اخبار کوتاه محیط زیست کشور در ماه جاری

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): این گزارش به اخبار کوتاه و رخدادهای محیط زیست کشور از ابتدای ماه جاری (دیماه ۱۳۹۵) می پردازد. (توضیح مربوط به هر تصویر در بالای آن درج شده است.)

نجات کرکس سیاه آسیب دیده در جیرفت

یک کرکس سیاه آسیب دیده (گونه حمایت شده و در معرض انقراض) توسط یکی از شهروندان دوستدار طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جیرفت تحویل گردید. این پرنده ارزشمند هم اکنون تحت مراقبت و تیمار میباشد.

بازداشت شکارچی متخلف گراز در ساوه

ساعت ۹ شب چهارشنبه ۸ دی ۹۵، با اطلاعاتی که اداره محیط زیست شهرستان ساوه از تخلف صورت گرفته در خصوص شکار یک راس گراز در اطراف نوبران بدست آورده بود، مراتب به نیروی انتظامی نوبران اعلام گردید که در نهایت منجر به دستگیری دو شکارچی متخلف در این منطقه شد.

کشف اسلحه قاچاق در شاهرود

نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش خوشییلاق و کارشناسان ستادی محیط زیست سمنان روز سه‌شنبه هفته گذشته ۹۵/۱۰/۱۴ یک شکارچی متخلف را به همراه یک قبضه سلاح گلوله زنی قاچاق پیش از اقدام به شکار دستگیر نمودند.

بازگشت حیات به تالاب سلکه

با افزایش حجم آب، حیات به پناهگاه حیات وحش سلکه در حاشیه تالاب بین المللی انزلی بازگشته و پرندگان بسیاری از جمله گونه ارزشمند پلیکان خاکستری جهت زمستانگذرانی به این تالاب مهاجرت نموده اند. (عکس از علیرضا فرمانده بحری – دیماه ۱۳۹۵)

کشف اجزای بدن کل وحشی و کبک در میانه

در جریان بازرسی از منزل یکی از شکارچیان متخلف ساکن حاشیه منطقه حفاظت شده کاغذکنان که با هماهنگی مقامات قضایی و کارکنان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میانه صورت گرفت، دو تخته پوست کل و بز وحشی، لاشه یک قطعه کبک وحشی به همراه دوربین شکاری، مقادیری فشنگ و دیگر لوازم شکار کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه به مراجع قضایی معرفی گردید.

دستگیری شکارچی غیرمجاز کبک در سمیرم

پرسنل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سمیرم حین پایش و کنترل مناطق و زیستگاه ها مورخ۹۵/۱۰/۱۰ در محدوده ایلان دره پادنا یک نفر متخلف  شکار و صید غیرمجاز پرندگان وحشی را دستگیر نمودند. در بازرسی از این متخلف یک قبضه اسلحه شکاری ۵ تیر نیمه اتوماتیک مجاز، یک قطعه کبک وحشی زنده (بمنظور طعمه قرار دادن)، یک عدد قفس و  مقداری مهمات کشف و ضبط گردید. مراتب تخلف صورتمجلس و متهم با تنظیم شکواییه به دادستانی سمیرم معرفی گردید.

عملیات گسترده محیط زیست بهشهر

مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر با همکاری مامورین یگان حفاظت استان مازندران در جریان عملیاتی در تاریخ ۹۵/۱۰/۱۰ موفق به کشف و ضبط ۲۵ قبضه سلاح شکاری، لاشه ۴۹ عدد انواع مرغابی ، ۳ غاز، ۲  فلامینگو، یک قو، یک بوتیمار یک  کبک، جمع آوری ۱۵رشته دام هوایی، تخریب ۴۰ باب کومه یا خوسه شکار در حاشیه ضلع جنوبی تالاب منطقه آشوراده و هزار جریب شدند.

بازسازی لانه چهار جوجه جغد در شوشتر

مأموران یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در پی گشت و کنترل در منطقه میان آب پس از مشاهده لانه گزینی جغد انبار (سفید) در حاشیه زهکش اصلی و وجود چهار جوجه جغد در آن و از آنجا که این لانه در محلی واقع شده که براثر بارندگی های اخیر و ریزش دیواره زهکش تخریب شده بود  و همچنین فضای کافی برای زیستن و تغذیه آنها توسط والدین وجود نداشت اقدام به بازسازی و احیای لانه این پرنده شکاری در همان محل نمودند که با رصد نمودن لانه از بازگشت مجددا والدین و تغذیه جوجه ها اطمینان حاصل شد.

کشف اجزای بدن دو قوچ وحشی در سوادکوه

در پی گزارش رسیده از منطقه کوهستانی چرات مبنی بر شکار دو راس قوچ وحشی، یک اکیپ از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سوادکوه به منطقه عزیمت نموده و پس ساعتها پیاده روی در برف در ساعت ۲ بامداد مورخ ۹۵/۱۰/۱۰ موفق به کشف تعداد سه قبضه اسلحه تکلول پنچ تیر، یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو و مقداری گوشت و پوست شکار متعلق به دو راس قوچ وحشی شدند. متهمین بهمراه ادوات کشف شده تحویل مراجع قضایی شدند.

کشف لاشه دو خرگوش وحشی و یک کبوتر وحشی در هشترود

جواد اصلانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هشترود گفت: محیط بانان این اداره حین گشت و کنترل در بخش نظر کهریزی دو شکارچی متخلف را دستگیر نمودند. از متخلفین لاشه دو خرگوش وحشی، یک کبوتر و دو قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط و متهمین به مراجع قضایی معرفی شدند.

ثبت نخستین تصویر از سیاه گوش در استان چهارمحال و بختیاری

برای نخستین بار در استان چهارمحال و بختیاری از سیاه گوش در منطقه حفاظت شده شیدا تصویر برداری شد. (تصویر توسط محیط بان بابک البرزی ثبت شده است.)

کشف لاشه نه عدد کبک وحشی و چهار قبضه سلاح ساچمه زنی در جیرفت

محمد کمالی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جیرفت گفت:  مامورین یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در حین گشت و کنترل حوزه استحفاظی به چهار نفر شکارچی غیر مجاز برخورد نموده و آنان را دستگیر نمودند. در بازرسی از متخلفین چهار قبضه سلاح ساچمه زنی شکاری و لاشه نه عدد کبک وحشی کشف و ضبط و متهمین به مراجع قضایی معرفی شدند.

نجات رودک عسلخوار در میبد

یکی از همیاران محیط زیست استان یزد یک عدد رودک عسل خوار بیمار را در منطقه ندوشن مشاهده نموده و آن را به مامورین حفاظت محیط زیست شهرستان میبد تحویل داد.  این حیوان زیبا  پس از یک روز تیمار و قرنطینه در پاسگاه محیط بانی بنستان مجدد در طبیعت رها سازی گردید.

این رودک عسل خوار بنا بر اظهارات همیار محلی احتمالا به دلیل سرمای زیاد و کمبود غذا زیر بوته ای بی حرکت افتاده بوده است که خوشبختانه با مراقبت بهبودی حاصل و به طبیعت بازگردانده شد.

دستگیری شکارچیان کبک در سیرجان

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان گفت: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به منطقه آزاد قره چشمه واقع در کوه چاه هزار، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان عازم منطقه مورد نظرشده و پس از مدتی جست و جو، ردزنی و کمین با متخلفین مواجه و آنها را دستگیر نمودند. از متخلفین لاشه پنج عدد کبک و یک سلاح شکاری تک لول روسی نیز کشف و ضبط گردید. در این رابطه و شکارچی متخلف دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع محترم قضایی تحویل داده شدند.

بازداشت شکارچی متخلف خوک وحشی در مریوان

محمد زری رئیس اداره محیط زیست مریوان گفت: محیط بانان این شهرستان در جریان گشت و کنترل دو شکارچی متخلف را در حین سلاخی لاشه دو خوک وحشی در روستای نژمار مریوان دستگیر نمودند. از این متخلفان یک قبضه اسلحه و مقادیری ادوات شکار نیز کشف و ضبط  و پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع گردید.

جمع آوری پرندگان مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مازندران

لاشه پرندگان اهلی (غاز و اردک) تلف شده بر اثر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در روستای ازباران مازندران مازندران با همکاری محیط زیست، دامپزشکی و نیروی انتظامی جمع آوری شدند.

کشف سه اسلحه غیرمجاز در مخفیگاه شکارچیان متخلف در سفیدکوه

نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا -درود حین گشت و کنترل در ارتفاعات منطقه سه قبضه اسلحه غیرمجاز را توسط شکارچیان متخلف درون مخفیگاهی در کوه استتار شده بود کشف و ضبط نمودند. این سلاح ها شامل یک قبضه ژ۳ ، یک قبضه کلاشینکف و یک پنج تیر قاچاق بوده است. تحقیقات برای پیدا کردن صاحبان سلاح های  کشف شده ادامه دارد و اسلحه ها نیز تحویل مراجع قضایی شدند.

برخی از شکارچیان متخلف سلاح های خود بخصوص اسلحه های جنگی و قاچاق را در کوه مخفی می کنند تا حین ورود و خروج به منطقه دست خالی باشند و یا در صورت دستگیری توسط مامورین سلاح ها کشف نشود.

+16
-102
  

8 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  جهالت، خودخواهی، کوته بینی، حرص عده ای باعث نابودی طبیعت زیبا و غرورآفرین کشور شده و داریم دانه دانه اجزای اکوسیستم پیچیده طبیعت و بستر زندگی سالم را به نازل ترین قیمت ممکن یعنی چند کیلو گوشت از دست میدهیم.

  حداقل ضرر این کار محروم کردن همه نسلهای انسان زیبایی طلب و تنوع خواه را (که حتی در پوشاک و ماشین و گوش و دیگر وسایل زندگی هم دنبال رنگها و طرحها و مدلهای مختلف می باشد) از زیبایی های طبیعت می باشد.

  بایستی با آشنا کردن کودکان با طبیعت، عشق به طبیعت و حیات وحش را به آنها منتقل کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 21

  • طبیعت و شکار قانونی می‌گوید:

   آقای کفتار،کاملا درست می فرمایید.آموزش اصولا باید از مدارس شروع شود تا تاثیرگذار باشد.

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 2. خورشید می‌گوید:

  با تشکر از زحمات شبانه روزی محیط بانان دلسوز و همه ی کسانی که به هر شکلی در حفاظت از محیط زیست و حیات وحش تلاش می کنن.
  از خداوند بزرگ که حافظ اصلی ما و زیستگاه ماست رفع همه ی بلایا و مصاپب رو از سر حیات وحش بی نظیر اما زخم خورده و رنجور این آب و خاک رو آرزو می کنیم…..
  به امید نابودی همیشگی خشکسالی… بیماری… ناآگاهی و شکار جانوران برای همیشه ….

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 18

 3. رضا شکاری می‌گوید:

  تشکر می کنم از زحمات تمامی محیط بانان و دوستان برای انعکاس
  این ماه بجهت مقارن بودن با فصل مستی وحوش متخلف زیاد است و تا چند روز دیگر هم ادامه خواهد داشت.به همه دوستان حق می دهم که ناراحت باشند. جوامع محلی و تازه تفنگ بدستان و بعضا نا آگاهان ضربات سختی بر وحوش می زنند.
  اما برایم سوالی پیش آمده؟؟؟
  بنده قبول دارم که شکار غیر مجاز و شکار مجاز بخشی شایدم درصدی از تخریب هستند. اما چرا اینقدر انعکاس دارند؟؟؟ و اینقدر احساسات را به دنبال دارند. در حالی که این همه اتفاقات و فجایع عظیم در حال افتادن بوده در این مدت که اصلا انعکاسی به اندازه شکار نداشته اند.
  درختان منطقه چیتگر همگی در حال خشک شدنند. هزاران هکتار از بلوط های زاگرس آفت زده اند.طاعون به سبب حضور گله های دام بی شمار بر مناطق ضربه مهلک زده. آنفولانزا بیداد می کند. ویلا سازی و جاده کشی و سد سازی ادامه دارد. چشمه ها همه تبدیل به باغ شده اند و وحوش آبی برای خوردن نخواهند داشت. ارتفاعات تبدیل به کشت دیم شده اند. آلودگی آب هزاران ماهی را بکام مرگ می کشد. فاضلابها دارند به دریاچه ها و رودخانه ها می ریزند.گله های بیشمار باعث نابودی گونه های گیاهی جانوری و فرسایش مراتع شده اند. فروش اسلحه های وطنی هنوز ادامه دارد.بازار فریدونکنار هنوز دایر است.باشگاه تیراندازی به جهت کاهش فشار به زیستگاهها جدید احداث نکرده ایم.آلودگی هوا کولاک می کند. و … و … هزاران مشکل عدیده دیگر که دامنه تخریبشان شاید نمی دانم شاید بیش از این خبرها باشد.آیا محیط زیست تنها به معنای شکار و شکارچی و محیط بان است؟
  آیا اشتباه می کنم؟؟؟
  نی دانم

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 4. محمد می‌گوید:

  ببخشید من یه سوالی از دوستان عزیز داشتم…امسال شکار قرار نیست دیگر آزاد شود؟

  داغ Thumb up 6 Thumb down 5

 5. دوستدار طبیعت می‌گوید:

  دیده بان .نتیجه یکطرفه رفتن شما راهم دیدیم شماهم میبینید و رویتان را میکنید طرف دیگر .هیچگاه با تخریب شکارچیان قانونمند به اهدافتان نخواهید رسید .میگویند خدا جای حق نشسته !!تلاش بیهوده نکنید شکارچیان واقعی تا اجازه سازمان نباشد به شکار نمیروند با اینکه چند سالی حقشان را ضایع میکنند.این را شما خوب میدانید پس با این اخبار سعی در بد جلوه دادن شکارچیان قانونمند نکنید ثمره ای ندارد!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

  • محمد می‌گوید:

   ای برادر من…پول مردم رفت.کجای کاری؟یک نفرم نیست پاسخگو باشه…یعنی یک نفر از این همه مسئول پیدا نمیشه که پاسخگو باشه

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

   • دوستدار طبیعت می‌گوید:

    جناب محمد .مشکل ما پول نیست .منظور بنده حق پایمال شده و تخریب کسانی است که فعلا هیچ عمل خلافی انجام نمیدهند!!!

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>