به مناسبت روز جهانی جنگل‌ها / شعار امسال: جنگل‌ها و انرژی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس (اول فروردین) را با هدف حفاظت و ارتقای سطح آگاهی‌ مردن و دولت ها از نقش و جایگاه جنگل‌ها در تحقق توسعه پایدار به عنوان روز جهانی جنگل اعلام نمود.

به همین مناسبت همه ساله در همین روز کشورهای جهان با هدف جلب مشارکت عمومی در فرایند برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مرتبط با جنگل از طریق برگزاری کمپین‌های درختکاری و توسعه فضای سبز در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تشویق می گردند.

هدف اصلی این روز ارج نهادن به نقش بی‌بدیل و تاثیرگذار جنگل ها در نیل به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده است.

روز جهانی جنگل هر ساله توسط مجمع جنگل ملل متحد با موضوعی خاص نامگذاری می‌شود. در همین ارتباط مراسم بزرگداشت روز جهانی جنگل در سال ۲۰۱۷با عنوان «جنگل‌ها و انرژی» نامگذاری شده است.

انرژی حاصل از چوب: از منابع اصلی انرژی تجدید شونده در جهان

چوب حدود ۴۰ درصد از منابع فعلی انرژی تجدیدشونده جهان را در مقایسه با انرژی خورشیدی، برق-آبی یا بادی تامین کرده و نقش مهمی را برای تولید انرژی درکشورهای درحال توسعه و برخی از کشورهای صنعتی ایفا می­نماید. امروزه حدود ۵۰ درصد از میزان چوب تولیدی جهان (حدود ۸۶/۱ میلیارد مترمکعب) به صورت انرژی جهت پخت و پز، گرمایش و تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب برای ۴/۲ میلیارد نفر در سراسر جهان به معنای منبع قابل اتکایی جهت پخت و پز و داشتن وعده غذایی و آب گرم و محل سکونت پر از آرامش و صمیمی محسوب می‌گردد.

انرژی حاصل از چوب: عامل محرک توسعه اقتصادی

حدود ۸۸۳ میلیون نفر به صورت تمام­ وقت یا نیمه ­وقت در کشورهای در حال توسعه در بخش انرژی چوب اشتغال دارند.

نو‌سازی بخش انرژی حاصله از چوب می­تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف اقتصاد روستایی و ایجاد انگیزه برای توسعه شرکت‌­ها ایفاء نماید. بدین معنا که سرمایه­ گذاری‌های کلان در تولید انرژی از منابع چوبی و تولید سوخت­ های جدید از چوب می­تواند منابع درآمدی بیشتری را جهت تحقق مدیریت پایدار جنگل فراهم نموده و در نهایت منجر به رشد بیشتر بخش جنگل­ و اشتغال‌زایی آن گردد.

چوب و درختان: زندگی شهری بهتر و قبوض انرژی کمتر

کاشت درخت و ایجاد فضای سبز در مناطق استراتژیک شهری می­تواند دمای هوا را بین ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد خنک‌­تر کند.

انرژی حاصل از چوب: کاهش اثرات تغییرات اقلیمی و کمک به توسعه پایدار

در مقیاس جهانی، جنگل­ها حدود ۱۰ برابر میزان مصرف اولیه انرژی سالانه جهان را در خود دارند. بنابراین از پتانسیل قابل توجهی به عنوان منابع تجدیدشونده جهت رفع نیازهای جهانی برخورداند.

نقش جنگل‌­های در حال و آینده اقتصاد سبز در سطح جهان

سرمای‌ه­گذاری بیشتر در فناوری های جدید و در جنگل­های تحت مدیریت پایدار، عامل اصلی افزایش نقش جنگل ها به عنوان منبع اصلی انرژی تجدیدشونده است. بدین ترتیب ما عملا با این کار بر روی آینده ای با ثبات و روشن برای خود و تحقق اهداف توسعه پایدار و اقتصاد سبز سرمایه­ گذاری می­کنیم.

قطعا افزایش مناطق جنگلی تحت مدیریت پایدار توسط خانوارها و جوامع محلی می­تواند برای میلیون­ها نفر در کشورهای در حال توسعه، امکان دسترسی به انرژی ارزان، پایدار و تجدید شونده را فراهم سازد.

+3
0
  

5 دیدگاه

 1. رضا ۱۳۹۴ می‌گوید:

  البته لازم به ذکر است که سرانه جنگل در کشورهای دیگر حداقل ۴ برابر ایران می باشد.
  همچنین در جاهای دیگر پوشش تاج بالای ده درصد را جنگل می گویند ولی در ایران پوشش تاج بیشتر از پنج درصد را جنگل حساب کرده اند.
  علاوه بر این در جاهای دیگر سوخت فسیلی ندارند ولی کشور ما از این نظر بسیار غنی می باشد و با همه این ها با بهره برداری های مختلفی چون تهیه چوب و سوخت و ذغال و سر شاخه زنی و تعلیف دامها و بریدن اندامهای حیاتی در ختان، توسط روستاییان و عشایر به حدی به جنگلها فشار آمده که یا مثل جنگلهای بلوط در حال زوالند و یا به صورت درختچه ای یا جایگزینی با گونه های کم ارزش تر درجه دو و سه و چهار و حتی مرتع در آمده اند و با این اوصاف در کشور برای تهیه سوخت بهتر است از سوختهای فسیلی یا حداکثر شاخه های هرس شده باغات و یا جنگلهای دست کاشت استفاده شود.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  نوروزتون مبارک….
  راستی اتفاقی با یکم فروردین مصادف شده یا دلیلی داره؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  درضمن به دیده‌بان عزیزمون هم خداقوت میگیم…..
  دست مریزاد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 4. اباده طشک ناروبه می‌گوید:

  نوروز بر همه محیط بانان و دوستداران طبیعت مبارک

  چرا در شهرها و روستاها شوراهای ما باعث این نمی شوند که هرساله یک هکتار یابیشتر یا کمتر درختکاری بشود تا محیط زندگیمان باصفا تر وسرسبز تر شود البته بعضی از شهرها این کار انجام میشود ولی اجباری وهمگانی بشود خیلی بهتره اگر فقط هرساله همین یک کار را شوراها ومحیط زیست انجام بدهند خیلی از عیب ها را همین یک کار میپوشاند به امید اینکه درهمه شهرها وابادیهای ما از همین امسال شروع بشود

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 5. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  درختان نباید فدای فدای سودجویی بشر بشوند.
  لطفا طبیعت را بحال خود بگذاید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>