عاملین شکار کل وحشی در بهرام گور دستگیر و تا پایان تعطیلات روانه زندان شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (شنبه ۲۸ اسفند) نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه حین گشت و کنترل متوجه صدای شلیک دو گلوله در ارتفاعات منطقه حفاظت شده شدند.

رییس منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه در این باره گفت: محیط بانان موضوع را به مرکز اداره منتقل نموده و با رسیدن نیروهای کمکی جست و جو در ارتفاعات و دشت برای یافتن عاملین شلیک ها آغاز شد.

احمد رستگار اظهار داشت: پس از مدتی جست و جو محیط بانان یک فرد مسلح را مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با وی وارد عمل شدند.

شکارچی متخلف ابتدا با مشاهده مامورین اقدام به مقاومت و تهدید محیط بانان با اسلحه نموده و نهایتا با شلیک های هوایی متعدد از طرف مامورین ناچار به تسلیم شد.

در بازرسی از این متخلف یک قبضه اسلحه خفیف، دوربین و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

محیط بانان که احتمال می دادند تعداد شکارچیان بیش از یک نفر بوده و آنها پس از اقدام به شکار از یکدیگر جدا شده اند به جست و جو در مسیرهای منتهی به منطقه ادامه داده و در ساعت ۲ نیمه شب به یک خودروی پیکان مشکوک شدند.

مامورین خودروی مذکور را که دو سرنشین داشت متوقف نموده و در بازرسی از داخل این خودرو لاشه یک کل وحشی جوان و یک قبضه اسلحه هورنت نیز کشف و ضبط گردید.

هر سه متهم که از متخلفین سابقه دار و حرفه ای منطقه به شمار می روند بازداشت و پس از تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی تحویل شدند.

متهمین با دستور مقام قضایی روانه زندان نیریز شده و تا پایان تعطیلات در بازداشت بسر خواهند برد.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

+83
-2
  

9 دیدگاه

 1. کریمی افشار می‌گوید:

  دستشون درد نکند اگه شکارچی حرفه ایی را بگیرند هنر است

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 25

 2. سلام دوستان
  بیایید نادرست را تکرار نکنیم، هیچ افتخاری در آن کار نیست. امروز این منگفت من در خارج از میهن منتشر شد، که اینجا نیز می گذارم. «۲۹ ۱۲ ۱۳۹۵ ۱۰:۰۲
  سلام دوستان این منگفتِ من خصوصی و برای نویسنده ی مطلب است. البته اگر دوست داشتید منتشر کنید از نظر من اِشکالی ندارد. اسلحه جمع سلاح است. پس بهتر است برای یک دانه تفنگ بکار نرود. تفنگ، تفنگ ها. سلاح، اسلحه. پس چرا از ما ایرانیان چنین اشتباه آشکاری سر می زند؟ برای اینکه ما به شکلِ جمع و مفرد واژه ها در فارسی خوب آشناییم. ولی به شکل جمع و مفرد کلمات عربی آشنایی عمیق نداریم. در نتیجه برای ما «سلاح» و «اسلحه» فرقی ندارد. در حالی که تو اگر حتی در نزد یک کودک ایرانی به یک دانه تفنگ بگویی تفنگ ها، تعجب خواهد کرد؛ زیرا او نیک می داند که یک دانه تفنگ، نمی تواند تفنگ ها باشد. شاد باشید.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 21

 3. نیما می‌گوید:

  اسلحه باید ضبط بشه به صورت دایمی.

  داغ Thumb up 28 Thumb down 28

  • مسعود می‌گوید:

   سلاحشون باید جلو چشمشون منهدم بشه تا تادیب بشن و به زشتی کارشون (شکار در این فصل) پی ببرن. جریمه به تنهایی بازدارنده نیست.

   داغ Thumb up 7 Thumb down 6

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  در حق چنین افرادی نمیشه دلسوزی کرد.
  اونا وقتی که اسلحه رو به طرف قلب حیوون زبون بسته ای نشانه رفته اند، دیگه فکر نمیکنند، رحم را فراموش میکنند، و دلسوزی نمیکنند.
  شکار از جمله کارهاییست که کراهت دارد و انسان را قصی القلب میکند.

  داغ Thumb up 11 Thumb down 15

 5. اباده طشک منصور می‌گوید:

  بادرود واحترام به محیط بانان زحمتکش اول ازهمه دست محیط بانان درد نکند این محیط بانان باید پافشاری کنند که جریمه های قانونی رانسبت به انان اعمال کنند ولی شب عیدی باعث ازادی انان شوند تا انان هم درکنار خانواده شان باشند بهترین جریمه برای شکارچیان خدمت طولانی درشهرداری شهرخودشان است باید طوری خدمت به محیط زیست انجام بدهند که جبران خسارت انان شود اگر شکارچی اطلا عاتش نسبت به محیط زیست زیاد شود وبداند که این حیوانی که می خواهد شکار کند چند راس از اون درطبیعت وجود دارد به چه مشقتی از اوباید نگهداری شود به چه دلیلی از او درپارکهای کوچکی نگهداری میشود اگر تابحال ازاو حفاظت بعمل نیامده بود ان حیوان وجود داشت یقینا اگر درک شکارچی بالا برود امکان شکار نکردنش زیاد میشود بهرحال از زحمات محیط بانان تشکر وقدردانی می نمایم ولی چنانچه ترتیبی اتخاذ کنند که این شکارچیان ایام عیدی منزلشان باشند خیلی بهتر است

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 6. دکتر اکرامی می‌گوید:

  با تشکر از محیط بانان پارک ملی بهرام گور خدا قوت

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

 7. ناشناس می‌گوید:

  اسلحه شکارچیا خفیف بوده مامورین زحمتکش محیط زیست چه جوری صدای شلیک گلوله شنیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 8. احمد می‌گوید:

  سلام دوستان خوب وهمراه در خصوص سوال ناشناس اگر دقت کنید گفته شده اسلحه هورنت هم بوده که صدای آن قابل شنود هست اگر محیط بان به موقع در محل زیستگاه حضور داشته باشد./ر

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>