یک پلنگ ماده و جوان با شلیک اسلحه شکاری در توران کشته شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه یک پلنگ ماده و جوان به ضرب گلوله افراد ناشناس در مجموعه حفاظتی توران کشته شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سمنان گفت: روز پنجشنبه ۹۵/۹/۱۱ یکی از چوپانان روستای زمان آباد به اداره محیط زیست پارک ملی توران اطلاع داد که لاشه یک پلنگ را در منطقه کوه پیغمبر مشاهده نموده است.

…………….لاشه پلنگی که در منطقه حفاظت شده توران با شلیک اسلحه شکاری کشته شده است

عباسعلی دامنگیر اظهار داشت: به دنبال این گزارش محیط بانان پارک ملی توران عازم منطقه مذکور شده و لاشه پلنگ را در فاصله کمی از لاشه یک قوچ وحشی نیمه خورده مشاهده نمودند.

محیط بانان در بررسی های خود دریافتند که پلنگ پس از شکار یک قوچ وحشی مشغول تغذیه از لاشه شکار خود بوده است که مورد اصابت گلوله چهارپاره از یک اسلحه شکاری قرار گرفته است.

……………………لاشه قوچ وحشی که توسط پلنگ شکار شده و مشغول تغذیه از آن بوده است

لاشه پلنگ جهت بررسی بیشتر به پاسگاه محیط بانی دلبر و سگس به اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان منتقل شده است.

این پلنگ به لحاظ جنسیت ماده و حدودا سه ساله بوده است.

بررسی صحنه کشته شدن پلنگ نشان می دهد که از ناحیه پلنگ هیچ گونه حمله یا آسیبی به افراد یا دامهایشان وارد نشده و پلنگ درحالیکه مشغول تغذیه از لاشه شکار خود در کوه بوده هدف گلوله قرار گرفته است.

گزارش این واقعه به مراجع قضایی ارائه شده و با دستور مقام قضایی تحقیقات نیروی انتطامی و یگان محیط زیست برای شناسایی عاملین کشتار پلنگ آغاز شده است.

+11
-1909
  

64 دیدگاه

 1. پارسی می‌گوید:

  باز هم حماسه اى دیگر از جماعت همیشه در صحنه و تکرار مکررات

  بابا بخدا با چهارتا جشنواره ترتیب دادن و حمایت نمادین مشکلى حل نمیشه

  تعداد محیط بان هامون نسبت به میانگین جهانى ، یک به شصت و چهاره. یعنى ما ۶۴ برابر محیط بان کمتر داریم!!!!

  هنوز اونقدرى فرهنگ سازى بین روستایی ها نکردیم که بدونن کشتن پلنگ با گلوله موقع تغذیه شکار خودش افتخار نیست!

  اونجا زیستگاه یوز عزیزمون هم هست. براى این شکارچى کشتن یوزپلنگ یا پلنگ یا قوچ چه فرقى داره؟!

  ما که هنوز با کشتار بى هدف حیوانات در ایران رو به روییم چطور میتونیم ادعاى نجات زیست بوم ایران رو بکنیم که یازده اقلیم از سیزده اقلیم موجود در جهان رو داره؟

  پر طرفدار Thumb up 85 Thumb down 9

  • فواد می‌گوید:

   متاسفانه اکثر عوام اینطور فکر میکنند که جمعیت حیات وحش به دو فاکتور بستگی داره . محیطبان و شکارچی .
   چنانچه به مقالات و مطالبی که در سایت های معتبر خارجی در زمینه ی حفاظت از جمعیت وحوش وجود داره نگاهی بیندازیم متوجه میشیم که اصلی ترین فاکتور در مدیریت صحیح شکار و صید ، تعامل بین سازمان و شکارچی هستش که در نهایت شکارچی ها رضایتمند و درنتیجه قانونمند خواهند بود و نیز حفاظت به درستی صورت خواهد گرفت . اما چون این نوع مدیریت نیاز به هزینه ی زیاد و آگاهی کامل داره ، و هیچکدام از این دو مهم ، در توان سازمان توانمند حفاظت محیط زیست نیست بنابراین با پاک کردن صورت مساله سعی در حل مشکل دارند که قطعا پاسخ خوبی نخواهند گرفت .
   عمق این اقدامات اشتباه زمانی مشخص میشه که در ذهن اکثریت جامعه تفکری به وجود آمده که تمام شکارچی ها افرادی کم فرهنگ و به دور از تمدن و دشمن قسم خورده ی طبیعت هستند و تنها راه کنترلشان جنگیدن است !!
   هیچکس به اندازه ی من شکارچی ، نگران حیات وحش نیست . اگر برای حامیان محیط زیست ، حیات وحش صرفا جنبه ای از زیبایی طبیعت حساب میشه و باعث تحریک عواطف و احساس لطیفشون میشه ، برای ما بخش بزرگی از زندگیست .
   ما طبیعت رو پشت مانیتور نگاه نکردیم . ما طبیعت رو نفس کشیدیم . لمس کردیم . بوییدیم . قدم زدیم . دویدیم . به آغوش کشیدیم .
   مطمنا تا وقتی محیط زیست در مقابل شکارچی ایستاده ، برنده ی نهایی شکارچیان غیرمجاز خواهند بود . و این شکارچیان قانونمند و حیات وحش هستند که متضرر میشن . آگاهانه به عرض میرسانم که از صدها شکار غیر مجاز ، موفق به کشف یکی هستند . چه کیفی هم میکنن دور هم ! (( ایول گرفتنش ! خسته نباشی محیط بان ! و … ))
   عزیز من ، این یکی رو گرفتن ! بقیه دارند کار خودشون رو میکنن . کسایی که محیطبان گرد راهشون هم نمیتونه بگیره ! اگر کمی به عکس ها دقت کنید متوجه میشید کسایی که گرفتار شدن اکثرا شکارچی های ناشی هستند .
   خلاصه : برای کنترل واقعی باید برنامه ریزی و مدیریت کرد . نه جنگ !

   پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 45

   • شهرام می‌گوید:

    با سلام.این نوشتار شما کملا درست است.ولی کو گوش شنوا.بنده که خودم اهل کوه وبیابانم روی حقیقی داستان را می بینم.مگر سازمان محترم چند نفر را میگیرد!

    پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 14

   • اندیشه می‌گوید:

    بنظرتون اون شکارچی ها که محیط بانها حتی به گرد راهشونم نمیرسن تو فاز این هستند که بیان قانونمند عمل کنند و جزء آمار باشند؟! بنظر من که نه اونا اکثرا افراد یاغی و قانون گریز و خودخواهی هستند که به چیزی جز نفع خودشون فکر نکرده و نخواهند کرد.

    پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 17

   • مسعود می‌گوید:

    کسی که اهوی ابستن را میکشه، کسی که خرس با دو توله اش را می کشه، کسی که پلنگ و یوزپلنگ میکشه،کسی که حیوان را موقع خوردن غذا یا اب میکشه اسمش شکارچی نیست یه چیز دیگس…
    شکارچی باید بدونه تو هر منطقه ای نمیتونه شکار کنه حتی اگه شکار فراوان باشد

    پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 5

   • morteza می‌گوید:

    این داستان شکارچی واقعی و قلابی هم دیگه واسه خودش داستانی شده. احتمالا رو پیشونی شکارچی ها بارکد زدن که مثلا قلابیه یا و اقعی.
    فقط باید حضور محیطبان رو زیاد کرد. حقوق کافی بهشون داد و اجازه ندیم افراد بی خرد اجازه شکار پیدا کنن. هر کسی هم که چنین حماقتی کرد چندین سال بره زندان و کلی هم جریمه بشه بدون ذره ای ارفاق. طبیعت شکننده و خشک و بی آب و علف ایران مطلقا جای شکار پلنگ و گوزن و خرس و آهو نیست.

    پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 13

   • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

    دوست عزیز شما معتقدید تعامل با شکارچی ها باعث مهار شکار غیر مجاز میشه!!!!؟؟؟یعنی دیگه اون اقا پلنگ نمیزنه!!؟؟؟؟؟دوست عزیز فرهنگ سازی خوبه تعامل خوبه گردش در طبیعت خوبه ولی اینا توجیه شکار نیست.برو تو طبیعت نفس بکش حال کن ولی بذار اون جاندار زیبایی که شما اسمشو شکار گذاشتین هم اونجا نفس بکشه و من عاشق طبیعت هم با وجود و حضور اونا حال کنم.اونی که اسمشو شکار گذاشتی سهم من هم هست و من راضی نیستم کسی اونو بکشه. اجرکم عند ا…

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 7

  • fdesa می‌گوید:

   اعدام اعدام اعدام شود

   پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 31

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  یعنی واقعا ببینید اسلحه دست چه کسانی تو کشور افتاده که لحظه‌ای اینچنین با شکوه رو خیلی ساده نیست و نابود میکنند!!!

  لحظه ای که پلنگ شکاری کرده و در حال تغذیه از شکار هست از ناب ترین لحظه ها در طبیعت کشور ماست که عده ی زیادی رو به شعف میاره و ثبت چنین تصویری خارق‌العاده هست اما…

  اما چنین لحظه ای دقیقا جلوی چشمان کسانی به تصویر کشیده میشه که جز نادانی بویی از زندگی نبردن!!

  لعنت هزاران بار لعنت

  باید لاشه پلنگ بررسی بشه تا در صورت احتمال توله دار بودن پلنگ به دنبال توله ها جستجو کرد

  امیدوارم قاتلین هر چه زودتر دستگیر و محاکمه ای در خور شوند

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 7

 3. امیر امینی می‌گوید:

  این وضع به هیچ روی پذیرفتنی نیست. همگان نشسته اند و به این اوضاع نابسامان می نگرند و شکارچیان مشغول از بین بردن جانداران کشور ما هستند.
  قانون بایست با حمایت کامل از محیط بان ، مجوز استفاده از اسلحه را به مجرد رویت تخلف به محیط بان بدهد . ارزش این وحوش به مراتب بیشتر از زندگی قاتلان آنهاست.
  احکام قضایی بهتر از قبل شده اند ولی متاسفانه برای این اجامر کافی نیست . نیاز به تشدید مجازات های مرتبط با جرایم صید و شکار محسوس است.
  در بدنه سازمان محیط زیست کسانی نشسته اند که مجوز شکار صادر می کنند . اینان با صدور مجوز شکار ، شکارچیان را جسور کرده اند. می بایست به حال آنان نیز سریعا فکری نمود .
  جای طرفداران شکار در سازمان محیط زیست نیست . جای شکارچی در زندان و طرفدار شکار در مراکز روان درمانی است. به محیط بان می گویند از اسلحه استفاده نکن. کسی را با تیر نزن. شکارچی با اسلحه به جنگ محیط بان و طبیعت آمده است . شکارچی نباید تامین جانی داشته باشد .در تمام لحظاتی که برای کشتار به طبیعت محضور کشور ما تجاوز می کند بایست نگران دریافت گلوله از حافظین طبیعت باشد. ولی فی الحال اینگونه نیست . کسانی در سازمان هستند که از این جماعت مخرب که هیچ تولیدی غیر از کشتار ندارند حمایت می کنند . بایست وضع را دگرگون کرد.

  داغ Thumb up 49 Thumb down 49

 4. mt می‌گوید:

  هر ساله تقریبا ۲۰ پلنگ ایرانی به دلایل مختلف مخصوصا به دست افراد محلی دارای اسلحه کشته می شوند

  اسلحه های شکاری بسیار زیاد غیر مجاز و مجاز و ضعف سازمان محیط زیست ایران دلایل اصلی این اتفاق است

  با کشته شدن هر پلنگ ایرانی به خصوص پلنگ هاای ماده ، پلنگ ایرانی بیشتر به انقرض نزدیک می شود

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 7

 5. علیرضا می‌گوید:

  خدا نون از سفرت برداره.

  حیوون خدارو در حال غذا خوردن میکشی ! سر سفره غذا بکشنت

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 14

 6. عزیز سیدهادی از مهاباد می‌گوید:

  واقعا جای تاسف داره.

  ما داریم به دست خودمون حیات وحشمونو از بین می بریم.

  شایدم داریم حیات وحشمونو فدای توسعه می کنیم.

  چرا باید جایی که زیست گاه حیات وحشه، گله گوسفند وجود داشته باشه؟؟؟

  یعنی ما تو این ایران پهناور هیچ جایی برای زندگی این گونه های نادر نداریم!!!

  داریم کاری می کنیم که از همین حالا سیاهی صفحش تو تاریخمون دیده می شه.

  خدا رحم کنه

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

 7. پیمان خرم شکوه می‌گوید:

  تا زمانی که محیط زیست برای مسئولین چنان بی ارزش هست که بودجه آن در برابر بودجه نهادهایی مثل صدا و سیما به یک شوخی شبیه هست همین آش و همین کاسه هست…که یک منطقه چند هزار هکتاری رو فقط ۴ یا ۵ محیط بان حفاظت کنند..

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 8. شیر ببشه ای ایرانی می‌گوید:

  خواهشمند است فکری به حال سرنگتی ایران بکنید.

  بیخود نیست که از یوز هم در توران که اصلیترین زیستگاه آن در کشور بود خبری نیست و نایاب شده است و یا جمعیت گور کم شده است.

  وقتی که این فرد و امثالهم با تفنگ در منطقه حفاطت شده می چرخند و با خیال راحت بی دلیل پلنگ را می کشند و مثل خوره حیات وحش را مخفیانه نابود می کنند. در صورتی که اگر پلنگ خسارت بزند بیمه خسارت را می پردازد.

  دامداران قرار است که از سبزه های منطقه حفاظت شده برای دامها استفاده کنند. گذشته از چرای چند برابر و نابودی پوشش گیاهی قرار نیست که ارزشمندترین جانداران کشور را هم نابود کنند.

  همچنین عده ای افراد نااگاه و مشکلدار و شرور هم شاید در منطقه باشند که باید شناسایی و برخورد شود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 9. رضا ایرانی می‌گوید:

  شکارکشهای ظالم وحشی هستید وحشیور شوند

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 7

 10. کلارى می‌گوید:

  باز اسلحه شکارچى ، باز اندیشه خونریز و ویرانگر موجودى زیبا و کمیاب را از محیط زیست ما گرفت

  امیدوارم هر چه زودتر بدست قانون مجازات شود

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 13

 11. ایمان می‌گوید:

  لعنت خدا بر عاملین این جنایت

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 12. گرگعلی می‌گوید:

  قابل توجه دوستان میراث پارسیان که سالهاست دارن در خارتوران فرهنگ سازی میکنن و اون هم فقط در روستای قلعه بالا!!!! و سایر روستاهای این منطقه پهناور رو فراموش کردن

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 13. وحیدعینی می‌گوید:

  خدا لعنت خنه چنین آدماهایی رو

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 14. شیر ببشه ای ایرانی می‌گوید:

  حقیر قبلا هم گفتم تعداد وحوش خاصه پلنگ و یوز نسبت به سه ده قبل بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته
  برای مثال فقط منطقه حفاطت شده جاجرود در سال ۵۶ سی دو پلنگ داشت ولی در سال ۸۰ به دو عدد و در حال حاضر گاهی به صورت عبوری مشاهده می شود و یا حتی منطقه شکار ممنوع سفید کوه آراسک دامغان هم زیستگاه یوز بود ولی الان در توران هم از یوز خبری نبست و نیاز به برسی و توجه افزونتر دارد.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 15. داریوش2016 می‌گوید:

  باید فوری درباره نرخ جرایم مصوبه جدید بدن
  همین الان چرا وقتی کشتن یک مارمولک در شرق آسیا جریمش از کشتن پلنگ در ایران بیشتره؟
  چین با اعدام شکارچیان پاندا نسل پاندا جانور ملی چین رو نجات داده

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 11

 16. سلام دوستان
  حیف که بعضی مردم به حیات وحش میهن احترام نمی گذارند؛ حیف و هزار حیف.

  و نکته ای فنی: همه ی انسان ها حق دارند با تحلیل کسی مخالف و یا موافق باشند و این طبیعی است. ولی با علم نمی توان مخالفت کرد. ما نمی توانیم هر واژه ای را که دلمان خواست در هر جایی بکار ببریم؛ زیرا معنی واژه ها گویای مفهومی مشخص اند. اسلحه یعنی سلاح ها = تفنگ ها.* آیا این پلنگ را با چندین تفنگ کشته اند!؟ اگر گذشتگان ما غلطی را رواج داده اند، چرا ما باید ادامه دهیم!؟

  «یک پلنگ ماده و جوان با شلیک اسلحه شکاری در توران کشته شد» – معنی: یک پلنگ ماده و جوان با شلیک تفنگ های شکاری در توران کشته شد.

  * اسلحه – آلات جنگ، جمع سلاح.(واژه نامه ی عمید ص. ۱۴۴)

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 12

  • morteza می‌گوید:

   کاملا حق با شماست. اما خیلی از لغاتی که ما بطور روزمره استفاده میکنیم مشکلات مشابهی دارن. در عین حال زبان قاعده خاصی نداره و مرتب تغییر میکنه. شاید بشه ای بصورت مجرد هم اسلحه رو بکار برد.

   داغ Thumb up 3 Thumb down 7

   • نخیر morteza ی عزیز، آنطور که شما فرموده اید نیست؛ زبان قواعد دارد؛ قواعدِ بسیار بسیار دقیق.

    حال این سوال پیش می آید که پس چرا غلط می نویسیم؟ برای اینکه برای بسیاری از ایرانیان شکلِ جمع عربی و مفرد آن فرقی نمی کند. یعنی ظاهرِ شکل، گویای هیچی نیست.
    ولی ایرانی بخوبی، بسیار خوب – حتی کودک اش – علامت جمع فارسی را بلد است. یعنی امکان ندارد که حتی یک بچه ی کلاس پنجم ابتدایی به یک دانه تفنگ بگوید، تفنگ ها. سلاح = تفنگ(وسیله ی جنگ)، است در عربی؛ و اسلحه = تفنگ ها(وسیله های جنگ).
    امکان ندارد، حتی یک سدم درسد امکان ندارد که من غلطی را ترویج کنم؛ زیرا اگر چنان کنم، خیانت است به زبان و فرهنگ بشری.
    بله، زبان تغییراتی نیز دارد، ولی قاعده ی جمع و مفرد نمی تواند تغییر کند. چنین چیزی شدنی نیست. مثال: امکان ندارد که شما هنگام معرفی یک برادر خود بگویید این ها برادران منند. حتی یک بچه ی کوچک از شما نمی پذیرد.
    به سلاح = یک دانه تفنگ، گفتن اسلحه = تفنگ ها، همان یک برادر را برادران نامیدن است. علت این اشتباه آشکار و بسیار بزرگ، آشنا نبودن با اَشکال لغات عربی می باشد. وگرنه مگر می توان به یک دانه تفنگ گفت تفنگ ها!؟ مثل این است که در روزی آفتابی به کسی بگوییم: خورشید ها خیلی زیبا هست. شنونده فورن خواهد گفت: یک دانه خورشید بیشتر نیست؛ خورشید ها را از کجا آوردی!؟ فرق سلاح(یک دانه تفنگ) و اسلحه(تفنگ ها) هم در همین حد است.

    داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 17. کیوان می‌گوید:

  سلام اونجور که از عکس مشخصه پلنگ تازه مرده خونش هنوز خشک نشده بوده !

  من باور نمیکنم چوپان حتما میداند چه کسی پلنگ و زده چون پلنگ تازه مرده و هرکی اونطرف بوده چوپان دیده

  محاله کسی اونطرف باشه اشخاصی مثل چوپان نبیندش

  یا دوستش بوده یا آشنا بوده شاید هم خودش فقط گفته که فردا نگن کسی اونطرف نبوده فقط تو بودی

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 4

 18. ایمان می‌گوید:

  این فرد پلید با کمی هزینه و حفاظت اصولی می توانست جلوی شکار گوسفندان خود را بگیرد و مقصر اصلی خودش بود؛ پس می بایست با تیر خودش را می زد و نه این جاندار زیبا را؛ در دین اسلام گفته شده اگر انسانی از سر گرسنگی و برای حفظ جان، دزدی کرد، دیگران حق مجازات کردن او را ندارند. انسان را که عقل و خرد دارد و می داند دزدی کاری ناپسند است و به ناچار و برای حفظ جان دزدی می کند ولی خداوند دیگران را از آسیب زدن به او منع نموده؛ حال این حیوان زبان بسته که عقل و خرد انسان را هم ندارد و فقط از روی غریزه و برای رفع گرسنگی آمده گوسفندی را شکار کرده؛ دیگر جای خودش را دارد.
  از سازمان حفاظت محیط زیست خواهشمندم در کوتاه ترین زمان خسارات وارده از سوی پلنگ را پرداخت نماید با اینکه بیشتر دامداران افراد با شعور و شریفی هستند ولی این گونه افراد هم در هر صنفی پیدا می شوند.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 11

 19. اهورا می‌گوید:

  خدا وکیلی ما در کجا زندگی می کنیم ؟!!؟؟؟
  باید پلنگ های ایرانی از ایران بیرون برد و نامی جز ایرانی روی آن گذاشت چون ما شایستگی حیات وحش را نداریم!!!!
  اگر مسوولان ایران یکم دلشان به حال حیات وحش ایران بود روس ها برای پلنگ های ایران دندان تیز نمی کردند….

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

  • محلی طبیعت ستیز می‌گوید:

   واقعا که نمیدونم چی بگم برای دشمنان حیات وحش وطن و اشخاص عجیب و غریبی که به همچین نظرات (بیطرفی)منفی میدن

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 20. نیروانا می‌گوید:

  انصافا اگر این پلنگ را به یک کشور دیگر داده بودند وبه جای ان هیچ ببری هم گرفته نمیشد بهتر نبود ؟؟؟
  در انجا پس از شکار کردن پلنگ به جای تفنگ دوربینها به سوی ان نشانه رفته وهزاران مطلب وفیلم از نحوه زیست ان تهیه میشد
  باید نگران روزی بود که همانطور که شیر ایرانی به تدریج نام هندی به خود گرفته زمانی هم پلنگ ایرانی به پلنگ گونه قفقاز شناخته شود!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 21. سهند می‌گوید:

  به جای تماشا کردن و لذت بردن و فیلم گرفتن از این صحنه کمیاب و باشکوه با گلوله حیوان رو از پای در میآره!

  چقدر مشکلات فرهنگی تو این مملکت حاد هست خدا!

  تو رادیو تلویزیون کاش یک صدم تبلیغ پفک و … در مورد حفظ محیط زیست آگاهی رسانی کنند. نادانی و جهل بیداد میکنه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 22. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  واقعا متاسفم :(

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 23. مهدی جعفری می‌گوید:

  این نشان میده که بحث فرهنگ سازی در زیستگاه های حیات وحش ما به کلی ناموفق بوده،چیزی که مشاهده میشه کشتار گونه های مختلف حیات وحش توسط بومیان و عشایر مناطق حفاظت شده است و برگزاری جشنواره و فستیوال در مراکز استانها و خوردن کیک و ساندیس در این مراسمات تاثیری برافکار ساکنین مناطق حفاظت شده نداشته،دردناکتر ازین موضوع اصرار مدیران سازمان حفاظت محیط زیست بر ادامه این مسیر هستش.بنظر میرسه افزایش تعداد محیط بانان و اعمال جرائم سنگین و برخوردهای محکم تر قضایی از جمله زندان شکارچیان بومی بدون بخشش و یا تبعید از محل زندگی می تونه مثمر ثمر باشه
  نمی دونم چرا ما شدیم نوش دارو پس از مرگ سهراب توو شمال اول قوهای زیبا رو قتل عام می کنند بعد براشون مراسم ختم می گیرند و گریه می کنند و برخی هم از احساسات مردم در این قضایا استفاده میکنند و با بتصویر کشیدن چهار بچه شمع بدست کم کاری خودشان را پنهان می کنند واصل مساله را از یاد می برند،ما اول نباید اجازه کشتار بدیم بعدش نمی خواد این خیمه شب بازی رو اجرا کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 24. فتوحی می‌گوید:

  انشاا… به سزای کاری که از روی بی انصافی کردند برسند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 25. لاچین می‌گوید:

  با تاسف بیشتر از نود و پنج درصد از کشتار پلنگ در ایران به دست دامداران صورت می گیرد.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 26. احمد می‌گوید:

  واقعا مطلبی برای اظهار نظر ندارم ..خودم ۳۰ سال شکارجی هستم ولی برای چنین صحنه ای قلبم به درد آمده است ..این نوع آمهای به ظاهر مرد بروند از اون دامداری یاد بگیرن که ۲۰ تا ۳۰ راس گوسفندش را در جلوی چشمانش تلف کرد و اسلحه هم دستش بود ولی به پلنگ تیر اندازی نکرد و با سر و صدا اون رو از دامها دور کرد…فقط می نویسم متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 27. احسان می‌گوید:

  چند سال طول میکشه تا نسل بی سواد و بی فرهنگ از بین بره ولی چه فایده یه نسل سادیسمی دگر آزار تو راهه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 28. امین می‌گوید:

  جمعیت انسان ها به شکلی وحشتناک زیاد شده و همین باعث بروز مشکلاتی اینچنینی شده.

  ما نه شغل داریم نه آب واسه خوردن و نه آینده. بعد هرکدوم ۳٫٫۴ تا بچه داریم.
  معلومه که بعد از چندسال باید خونشون هم تو حیات وحش احداث بشه و پلنگی که واقعا میشه گفت ارزشش از خیلی از انسان ها بیشتره رو به بهانه حفاظت از دام ها بکشن.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 29. کوهنورد می‌گوید:

  خاک بر سرت نادان

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 30. mt می‌گوید:

  هر ماده پلنگ در طول حیات خودش قادر به بدنیا آوردن حداقل ۱۵ توله است
  خودتان قضاوت کنید چه ضرری به جمعیت پلنگ ایرانی با کشته شدن هر ماده پلنگ می رسد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 31. همیار می‌گوید:

  فقط باید اعدام شوند این شیطان صفتان

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 32. Hesam می‌گوید:

  اون بنده خوایی ک پلنگ رو کشت و بعد از چند روز از دو پا فلج شد رو فراموش کرده !!!!!!!! ذره ای شعور هم بد نیست ادم داشته باشه اخه این زبون بسته جای کی رو تنگ کرده بود

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 33. عاشق طبیعت می‌گوید:

  قربونت وقتی انواع واقسام تفنگهای شکاری توی خونه هرکسی پیدا میشه ومغازه هایی شکار باتنوع فراوان مشغول فروش هستندباید این فشنگها جای خالی بشه

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

  • من با جناب عاشق طبیعت سد در سد موافقم. «باید این فشنگ ها جایی خالی بشه …»
   دفاع از حیات وحش و محیط زیست بیشتر جنبه ی هیاهو و تبلیغاتی دارد تا جنبه ی عملی واقعی دلسوزانه. شما نگاه کنید یک محیط بان شریف و فداکار برای یک قوچ و یا بز کوهی با شکارچیان متخلف درگیر می شود و شهید می گردد، و زن و بچه اش بی یاور و بی نان آور می شوند.* همزمان برای دریافت مقداری پول از پولدار ها(حالا بمانَد پول چگونه بدست آمده)، قرق های ملی را در اختیارشان می گذارند تا کشتارگاه شود؛ می دانید یعنی چه؟ یعنی کشتار “قانونی” اِشکالی ندارد! پول بده بکش! پس جان آن عزیزان ما برای این می رود که تو کمی پول بگیری!؟
   حرف هم بزنی می گویند: متخصصین تصمیم گرفته اند! همین “متخصصین” شما سال ها می گفتند: «ببرید باقی جنگل ها را!» و حالا کار به بُن بست کامل رسیده. راه تنفس ایران زمین دارد بسته می شود. بعد سال ها فریاد شبانه روزی ما، اینک می گویند آن “فرمایشان” به اصطلاح “متخصصین” غلط و ویرانگر بوده.
   گر نمی دانید بدانید این سخن – حاصل این سال های تن به تن:
   “نوش داروتان” نمک بر زخم هاست – چیزی از اندوه جان ما نکاست

   * از سوی دیگر بسیاری از کسانی که خلاف می کنند، برای تفریح نمی کشند، بیکارند و گرسنه – البته با کشتن چند جانور وحشی، مشکل مردم بیکار حل نمی شود؛ این راه چاره نیست. وظیفه ی دولت است که برای شهروندان کار ایجاد نماید – ولی به هر حال دلیل کشتن از سوی این افراد با کشتار اجاره کنندگان قرق ها، فرق بسیار دارد. آن ها برای تفریح می کشند. آن ها نه فقط خود برای تفریح می کشند، بلکه از دیگران پول می ستانند تا برای تفریح بکشند. تازه اسم آن “کار” را گردشگری می نامند! آن ها “حق” دارند بکشند چون پول های هنگفت دارند!
   خون می گرید دلم در این هوا – ناروایید، ناروایید، ناروا!

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 34. عاشق طبیعت می‌گوید:

  شکار توسط انسان مهم ترین ضربه به حیات وحش بوده وخواهد بود

  داغ Thumb up 8 Thumb down 12

 35. عاشق طبیعت می‌گوید:

  ببنیدسازمان محیط زیست نمیتونه کنترل کنه چون یک سازمان کم امکانات هست و وووووو چیزهای دیگر

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

  • شبگرد می‌گوید:

   محیط زیست بد بخت چکارکند ؟ علم غیب دارد؟یا غول چراغ جادواست که در دم اونجا حاضرشود به سازمان چه شما برای خودتون حرف میزنىد

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 36. مرجان می‌گوید:

  قرار بود بیمه پلنگ جلوی این کشتار رو بگیره ؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   اینو باید اونایی که هیاهوی تبلیغاتی راه انداخته بودند پاسخ بدهند. همون نخودهای هر آشی که اگر دخالت نکنند وضع پلنگ حداقل از اینی که هست بدتر نمیشه

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 37. امیر می‌گوید:

  ان شاله موقع خوردن غذا خدا جونشون رو ازشون بگیره

  داغ Thumb up 6 Thumb down 8

 38. فرزین می‌گوید:

  خداوند فرزندتو ازت بگیر بی وجود که حیوون زبون بسته رو کشتی !

  داغ Thumb up 7 Thumb down 14

 39. شکاربان می‌گوید:

  یه سر به کوها ودشتها بزنین ببینین این عشایر چه به سر طبیعت این مملکت اوردن همه جیز رو دارن ریشه کن میکنن
  همه زیستگاهها رودارن نابود میکنن موقعی هم که زیستگاه نباشه دیگه ازحیات وحش چیزی نمیمونه
  مگه تودنیا دامداری وجود نداره؟اگه بقیه دنیا هم میخواستن رویه دامداریهای ما رو برن دیگه محیط زیستی رو کره زمین باقی نمیموند

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 40. سجاد قادری می‌گوید:

  به نام خدا
  انسان اگاه با دیدن همچون جنایتی خونش به جوش می اید … پلنگ بیچاره در حال خوراک خوردن از پشت مورد حمله نامردان زمانه قرار گرفت …امیدوارم عاملین این جنایت شناسایی بشن

  داغ Thumb up 8 Thumb down 6

 41. حسین 61 می‌گوید:

  سلام . دامداران زحمت کش پلنگ ها و گرگ ها رو میکشن کشاورزان عزیز هم با ریختن گندم سمی کبک ها و تیهو هارو . بعد سازمان پروانه شکار صادر نمی کنه!!!!!!!!! این موضوع نشون میده سازمان محترم حفاظت از محیط زیست هیچ شناختی از محیط زیست نداره . میدونم نظرمو سانسور خواهید کرد

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 42. دایی محسن می‌گوید:

  شما رو بخدا نگید و نخواهید که شکار و کشتار قانونمند بشه مگه میشه مگه داریم
  بابا مجوز یه کبک رو میدن میرن یه نیسان کبک میزنن حالا چجوری مجوز شکار پستاندار صادر میشه
  وقتی هیچ شکارچی در چهارچوب قانون گلوله ای شلیک نمیکنن و فقط فکر شکم و لذت لحظه شکارن چجوری میخواهید قانعشان کنید
  اصلا وقتی تمام گونه ها روبه انقراضن تفنگ و شکار چه معنی داره

  داغ Thumb up 10 Thumb down 8

 43. مجید می‌گوید:

  داریم طبیعت کشورمون رو بدست خودمون نابود می کنیم

  در روستای محل ما اکتشافات معدنی انجام میشه جالبه که از شهرستان نزدیک محل مجوز نتونستن بابت معدن بگیرن رفتن از ارگانهای بالاتر مجوز گرفتن تا طبیعت رو به بهانه معدن نابود کنن لعنت به ما که کار دشمن رو داریم انجام میدیم

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 44. محلی طبیعت ستیز می‌گوید:

  باعث و بانیانشو خداوند قهار مورد عنایت دقیقاً مشابه قرار بده انشاالله ……. محلی طبیعت ستیز

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 45. صادق می‌گوید:

  خدا لعنتش کنه
  به معنای واقعی کثافت
  چرا تو منطقه حفاظت شده و پارک ملی باید گله احشام باشه؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 46. کاسپین می‌گوید:

  باید از ورود هر گونه دام و سگ گله به مناطق حفاظت شده جلوگیری شود

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 47. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  امان از جهل
  امان از جهل
  اخه یه ادم چقدر میتونه پست باشه که به حیوان در حال تغذیه شلیک میکنه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 48. سید مرتضی سجادی می‌گوید:

  واقعا من که گریم میگیره از دیدن این تصاویر شما ببینید این پلنگ چقدر سرپنجه و قوی بوده که تونسته همچین شکاری بکنه
  خاک بر سر عامل ای جنایت

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 49. محلی طبیعت ستیز می‌گوید:

  دیدبان عزیز خسته نباشی برادر،قاتل این حیوان بیگناه پیدا نشده هنوز؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>