شکارچی متخلف و شرور پس از سال ها تعرض به پارک ملی بمو با همکاری خوب محیط زیست و نیروی انتظامی دستگیر و روانه زندان شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یکی از شرورترین شکارچیان متخلف کشور پس از سال ها تعرض به حیات وحش، محیط بانان و طبیعت پارک ملی بمو، با همکاری بی نظیر نیروهای محیط زیست و مامورین انتظامی به همراه یک اسلحه جنگی ژ۳ و ۴۴ فشنگ جنگی دستگیر و برای تحمل سال ها حبس روانه زندان شد.

رییس اداره پاک ملی بمو گفت: این شکارچی متخلف که ساکن یکی از روستاهای حاشیه پارک ملی بمو است طی سال های اخیر به همراه گروهی از اقوام و همدستانش بارها به شکار غیرمجاز در پارک ملی بمو پرداخته و تعداد زیادی از حیات وحش این پارک را نابود کرده است.

علی آرندی اظهار داشت: وی که به شکار در پارک ملی بمو و فروش گوشت شکار در شیراز مشغول بوده است تاکنون چندین نوبت با محیط بانان این پارک بصورت مسلحانه درگیر شده است.

این شکارچی شرور در شهریورماه سال ۱۳۹۳ هنگامیکه توسط محیط بانان در پارک ملی بمو تعقیب شده بود، مامورین را با اسلحه ژ۳ به رگبار بست که بر اثر آن محیط بان نصرت دهقان (رئیس وقت پارک ملی بمو) از ناحیه پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یکی دیگر از محیط بانان نیز از ناحیه پای چپ و سر و گردن بر اثر پرتاب سنگ ریزه های ناشی از برخورد گلوله ها به زمین به شدت آسیب دید.

نصرت دهقان رئیس وقت پارک ملی بمو که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله ژ۳ قرار گرفت پس از انتقال به بیمارستان / با گذشت دو سال از این حادثه و انجام چند عمل جراحی، نصرت دهقان هنوز سلامتی کامل پای خود را بدست نیاورده است

پس از این حادثه شکارچی متخلف به مراجع قضایی معرفی شده، ضمن حضور در دادسرا به شکار غیرمجاز دو آهو در روز درگیری با محیط بانان و شلیک به نصرت دهقان اعتراف نموده و اسلحه ژ۳ بکار رفته در درگیری را نیز به مراجع قضایی تحویل نمود.

متخلف شرور (متهم ردیف اول پرونده) در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز، حمل اسلحه جنگی، درگیری مسلحانه و مجروح نمودن مامور دولت به تحمل یازده سال و شش ماه حبس و پرداخت دیه محکوم شد.

متهم با قرار وثیقه چهارصد میلیون تومانی موقتا و تا زمان تشکیل دادگاه تجدید نظر و قطعی شدن رای صادره در دادگاه بدوی آزاد شد.

این متخلف در زمانیکه با قید ضمانت آزاد بود مجددا برای شکار غیرمجاز راهی بمو شده و بار دیگر با محیط بانان درگیر شد که این بار نیز محیط بانان را به گلوله بسته و متواری گردید.

در اسفندماه سال ۱۳۹۴ دادگاه تجدیدنظر تشکیل و حکم دادگاه بدوی مبنی بر یازده سال و شش ماه حبس و پرداخت دیه برای این متخلف شرور قطعی و لازم الاجرا گردید. (لینک مرتبط)

با توجه به قطعی شدن حکم در دادگاه تجدیدنظر، متهم می بایست برای گذراندن دوران حبس روانه زندان می گردید اما با وجود قرار وثیقه چهارصد میلیون تومانی، وی حاضر به معرفی خود نشده و متواری گردید.

پس از قطعی شدن حکم تلاش نیروهای محیط زیست و نیروی انتظامی برای دستگیری متهم آغاز شد اما وی منزل خود را ترک کرده و در مکانی نامعلوم مخفی شده بود اما همچنان به شکار غیرمجاز در پارک و فروش گوشت مشغول بود.

این شکارچی شرور و سابقه دار به دلیل چندین نوبت درگیری مسلحانه و فرار از دست محیط بانان به خود مغرور شده و تصور می نمود فردی بسیار باهوش و شکست ناپذیر است. اما واقعیت این است که تاکنون چندین بار مامورین به راحتی می توانستند وی را با شلیک گلوله زمین گیر کنند ولی از شلیک مستقیم به متهم خودداری و سعی نمودند ضمن حفظ جان نیروهای خودی وی را بدون خونریزی دستگیر کنند.

در حالیکه مامورین در تلاش برای دستگیری و تحویل متهم به مراجع قضایی به منظور تحمل دوران حبس بودند، چندی قبل این متهم را در مسیرهای حاشیه پارک تعقیب نمودند که وی با رها نمودن یک خودروی پیکان با پای پیاده متواری شد و خودروی وی توقیف گردید.

پس از سه نوبت اقدام برای دستگیری این متخلف شرور، چند روز قبل محیط بانان متوجه شدند این متخلف مجددا عازم ارتفاعات پارک ملی بمو شده است.

محیط بانان در نقاط حساس پارک مستقر شده، از ساعت ۱۰ صبح به دوربین کشی و جست و جو پرداخته تا نهایتا در ساعت ۱۵ بعد از ظهر متخلف را به همراه یکی از همدستانش در کوه مشاهده نمودند.

محیط بانان متوجه شدند که شکارچی شرور بار هم مسلح به اسلحه جنگی ژ۳ است. بنابراین با توجه به سابقه شلیک و مجروح نمودن محیط بانان و احتمال فرار متهم، مامورین این بار در کوه جهت دستگیری وی وارد عمل نشدند.

محیط بانان موضوع را به مامورین نیروی انتظامی اطلاع داده و در حاشیه منطقه منتظر پایین آمدن شکارچی شرور و همدستش از ارتفاعات ماندند.

پس از خروج متهم از ارتفاعات، نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی بوسیله سه خودرو، اتومبیل متهم را تعقیب نمودند.

شکارچی شرور با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و پس از حدود ۵ کیلومتر تعقیب و گریز به قصد عبور از زیر بزرگراه شیراز – اصفهان و فرار به سمت روستای محل سکونت خود، وارد زیرگذری در این بزرگراه شد.

در این لحظه خودروی پلیس و خودروی محیط زیست دو سمت ریزگذر را مسدود نموده و عملا راه فرار متخلف را مسدود نمودند.

در حالیکه شکارچی شرور قصد داشت از خودرو پیاده شده و با مامورین درگیر و متواری شود با شلیک تیر هوایی توسط مامورین نیروی انتظامی، تسلیم مامورین شد.

در بازرسی از خودروی این متخلف یک قبضه اسلحه جنگی ژ۳ به همراه ۴۴ عدد فشنگ جنگی کشف و ضبط گردید.

نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی حاضر در عملیت دستگیری شکارچی متخلف به همراه اسلحه ژ۳ کشف شده

متهم پس از بازداشت به همراه اسلحه جنگی و مهمات کشف شده به مراجع قضایی تحویل و با دستور مقام قضایی مستقیما روانه زندان گردید.

این شکارچی متخلف علاوه بر تحمل مجازات قطعی ۱۱/۵ حبس، مجددا به جرم حمل سلاح جنگی و شروع به شکار در پارک ملی بمو محاکمه و مجازات خواهد شد.

علی آرندی رییس اداره پاک ملی بمو گفت: از همکاری خوب فرمانده و مامورین پاسگاه انتظامی رکن آباد در بازداشت این متخلف کمال تشکر و قدردانی را داریم.

با تلاش، درایت و صبوری محیط بانان که متخلف را هدف گلوله قرار ندادند و با همکاری خوب محیط زیست و نیروی انتظامی این شکارچی شرور برای سال ها روانه زندان شده و طبیعت بمو از شر وجودش در امان خواهد بود.

+614
-257
  

27 دیدگاه

 1. مینالیزا می‌گوید:

  خسته نباشید جانانه به همه عزیزان محیطبان و انتظامی که حتی یک گلوله رو خرج چنین موجود بی ارزشی نکردید ،و حکایت یکبار جستی ملخک و … اینجا مصداق پیدا میکند ولی اینبار ملخک که شکر گذار آزادی و طبیعت زیبا نبود،میرود زندان برای سالها آب خنک خورده و در گوشه چهاردیواری مو سفید خواهد کردو ثانیه شماری و یک خلق با حیات وحش و طبیعتش در یلدا جشن خواهد گرفت از نبود یک دشمن بی انصاف

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 10

  • خورشید می‌گوید:

   سپاس خداوند رو و سربازان سختکوش و عزیز وطن رو!
   امیدوارم این رزل جنایتکار دیگه هرگز از زندان بیرون نیاد و سایه ی منحوسش روی خاک پاک طبیعت نیفته!! آمین…

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 2. داریوش می‌گوید:

  بره آب خنک بخوره حالش جا بیاد

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 8

 3. میش مرغ می‌گوید:

  ممنون از همه عوامل دستگیری و درایت مأموران زحمتکش.
  در موارد اینچنینی ، مجرمین باید با اسم ، شهرت و چهره به مردم معرفی شوند تا چهره خبیثشان بیشتر شناخته شود.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 8

 4. علی می‌گوید:

  ضمن عرض خسته نباشید فکر کنم ایندفعه رمبو شکار ایران دستگیر شد انشالله بزودی طمع آزادی را نچشد و آینه عبرتی برای دیگر خلافکاران شود.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 11

 5. سجاد قادری می‌گوید:

  تشکر تشکر ….. ضمن تقدیر از نیروی انتظامی عزیز و جان بر کف از عزیزان محیط زیست هم که با حقوق اندک و بخاطر عشق به طبیعت زیبای کشورمان تلاش میکنند تشکر و سپاس فراوان داریم…..پاینده باد ایران

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 8

 6. مسعود شهرابی می‌گوید:

  این شکارچی که دیگه کاملا معلوم الحال هست و حتی نباید هیچ وقت آزاد بشه واقعا آزادی چنین افرادی حتی بعد از پایان دوران محکومیت یه اشتباه هست چون چنین افرادی هیچوقت تغییر نمی‌کنند و همیشه برای طبیعت منطقه و جان محیط بانان خطرناک هستن البته اگر قضات با توجه به شرارت این فرد کمی دقت کرده و با قرار وثیقه موافقت نمیکردن این شکارچی تا این حد دردسر ساز نمیشد
  کسی که به سمت انسانی شلیک مستقیم میکنه یعنی قابلیت این رو داره که هر کجا جان انسانها رو با خطر مرگ روبرو کنه حکم چنین افرادی و حکم شلیک مستقیم فقط اعدام هست گه ظاهرا قضات خیلی اهمیت نداده و سلیقه ای عمل میکنند!
  با تغییر قوانین به نفع محیط بانان و بر ضد متخلفین از هر قماشی که باشند دیگه کمتر شاهد شرارت از سوی متخلفین خواهیم بود و محیط بانان در برخورد با متخلفین مطمئن تر و از موضع برتر عمل کرده و مجالی به شکارچیان نخواهند داد
  تشکر ویژه از محیط بانان و مامورین نیروی انتظامی

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 8

 7. نیروانا می‌گوید:

  این شخص دیگه ازمرز شکارچی متخلف بودن گذشته وبه یک شرور ویاغی واسلحه کشیده بر بروی جامعه انسانی تبدیل شده بوده و متاسفانه با توجه به سوابقش مدارای زیاد وبی موردی با او شده است

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 5

 8. امیر می‌گوید:

  ان شا الله که شرش کم شده باشه و دوباره به فاصله کوتاهی آزاد نشه!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

 9. پیمان می‌گوید:

  چنین موجود خطرناکی را نباید با هیچ ضمانتی تا روز دادگاه ولش میکردن.
  کسی که به قصد کشتن به طرف انسان تیراندازی میکنه ۱ساعت هم نباید تو اجتماع و بین ادما زندگی کنه.
  به نظر من قاضی محترم نباید حکم ازادی موقت این جانی را میداد. چون تو همون درگیری اول ممکن بود چند نفر به قتل میرسیدن و خدا رحم کرد.
  حالا چنین قاتل روانی چرا باید با وثیقه ازاد بشه .m؟!
  حتی وثیقه ش اگه ۴۰۰میلیارد هم بوده باشه باز ازادی ش اشتباه بود

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 5

 10. بچه آرامگاه سعدی نزدیک کوه بمو شیراز می‌گوید:

  با سلام : دیدی آن قهقهه کبک خرامان حافظ که زه سر پنجه شاهین قضا غافل بود

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 20

  • Ali می‌گوید:

   عزیزم باز مسایل رو قاطى کردید:این اقا رسما شرور بوده،أصلا کسیکه سلاح جنگى داره که نباید با وثیقه ازاد میشده،ایشون گوشت فروش بودن!این چه ربطى به شکار اسپرت داشت!من همینجا براى محیط بانانى که با اشرار اینچنین ،درگیر میشن ،ارزوى سلامتى وموفقیت دارم.

   پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 15

   • چغوک می‌گوید:

    شما عزیزم مسائل رو قاطی نکن
    همین فردا و به قصد ” شکار اسپرت ” برو به طبیعت و خودت ببین که محیط بانان زحمت کش با شما شکارچی اسپرت باز چه معامله ای خواهند کرد !!!

    جراتش رو داشتی و رفتی و سالم برگشتی ، بیا و برای ماها هم تعریف کن !

    داغ Thumb up 22 Thumb down 31

    • رضایی می‌گوید:

     شما چغوک جان
     توهم زدی عجیب
     ما با جواز و اسپرت و شیک و قانونمند میریم به طبیعت و لذتش رو هم میبریم و
     سرمون رو هم برای کسی خم نمیکنیم و ” محیطبان زحمت کش رو هم توی طبیعت میبینیم و هیچ کاری هم نه اونا و نه امثال شما بلکه هیچ کسی نمیتونه انجام بده.

     تا قبل از این قضیه ی بیماری پرندگان و ممنوعیت موقت رفتیم و جراتش رو هم داشتیم و تعریف هم میکنیم بابا جان.

     حالا تو برو تعریف کن!!

     پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 19

     • چغوک می‌گوید:

      از لحن سراسر خشم و غضبناکت کاملا فهمیدم که چه اوضاع خرابی برای شما شکارچیان بوجود آمده و حاشیه ی امنیتتان چقدر کم شده است .
      حتی باید شکار رفتن را از اعضای خانواده هم پنهان کرد .

      نیازی نیست تعریف کنی
      سوز کلامت تا مشهد رسید عزیزم !!!

      داغ Thumb up 17 Thumb down 17

     • فاتح می‌گوید:

      اقای رضایی عصبانیت شما نشون میده که شرایط شکار نسبت به گذشته خیلی خیلی سخت شده..این موضوع کاملا مشخصه وقتی جریمه اهو و کل و بز و قوچ و میش شده ۱۰ میلیون قطعا شکار هم کمتر میشه..

      داغ Thumb up 10 Thumb down 11

 11. وحیدعینی می‌گوید:

  خداقوت

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 12. رشید می‌گوید:

  احسنت بر محیط بانان
  دست یک غارتگر و گوشت فروش حیات وحش از طبیعت کوتاه شد
  چقدر دسترسی بعضیها به اسلحه جنگی راحت شده !
  محکومیت این جانی باید حبس ابد باشد. چون بدون شک بعداز آزادی تلافی خواهد کرد!!

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 13. علی می‌گوید:

  محیط بان حق قانونی برای شلیک داره ولی از اونجا که قانون در این مواقع هیچ جور از محیط بان ها دفاع نمیکنه.محیط بانا میترسن به سمت شکارچیا شلیک کنند و حق هم دارن.محیط بان تیر میخوره ولی بازم به سمت شکارچی شلیک نمیکنه.معلومه طرف شیر میشه و با ژ۳ میره شکار.مامور محیط زیست در موقع خطر به پای شکارچی شلیک میکنه ولی در دادگاه محکوم میشه.اگه این شکارچی صد بار دیگه هم در میرفت بازم مامورین ترجیح میدادن بدون درگیری بگیرنش

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 14. ایمان می‌گوید:

  خدا قوت به محیط بانان عزیزمان و نیروی محترم انتظامی
  چه قدر بچه های حیوانات که مادرشان توسط این شرور، کشته شده بود و با نبود مادر در طبیعت از گرسنگی جان دادند؛ خدا می داند؛ حال خدا را سپاس که آه این ها دامن این عوضی را گرفت.
  این کارها برکت ندارد اگر داشت این شرور تا حالا به جایی رسیده بود ولی کو خرد و عقل برای پی بردن به چنین حقایقی

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 15. فرزین می‌گوید:

  حیف شد !

  میشد یه گلوله ژ-۳ خرجش کرد !!

  داغ Thumb up 10 Thumb down 9

 16. داریوش 2016 می‌گوید:

  اگه تو آمریکا بود این همون دفعه اول کشته شده بود
  توی ایران خیلی با این اشرار شکارچی مماشات میشه
  آیا جان این شرور ارزشمند تر از اینهمه کشت و کشتار و نابودی حیات وحش در این چند یال بوده؟
  اصلا معلومه چند تا شکار کرده تو این چند سال که فقط چهارصد میلیون از درآمد فروش گوشت شکار رو گذاشته وثیقه ؟
  ما خواهان کمترین مجازات که اعدام باشه برای این شرور هستیم نه کمتر

  داغ Thumb up 13 Thumb down 11

 17. مهدی حامی حیات وحش می‌گوید:

  بنده حقیرساکن شیراز هستم وازخردسالی عاشق طبیعت وحیات وحش منطقه بموبوده وهستم ” بیاد دارم سال ۱۳۵۵ زمانی که نوجوانی بیش نبودم با ماشین یکی ازبستگان ازشیراز به سمت مرودشت درحرکت بودیم از پلیس راه که ردشدیم بعداز منطقه اب باریک متوجه شدیم که پلیس جاده را بسته است از روی کنجکاوی پیاده شدم وبه سمت جلو براه افتادم وقتی به قلب ماجرا رسیدم درکمال شگفتی بامنظره بسیار زیبائی روبرو گشتم که هنوز بعدازگذشت ۴۰سال هرگاه ازان منطقه عبورمیکنم بیاد ان خاطره شیرین اندکی مکث نموده ودرخلسه ان لحظات شیرین فرو میروم….
  ماجرا ازاین قراربود که گله بزرگی متشکل از چندین هزار اهو ازسمت شرق کوههای بموسرازیرگشته وپس ازعبورازعرض جاده به سمت دیگردرحرکت بودند خلاصه حدود۴۵ دقیقه شاهدیکی اززیباترین وتکرارنشدنی ترین صحنه ازحیات وحش زیبای منطقه بمو بودم امروزباخواندن مطلب بالا اه ازنهادم بلند شد بدون شک یکی از دلایل عمده ای که لذت دیدن چنین صحنه هائی را از نسل امروز گرفته وجود اشراری مانند متهم فوق میباشد که امیدوارم روزی رادوباره تجربه کنیم که همگان ضمن احترام به طبیعت وحیات وحش مظلوم کشور عزیزمان ایران شاهداعتلا وسربلندی ان درسراسرگیتی باشیم….
  ای که دستت میرسدکاری بکن….

  پیروز وسربلندباشید.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

  • چغوک می‌گوید:

   این خاطره ی شما مثل یک چاقو در قلب من فرورفت و چرخید .
   با خواندنش گریه ام گرفت چون من هم تجربه هایی مشابه ( البته نه به این عظمت ) داشته ام .

   فکر می کنم که چند سال دیگه باید برای بچه هامون از دسته های ۲۰ تایی گنجشک روی درختان حکایت های شگرف تعریف کنیم و خاطراتی مثل خاطره ی شما بیشتر به افسانه هایی کهن شبیه خواهد بود .

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 12

  • نیروانا می‌گوید:

   دوست عزیز مطلب خوبی را گفتید واین نشان دهنده این است که طبیعت وعناصر سازنده ان در کشور ما وجهان چگونه عمدتا توسط انسان روبه قهقرا میروند در کتابی که زندگانی تیمور لنگ را از زبان خودش بیان میکرد اشاره به شکار گله های گوزن شمالی در دشتهای شمای دریای کاسپین کرده بود ومترجم در توضیحات گفته بود که این گوزنها اکنون فقط در اراضی قطب شمال زیست میکنند

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 18. داریوش 2016 می‌گوید:

  خاطره ای که تعریف کردید در مورد بیشتر جاهای ایران صدق میکه
  کجا رفتن اون آهوان دشت اشعار شاعران ما و داستانهای گذشتگان؟

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>