مرگ هزارن پرنده وحشی و اهلی بر اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در مازندران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بررسی های میدانی حاکی از آن است که هزاران پرنده وحشی و اهلی در زمین های کشاورزی، آببندان ها و تالاب های فریدونکنار، سرخرود و محمود آباد در استان مازندران بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از بین رفته و یا در حال تلف شدن هستند.

حجم تلفات پرندگان به حدی است که جمع آوری لاشه ها از کنترل خارج شده و صاحبان بسیاری از اردک ها و غازهای اهلی پرندگان خود را که تماما بیمار هستند بلاصاحب رها کرده اند و برخی دیگر لاشه صدها اردک و غاز اهلی خود را در محل های مشخصی جمع آوری نموده و لاشه ها را سوزانده اند.

نکته تاسف آور این است که علی رغم اعلام رسمی سازمان دامپزشکی مبنی بر شیوع  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان  مازندران، در کمال تعجب بازار خرید و فروش پرندگان وحشی در فریدونکنار هنوز کاملا فعال بوده و سلامت عمومی جامعه بازیچه دست عده ای سودجو شده است.

بر اساس شنیده ها برخی افراد سودجو شبانه وارد دامگاه و حاشیه آن شده و پرنده هایی که بر اثر بیماری تلف شده و یا در حال مرگ هستند را به راحتی با دست گرفته و متاسفانه صبح روز بعد جهت فروش به بازار فریدونکنار منتقل می کنند.

این در حالی است که حتی در صورتی که بیماری در بین پرندگان وجود نداشته باشد، کشتار و پرکنی پرندگان در محیطی آلوده در کنار جوب خیابان اقدامی غیر قانونی، غیر بهداشتی و مغایر با سلامت عمومی جامعه است.

اما در کمال تعجب مسئولان محلی در انفعال کامل هیچ اقدامی برای پرچیدن این بازار نکرده و سلامت بسیاری از مردن کشور از این طریق با مخاطره روبرو می شود.

تصاویر زیر در روز جمعه مورخ ۹۵/۱۰/۳ در آبگیرهای شهرستان های فریدونکنار، سرخرود و محمود آباد از هزارن پرنده اهلی وحشی تلف شده و بیمار تهیه شده است.

با وجود شیوع بیماری خطرناک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مازندران که بصورت رسمی نیز اعلام شده و در تصاویر فوق نیز به وضوح مشخص است، اما در کمال ناباوری بازار پرندگان فریدونکنار کاملا فعال است و حتی پرندگانی که بر اثر بیماری مذکور تلف شده اند نیز در این بازار به فروش می رسند !

تصاویر زیر از بازار پرندگان فریدونکنار طی روزهای اخیر تهیه شده است:

+2
-313
  

26 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  اگه این بیماری جدی گرفته نشه کم کم این بیماری به یه مشکل ملی تبدیل میشه! فقط با همت همه مسولین میشه از این مشکل جلوگیری کرد تا مشکل بیش از اینها پیچیده نشه

  صیادان منطقه فریدونکنار همه تنها به دنبال منافع خود بوده و اهمیتی به بیماری نمی‌دهند! پس این وظیفه مسئولان هست که جدی تر عمل کرده و هشدارهای لازم رو به مردم منطقه بدن

  نیاد روزی که تنها وقوع یک فاجعه منجر به توقف صید و فروش پرندگان بیمار بشه!

  در ملارد تهران به علت مشاهده این بیماری در چندین واحد مرغداری، تصمیم بر معدوم سازی کامل طیور این واحدها گرفته شد و در استانی دیگر پرندگان بیمار صید شده! و به راحتی در خیابان به فروش می‌رسند!! ماشاالله همت مسئولان استانی

  اول باید با اطلاع رسانی دقیق بین مردم از خرید پرندگان بیمار توسط مردم جلوگیری کرد و البته مسئولان دامپزشکی استان هم باید پیگیری بیشتری کرده و مسئولین دستگاه قضایی و انتظامی را متوجه این تخلف کرده و اقدامی موثر انجام گردد

  این بیماری در چندین استان مشاهده شده و یحتمل شیوع بیماری در دیگر استانها هم اتفاق خواهد افتاد طیور صنعتی و محلی هم در خطر بوده و بیماری در طیور همه گزارش شده و همینطور گه گفتم چندین واحد مرغداری در ملارد تهران هم به طور کامل معدوم سازی شد و بعد یه عده به علت لغو صدور پروانه شکار پرنده جیغ بنفش کشیده! و خود را به در و دیوار میکوبند! و مهملات می‌بافند! امیدوارم بیش از هر خودخواهی به فکر سلامتی خود و جلوگیری از شیوع بیش از بیش بیماری باشیم

  ممنون دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 40

  • خورشید می‌گوید:

   اون بیماری ای که باید خیلی جدی تر گرفته بشه نفهمی، خودخواهی، توحش و اعتیاد به کشتار و مفت خوریه!
   همون روزی که محیط زیست با اینا جلسه هم اندیشی و راهکاریابی گذاشت هم عرض کردم که این کارها سودی نداره! بی فرهنگی و بیعاری و عادت به پول مفت و اعتیاد به کشتار مرضی نیست که با جلسه و گفتگو حل بشه!
   چاره اش فقط زوره! زور!!!

   داغ Thumb up 9 Thumb down 8

  • رضا شکاری می‌گوید:

   بی اعتمادی مردم به رسانه ها و مسئولین یکی از عوامل بی توجهی به خبرهاست. بایستی این اخبار بصورت واضح و چندین بار در رسانه های ملی اطلاع رسانی شوند.
   و مورد بعدی فرهنگ ناصحیح بدلیل کمبود آموزش. بارها گفته شده که یک چیزی باید مردم را واردار به احترام به قانون کند.
   اعتراض شکارچی های مجاز بخاطر ۷۰ هزار پول فقط نیست. بخاطر فاصله کوتاه دادن پروانه تا اعلام ابطال آن که بایستی پیش بینی میشد. و جولان شکارچیان غیر مجاز در زیستگاهها و نکته پایانی احترام نگذاشتن به قانون بود.
   وگرنه اغلب شکارچیان مجاز و آگاه خود بدلیل درک وضعیت حیات وحش کشور رعایت امور می کنند.
   موفق باشید

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 6

   • مسعود شهرابی می‌گوید:

    درود آقای شکاری که متاسفانه مدتهاست کم پیدا هستین حتی وبلاگ شما هم خیلی وقته زیاد فعال نیست.
    سال گذشته پروانه شکار پرنده صادر شد که البته سال گذشته هم هشدارهایی نسبت به بیماری آنفلوانزای پرندگان داده شد که خوشبختانه وضعیت بیماری گسترده و جدی نبود و این عاملی بر عدم لغو پروانه شکار پرنده شد اما متاسفانه امسال وضعیت و شیوع بیماری گسترده شده و مسئولین سازمان ح م ز رو وادار به لغو پروانه ها کرد اگه سازمان مشکلی با شکارچیان داشت سال گذشته هم اقدام به لغو پروانه شکار پرنده میکرد تمام هشدارها از سوی سازمان دامپزشکی داده شده و سازمان ح م ز اگر از ابتدا قصد بر عدم صدور پروانه داشت از همان ابتدا اقدام به صدور پروانه نمیکرد قطعا در زمان صدور پروانه سازمان ح م ز توانایی پیش بینی وضعیت در آینده رو نداشت و البته در همون زمان هم سازمان دامپزشکی هشداری جدی نداده بود.
    البته من اهل شکار نیستم اما اگر پولی برای پروانه شکار داده بودم قطعا به دنبال مطالبه اون مبلغ بودم و البته سال آبی گذشته برای بیشتر مناطق کشور سال خوبی بود و به وضوح وضعیت پرندگان قابل صید نسبت به گذشته خیلی بهتر، شاید این تنفس برای جمعیت پرندگان در نقاط مختلف کشور بتونه مفید باشه

    پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 2. رشید می‌گوید:

  این حجم از تلفات جایی رخ میدهد که هیچ اقدامی برای جلوگیری انجام نشده باشد و بمعنای بی توجهی مسءولان و مردم منطقه به بیماری پرندگان میباشد و با وجود این بیماری هنوز فروشندگان به کار خود ادامه میدهند جای تاسف دارد..

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 14

  • Ali می‌گوید:

   موضوع اینجاست؛سازمان تا بحال از این دست حرفها ،بسیار گفته!وحتى در صورت واقعیت داشتن چنین موضوعى ،حرف این عزیزان ،متاسفانه دیگر خریدارى ندارد!

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 14

 3. ناصر باریک می‌گوید:

  کار کار این انگیسی های پدر سوخته است یه موقع خدایی نکرده دوباره نگین شکارچی ها کردن و آله و بله ،،،، عادت سازمان از اول این بوده که مشکلات رو به گردن دیگران بندازه اولش با شکارچی ها شروع میکنن بعدش اگر ببینن موضوع مرتبط با شکارچی ها نیست به باد و زاویه خورشید و اینها گیر میدن آخرش دیدن موضوع خیلی حاده شاید به کشور های همسایه هم گیر دادن خلاصه به فکر حل بحران نیستن وقتی دنبال اینو که گردن یکی بندازن مسائل رو ….

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 7

 4. شکارچی می‌گوید:

  نمیدونم چرا این آنفلوانزای پرندگان فقط از مرز ایران به بعد فعال میشه فکر کنم هوشمنده عججججججججججججججججججججججب همه جای دنیا شکار پرندگان مهاجر در سطحی وسیع و گسترده با حمایت محیط زیست و مردم عادی و دولت انجام میشه به ایران که میرسه آنفلوانزا میگیرند فکر کنم مشکل از مرزها و آب و هوای ایرانه درسته؟ اوهوی ……انسان های لطیف مدعی ؛ پرندگان که به همه دنیا تعلق دارند فقط شماییدکه دلواپسید امان از این شیرین شدن و افراط بیش از حد بعضی مردم ایران زمین البته تو هر زمینه ای ……………..التماس کمی تفکر

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 23

  • میش مرغ می‌گوید:

   التماس تحقیق دوست عزیز
   این بیماری در اروپا هم خیلی تلفات داده و اگر به وبسایتهای خبری سری بزنید متوجه میشوید ؛ فقط تفاوتی که کشوری مثل هلند که تا به حال هزاران مرغابی اهلی و وحشی تلف شده اند با برخی جاهای دیگر دارد این هست که آنجا با یک اطلاعیه ساده مردم از خرید و شکار صرف نظر میکنند و مثل برخی نقاط دیگر دنیا نیاز به صدور ده ها نامه ، التماس و … نیست که در نهایت باز هم میبینیم لاشه آلوده خریده و مصرف میشود!
   ازنگاه پزشکی هم این بیماری در إنسانها و پرندگان مختلف با توجه به ویروسی بودن آن زمان و شدت واکنش متفاوتی دارد و در برخی از مبتلایان نشانه ای مانند سرما خوردگی دارد و رفع میشود و در برخی دیگر موجب مرگ!

   داغ Thumb up 20 Thumb down 19

 5. تیهو می‌گوید:

  با این خبر انفولانزا قطعی شد و هیچ کس دیگه نمیگه با دانه سمی یا چیز دیگه مسموم شدن و مردن

  ولی باز من تعجب میکنم چطور واسه یدونه کبک یکی رو میگیرن زندانیش میکنن دوستان هم کم نمیزارن هزار تا فحش بهش میدن ولی هزاران پرنده رو بعضی جاها تو خیابون ازادانه میفروشن هیچ کس هم چیزی نمیگه ؟!!!!!

  واقعا عدالت همینه یه جا نسل کشی کنن یه جا هم بگیر و ببند باشه !!

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 9

  • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

   سری قبل هم هزاران چهارپا به خاطر بیماری طاعون از بین رفتن بیخیال گذشت الان هم میلیونها پرنده مهاجر که از کشور های دیگر صحیح و سالم وارد کشور ما شدند بخاطر آنفولانزای مرغی از بین رفتن و مرگ اونها رو به رشده باز هم هیچ اقدامی نمیشه فقط میگید شکارچیا نکشن و مردم نخرن ولی یه شکارچی بدبخت رو میگیرد واسه یدونه کبک ۳ سال زندان ، تفنگ مصادره ، فشنگ مصادره ، جریمه نقدی که هر کی هر جور دوس داره مردم بدو بیراه و فوش میدم بهش ووووو کلا بدختش میکنن آقا عدالت کو پس محیط زیست کدوم اقدام برای جلوگیری از رشد این بیماری رو کرده جنبا آقای نظر تایید کن

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 4

 6. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  با تخریب نیزارها باعث خشکی آبگیرها شده اند .آن مقدار آب هم که وجود داره خیلی کم و آلوده و فاقد منابع غذایی سالم است. طبیعی است پرنده مهاجری که صدها یا هزاران کیلومتر سفر کرده و خسته هم هست اگر آنفلوانزا هم نداشته باشه در این مکان تلف میشه. شما ایراد کار را در وضعیت زیست محیطی منطقه جستجو کنید که داغونش کرده اید

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 7

 7. arya می‌گوید:

  بسیار خطر ناک

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 8. حق گو می‌گوید:

  چقدر راحت هنوز بازار پرنده فروشها پابر جاست !

  در چنین مواقعی بازار باید دفن بهداشتی شود و با لودر خراب شود ولی چون نمیخواهند و سلامت مردم منطقه و مشتریان برای کسی اهمیت ندارد هیچ اقدامی صورت نگرفته

  حالا اگر یک شکارچی یک پرنده شکار کند ببینید چه قانونهایی برایش اعمال میشود !!!!

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 9. وحیدعینی می‌گوید:

  متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 10. امیرمحمد بیگلرپور عمرانی (ساری) می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دوستاران محیط زیست. این موجوداتی که خدا برای ما آفرید همه شون دارای حس هستند و درک و فهم بسیاری برخوردار هستد.ما انسان ها با پا گذاشتن به عرصه طبیعت و زندگی حیوانات زندگی آنها را ویران کردیم. امروز در بازار بودم یک مرد با ۱۰ ،۱۲ تا پرنده مرده و پاک کرده . ازش پرسیدم اینا چیه گفت مرغابی و…. . بعد گفتش اینا رو با طور هوایی میگیریم. واقعا جای تاسف داره پس این مسعولین کجا هستند تو رو خدا رسیدگی کنید .یکم به این پرندگان برسین به خدا گناه دارن

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 11. وحید می‌گوید:

  من که مدتهاست قید انسانیت در اینها را زده ام!
  اینها وجدان ندارن!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 12. کلارى می‌گوید:

  دوستان شکارچى با فرافکنى مى خواهند ظاهرى موجه بدست آورند ، و با استدلالهاى کودکانه که باعث تعجب و بعضاً خنده هست از این نمد کلاهى هم براى خود ببافند ، آنفولانزاى پرندگان و سودجویى صیادان و شکارپرندگان دو مقوله کاملاً متفاوت هستند.

  داغ Thumb up 10 Thumb down 18

 13. نیروانا می‌گوید:

  افرادی که پرنده مرده یا در حال مردن را از دامگاه آورده و در بازار شهر به همشهری و هم وطن خودش میفروشد واقعا در چه حدی از انسانیت است ؟

  آیا درک میکند که این بیماری ممکن است از درون زندگی خودش سر درآورد ؟!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 14. hassel می‌گوید:

  با سلام متاسفانه چرا وزرارت بهداشت -دامپزشکی -محیط زیست -دولت وضعیت را جدی نمی گیرند ؟
  وقتی اپیدمی و مردم همه درگیر شدند چه سودی دارد ؟!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 15. پیمان می‌گوید:

  متاسفم از مدیریت این کانال که فقط نظرات و دیدگاهی رو میزاره که به نفع خودشه.باید از خود شما دوست عزیز شروع کرد تا به نتیجه برسیم

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 16. سینا... می‌گوید:

  چیزی که توش پوول نباشه واسه سازمان ارزشه دنبال کردن نداره!!!!!!!! از ویروس که نمیشه جریمه گرفت

  وگرنه پارسال یه ۲-۳ ملیاردی کاسب بود سازمان

  اونام که تو بازار میارن مردم با آگاهی میخرن …دلتون برای مردم آگاه نسوزه …

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 17. سورنا می‌گوید:

  دوستانی که گله میکنن از شکار!
  خیلی از مردم شغلشون، شغلهای فصلی مث شکار کردن و کاشتن برنج یا صید ماهیه، حالا شما به من بگید اگه این دوستان شغل شکار رو که باهاش خانواده هاشون رو اداره میکنن بذارن کنار چیکار باید بکنن؟! دولت بهشون پول میده یا براشون شغلی ایجاد میکنه؟! معلومه که نه…
  البته درسته خیلی ها هم با زیاده روی دارن نسل این پرنده های بدبخت رو میزنن…
  پس این بحث متوقف کردن شکار به این راحتیااا نیستنش…
  نیاز به یه راه حل اساسی و جامع داره

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 6

 18. وفا می‌گوید:

  عرض سلام این پرنده هایی که قرار بود توسط شکارچیان شکار بشه توسط طبیعت شکار شد پروانه شکارو لغو کردید حالا دوستان محیط زیست برید جمع کنید لاشه ها رو مسبب همه این پرندگان دوستان محیط زیست هستند وقتی پرندگان زیاد بشن و هیچ شکاری صورت نگیره حتما یه بیماری بلای جونشون میشه این تلفات از ازدیاد پرندگانه لطفا نظر بنده رو حذف نفرمایید چون اونوقت شما با شکارچیان خصومت دارید

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>