برای نخستین بار حضور پلنگ در نیشابور به اثبات رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی ۴ دهه اخیر همواره گزارشات متعدد اما غیر مستندی از مشاهده پلنگ در شهرستان نیشابور و بخصوص پناهگاه حیات وحش حیدری وجود داشته است. گزارش اهالی روستاهای کلیدر، برمهان، بقیع و برکشاهی از جمله این گزارشات پراکنده و البته ناموثق بوده است.

همچنین محیط بانان حیدری بارها آثار و علائم حضور پلنگ را در منطقه مشاهده کرده بودند. در میان محیط بان قدیمی روانشاد بیات ضمن تایید حضور پلنگ در حیدری اما معترف بود در طی ۳۰ سال خدمت حتی یک بار هم این گونه ارزشمند را ندیده است.

اما اسفندیار چکنه ای معروفترین محیط بان حیدری مدعی بود که پلنگ را مستقیما مشاهده کرده است و حتی یک بار به همراه حاتمی دیگر محیط بان حیدری تنها از فاصله چند متری بالای یک صخره با پلنگ رو در رو شده اند. همچنین آقای علی اکبر انصاری محیط بان بازنشسته و قدیمی حیدری نیز از مشاهده چندین باره پلنگ صحبت صحبت نموده است.

در سال ۱۳۸۵ دو شکارچی خارجی احتمالا آلمانی که مجوز شکار قوچ داشتند موفق به مشاهده دو پلنگ شده و مدعی بودند فیلم کوتاهی را نیز از دو پلنگ تهیه کرده و در اختیار محیط زیست قرار داده اند، اما این فیلم هرگز دیده نشد‌.

اینها تنها گزارشات پراکنده و غیر مستند از حضور پلنگ در منطقه حیدری است.

هرچند همه معتقد بوده اند که حیدری زیستگاه پلنگ می باشد ولی عدم ثبت تصویر پلنگ بخصوص طی سال های متمادی می توانست امیدها را برای حضور این گونه ارزشمند در این منطقه کاهش داده و یا بیانگر نابودی پلنگ در حیدری باشد.

بنابراین محیط زیست شهرستان نیشابور تصمیم گرفت نسبت به نصب دوربین تله ای و ثبت حضور پلنگ در حیدری اقدام نماید.

سر محیط بان حمید جوانبخت یکی از باتجربه ترین محیط بانان استان خراسان رضوی است‌. وی به همراه سایر مامورین مدتها مسیرهای تردد احتمالی و آثار و نمایه های پلنگ را بررسی نموده و سپس در نقاطی که احتمال حضور پلنگ بیشتر بود اقدام به تعبیه یک دوربین نموده و پس از مدتی به دلیل عدم ثبت تصویر پلنگ موقعیت دوربین را تغییر دادند.

محیط بانان به منظور جلب توجه پلنگ بخشی از لاشه یک گوسفند را نیز در مقابل دوربین قرار دادند.

سرانجام پس از گذشت دو هفته از تغییر مکان دوربین محیط بانان به محل دوربین گذاری رجوع نموده و متوجه شدند خبری از لاشه گوسفند نیست. بنابراین دوربین را به پاسگاه محیط بانی منتقل نموده و به بازبینی حافظه دوربین پرداختند.

محیط بانان در بازبینی حافظه دوربین تصاویر متعددی از گوشتخواران مختلف و در کمال ناباوری و خوشحالی چند تصویر متعلق به پلنگ را مشاهده نمودند.

به این ترتیب برای نخستین بار حضور پلنگ نه تنها در پناهگاه حیات وحش حیدری بلکه در شهرستان نیشابور به ثبت رسید.

در کنار اتفاق بسیار خوشایند مستند سازی حضور پلنگ، تصاویر زیبایی از تنوع زیستی حیدری ازجمله گرگ خاکستری، خوک وحشی، روباه، گونه کمیاب سمور سنگی و انواع پرندگان شکاری نیز به ثبت رسیده است.

با تشکر از آقای شاهین شفیعی دبیر سازمان مردم نهاد آوای طبیعت نیشابور برای تهیه این گزارش و همچنین با تشکر از آقای محمد مهدی نوربخش رییس اداره محیط زیست نیشابور، آقای هادی ناصری مدیر روابط عمومی اداره محیط زیست نیشابور، آقای حمید جوانبخت مسئول پناهگاه حیات وحش حیدری، محیط بانان مجتبی خالقی پور و جهان جهان تاب و آقای مهدی چلانی

+2320
-1
  

17 دیدگاه

 1. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  نیمه راه جاده چناران به قوچان یک جاده متروک و خراب است که به سبزوار و جاده اصلی تهران مشهد منتهی میشه. پناهگاه حیدری در این مسیر قرار دارد.روستاهای این منطقه اغلب به دلیل خشکی قنوات متروک و تخلیه شده اند. تعدادی باقیمانده اند که انگور و خربزه میکارند و گوسفندداری میکنند.اهالی هم کرد یا ترک زبان هستند. کلا منطقه محروم و خلوتیه.اگر میشد این جاده را حذف کرد یا حداقل بخش های میانی آن را حذف کرد این پناهگاه با منطقه ساریگل یکپارچه میشد.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 2

 2. داریوش2016 می‌گوید:

  جریمه شکار پلنگ در ایران ۸۰ میلیون تومن جریمه شکار شیر در آفریقا که فقیرترین مردمان جهان هستن ۷۰۰ میلیون تومان این در حالی هست که شمار شیران آفریقایی چندین برابر پلنگ ایرانی هست

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 8

 3. میش مرغ می‌گوید:

  جای خوشحالی داره و از یک طرف افسوس ، که در این وانفسای خرج کردن بودجه های مختلف در مصارف غیر ضروری و عدم مدیریت صحیح ، پول یک دوربین تله ای و سیراب شیردون گوسفند رو در این ده سال نداشتیم بدیم که این پلنگ و چه بسا پلنگهای دیگر را شناسایی کنیم!!!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 4. اهورا می‌گوید:

  از بس که این جانور پنهان کار است و زیرک!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 5. نم نمک می‌گوید:

  سلام درمنطقه ما آباده طشک کنار دریاچه بختگان و طشک تا چند سال پیش خبر وجود پلنگ و یوزپلنگ را داشتم

  بعلت نداشتن اطلاعات چوپانان و افرادی که باگوسفندان سروکار دارند بخاطر اینکه به گوسفندان آنها خسارت زده نشود آنها را میکشند و آگاهی آن را ندارند که این حیوانات جواهرات گرانبهایی هستند که ما انسانها وظیفه داریم از آنها مواظبت کنیم

  محیط زیست هر منطقه و هر شهری باید برای چوپانان و دامداران کلاسهایی جهت آگاهی دادن به آنها برقرار کنند تا آنها بدانند و این حیوانات با ارزش را از بین نبرند

  اگر الان دوربینهایی مخصوصی که کنار چشمه ها جهت پیدا کردن آن حیوانات میگذارند را در منطقه خودمان داشتم شاید اگر حیوانی گذاشته بودند پیدایش میکردم تا جهت حفاظت از آن کاری انجام شود

  وقتی که اطلاع می یابم که در جایی از این حیوانات هنوز وجود دارد خیلی خوشحال میشوم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 6. مجید(حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  بسیار زیبا بود
  ممنون از این خبر خوب

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 7. شاهین می‌گوید:

  جناب آقای هوشمند سپاسگزار از لطف شما
  ممنون که همیشه حامی محیط بانان و طبیعت دوستان کشور هستید
  همانطور که در گزارش فرمودید خوشبختانه ثبت گونه ارزشمند پلنگ ایرانی نه تنها در پناهگاه حیات وحش حیدری و شهرستان نیشابور بلکه در رشته کوه بینالود می باشد. قطعاً پناهگاه حیات وحش حیدری و همچنین سایر مناطق از جمله منطقه حفاظت شده بینالود جمعیت مناسبی از این گونه ارزشمند را در خود جای داده است که به امید خدا و با پشتکار محیط بانان عزیز شهرستان و همه طبیعت دوستان در آینده خبرهای شادی آفرینی خواهیم داشت.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 8. امیر می‌گوید:

  در لرستان منطقه ازنا هم به تازگی دیده شده.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 9. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  گوسفنده اگه میدونست این همه مشهور میشه زودتر خودشو میکشت!!!
  چون از کشتن حرف زدم رای منفی ندین ها!!! شوخی کردم…!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 10. محسن رزاقی می‌گوید:

  ما باید خیلی بیشتر در فکر کشف ارتقاع و تحت پوشش قرار دادن چنین مناطق ارزشمند (که اتفاقا در ایران کم هم نیست ) و اضافه کردن نیرو و تجهیزات کنترل آنها قبل از اینکه از بین بروند باشیم.
  گوهرهاى ارزشمندی هست که حتی خیلیها نمیدانند چقدر از نظر زیستگاهى ارزشمند است و تا بحال جزو هیچ یک از مناطق چهارگانه قلم داد نشده.
  چنین مناطق ارزشمندى باید بیشتر شناسایی شده، نباید به فراموشى سپرده شوند.
  مثلا منطقه حلقه دره و رودخانه شور اشتهارد با دارا بودن گونه هاى ارزشمند گیاهی و جانوری که در حال نابودی هستند باید تحت حفاظت جدی قرار گیرد.
  منزل بنده نزدیک این منطقه هست چند گونه که دیدم و اطلاع دارم به اطلاع میرسانم:
  روباه شنی، جوجه تیغی گوش بلند، یک گونه خرگوش، جغد کوچک، زنبور خورک بطور فصلى، چکاوک کاکلی، و بسیاری از گونه های جانوری دیگر و گیاهانی مثل درختچه های گز، قیچ و گونه اى دیگر که نامش را فعلا میدانم که بر اثر بی توجهی چراندن دام و موارد مشابه دیگر به ندرت میتوان دید.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 11. محسن رزاقی می‌گوید:

  از ایشان سپاس گذارم چه تصاویر ارزشمندی.
  ما باید مناطق بیشتری که در ایران مثل گوهرهاى پنهان مانده اند را شناسایی و حفاظت کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 12. مسعود البرز می‌گوید:

  با سلام و عرض احترام
  ضمن تبریک سال نو خدمت همکاران و همشهریهای عزیزم و تبریک بخاطر ثبت این اتفاق نادر و خوشایند دست همگی عزیزان درد نکند دمتون گرم خداقوت واقعآ از خوشحالی کلمه دیگری بر زبان نمی آید موفق باشید
  درود بر پلنگ نیشابور
  ارادتمند همه محیط بانان زحمتکش برادر کوچک شما افسر محیط دار دوم مسعود صمدید استان البرز

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 13. نیروانا می‌گوید:

  ببر هم اخرش خود را نشون میده

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 14. نادر شکوهی مافی می‌گوید:

  سلام
  با پیدا شدن پلنگ مسئولیت اداره محیط زیست آن منطقه خیلی بیشتر و سنگین تر شده باید با دادن امکانات بیشتر و محیط بان بیشتر از منطقه بخوبی حفاظت کرد .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 15. علی عشقی می‌گوید:

  این منطقه به نسبت سایر مناطق کمتر مطالعات زیستی در اون صورت گرفته، قطعا در کنار گله های پستانداران منطقه خیلی زودتر می شد با استفاده از تکنولوژی منطقه رو بررسی کرد.با تشکر از عزیزان فعال محیط بان در منطقه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 16. ناصری می‌گوید:

  جناب آقای هوشمند عزیز ممنون از اطلاع رسانی جنابعالی ان شالله در سایه ایزد منان همواره سلامت و پاینده باشید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>