در برنامه ششم توسعه وزارت نیرو موظف به تامین حق آبه محیط زیست شده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از اصلاح لایحه برنامه ششم توسعه در بخش محیط زیست خبرداد و گفت: بر اساس اصلاح انجام گرفته وزارت نیرو موظف است حق‌آبه مورد نیاز بخش محیط زیست را تامین کند.

محمدعلی شاعری در گفت‌وگو با خانه‌ملت در توضیح وضعیت حق‌آبه تالاب‌ها، گفت: حق‌آبه تالاب‌ها به صورت قانون در کشور تعریف شده است، در حقیقت در مورد منابع آبی؛ آب مورد نیاز در بخش شرب، بخش کشاورزی، بخش صنعت و محیط زیست تعریف شده است اما متاسفانه در گذشته اگر آبی از بخش های دیگر باقی می‌ماند برای بخش محیط زیست اختصاص می‌دادند.

نماینده مردم نکاء، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طی سال های اخیر با کم آبی و خشکسالی متوالی روبه رو هستیم، تصریح کرد: واقعیت آن است که اختصاص آب شرب همیشه در اولویت اول قرار داشته و بعد سایر بخش‌ها مورد توجه است به گونه ای که تامین آب موردنیاز بخش  محیط زیست همیشه در اولویت آخر قرار دارد به همین دلیل امروزه اکثر تالاب ها خشک شده است.

وی با بیان اینکه این نقص را در لایحه برنامه ششم توسعه مرتفع کردیم، افزود: بنابر اصلاح صورت گرفته حق آبه ای که به تشخیص سازمان حفاظت محیط‌ زیست به وزارت نیرو اعلام شود، باید از سوی وزارت نیرو به بخش مورد نظر تحت عنوان حق آبه داده شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی معتقد است: حق‌آبه‌ها نباید اولویت بندی شود از این رو مسئولان باید متناسب با سهم هر بخش همزمان حق آبه آن را تامین کرده و تخصیص دهند تا از خشکی تالاب‌ها هم جلوگیری شود.

+109
0
  

3 دیدگاه

 1. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  خیلی کار خوبیه… انشاالله که عملی بشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 2. آب را گل نکنیم می‌گوید:

  اینکه درمجلس شورای اسلامی نمایندگانی هستند که به حفظ محیط طبیعی اهمیت میدهند و به ضرورت جلوگیری از خشک شدن تالابها توجه دارند، جای خوشحالی است.
  نمیتوانم پیش بینی کنم که با این مصوبه مشکل تالاب ها حل شود ونمیخواهم انرژی منفی هم داده باشم اما وقتی پای کشاورزی و دامداری و از آن مهمتر تامین آب آشامیدنی شهرها و کلان شهر ها در بین باشد ، اجرائی کردن این مصوبه بسیار مشکل و شاید قدرت و توانی فراتر از سازمان حفاظت محیط زیست لازم داشته باشد.
  مساله ای که میخواهم مطرح کنم تصرف آبشخور ها و چشمه ها توسط معدن داران، باغداران، دامداران و جوامع روستائی است که فشار زیادی به حیات وحش وارد میکند.
  در کشور مناطقی داشتیم که علوفه خوبی داشتند ولی آب کافی برای حضور دامها در آنجا نبود لذا جمعیت حیات وحش خوبی در آنجا یافت میشد، دامداری در این مناطق با بردن مخازن و تانکرها توسط دامداران و یا ساختن تله های باران توسط جهاد کشاورزی
  براه افتاد و حالا دراین مناطق دیگر از حیات وحش خبری نیست. آیا نمیشد قانونی وضع کرد که در هرجا که چشمه یا آبشخوری به تصرف انسان در آمد در کنارش یک آبشخور هم برای حیات وحش ساخته شود؟ یا اگر درجائی تله باران میسازیم که آب باران را در آب انباری ذخیره میکند که دام از آن استفاده کند چرا یکی هم برای حیات وحش نسازیم ؟
  در سال های اخیر شاهد بوده ایم که چند بار یوز پلنگ با توله هایش از فرط تشنگی برای خوردن آب به روستا آمده تا از آب قنات روستا بنوشد که البته جان خود و توله هایش را از دست داده است ….وای برما که بر اساس دستورات دینی حتی به حیوانی که میخواهیم ذبحش کنیم آب مینوشانیم اما در مقابل حیات وحش از شمر هم بدتریم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 3. تقی پلنگ می‌گوید:

  با توجه به اینکه آقای دکتر شاعری کاملا با مقوله محیط زیست و مشکلات آن آشنا هستند شاید این اولین قدم در راستای حفظ محیط زیست باشه ولی هز ایشون خواهش می کنیم با توجه با اینکه رئیس کمسیون آب و کشاورزی و منابع طبیعی هستند تمام تلاششون را برای برنامه ریزی صحیح در استفاده از آب در بحث کشاورزی متمرکز کنن چرا که هم خیلی جاها خیلی کشت ها ی پرمصرف به غلط رواج پیدا کرده و هم اینکه روشهای آبیاری قدیمی و سیستم های فرسوده باعث استفاده ۹۰درصدی منابع آب و هدر رفت بسیار زیاد اون بشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>