخریب نشده باشد وببرها هم سالم باشندمبادله انجام شود

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

 29. و می‌گوید:

  اطلاع کمی که از این موضوع دارم اینه که پلنگ های ایران در روسیه وضعیت خوبی دارن وحتی زاد آوری هم شدن و آقای پوتین شخصا به آنها سر زده و به اونها علاقمنده.درصورتی که در ایران نتونستن از ببرهای اهدایی روسیه مواظبت کنن تا چه برسه به زاد آوری.
  مخالفت طرفداران محیط زیست هم برای مبادله ببر و پلنگ جالب نیست،لااقل اگر ببر در ایران منقرض شد نمونش رو توی روسیه داریم!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 30. کاسپین می‌گوید:

  شرایط زیست ببر در طبیعت ایران کاملا از بین رفته است فقط میتوان ببر را در اسارت نگهداری کرد
  ولی دادن پلنگ به روسها از این جهت که باعث حفظ نسل این حیوان می شود مفید خواهد بود
  چرا که هر سال از تعداد پلنگهای ایران کاسته میشود و چه بسا نسل این حیوان هم در آینده ای نزدیک
  در ایران منقرض شود .
  ببر برای زیست در طبیعت و زاد و ولد نیاز به شرایطی دارد از جمله مهاجرت این حیوان در زمستان به مناطق گرمسیر نظیر
  جلگه گرگان و جنگلهای جلگه ای و شبه جزیره میانکاله که در حال حاضر تمام این مناطق نا امن شده است .
  بچه ببر در زمان به دنیا آمدن لخت و بدون مو است و ماده ببر معمولا بچه اش را در مناطق جزیره ای شکل به دنیا می آورد
  تا بچه اش بوسیله حشرات و جانوران موذی از بین نرود که متاسفانه مناطق تالابی و جزیره ای ناحیه میانکاله و گرگان توسط
  انسان اشغال شده است .
  بنابراین بهتر است سازمان محیط زیست به جای احیا نسل ببر و شیر در ایران به فکر حفاظت از دیگر گونه های جانوری باشد
  تا به سرنوشت شیر و ببر ایرانی دچار نشوند .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 31. کاکو می‌گوید:

  خانم ابتکار لطفن به فکر حیات وحش خودمان باشید. پلنگ، یوزپلنگ و خرس قهوه ای را دریابید

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 32. داریوش 2016 می‌گوید:

  لطفا بررسی نکنید اگه اهل بررسی کردن هستید چرا وضع یوز رو بررسی نمیکنید؟
  ببر آمور کمترین شباهت رو به ببر مازندرانی داره ببر بنگال سبیه ترین ببر به ببر مازندران هست نه ببر سیبری با اون لایه ضخیم جربی زیر پوستش

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 33. فاتح می‌گوید:

  اون پلنگهای قبلی که رفتن الان تکثیر شدن و زاد ولد کردن..این کار خوبیه و باید انجام بشه. پلنگ ایرانی توی ایران به سنوشت ببر مازندران و شیر دچار میشه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 34. امین می‌گوید:

  اصلا به صلاح نیست.
  چون دفعه قبل هم ببر اهلی یا ببر باغ وحش تحویل داده بودن. و کلا ما هنوز تو کارای خودمون موندیم بیایم ۲ تا پلنگ هم از جمعیت پلنگ های ایرانی کم کنیم؟

  از اون گذشته هیچ بعید نیست چندسال دیگه تعداد پلنگ های روسیه از ایران بیشتر بشه و اسمش رو بزاره پلنگ روسی!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 35. جمشید از خوی می‌گوید:

  هنگام معامله کردن با روسها میبایست دو مرتبه بر روی اسب مسابقه شرط بندی کنید،البته بگواه تاریخ معاصر این فلات.!!!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 36. بهپور قربانی می‌گوید:

  ازروسهاتاحالاخیری به ایران عزیزنرسیده همش شررسیده به گواه تاریخ…

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 37. رامین می‌گوید:

  مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست : به جای این بده بستون ها برای سرگرمی بهتره به صدها معضلات زیست محیطی که با آن دست به گریبان هستید بپردازید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>