هشدار جدی سازمان دامپزشکی در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان: مردم از شکار و خرید پرندگان مهاجر خودداری کنند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان دامپزشکی هشدار داد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علائم ظاهری ندارد و مردم در هیچ شرایطی پرندگان مهاجر را شکار نکنند و نخورند.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر فرشاد طهرانی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی با حضور در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه لاشه پرندگان، خیلی سریع اطلاع رسانی کنند.

دکتر طهرانی گفت: ما از دهه سوم آبان ماه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم و استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، قم، مرکزی، کرمانشاه و مازندران در معرض ابتلا به این بیماری اند.

او با بیان اینکه به مسئولین استان های گیلان و گلستان هم در این زمینه هشدار داده ایم، گفت: این بیماری از طریق پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت از سیبری به نیمکره جنوبی وارد کشور ما می شود.

طهرانی  با بیان اینکه پرندگان مهاجر به این بیماری مقاومند و علائم ظاهری ندارند، گفت: توصیه جدی می شود مردم از شکار و خرید این پرندگان خودداری کنند.

مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی با اشاره به دو نوع مراقبت فعال و غیرفعال در این حوزه گفت: مراقبت فعال برنامه ریزی شده است و ما از شهریور امسال به ۱۸۰۰ واحد صنعتی مراجعه کرده ایم و از ۳۵ هزار پرنده نمونه برداری کردیم.

او افزود: در مراقبت غیر فعال نیز اگر مردم با تلفات جمعی پرندگان روبرو شوند به ما اطلاع می دهند و ما با حضور در محل اقدام به نمونه گیری می کنیم.

دکتر طهرانی با بیان اینکه اگر یک واحد صنعتی آلوده شود تمام پرندگان آن واحد را معدوم می کنیم، گفت: همچنین در شعاع ۳ تا ۱۰ کیلومتر از آن واحد اقدامات پیشگیرانه شدیدی اعمال می کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی نمی تواند با متخلفان برخورد کند گفت: لازم است دستگاه های ذیربط به ما کمک کنند و از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری شود.

او گفت: واکسن این بیماری برای پرندگان وجود دارد، اما چون سیاست جهانی ریشه کنی این بیماری است پرنده ها در واحدهای صنعتی واکسیناسیون نمی شوند و در برخی کشورها هم که واکسیناسیون دارند با شکست روبرو شده است.

0
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>