به دلیل ضایعات برگشت ناپذیر نخاعی امیدی به بهبود وضعیت پلنگ رودسر نیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان درباره آخرین وضعیت ماده پلنگ رودسر گفت: بر اساس عکس رادیوگرافی ، سی تی اسکن و سایر اقدامات تشخیصی انجام شده چهار مهره کمر این پلنگ بر اثر گرفتار شدن در تله سیمی و تقلای زیاد برای رهایی از تله شکسته است.

دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: متاسفانه آسیب وارده به نخاع پلنگ برگشت ناپذیر بوده و امیدی به بهبود وضعیت جانور نیست.

این پلنگ در حال حاضر در کلینیک حیات وحش پردیسان نگهداری می شود اما شرایط مطلوبی ندارد.

دکتر معماریان گفت: حیوان در حال حاضر غذا می خورد اما به دلیل فلج بودن اندان تحتانی دفع ندارد.

تنها راه حل باقیمانده برای پایان دادن به درد و رنج حیوان مرگ آرام با تزریق دارو است اما این موضوع به تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه بستگی دارد.

تله های سیمی تله های بسیار محکمی هستند که معمولا بوسیله کشاورزان و باغداران جهت به دام انداختن خوک وحشی و جلوگیری از ورود آنها به مزارع کار گذاشته می شوند که به غیر از خوک موجب گرفتار شدن و آسیب جدی به انواع جانوران وحشی می شوند.

قطع شدن دست یک پلنگ در استان گلستان و مرگ پلنگی دیگر در منطقه سیاهکل لاهیجان در اثر گرفتار شدن در تله های سیمی طی سال های گذشته، همچنین گرفتار شدن خرس قهوه ای در الموت ، رودبار و هشترود و کیاسر در تله های سیمی مواردی از این دست هستند.

+2
-1137
  

43 دیدگاه

 1. arash.g می‌گوید:

  امان از این بی رحمی ما ادما!

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 5

 2. مصطفی می‌گوید:

  شمارش معکوس برای قرار گرفتن پلنگ ایرانی در لیست آستانه انقراض اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت
  البرز هم قبل از کشته شدن یکی از دستهای خودش رو بدلیل گیر افتادن و تقلا در تله سیمی از دست داده بود که بعلت ضعیف شدن و عدم توانایی در شکار موفق به احشام اهلی حمله میکرد که ……..

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 4

 3. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  امان از بی فرهنگی

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 2

 4. نادر شکوهی می‌گوید:

  سلام واقعا ادم نمی دونه چی بگه !

  فقط می تونم بگم متاسفم برای این همه بی فرهنگی

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 3

 5. سهند می‌گوید:

  اخبار غیر موثق حاکی ازآن است که سالانه نزدیک به سی چهل خرس قهوه ای فقط در منطقه ارسباران بوسیله این تله ها از بین میرن

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 1

 6. سلام دوستان
  من بسیار متأسفم که این جانور درنده ی کمیاب اینگونه نابود شد. ولی بیایید اصل موضوع را به حاشیه نبریم؛ و آن این است که پلنگ فقط و فقط در دو حالت به کوهپایه می آید: ۱ – در صورتی که به شدت بیمار و یا زخمی و آسیب دیده باشد. ۲ – وقتی به شدت گرسنه است.
  این پلنگ بخاطر گرسنگی شدید به کوهپایه آمده و در دامی که برای شغال و خوک گذاشته می شود افتاده. البته من دام گذاری برای شغال و خوک را نیز نمی پذیرم و بهتر است این کار رسمن از سوی مسئولین ممنوع اعلام شود. پلنگ ویرمِه در ماسال نیز در همین دام افتاد و بعد با ناشیگری فردی نظامی کشته شد.
  اینک بر گردیم به اصل قضیه: این پلنگ بدین خاطر به کوهپایه آمده و در دام افتاده که به شدت گرسنه بوده. یعنی اینکه در بالا دست طُعَم اش را انسان ها شکار کرده اند و در نتیجه دو راه بیشتر نمی مانَد، یکی این است که از گرسنگی در همان بالا دست بمیرد، و دیگر این می باشد که در جستجوی طُعمَه به پایین دست بیاید. در سر زمینی که قانونی و غیر قانونی طُعَم درندگان را بیرحمانه می کشند و از بین می برند، و دولت نیز در سه استان برای گرفتن مقداری پول، قرق های ملی را به بخش خصوصی می دهد تا شکارگاهشان شود، طبیعی است که پلنگ سر نوشتی بهتر از این نمی تواند داشته باشد.

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 17

  • مصطفی می‌گوید:

   دوست عزیز پلنگها حس قلمرو طلبی زیادی دارن و محدوده وسیعی از جنگل قلمرو یک پلنگه و این پلنگ هم احتمالا بدلیل بدست نیاوردن قلمرو در عمق جنگل به حاشیه جنگل پناه آورده بود برای همین گاهی اوقات حاشیه جنگلها هم محدوده قلمرویی اونها میشه که با محدوده زندگی انسانها تداخل پیدا میکنه و نتیجه میشود این خبر تاسف بار
   از طرفی همیشه طعمه اصلی پلنگها که گراز (ماده خوک و بچه گراز)هست در جنگل فراوانه و نیازی به وارد شدن ب روستا برای شکار احشام اهلی نداره و این پلنگ هم با توجه ب نظر کارشناسان فقط دچار ضایعه نخایی شده بود و بیماری دیگری هم نداشته که نتواند شکار کند…

   داغ Thumb up 11 Thumb down 24

 7. کفتار راه راه می‌گوید:

  افسوس که این پلنگ ماده و ارزشمند را ازدست دادیم. به جای تله سیمی و کشتن وحوش و کاهش خسارات به کشاورزان راههای مسالمت آمیز دیگری مثل سر و صدا و نور هم وجود دارد. همچنین می توان در نقاط لازم دور جنگل را فنس کشی مناسبی کرد. مثلا برای گراز حتی فنس کشی نیم متری هم کفایت می کند. همین گراز که برای کشاورزی آفت محسوب می شود، مجانا جنگل را شخم می زند و نفوذ پذیری خاک را افزایش داده و باعث تغذیه بهتر سفره های زیر زمینی و همچنین انتقال دانه ها به زیرزمین و رویش بهتر درختان جنگل و مراتع می شود و ضمنا غذای اصلی پلنگ هم محسوب می شود. ما همه زیستگاهها را تبدیل به کشتزار و ویلا کرده ایم و به مقدار کافی درخت بریده ایم ولی باز موقعی که جنگلهای باقیمانده را می خواهند حفاظت کنند کلی مخالفت و ماده و تبصره به آن اضافه می شود، خوب جایی برای حیات وحش باقی نمی ماند. همچنین دید و فکر بسیاری از روستاییان درباره حیات وحش چیز دیگری است و نیاز به آموزش و تغییر دارد.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

 8. reza می‌گوید:

  بجای تله سیمی ، فنس کشی کنید

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 4

 9. احسان می‌گوید:

  هربار که خبرهایی از این دست رو می خونم، ناامیدی تمام وجودمو پر می کنه… ما آدم ها کی و چرا اینطوری شدیم؟

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 10. کیوان می‌گوید:

  دوستان دیگه زیاد فحش و نفرین نکنند این روستاییان هم نان زن و بچه هایشان از همون زمینهای کشاورزی بدست میاد اگه بی خیال بشن بخوابن که خوکها و بعضی جانداران زمینهای اونارو نابود میکنن و برای سیر کردن شکم باید گدایی کنن ضمنا این کشاورزان نباشن هم کشور فقط باید وارد کننده باشه کشتن یک جاندار تو کوه و بیابون با چنین حادثه ای فرق بسیاری داره

  داغ Thumb up 47 Thumb down 45

  • داریوش2016 می‌گوید:

   خوب این مشکل انسانهاست
   چرا پلنگ باید تاوانش رو بده ؟
   خوب روستاییان و دامداران تفنگشون رو تندازن رو کولشون برن شکار تا پلنگ طعمه داشته باشه
   حفظ محیط زیست از همه چی واجبتر و در اولویت قرار داره
   انسانهای بیسوادی مثل ترامپ دشمن محیط زیست و طبیعت هستن و حتی به تغییرات آب و هوایی بدلیل آلودگی کارخانه ها و غیره باور ندارن

   داغ Thumb up 15 Thumb down 43

  • میش مرغ می‌گوید:

   ضمن احترام به تمام روستاییان و کشاورزان زحمتکش در جواب شما باید بگم اگر برخی از روستاییان فقط از زمین خود حفاظت کنند و به کوه و کمر نروند و شکار غیر مجاز نکنند و در رودخانه و دریاچه ها شبانه تور نکشند چرخه طبیعت بهم نمیخورد و هیچ اتفاق ناگواری نمی افتد !

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 11. محب می‌گوید:

  غم انگیز بود!!!!
  یعنی میشه دیگه شاهد این اتفاقات تلخ نباشیم؟
  غیر از خدا هیچ کسی نمیتونه درک کنه حیوان برای خلاصی چه زجری کشیده.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 12. رضا ایرانی می‌گوید:

  مردم خودخواه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 10

 13. آرش می‌گوید:

  پلنگ عزیز
  از تو ممنونم
  نامت را به نشانه قدرت و صلابت روی یدکدیگر میگذاریم
  پلنگ مازندران، پلنگ امل، پلنگ طالقان!
  و تورا می آزاریم، دردی به جانت میاندازیم که حتی تصورش
  مو به تن سیخ میکند و تو حتی نمیتوانی صدای ناله ات را بلند کنی
  از تو ممنونم که نماد کشور من هستی و همه سختی ها را به جان میخری
  از ما راضی باش!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

 14. سید عباس از کرمان می‌گوید:

  به خدا دلم گرفت و بغض کردم . کاش ما ادمها اینقدر ظالم نبودیم و به خودمان اجازه نمی دادیم موجب ازار و اذیت جانداری شویم . افسوس

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 15. مسعود می‌گوید:

  جمعیت گراز (خوک وحشی) در بعضی از مناطق شمال کشور به حدی زیاد است که این حیوان به آفت جدی شالیزارها تبدیل شده. در مزارع نیشکر استان خوزستان هم وضع به همین منوال است. این مسئله فقط مختص این حیوان نیست…. در باغات شهرهای استانهای همدان و مرکزی هم همین مشکل با جمعیت زیاد خرگوش وجود دارد. برای رفع این مشکل در باغات میوه این استانها باغداران تنه درختان میوه به ویژه هلو را با نوارهای پلاستیکی ضخیمی می پیچند تا از جویده شدن توسط خرگوش در امان بماند.
  سوال اینست که چرا سازمان زیربط برای شکار ورزشی این قبیل حیوانات پروانه صادر نمی کند تا باغداران مجبور باشند برای دور کردن آنها از روشهای خطرناکی مانند “تله سیمی” استفاده کنند؟ چرا قوانین شکار در کشور ما باید با تمام کشورهای دنیا متفاوت باشد؟!

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 14

 16. آزاد می‌گوید:

  آقایان و خانم های محترم که در هر زمینه ای ماشااله کارشناس هستید بدانید که هر جانور گوشتخواری برای شکار در دسترس ترین و آسان ترین شکار را انتخاب میکند که همان دام اهلی میباشد هیچکس هم تقصیری ندارد همه ی این مسایل و مشکلات حیات وحش به خاطر ازدیاد جمعیت ما انسان ها است و رشد زندگی صنعتی و کوچک شدن قلمرو حیات وحش . این موارد هم اجتناب ناپذیر است و روز به روز بدتر خواهد شد پس زیاد احساساتی نشوید و فرهنگ گیاهخواری را ترویج دهید که گیاهان خوراکی هم تا چند سال آینده از بین میروند و باید به فکر مهاجرت از کره ی زمین باشید

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 9

 17. S می‌گوید:

  خب محیط زیست که میدونه و احتمالش هست و اینهمه تلفات داده تله هایی که این افراد بیشعور و نادانی که خدا ازشون نگذره کار میذارن چرا نسبت به جمع آوری اقدامی نکرده و نمی کنه ؟
  اون از وضع کشتار پرنده ها این هم جنگل هاش

  داغ Thumb up 6 Thumb down 8

 18. اهورا می‌گوید:

  لعنت بر این انسان های سنگدل و زیاده خواه
  و وای به حال نذار زیست بوم ایران

  داغ Thumb up 7 Thumb down 8

 19. داود ظریف می‌گوید:

  باز هم حماسه ای دیگر ار جوامع محلی غیور کشور
  در راستای منافع شخصی خود کمر همت به از بین بردن حیات وحش کشور بسته اند اصلان منا فع ۸۰میلیون دیگر مردم(یعنی بیت المال)مهم نیست

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

 20. مهدی - بست پرو می‌گوید:

  اگر کمی منطقی به مساله نگاهی بیاندازیم متوجه میشیم کشاورزان هم در این مورد تقصیر کار صرف نیستند چرا که ورود خوک وحشی به مزارع صدمات جدی به محصولات اونا میزنه و به صورت مستقیم روی معاش اونا تاثیرگذاره… به عنوان یک پیشنهاد که صد البته خیلی پیش تر در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار گرفته، میتوان از برق با ولتاژ پایین استفاده کرد که تنها برای لحظاتی حیوان رو از حرکت باز میداره ولی هیچوقت به اون صدمه نمیزنه و باعث مرگش نمیشه در ضمن باعث ایجاد یک ترس همیشگی در وجودش میشه که دیگه سعی میکنه زیاد به این مناطق نزدیک نشه…

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 21. عقیل می‌گوید:

  سلام.
  متاسفانه این اتفاقات در اقصی نقاط کشوربه وقوع میپیوندد که باید علل آن ریشه یابی و سپس توسط ارگانهای مربوطه حل و فصل شود.
  علاج واقعه را قبل از وقوع باید انجام داد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 22. عقیل می‌گوید:

  سلام.متاسفانه این اتفاقات در اقصی نقاط کشوربه وقوع میپیوندد که باید علل آن ریشه یابی و سپس توسط ارگانهای مربوطه حل وفصل شود.
  علاج واقعه را قبل از وقوع باید انجام داد
  کشاورزی که حاصل یک سال تلاشش یک شب از بین میره و به خاطر فقر مجبوره که تله سیمی یا مانع ایجاد کنه را نمیتونیم مقصر بدانیم همه مقصریم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 23. reza می‌گوید:

  تخمک گیری کنید برای لقاح مصنوعی

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 24. مهرداد می‌گوید:

  متاسفانه امسال برای محیط زیست سال خوبی نبود …تعداد زیادی از گونه های درحال انقراض از بین رفتن …امیدوارم سال آینده از این خبرهای تلخ کمتر شنیده بشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 25. فرزین می‌گوید:

  کاش به جای پخش مشکلات کشورهای دیگه و ترامپ و سیاست غرب و شرق فقط روزی چند دقیقه !! فقط چند دقیقه وقت برای فرهنگ سازی این مردم بذاریم …….
  از رعایت صف بگیر تا فرهنگ شهرنشینی و ….. تا محیط زیست …..

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 26. احمد رضا می‌گوید:

  از کامنت های دوستان میشه فهمید که عده ای فقط میخوان ابراز وجود کنند.
  شما برید از اونایی که کشاورز هستند و زمیناشون طوری هست که خوک زیاد میاد بپرسن که اگه به شب خوک بیاد تو زمین چه اتفاقی میفته.
  نه زمین دارین. نه کشاورزین. نه میدونین خوک چیه. حالا یارو تله گذاشته پلنگ افتاده توی تله. حالا عده ای هی فحش میدن و نفرین میکنن.
  در طی این مدت دوستداران طبیعت نشون دادن که از لحاظ اطلاعات اصلا در حدی نیستن که بخوان در مورد حیات وحش ایران نظر بدن

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 19

 27. مونا می‌گوید:

  در جاهای دیگر وقتی حیوان اسیب نخاعی می بیند و مورد علاقه صاحب شان هستند از یک چهار چوب که زیر ان چرخ دارد به قسمت پایین حیوان می بندند و حیوان با قدرت دستهایش جابجا می شود و مثل همه دیگر ادامه زندگی می دهد در مورد حیوان وحشی شاید این مشکل باشد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 28. فرشید می‌گوید:

  آخی بیچاره.
  چقدر ما انسانها نامردیم….
  همه حق زندگیو فقط برای خودمون خواستیم و مخواهیم.
  خسته شدیم از شنیدن خبرهای مرگ و شکار حیوانات, واضح و آشکاره که قوانین جرایم محیط زیستی بازدارنده نیستند و باید تشدید شوند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 29. زاغ بور می‌گوید:

  خوشبختانه امروز توی کلینیک دانشگاه علوم و تحقیقات عمل شد و عملش هم موفقیت آمیز بود

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • نوید می‌گوید:

   بیمارستان حیوانات خانگی حمیدرضا فتاحیان بوده و جراح عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 30. مجید می‌گوید:

  http://www.asriran.com/fa/news/523651/%D9%BE%D9%84%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D9%88%D8%AD-%DA%AF%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B4%D8%AF
  آخرین خبر از عمل تقریبا موفقیت آمیز پلنگ زخمی که می خواستند با تزریق مرگ آور راحتش کنند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 31. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  دلیل این همه ظلم و بیداد در حق این مخلوقات ما انسانهاییم.

  سهراب میفرمایند:
  …ونخواهید مگس از سر انگشت طبیعت بپرد و …

  ما خطا کردیم. ما اونا رو اضافى دونستیم. ما مگس ها را متهم کردیم به موذی. اما اونا غرضی نداشتند. چون عقل نداشتند که خوب و بد رو تشخیص بدند و اقتضای طبیعتشون این بود در حالی که ما عقل داشتیم و میدونستیم داریم چکارمیکنیم و اگاه بودیم که خدا هرمجودی رو به دلیلی افریده و این ما بودیم که با تولید و دفع غلط زباله باعث ازدیاد یک گونه و برهم زدن نظام طبیعت شدیم و حق زندگی رو فقط برای خودمون دونسته و مگسها رو اضافی دونستیم.
  ایا این انصافه? حال قضاوت کنید موذی کیست?

  درود بر زنده یاد سهراب سپهری که درک کرد و نیز حق رو بیان کردند و همچنان قربت این مخلوق رو در شعرشون چه زیبا بیان کردند:
  …وعبور مگس از کوچه تنهایی…

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 32. کورش می‌گوید:

  با سلام: امروز صبح در یک سایت دیگر خبری در خصوص عمل جراحی موفقیت آمیز یک پلنگ از گیلان خبر داده بود. احتمالا منظورشان همین پلنگ میباشد. کلی خوشحال شدم. البته هنوز کلی راه تا بهبود کامل این حیوان وجود دارد.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 33. نوید می‌گوید:

  پلنگ آسیب‌دیده رودسر که پس از انتقال به تهران علی‌رغم توصیه دامپزشک پردیسان مبنی بر لزوم معدوم‌سازی، به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست در یک بیمارستان دامپزشکی خصوصی مورد عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفت ساعاتی پیش توانست روی دو پا بایستند و بنشیند.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، پلنگ آسیب‌دیده رودسر که پس از انتقال به تهران علی‌رغم توصیه دامپزشک پردیسان مبنی بر لزوم معدوم‌سازی، به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست در یک بیمارستان دامپزشکی خصوصی مورد عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفت ساعاتی پیش توانست روی دو پا بایستند و بنشیند.

  حمیدرضا فتاحیان، جراح معالج آرزو ساعتی پیش با اعلام این خبر به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم گفت: پلنگ رودسر که هفته گذشته به دلایلی از قبیل تحلیل عضلات پا و ضایعه برگشت‌ناپذیر نخاع بنا بود یوتانایز شود شب گذشته در در پنجمین روز پس از عمل جراحی ستون مهره‌ها توانست با استفاده از پاهای خود بایستد و بنشیند.

  وی ادامه داد: البته این را که پلنگ دچار ضایعه برگشت‌ناپذیر نخاعی بوده باشد قبول ندارم و باید بگویم یکی از اظهارات اغراق‌آمیز عنوان‌شده در گزارش غیرعلمی دامپزشکانی بود که هفته گذشته یوتانیز این حیوان را به سازمان حفاظت محیط زیست توصیه کرده بودند.

  فتاحیان در پایان افزود: در هر حال فارغ از حاشیه‌سازی‌ها و کارشکنی‌های تاسف‌برانگیز برخی همکاران، اعلام می‌کنم پلنگ رودسر چه با ضایعه نخاعی برگشت‌ناپذیر و چه بدون آن، چه با وضعیت فلج کامل و چه غیر از آن، چه با عفونت استخوانی و چه بدون آن و چه (به گفته غیر علمی و عامیانه دامپزشک پردیسان)، با شکم پاره و چه بدون آن، هفته گذشته مورد عمل جراحی گرفت و در حال حاضر روی دو پا می‌ایستد و می‌نشیند. تیم جراحی بیمارستان، آینده‌ای رضایتبخش و روند سریع بهبود را برای این پلنگ پیش‌بینی می‌کند و و امیدوار است حیوان بتواند پس از جبران تحلیل عضلات و احیای کاملا عصبی به طور کامل از هر دو پا استفاده کند که به منظور حصول نتیجه درمانی کامل، مراقبت‌های پس از عمل باید همچنان پیگیرانه و مسئولانه ادامه یابد.

  فیلمی که در ادامه مشاهده می‌کنید آخرین وضعیت آرزو، پلنگ رودسر را به نمایش می‌گذارد.

  https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/11/26/1328274/

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 34. ای کاش بمانَد و بزاید و روزی ما وقتی می بینیم به همراه بچه های خود در طبیعت می گردد، بر گردنبندش بخوانیم:
  آرزویی بودم و چندان شدم، آرزوی آرزومندان شدم.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>