پرندگان مهاجر و وحشى صرفا ناقل و قربانى ویروس آنفولانزاى فوق حاد پرندگان بوده و منبع اصلى بروز آن نمی باشند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در سال ۲۰۰۵ میلادى کارگروه بین المللى در ارتباط با بررسى شیوع آنفولانزاى مرغى تشکیل گردید و در حال حاضر این شبکه بین المللى پژوهش، هماهنگى و اطلاع رسانى در مورد نقش پرندگان وحشى در اپیدمى آنفولانزاى مرغى و پرندگان وحشى را بر عهده دارد.

مهمترین دستاورد این شبکه کار گروه ویژه (scientific task force on avian influenza and wild birds) که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است اذعان می دارد ویروس HPAI که ویروس عامل آنفولانزاى مرغى می باشد در تمامى موارد ارتباط تنگاتنگى با صنعت مرغدارى و تجارت و بازارهاى فروش گوشت مرغ دارد و چنین بیمارى هرگز در میان پرندگان وحشى پیش از شیوع آن در مرغداری ها مشاهده نشده است.

در گزارش کارگروه ویژه مطالعات آنفولانزاى مرغى و پرندگان وحشى که به درخواست برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، کنوانسیون پرندگان مهاجر (CMS)، سازمان جهانى خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و متخصصینى از کشورهاى انگلستان، ایتالیا، دانمارک براى اعتلاى اطلاعات در ارتباط با معضل بروز آنفولانزاى فوق حاد پرندگان تنظیم شده و در وب سایت کنوانسیون رامسر (معتبرترین معاهده بین المللى تالاب هاى جهان) قرار داده شده است.

- لینک گزارش کار گروه ویژه به درخواست دفاتر سازمان ملل متحد و معاهده پرندگان مهاجر (scientific task force on avian influenza and wild birds):

http://www.ramsar.org/news/statement-on-h5n8-highly-pathogenic-avian-influenza-hpai-in-poultry-and-wild-birds

اجراى تمهیداتى به منظور دور کردن پرندگان وحشى از مرغداری ها به منظور پیشگیرى از آلودگى و یا انتقال ویروس آنفولانزا توصیه شده است

اولویت این تمهیدات برقرارى امنیت مضاعف در زیستگاه هاى طبیعى پرندگان مهاجر به جهت جلوگیرى از پراکنده شدن پرندگان، جلوگیرى از شکار و صید و عرضه گوشت پرندگان وحشى می باشد. پایش مستمر و ضد عفونى مرغداری ها در هنگام بروز بیمارى و همچنین قرنطینه و محدود کردن تجارت و جابجایى فراورده هاى مرغداری ها نیز از دیگر اولویت هاى مهم کنترل و پیشگیرى از آنفولانزاى مرغى میباشد.

پرندگان مهاجر صرفا ناقل و قربانى این ویروس بوده و منبع اصلى آن نمی باشند

همچنین در راستای کنترل این ویروس بر تمرکز روى مرغداری هاى آسیب دیده به جهت کنترل و پیشگیرى از انتقال بیمارى به حیات وحش و سایر مرغداریها تاکید شده است.

این کارگروه به هیچ عنوان اقدام به کشتار پرندگان وحشى با توجیه پیشگیرى از انتشار ویروس آنفولانزاى پرندگان را کارآمد و قابل اجرا نمی داند و تاکید دارد استفاده از مواد ضد عفونى و یا دارویى در زیستگاه پرندگان وحشى و آلوده کردن محیط با این مواد دستاوردى غیر از در خطر قرار دادن حیات وحش و تنوع زیستى و پراکنده کردن پرندگان وحشى از زیستگاه ها را در پى نخواهد داشت.

این کارگروه در پایان اعلام نموده است معرفى پرندگان مهاجر با عنوان مقصر شیوع بیمارى آنفولانزا موجب آن می گردد که منابع اصلى و مهم انتشار ویروس با دقت دنبال نشود و مسئولین زیربط از کنترل دقیق بیمارى باز بمانند. همچنین از مطبوعات، رسانه ها و متولیان خواسته شده نسبت به این پدیده مسئولانه برخورد نموده و هنگامى که در مورد نقش پرندگان وحشى در بروز آنفولانزاى پرندگان صحبت میشود بی جهت حیات وحش را مقصر معرفى ننمایند، در حالیکه هیچ مدرک مستندى دال بر این ادعا موجود نیست.

در طى هفته گذشته در کشور فرانسه توسط وزارت کشاورزى و توسعه پایدار مصوبه اى منتشر شده است که انجام فعالیت شکار (با وجود پروانه هاى کنترل شده و نظارت دقیق در تعداد) در مناطق مشکوک به بروز ویروس آنفولانزاى فوق حاد پرندگان (زون هاى خطر) کاملا ممنوع شده است. (لینک مرتبط)

در هلند نیز طى روزهاى اخیر پس مشاهده لاشه بیش از هزار و دویست پرنده وحشى، شکار پرندگان وحشى (شامل غازها و اردک ها) به طور کامل ممنوع اعلام شده است و مقررات بسیار سختگیرانه اى در مورد نظارت بر مرغداری ها وضع شده است. (لینک مرتبط)

در مجارستان نیز در پى بروز ویروس آنفولانزاى  فوق حاد پرندگان تجارت گوشت بوقلمون پرورشى که رشد چشمگیرى در سالهاى اخیر در مجارستان داشته توسط کشورهاى وارد کننده گوشت بوقلمون از این کشور شامل ژاپن، آفریقاى جنوبى، سنگاپور، اسراییل، صربستان، هنگ گنگ و کانادا تحریم شده است. (لینک مرتبط)

منشاء اصلى و ابتدایى شیوع بیمارى آنفولانزاى فوق حاد پرندگان بازمی گردد به مرغداری هاى صنعتى کشور چین و کره جنوبى. پس از بروز این بیمارى کشنده در مرغداری ها و انتشار آن در محیط خارج و آلوده شدن پرندگان وحشى از طریق پرندگان مهاجر، ویروس مادر آنفولانزاى پرندگان ابتدا به سایر کشورهاى آسیایى منتقل گردید و سپس این ویروس به بخش هاى وسیعى از قاره اروپا نیز انتقال یافته است.

گزارش اتحادیه اروپا در مورد بروز ویروس آنفولانزاى فوق حاد پرندگان ۱۸ نوامبر ۲۰۱۶ (٢٨ آبانماه ٩۵) در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اتحادیه  اروپا (European center for disease prevention and control) منتشر شده است.

در گزارشى که در ارتباط با بروز ویروس آنفرلانزاى فوق حاد پرندگان به تازگى در اروپا منتشر شده است مواردى عنوان شده است که می باید مورد توجه کشورهاى مواجه با این ویروس قرار گیرد.

ساب ویروس جدید H5N8 از سال ۲۰۱۰ بارها در قاره آسیا دیده شده است که اخیرا در مناطق مختلفى در قاره آسیا و اروپا منتشر شده است.

این ویروس نیز اولین بار در سال ۲۰۱۰ در مرغداری هاى کشورهاى چین، کره جنوبى و ژاپن گزارش شده است. اولین گزارش امسال ویروس زیر رده H5N8 در اروپا در ۲۷ اکتبر سال ۲۰۱۶ (۶ آبانماه ٩۵) در کشور مجارستان ثبت گردید که متعاقب آن در میان قوهاى وحشى تلفات محدودى را نیز در پى داشته است.

پس از آن در میان سایر کشورهاى اروپایى در اتریش و آلمان تواما در میان پرندگان وحشى و در مرغداری ها موارد متعددى از انتشار این ویروس گزارش شده است. در کشور هلند نیز بروز آنفولانزاى مرغى در میان پرندگان وحشى آزاد و در اسارت مشاهده شده است. در لهستان، کروواسى، دانمارک و سوییس نیز مواردى از ابتلاى پرندگان وحشى به ویروس تیپ H5N8 گزارش شده است.

تلفات پرندگان وحشى در اثر آلوده شدن به ویروس فوق در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال هاى گذشته رشد بیشترى از خود نشان داده است.

در مرغداری هاى آلوده کشورهاى یاد شده پرندگان بیمار به طور کامل شناسایى و معدوم گشته و زون حفاظتى در اطراف تمام مرغداری ها ایجاد شده است.

در اروپا نظارت دقیق و انجام آزمایش هاى منظم در زیستگاه هاى پرندگان مهاجر که قربانیان این ویروس مهلک هستند همچنین در مرغداری هاى صنعتى و دامدارى هاى روستایى نقش مهمى در پیشگیرى از انتشار ویروس تیپ H5N8 داشته است.

در آسیا نیز روسیه، تایوان و کره جنوبى خیلى پیشتر از اروپا در سال ۲۰۱۶ بروز ساب ویروس H5N8 را گزارش کرده اند.

تهدیدها:

از بین رفتن تنوع زیستی:

ویروس آنفولانزا براى پرندگان وحشى و مهاجر یک تهدید جدى بوده و در صورت اپیدمى میتواند تلفات گسترده اى را در تنوع زیستى کشور در پى داشته باشد.

با توجه به مهاجرت پرندگان به داخل مرزهاى ایران از کشورهاى همسایه به ویژه روسیه و کشورهاى اروپایى خطر انتشار ویروس آنفرلانزاى فوق حاد پرندگان در کشور  وجود دارد و به ویژه در استان هایى مانند مازندارن و تهران احتمال شیوع آنفولانزا در مرغداری ها دور از ذهن نمی باشد.

خسارت اقتصادی و افزایش ناگهانی قیمت مرغ و تخم مرغ

در صورت اهمال در پیشگیرى و بروز این بیمارى به خصوص در مرغداری هاى صنعتى، خسارت وارده به اقتصاد کشور علاوه بر قطع صادرات فراورده هاى مرغداری هاى صنعتى به خارج از کشور، شامل افزایش شدید و ناگهانى قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ نیز خواهد بود.

انتقال ویروس به انسان

ریسک انتقال ویروس تیپ H5N8 به انسان ضعیف بوده و تا تاریخ ١٧ نوامبر ۲۰۱۶ (٢٧ آبانماه ٩۵) گزارشى از آلوده شدن انسانى از طریق این ویروس در هیچ کجا وجود نداشته است. گرچه به نظر میرسد انتقال این ویروس (صرفا در اروپا با توجه به اجراى تمهیدات دقیق نظارت، کنترل و پیشگیرى در زیستگاه هاى پرندگان وحشى و مرغداری ها) به انسان ریسک کمى داشته باشد اما زیر رده ویروس H5N8 نیز میتواند با تغییر در RNA در شرایطى به انسان سرایت و ایجاد بیمارى نماید.

ریسک آلوده شدن به ویروس آنفولانزاى فوق حاد پرندگان براى شکارچى ها و صیادان پرندگان وحشى، دامپزشک ها، کارگران مرغداری ها و مزارع و اشخاصى که با گوشت تازه و لاشه و پر پرندگان (وحشى و اهلى) تماس فیزیکى یا تنفسى دارند وجود دارد.

در حال حاضر در کشورهاى اروپایى آسیب دیده تمهیداتى از جمله توزیع ماسک و دستکش و در برخى کشورها واکسن آنفولانزاى فصلى براى پیشگیرى از ابتلای مردم به این بیمارى اجرا شده است. زمان نظارت بر افراد مشکوک به آلودگى براى بررسى علایم و سیمپتومهاى این بیمارى ۱۰ روز می باشد.

- گزارش اتحادیه اروپا در مورد بروز ویروس آنفولانزاى فوق حاد پرندگان ۱۸ نوامبر ۲۰۱۶ (٢٨ آبانماه ٩۵) در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اتحادیه اروپا (European center for disease prevention and control) منتشر شده است: (لینک مرتبط)

تهیه و تنظیم:  محمدعلی اله قلی / کارشناس محیط زیست

+131
-722
  

6 دیدگاه

 1. سید علی می‌گوید:

  سلام علیکم
  کاملا واضحه که فقط بحث بر سر پرندگان آبزی هستش و هیچ ربطی به پرندگان خشکزی نداره.

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 7

 2. Ali می‌گوید:

  اقاى الله قلى چرا یک جاى یک خبر رو میگذارى وجاى دیگر روخیر!!نه عزیزم در فرانسه در زمان شیوع فقط راهکار هاى محافظتى از ابتلا به بیمارى رو میدن،ودر هیچ کشور غربى شکار ممنوع نگردیده،مگر نقاط خاصى ازکلنیها!مردم رو چى فرض کردید دیده بان!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 7

  • محمدعلى می‌گوید:

   ظاهرا مطالعه میکنید.

   در طى هفته گذشته در کشور فرانسه توسط وزارت کشاورزى و توسعه پایدار مصوبه اى منتشر شده است که انجام فعالیت شکار (با وجود پروانه هاى کنترل شده و نظارت دقیق در تعداد) در مناطق مشکوک به بروز ویروس (زون هاى خطر) کاملا ممنوع شده است.

   ‏https://www.legifrance.gouv.fr/eli/arrete/2016/11/16/AGRG1633407A/jo/texte

   در هلند نیز طى روز هاى اخیر پس مشاهده لاشه بیش از هزار و دویست پرنده وحشى، شکار پرندگان وحشى (شامل غازها و اردک ها) به طور کامل ممنوع اعلام شده است و مقررات بسیار سختگیرانه اى در مورد نظارت بر مرغداریها وضع شده است .

   ‏http://www.dutchnews.nl/news/archives/2016/11/more-dead-birds-confirmed-to-have-infectious-avian-flu/

   داغ Thumb up 6 Thumb down 13

 3. احمد می‌گوید:

  سلام. سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی دروووووغ محض میگن. قصد اینا گرفتن پول بود. انشالله خدا جوابشون رو میده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>