آماده باش یگان محیط زیست تهران جهت برخورد با فروش خزندگان در آستانه نوروز

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن برخی گونه ها از جمله سمندر، لاک پشت، مار و غیره از زیستگاه طبیعی می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی قرمز به فروش رسانند.

استان تهران یکی اصلی ترین مقصد متخلفین و بزرگترین بازار این گونه ها در کشور به شمار می رود.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در آستانه فرارسیدن عید نوروز ۹۶ در مورد اقدامات و برنامه های این یگان گفت: از ابتدای اسفندماه برنامه ریزی برای برخورد با قاچاق گونه های جانوری در اداره محیط زیست شهر تهران آغاز و اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

طی هماهنگی و مکاتبه با مدیریت بازار مرکزی میوه و تره بار شهر تهران که اصلی ترین محل توزیع عمده ماهی قرمز در تهران به شمار می رود نیروهای یگان محیط زیست به همراه مامورین این بازار از کلیه غرفه های موجود بازدید نموده و ضمن بررسی تخلفات احتمالی تذکرات لازم در خصوص غیر قانونی بودن خرید و فروش گونه های وحشی و موارد قانونی مربوطه به غرفه داران داده شد.

همچنین مخبرین و مامورین نامحسوس یگان محیط زیست تهران در بازارهای میوه و تره بار، مکان های اصلی توزیع ماهی قرمز و سطح شهر تهران فعال شده و مشغول زنی هستند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی بلافاصله برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

خوشبختانه با ارتقاء سطح حفاظت در استان هایی که زیستگاه سمندر لرستانی می باشند و همچنین همکاری مردم و تشکل های زیست محیطی با اعلام گزارشات تخلف فروش گونه ارزشمند و در معرض انقراض سمندر لرستانی و برخورد با متخلفین، در سال گذشته حتی یک مورد خرید و فروش سمندر لرستانی در سطح استان تهران مشاهده نگردید.

به استناد بند ج ماده ۱۰ قانون شکار و صید، حمل، عرضه، خرید، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست جرم بوده و مجازات آن جزای نقدی از یکصدهزار تا یک میلیون ریال یا حبس از یک ماه تا شش ماه تعیین شده است.

همچنین متخلفین می بایست بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست گونه مربوطه را نیز به حساب دولت واریز نمایند.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران از شهروندان تهرانی خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف خرید و فروش گونه های جانوری وحشی مراتب را به شماره تلفن های ۷۷۳۵۹۵۶۴ – ۷۷۳۵۵۷۸۱ – ۸۸۸۴۳۴۹۸ – ۸۸۸۲۴۵۱۳ اعلام نمایند.

ضروری است هموطنان عزیز در سایر نقاط کشور نیز از خرید هرگونه حیوان وحشی و غیرخانگی از جمله سمندر، لاک پشت، مار و غیره خودداری نموده و در صورت مشاهده خرید و فروش این گونه ها مراتب را به ادارات محیط زیست محل زندگی خود گزارش کنند.

+26
0
  

12 دیدگاه

 1. ایمان می‌گوید:

  سپاس فراوان از همه کارکنان سازمان محیط زیست؛ دست مریزاد عزیزان
  در ضمن مدیر کل حفاظت محیط زیست پل دختر، از وجود سمندر لرستانی در آن منطقه؛ حتی بیشتر از استان لرستان خبر داده است، بنابراین شایسته است پاسداری از آن منطقه بیشتر گردد.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 2. امیر عرفان می‌گوید:

  من هر سال در عید خیلى از این لاک پشت سبزها که مینیاتورى میبینیم
  البته هر سال داره فروشش کم تر میشه ولى هنوز هست
  مثلا توى tehran pars موقع عید میفروشن
  یادم حدود دو سه سال بیش توى هر گل فروشى مار و مارمولک و انواع لاک بشت و عنکبوت و اینا تو تنگ ها زیاد بود ولى امسال من مار و اینا ندیدم

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  کاش بسات اون ماهی قرمز های زبون بسته را هم جمع آوری میکردید.
  شایسته است قبل از اینکه انسان دوست دار حیات وحش و طبیعت باشه و طبیعت را برای لذت خودش بخواد حامی حق حیات و حریم جاندارای بی زبونش باشه و اونا را بخاطر خودشون بخواهد نه بخاطر نفس خود.
  سزاوار نیست که یک جاندار ذره ذره و کم کم با شکنجه بمیره که ما میخواهیم سفره هامون رنگین تر باشه باور بفرمایید این جنایته. کمی باندیشیم و به وجدانمون برگردیم.
  آیا میدانید سالانه چه تعداد ماهی زبان بسته بدست انسان مظلومانه به مرگ خاموش گرفتار می شوند. و چه تعداد بشقاب سبزه پس از جان بخشیدن به دانه ها که می توانند چقدر گرسنه را سیر کنند به کف خیابان ها ریخته می شوند؟
  بیاییم بپذیریم اینها سنت های غلط است و از افکار خرافی فاصله بگیریم.
  متأسفانه ما بشدت در کشورمون با فقر فرهنگ و کمبود قوانین حمایت از جانداران مواجهیم لذا بنده هم مانند خیلی از دوستداران حیوانات و محیط زیست خواهان تصویب قانون حمایت از جانداران هستم.
  اگر به حریم جانداران و طبیعت بخاطر خودشون احترام میگذاشتیم الان این وضع اسفناک را در مورد محیط زیستمون نداشتیم.

  طفاً آن بازار سیاه مولوی که هر جانداری در آن پیدا میشود را در اولویت قرار دهید. باید پلمب شود.
  اونا با پول خون خیلی از جوندارای بی زبون نون در میارن

  ….یک کار کاذب و غیر آبرو مندانه….

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

  • ایمان می‌گوید:

   آفرین و درود بر شما

   داغ Thumb up 10 Thumb down 8

  • محمد کریمی می‌گوید:

   اگر رفتار کسانی که از خزندگان برای سفره هفت سین استفاده میکنند افراطی است، رفتار شما و دوستانتان هم تفریط است.
   خیلی ها ماهی قرمز را بعد از چند روز در حوض یا رودخانه میندازند، اینطور که نمی شود که همه چیز را عوض کنیم چون شما نمی پسندید!
   درست مثل کامنتهای پای خبر آن احمقی که از سر بریدن شکار فیلم میگیرد، که قصاب هم همین کار را میکند فقط جوگیر بازی برای دوربین در نمی آورد.
   زندگی و طبیعت در عین زیبایی عرصه ی خشنی است، واقعیت ها را باید پذیرفت، این نمی شود همه را از کارهای که یک عمر به طور روزمره انجام دادند، منع کرد.
   خلاصه که درست نیست به خاطر اشتباه عده ای، تمام یک جریان زیر سوال برود، اگر آن افراط است این هم تفریط است.

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 7

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  فروش ماهی قرمز هم باید ممنوع بشه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 5. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  لطفا از طریق صدا و سیما و اخبارهای سراسری هم تا عید به کرات این مورد و این بند قانون اطلاع رسانى شده و شماره تلفنهای همه شهرستانها جهت گزارش تخلفات در اختیار مردم قرار گیرد.
  به هر حال حرکت بسیار عالیست

  داغ Thumb up 9 Thumb down 7

 6. افشین امیرفر می‌گوید:

  من به شخصه دیدم وگزارش کردم حتی زمان زیادی صرف کردم ومنتظر شدم اما از دوستان محترم کسی برای پیگیری نیامد!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 7. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  چرا فقط شماره تهران رو گذاشتید . یعنی در سایر شهرها این تخلف دیده نمیشه . چرا محیط زیست شماره ای مانند ۱۱۰ یا ۱۲۵ برای تماسهای ضروری ایجاد نمیکنه اینکه دیگه برای خانم ابتکار با انهمه ارتباطات سیاسیشون کاری نداره .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  بر دار اون تنگ و سبزه را از روى میر برنامت عزیز من
  طرف یه برنامه تلوزیونی میخواهد اجرا کند بدون توجه به خیلی مسائل چند تا فرهنگ غلط را هم کنار برنامش رواج میدهد!!!
  که چى؟
  که مردم به به و چه چه کنند؟
  سنتی که نه ایرانی نه اخلاقی و نه وجدانیست!
  بابا جان آخه شما نبض فرهنگ یک جامعه هستید هر عمل شما جلو چشم میلیونها نفر هست.
  اونوقت ما از مردم چه انتظاری باید داشته باشیم.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>