ابتلای قوهای مهاجر به آنفلوآنزا تایید شد / تامین امنیت مضاعف و جلوگیری از شکار و صید مهمترین راه های کنترل بیماری

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی روزهای اخیر تلفاتی در میان قوهای مهاجر در شالیزارهای سرخرود مازندران مشاهده و با توجه به شیوع به  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور از لاشه قوهای تلف شده جهت انجام آزمایش نمونه برداری شد.

روز گذشته ۹۵/۱۰/۱۸ بر اساس نتایج آزمایشات صورت گرفته توسط دامپزشکی مشخص گردید که  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در قوهای تلف شده مثبت است و این پرندگان به ویروس مذکور آلوده شده اند.

وجود ویروس  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میان بیش از ده هزار قوی مهاجر می تواند به معضل بزرگی به لحاظ تلفات گسترده احتمالی در میان قوها و همچنین گسترش بیشتر بیماری از طریق این پرندگان در کشور تبدیل شود.

کلیه پروتکل هاى جهانی و کنوانسیون جهانی گونه های مهاجر (CMS) مشترکا بر تأمین امنیت مضاعف در زیستگاه های پرندگان مهاجر و ممنوعیت شکار و صید به عنوان مهمترین راههاى کنترل این بیمارى در حیات وحش تأکید دارند.

بدون تردید فشار کمبود غذا ریسک ابتلاى قوها به این بیمارى مرگبار را چندین برابر خواهد کرد و قوهاى ضعیف طبیعتا مقاومتى نخواهند داشت.

تامین خوراک قوها به منظور حفظ آنها در محدوده امن و جلوگیرى از پراکنده شدن این پرندگان براى تغذیه در شالیزارهاى مملو از لاشه هاى آلوده و جلوگیری از گسترش این بیماری همیت بسزایى دارد.

+221
-2
  

11 دیدگاه

 1. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  وضعیت قوهاى مهاجر در شرایط فعلى از حساسیت خاصى برخوردار است.
  براى قوها نیز مانند بسیارى دیگر از گونه ها هیچ زیستگاه مطلوب و طبیعى در هیچ کجا جز صید گاه ها باقى نمانده است و فراهم آوردن هفته اى یک یا دو وعده خوراک دستى براى قوها ضامن بقا و استمرار این پرندگان در محدوده امنى که دیگر هیچ خوراک طبیعى در آن باقى نمانده این میشود.
  تردیدى نیست که سازمان متولى نیز باید با جدیت شرایط موجود را مدیریت نماید.
  بازار خرید و فروش پرندگان مهاجر فریدونکنار رقابت منفى شدیدى در میان مردم براى شکار و صید پرندگان مهاجر بوجود آورده و عطش شکار هر جنبنده اى در مازندران شامل حال قو ها نیز هست.
  فشار کمبود خوراک میتواند منجر پراکنده شدن بیش از پیش قوها به مناطق تماما ناامن اطراف شود که متاسفانه مملو از لاشه اردک هاى پکین پرورشى بیمار نیز هستند و این مسئله ریسک تلفات شدید در بین قوها را بالا میبرد.
  متاسفانه در حال خاصى وضعیت منابع غذایى براى قوها به هیچ عنوان مناسب و قابل قبول نیست.
  در نتیجه شکار و صید و فروش پرندگان وحشى و عدم رعایت ابتدایى ترین نکات بهداشتى (شامل: عدم و یا تاخیر در اطلاع رسانى از ناحیه دولت، پرکنى و پخش اعما و احشاى پرندگان شکار شده در مجاورت مراکز انسانى و پرندگان اهلى، عدم معدوم سازى صحیح لاشه هاى پرندگان بیمار، عدم معدوم سازى واحد هاى دامى مشکوک و چراى آزادانه مرغابى ها و غازهاى اهلى در کنار پرندگان وحشى) این ویروس در شهرها و روستاها مجددا در میان پرندگان اهلى انتشار یافته است.
  متعاقبا آلودگى محیط با دچار شدن پرندگان اهلى به ویروس افزایش و ویروس بدین ترتیب بیش از پیش تکثیر یافته است .
  در ١٣ کشور اروپایى که در حال حاضر با این ویروس مواجه هستند مقررات شدیدى براى جلوگیرى از تماس دو جمعیت پرندگان اهلى و وحشى با یکدیگر اتخاذ شده است.
  بروز روزافزون این بیمارى مرگبار در میان گونه هاى مختلف پرندگان وحشى و همچنین پرنده هاى پرورشى با ادامه این چرخه به شدت تداوم یافته و به صورت تصاعدى افزایش میابد.

  فراموش نکنیم؛

  پرندگان مهاجر منشاء بیمارى آنفولانزا نبوده و خود قربانى این بیمارى هستند.

  ویروس آنفولانزاى مرغى اولین بار مشابه آنفولانزاى خوکى و یا جنون گاوى از مراکز دامدارى صنعتى به طبیعت سرایت کرده است.

  ‏‎ در شهر ساحلى فریدونکنار مازندران عده اى طلبکارانه با نقض تمامى قوانین، سلامت عمومى جامعه را با منفعت طلبى و تاراج طبیعت به خطر مى اندازند.

  سلاخى و پرکنى روزانه چند هزار پرنده مهاجر کنار خیابان حتى اگر در زمان پرخطر بروز بیمارى آنفولانزاى مرغى هم نباشد باز هم مغایر با پروتکل هاى وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکى کشور بوده و در هر نقطه دیگر غیر از این منطقه، باعث و بانیان آن بى درنگ به دادگاه معرفى و اعمال قانون میشدند.

  احترام به قانون و مقررات کشور، قوانین صید و شکار و پروتکل هاى بهداشتى بین المللى و قوانین سازمان دامپزشکى به سادگى هرچه تمام به هیچ انگاشته میشود، فقط و فقط براى سود و منفعت مالى کلان و نامشروع چند نفر صاحب نفوذ که پنهانى نیز پشتیبانى میشوند.

  این اصرار فریدونکنارى ها بازى با آتشى است که عمده صنعت مرغدارى کشور در مازندران را با ریسک مضاعفى در برابر ابتلا واحدهاى صنعتى کشور به بیمارى آنفولانزاى فوق حاد پرندگان و احتمال سرایت ویروس به انسان روبرو میکند.

  تمامى این وقایع به وضوح بیانگر نهایت بى مسئولیتى مسئولینى میباشد که براى پول، جامعه و طبیعت را با مخاطرات جدى مواجه میکنند.

  مماشات مسئولین محلى و استانى با این معضل و عوامل شناخته شده آن چیزى جز دوستى خاله خرسه و خیانت به کشور و طبیعت نیست.

  کمک های مالی شما، اطلاع رسانی در بین دوستان دیگر و همدلی شما با حامیان پرندگان، تضمین کننده بقای آنها و بازگشتشان به زیستگاهای اصلی در سیبری و شمال اروپا خواهد بود.
  قوها تنها دو ماه در سال به حمایت ما نیاز دارند. تنها نگذاریمشان.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 2. مسعود می‌گوید:

  دیده بان محترم میشه لطفا سه مورد از پروتکل هاى جهانی و کنوانسیون پرندگان مهاجر رو که بر ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر به عنوان راه کنترل آنفولانزای طیور تاکید کرده اند رو به عنوان مرجع این گزارش نام ببرید؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 11

 3. محسن 187 می‌گوید:

  انفولانزا فقط تو ایران هست. روسیه ترکیه بقیه کشورها هر روز شکار میکنن تا این لحظه هم جلوی شکار توی این کشورها گرفته نشده همیشه ما تافته جدا بافته ایم. مخالفانه بی منطق وهمیشگی شکار منتظر کامنتهای منفی شما هستم اگر قوها انفولانزا دارن از رسانه ملی خبرو بخش کنین البته با مدرک

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 12

  • Ali می‌گوید:

   این جماعت کلا منطق ندارند!حرفهاى ایشان ،خود،داراى تناقض است:راه کار جلوگیرى از بیمارى ،شکار نکردن است!تماس گونه هاى الوده،باعث انتقال بیمارى به طیور خانگى است.این دوجمله نشاندهنده چیست!نگرانى براى سلامت مردم یا نگرانى براى شکار پرندگان!ایکاش کمى متن را ویرایش مى کردند تا به شعور مخاطب توهین نشود!لابد مرغابى وحشى وقتى شکار شود با طیورخانگى تماس پیدا مى کند وقبلش تماس ندارد!!!!

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 4. تیهو می‌گوید:

  آقا مگه پروانه شکار پرنده تا ۱۵ دی ماه اعتبار نداشت؟
  مهلت شکار تموم شده این یعنی شکار ممنوعه.
  اگه آنفلوآنزا هم شایع نشده باشه بازم شکار ممنوعه
  دوستان شکارچی دیگه چه بهانه ای دارن؟

  داغ Thumb up 14 Thumb down 24

  • محسن 187 می‌گوید:

   پروانه شکار تا پانزدهم اسفند اعتبار داره نه دی ماه

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

  • احمد می‌گوید:

   سلام. ۱۵ دی؟؟ چرا الکی حرف میزنی؟ اول برو اطلاعات کسب کن بعد بگو تا کی اعتبار داره. پروانه شکار دو ماه دوماه اعلام میکنن تا اخر بهمن ماه هم اعتبار داره.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • Ali می‌گوید:

   با سلام،شکار پرندگان خشکزى این تاریخ بوده و مهاجر ابزى دو ماهه بعد از صدور باید تمدید میشدتا اول بهمن،مشکل اینجاست که همینکه پرنده اند ،ومهاجرت مرغابى زیاد شد،حضرات شروع به سم پاشى علیه شکار کردند با شیوه قدیمى انفولانزا!شما اخبار دیده بان را ملاحظه بفرمایید.

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

  • Ali می‌گوید:

   عذر میخوام تا اول برج دوازده صحیح است(قابل تمدید)

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 5. عثمان می‌گوید:

  گل بود به سبزه نیز آراسته شد
  خدا بخیر بگذرونه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 6. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  دوستان شکارچی دارم دوستانه بهتون میگم کاری هم با موضوع آنفولانزا و غیره ندارم “شکار” عاقبت خوشی نداره
  اینو من خودم در میان شکارچی هایی که میشناسم دیدم
  ازتون خواهش میکنم با حیات وحش دوست باشید یه لذتی فراتر از شکار داره
  یکبار امتحان کنید

  داغ Thumb up 7 Thumb down 18

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>