مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۵

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سال ١٣٩۵ حوادث تلخ و شیرین بسیارى را براى طبیعت کشور به همراه  داشت. شهادت دو محیط بان هرمزگان و یک محیط بان فارس در طی دو روز تلخ ترین رخداد طبیعت کشور در سال گذشته محسوب می شود که داغ آن هرگز از دل طرفداران محیط زیست پاک نخواهد شد.

اما دستور وزیر جهاد کشاورزی برای توقف بهره برداری از جنگل های طبیعی شمال کشور، برخورد قاطعانه دستگاه قضایی با تخلفات محیط زیستی، توجه بیشتر مسئولان به حفظ محیط زیست و بهبود نسبی وضعیت دریاچه ارومیه را می توان از موارد شیرین و امیدبخش در محیط زیست کشور دانست.

هرچند حوادث تلخ و ناگوار و حجم تخریب و زوال در ارکان گوناگون محیط زیست کشور همواره در سال های گذشته بیش از موارد مثبت و دلگرم کننده در این حوزه بوده است اما امیدواریم با همت مسئولان نظام و همراهی مردم، در سال ۱۳۹۶ این توازن به نفع طبیعت تغییر کرده و شاهد رشد و بهبودی شاخص های محیط زیستی در کشور باشیم.

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این گزارش به مهمترین رخدادهای محیط زیست کشور در سال ۱۳۹۵ بشرح زیر می پردازد: (با کلیک بر روی عنوان هر رخداد می توانید جزئیات و تصاویر مربوطه را ملاحظه نمایید.)

یک توله یوزپلنگ لحظاتی در سایت کوشکی گرفتار شد + فیلم

روز سه شنبه ١٣٩۵/١/١٠ حوالى ساعت ٩ صبح محیط بانان پناهگاه حیات وحش میاندشت حین گشت زنى در اطراف سایت قدیم کوشکى متوجه حضور یک یوزپلنگ ماده و دو توله اش شدند که یکى از توله ها وارد محوطه فنس کشى شده و درون فنس گرفتار شد.

عاملین کشتار حیات وحش بهمراه اسلحه قاچاق در پارک ملی قمیشلو دستگیر شدند

محیط بانان گوشی تلفن همراه شکارچیان را مورد بازبینی قرار داده در بازرسی از گوشی تلفن همراه این متهم بیش از پنجاه تصویر از شکار غیرمجاز انواع گونه های جانوری حمایت شده ازجمله آهو، کل و بز، قوچ و میش، کفتار راه راه، تشی بدست آمده است.

محیط بانان سیرجان در جریان درگیری با شکارچیان متخلف به شدت مجروح شد

هنگامیکه یکی از محیط بانان سیرجان در حال بازگشت از ماموریت در منطقه گودغول سیرجان بوده است چهار شکارچی متخلف در نزدیکی پاسگاه محیط بانی مسیر خودروی محیط زیست را مسدود نموده و به محیط بان حمله ور می شوند.

لاشه ۱۰ قوچ و میش وحشی در پارک ملی سرخه حصار تهران مشاهده شد

لاشه ۱۰ قوچ و میش وحشی در پارک ملی سرخه حصار تهران مشاهده شده است که به احتمال فراوان بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) از بین رفته اند.

دو سیاهگوش نر و ماده در آبیک قزوین از بین رفتند

متاسفانه یک جفت سیاهگوش نر و ماده در منطقه صائین دره شهرستان آبیک قزوین بر اثر برق گرفتگی ازبین رفتند. جانوران تلف شده شامل یک سیاهگوش نر و یک سیاهگوش ماده و هر دو نیز بالغ بوده اند و سیاهگوش ماده به احتمال فراوان باردار نیز بوده است.

عاملین درگیری مسلحانه با محیطبانان پارک ملی بمو به ۲۶سال زندان محکوم شدند

نه نفر شکارچی شرور و متخلف که اقدام به تخلف شکار در پارک ملی بمو نموده و در یک نوبت ضمن ایجاد درگیری مسلحانه با محیط بانان، رییس پارک ملی بمو را هدف گلوله قرار داده بودند با رای قاطع دادگاه به مجازات سخت و زندان های طولانی محکوم شدند.

لاشه یک پلنگ در پارک ملی دنا مشاهد

محیط بانان پارک ملی دنا در ایام تعطیلات نوروز ۹۵ لاشه یک پلنگ را در ضلع شرقی این پارک مشاهده نمودند. لاشه این پلنگ جهت بررسی های کارشناسی و تعیین علت مرگ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان منتقل گردید.

دکتر محمدباقر صدوق درگذشت

دکتر محمدباقر صدوق از مدیران پیشکسوت محیط زیست کشور در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ دارفانی را وداع گفت.

سایت میانرود دزفول تخریب شده ۴۰ گوزن زرد ناپدید شدند

به دنبال جاری شدن سیل در برخی از نقاط استان خوزستان، سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در منطقه میانرود دزفول به زیر آب رفته و بخش زیادی از تاسیسات آن تخریب شد. بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته حدود چهل گوزن زرد در این سایت نگهداری می شدند که از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست و به نظر می رسد هیچیک از آنها زنده نمانده باشند.

عاملین شکنجه و کشتار بیرحمانه یک کفتار در فریمان به دادسرا معرفی شدند

اواسط فروردین ۱۳۹۵ فیلمی از کشتار وحشیانه یک کفتار راه راه توسط چند جوان در اختیار اداره محیط زیست شهرستان فریمان قرار گرفت. در این فیلم گروهی از جوانان یک ماده کفتار بالغ را دوره کرده و با ضربات متعدد چوب و تبر از پای در می آورند.

تلاش کمیسیون کشاورزی مجلس برای تصویب طرح طبیعت ستیزانه ی «اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی» تا پیش از اتمام مجلس نهم

رئیس کمیسیون کشاورزی از اتمام بررسی طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی خبر داد و گفت: این طرح برای تعیین مدت اجرای آزمایشی در نوبت صحن قرار دارد و هیات رئیسه وعده تصویب نهایی این طرح را پیش از پایان مجلس نهم داده‌ است.

عاملین کشتار بی رحمانه ماده آهوی آبستن در پارک ملی کلاه قاضی دستگیر شدند

متخلفین در روشی بی رحمانه آهوی ماده را با موتورسیکلت انقدر در دشت تعقیب کرده بودند تا آهو بر اثر فرار طولانی مدت و خستگی مفرط از پای درآمده بود و سپس متخلفین سر آهو را بریده بودند. محیط بانان در بررسی لاشه لاشه آهوی ماده متوجه شدند که متاسفانه آهو آبستن بوده و دو بره درون رحم خود داشته است.

لاشه یک پلنگ ماده و چهار توله اش در منطقه خرمناز یاسوج مشاهد شد

متاسفانه عصر روز دوشنبه ۹۵/۱/۳۰ لاشه یک پلنگ ماده آبستن که چهار توله درون رحم خود داشته و آماده زایمان بود، در منطقه شکار ممنوع خرمناز یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد مشاهده گردید و ضایعه بزرگی برای محیط زیست کشور رقم خورد.

از یک یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران تصویر برداری شد

یک گروه گردشگر خارجی که در غالب تور طبیعت گردی به پارک ملی توران در استان سمنان سفر کرده بودند عصر روز پنج شنبه ۹۵/۲/۲ در معیت یکی از محیط بانان پارک موفق به مشاهده و تصویر برداری از یک یوزپلنگ آسیایی شدند.

شکارچی شرور به جرم درگیری با محیطبانان پارک ملی بمو و حمل سلاح غیرمجاز به ده سال حبس محکوم شد

دادگاه مجرم را به مجازات هایی به شرح زیر محکوم نمود: ۱) تحمل سه سال حبس بابت تمرد و مقاومت و درگیری با مامورین محیط زیست ۲) تحمل دو سال حبس به جرم شروع به شکار جانوران وحشی ۳) تحمل شش ماه حبس بابت حمل سلاح شکاری غیرمجاز ۴) تحمل پنج سال حبس به جرم حمل غیرمجاز اسپری اشک آور

مساحت دقیق جنگل های شمال کشور و تغییرات آن طی ۶۰ سال گذشته اعلام شد

طبق این گزارش بر اساس آخرین نقشه برداری در سال ۱۳۹۴ مساحت جنگل های شمال کشور ۲,۰۷۳,۳۸۶ هکتار اندازه گیری شده و سطح این جنگل ها نسبت به نقشه برداری سال ۱۳۸۴ معادل ۱۳۷,۳۸۶ هکتار افزایش یافته است.

یک یوزپلنگ ماده در حاشیه پارک ملی توران بر اثر برخورد با خودرو از بین رفت

متاسفانه چهارشنبه شب مورخ ٩۵/٢/٢٢ در جاده سمنان – مشهد محدوده عباس آباد پارک ملی توران یک یوزپلنگ ماده در اثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شد.

توله ی متعلق به ماده یوزپلنگ تلف شده در توران مشاهده شد

بعد از حادثه مرگ یک یوزپلنگ ماده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده سمنان – مشهد در چهارشنبه شب، با تلاش محیط بانان و جمعی از داوطلبان از مردم شهرستان شاهرود سرانجام توله همراه یوز مادر کشته شده مشاهده گردید.

آخرین وضعیت توله یوزپلنگ بدون مادر در حاشیه منطقه حفاظت شده توران

رییس ذخیره گاه زیستکره توران در مورد آخرین وضعیت توله یوزپلنگی که مادر خود را از دست داده است گفت: محیط بانان شب گذشته را تا صبح در کنار جاده حضور داشته و با آتش زدن لاستیک سعی نمودند از نزدیک شدن توله یوز به جاده جلوگیری کنند.

در رخدادی کم نظیر از سه پلنگ در مناطق جنگلی سوادکوه تصویر برداری شد

یکی از سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه گردشگری و محیط زیست سوادکوه در رخدادی کم نظیر موفق شدند با استفاده از دوربین های تله ای تصاویر زیبایی را از سه پلنگ بصورت همزمان در مناطق جنگلی این شهرستان به ثبت برسانند.

عامل ضرب و جرح بیرحمانه یک سگ در گلستان به تحمل ۴۵ ضربه شلاق و ۲۷۰ ساعت کار اجباری در محیط زیست محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده متهم ضرب و جرح وحشیانه یک سگ در استان گلستان در دادگاه کیفری (جزائی) شهرستان کلاله، دادگاه با استناد به ماده ۶۳۸ قانون تعزیرات متهم را به تحمل ۴۵ ضربه شلاق و ۲۷۰ ساعت فعالیت در اداره محیط زیست محکوم نمود.

از یک یوزپلنگ ماده و توله اش در پناهگاه حیات وحش میاندشت تصویر برداری شد

یکی از دوربین های تله ای موسسه تصویر حیات وحش که با همکاری اداره محیط زیست شهرستان جاجرم در پناهگاه حیات وحش میاندشت در مقابل یکی از آبشخورهای منطقه تعبیه شده، تصاویر زیبایی را از یک یوزپلنگ ماده و توله اش به ثبت رساند.

تلاش برای احداث جاده ای ویرانگر در قلب پارک ملی پابند مازندران

عملیات احداث جاده اى ویرانگر از قلب پارک ملى پابند که روستاى بندبن نکا در مازندران را به روستاى دیباج در استان سمنان متصل می نماید آغاز شده لودرها و تجهیزات پیمانکار در پشت مرز پارک ملى مستقر شده اند.

احداث جاده جهت دسترسی دامغان به نکا اکوسیستم پارک ملی پابند را نابود می کند

دستگاه های اجرایی مازندران تلاش می کنند در ارتفاع ۲۰۰۰ متری در اکوسیستمی حساس از جنگل های خزری و از همه مهمتر درون محدوده پارک ملی، جاده ای ویرانگر و بدون توجیه را احداث نموده و با فشار بر محیط زیست استان نظر مثبت آنها را جلب نمایند.

تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خرداد به بالاترین سطح در سه سال اخیر رسید

تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خرداد سال جاری به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید. این تراز ۱۱۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و دو سانتی متر نسبت به روز ۲۴ اردیبهشت افزایش نشان می دهد.

جنگلبان شهرستان نور بر اثر شلیک قاچاقچیان چوب به شهادت رسید

ساعت ۵ بامداد جمعه ۱۳۹۵/۳/۷ قاچاقچیان چوب در جنگل سالده شهرستان نور با جنگلبانان منابع طبیعی درگیر شدند. متاسفانه در جریان این درگیری جنگلبان فضل اله علی پور اهل روستای آهو دشت چمستان بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

جزئیات کامل شهادت جنگلبان نور توسط قاچاقچیان چوب و بازداشت ضاربین

ساعت ۴ بامداد (جمعه ۱۳۹۵/۳/۷ نیروهای یگان منابع طبیعی نور متوجه حضور قاچاقچیان چوب در منطقه جنگلی سالده شده و پس از حضور در منطقه با متخلفین درگیر می شوند که در جریان این حادثه یک جنگلبان شهید و یه جنگلبان نیز مجروح می شوند.

عاملین شکار دو مرال در پارک ملی گلستان به ۷/۵ سال حبس، جزای نقدی و مصادره اسلحه و مهمات محکوم شدند

علی رغم ادعای متهمین مبنی بر اینکه تمام تصاویر موجود در گوشی مربوط به شکار یک مرال است، اما بررسی تصاویر موجود در گوشی متخلفین نشان می داد که مرال های موجود در تصاویر دو مرال جداگانه بوده و تخلف شکار مرال در دو نوبت جداگانه رخ داده است.

گزارش تشریحى تصویرى از غارت ذخائر دریایى خلیج فارس و صید گله اى ماهى هاى کوچک در جزیره قشم

یکى از تهدیدات جدى و بزرگ در مسیر حفاظت از ذخائر دریایى و استفاده پایدار از آن همچنین توسعه گردشگرى پایدار در جنوب کشور به ویژه استان هرمزگان، نوع جدیدى از صیادى با نام «صید پیاله اى» (پرساین) می باشد.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی کم نظیر در پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه

اعضای گروه محیط زیستی چکاد ساری در سفر که اوایل هفته جاری به پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه در این شهرستان داشته اند تصاویر شگفت انگیزی را از تنوع زیستی کم نظیر و طبیعت بهاری این منطقه به ثبت رسانده اند.

یک گورخر براثر برخورد با خودرو در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور ازبین رفت

متاسفانه بامدادچهارشنبه ۱۳۹۵/۳/۱۲ یک ماده گورخر آسیایی بر اثر برخورد با خودورهای عبوری در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور از بین رفت. بررسی ها نشان می داد که متاسفانه این گورخر دارای یک کره شیرخواره نیز بوده است.

شکارچی متخلف به جرم شلیک به سمت محیطبانان رودبار روانه دو سال زندان شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه جزایی شهرستان رودبار گیلان دادگاه با استناد به محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانسته و وی را به جرم شروع به قتل محیط بان به تحمل دو سال حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید) محکوم نمود.

تصاویر زیبایی از پلنگ ایرانی و تنوع زیستی غنی در پارک ملی بمو به ثبت رسید

یکی از دوربین های تله ای نصب شده توسط موسسه حیات وحش پارس با همکاری اداره محیط زیست پارک ملی بمو، در یک نقطه از ارتفاعات این پارک تصاویر زیبایی را از پلنگ، کل وحشی، بز وحشی و دو بزغاله اش، سمور سنگی و کبک به ثبت رسانده است.

شکارچیان آرادانی به جرم حمل فشنگ چهارپاره به حبس و جزای نقدی محکوم شدند

با استناد به قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات، متهم ردیف اول به جرم حمل مهمات غیرمجاز (فشنگ چهارپاره) به تحمل پنج ماه حبس تعزیرى و متهم ردیف دوم به جرم مشارکت در حمل مهمات غیرمجاز به پرداخت نه میلیون ریال جزاى نقدى محکوم شدند.

عاملین شکار چهار قوچ وحشی و یک شوکا در پارک ملی گلستان دستگیر شدند

صبح روز جمعه ۹۵/۳/۱۴ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان، مستقر در قرارگاه شماره ۳ تنگه گل متوجه صدای شلیک گلوله شدند. محیط بانان به جست و جوی محدوده انتشار صدای گلوله پرداخته و چهار شکارچی متخلف را به همراه لاشه چهار قوچ وحشی و یک شوکا دستگیر نمودند.

معلی آرامش فر محیطبان بویراحمد هدف گلوله شکارچی متخلف قرار گرفته و به شدت مجروح شد

شکارچی متخلف از فاصله سه متری به سمت محیط بانان تیراندازی نموده و پس از مجروح نمودن یکی از مامورین از محل متواری شده است. بر اثر این تیراندازی محیط بان علی آرامش فر از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته به شدت زخمی می شود.

عاملین ضرب و جرح محیطبان کیانی علاوه بر پرداخت دیه روانه سه ماه زندان شدند

در جریان بررسی پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر اعتراض متهمین به دیه ی تعیین شده را غیر موجه دانشته و پرداخت دیه توسط متخلفین قطعی گردید. اما دادگاه تجدید نظر مجازات یک سال حبس به جرم تمرد نسبت به مامور دولت را به سه ماه کاهش داد.

با دستور مقام قضایی موتورسیکلت کاوازاکی شکارچی متخلف توقیف و در اختیار محیط زیست قرار گرفت

با رایزنی های انجام شده توسط رییس اداره محیط زیست جاجرم و دستور ریاست محترم دادگستری کل استان خراسان شمالی و دادستان محترم شهرستان جاجرم، موتورسیکلت کاوازاکی توقیف شده از طرف پلیس آگاهی در اختیار اداره محیط زیست قرار گرفت.

برای نخستین بار از پلنگ در شهرستان بهبهان تصویر برداری شد

آقای مجتبی دانایی یکی از طبیعت دوستان شهرستان بهبهان در استان خوزستان، حین طبیعت گردی در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع پشکر با یک پلنگ بالغ مواجه شده و موفق می شود دقایقی از این گونه ارزشمند تصویر برداری نماید.

عاملین شکار غیرمجاز چهار میش وحشی در خمین علاوه بر پرداخت چهارصد میلیون ریال جریمه نقدی روانه ۲۰ ماه زندان شدند

در جریان رسیدگی به پرونده سه شکارچی متخلف به جرم شکار غیرمجاز چهار میش وحشی، دادگاه متهم ردیف اول را به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری (زندان غیرقابل خرید) و متهمین ردیف دوم و سوم را هر کدام به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم نمود.

عاملین کشتار گسترده حیات وحش در زاوه با تلاش محیطبانان شناسایی و دستگیر شدند

بررسی تصاویر بدست آمده از گوشی تلفن همراه این متحلفین متاسفانه حاکی از کشتار بیرحمانه حدودا هفت عدد کفتار متفاوت، یک گرگ خاکستری، دو قوچ وحشی، یک روباه، تعداد زیادی خرگوش وحشی و حدود ۲۵ باقرقره توسط اعضای این گروه می باشد.

شکارچی متخلف به جرم شکار غیرمجاز یک عدد کبک روانه شش ماه زندان شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری شهرستان بویراحمد، دادگاه با استناد به تحقیقات به عمل آمده و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانسته و با استناد به قانون شکار و صید متهم را به تحمل شش ماه حبس تغزیری محکوم نمود.

دو نفر از محیطبانان هرمزگان به شهادت رسیدند

متاسفانه دو نفر از محیط بانان منطقه حفاظت شده گنو در استان هرمزگان به نام محمد دهقانی و پرویز هرمزی توسط شکارچیان متخلف در ارتفاعات منطقه به شهادت رسیدند.

محیطبان پارک ملی بمو هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفت

در جریان درگیری مسلحانه مابین شکارچیان متخلف و محیطبانان پارک ملی بمو محیط بان منوچهر شجاعی هدف گلوله قرار گرفت. محیطبان مجروح بوسیله هلی کوپتر به بیمارستانی در شیراز منتقل شده و ضاربین نیز دستگیر شده اند.

محیط بان مجروح پارک ملی بمو بر اثر شدت جراحات وارده شهید شد

متاسفانه منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو که در جریان درگیری با شکارچیان متخلف مجروح شده بود، بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان رجایی شیراز شهید شد.

رییس جمهور در پیامی شهادت سه محیطبان کشور را تسلیت گفت

رییس جمهور در پیامی با تسلیت شهادت سه محیط بان شجاع و فداکار در درگیری با شکارچیان متخلف گفت: شهادت این محیط‌بانان خط مقدم دفاع از سرمایه‌های طبیعی و شکننده کشور، تاکیدی بر ضرورت‌ مقابله با تخریبگران و مهاجمان به محیط زیست است.

عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیطبانان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند

روز چهارم خردادماه سال گذشته یکی از محیط بانان پناهگاه حیات وحش موته در استان اصفهان حین دیدبانی از روی یک تپه، متوجه یک دستگاه موتورسیکلت ۲۵۰ اماراتی می شود که دو سرنشین داشته و لاشه یک آهو نیز در ترک موتور بسته شده است.

عامل شکار دو میش وحشی در فیروزکوه به سه سال حبس و مصادره اسلحه شکاری محکوم شد

پس از صدور حکم در دادگاه، معاون دادسرای فیروزکوه، در نامه ای به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان اعلام نمود جواز اسلحه کشف شده از متخلف که در اختیار اداره محیط زیست بوده است می بایست ابطال و اسلحه مذکور به نفع دولت مصادره شود.

بر اثر حمله تمساح در چابهار یک کودک ده ساله جان خود را از دست داد

متاسفانه یک دانش آموز از اهالی روستا کشاری شهرستان سرباز، در حاشیه رودخانه سرباز توسط یک تمساح پوزه کوتاه به درون رودخانه کشیده شده و جان خود را از دست می دهد.

آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان پروانه قرق های اختصاصی ابلاغ شد

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در خصوص آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی توسط م رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرا خبر داد.

عامل صید غیرمجاز چهار قزل آلای خال قرمز در پارک ملی لار علاوه بر جزای نقدی به تحمل یک سال و نیم حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با استناد به محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست. بنابراین دادگاه با استناد به قانون شکار و صید و قانون مجازات اسلامی متهم را به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیزی (زندان غیر قابل خرید) محکوم نمود.

از یک یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران تصویر برداری شد

محیط بان یوسف یوسفی و حسین فعال پور از نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی توران روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۴/۹ حین گشت و کنترل در منطقه با یک یوزپلنگ آسیایی مواجه شده و موفق شدند از این گونه ارزشمند تصویر برداری نمایند.

شکارچی متخلف به جرم تمرد ، ضرب و جرح محیطبان و شروع به شکار جانوران وحشی به هفت ماه حبس و پرداخت دیه محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه لاریجان با استناد به گزارش ضابطین دادگستری (محیط بانان)، کیفرخواست صادره از دادسرا، گزارش پزشکی قانونی و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست و وی را به یک سال حبس محکوم نمود.

از دو خرس قهوه ای در ارتفاعات شمال شهر تهران تصویر برداری شد

یک زوج کوهنورد حین پیاده روی در ارتفاعات برفگیر شمال تهران دو خرس قهوه ای را مشاهده نموده و موفق شدند از آنها تصویر برداری نمایند. آنها با محیط زیست استان تهران تماس گرفته و تصاویر مربوطه را در اختیار کارشناسان این اداره گذاشتند.

عاملین شکار یک خرگوش وحشی در خوی به جرم تمرد و درگیری با محیطبانان به چهار سال حبس و جزای نقدی محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری خوی، دادگاه با استناد به گزارش ضابطین دادگستری، کشف لاشه شکار و دو قبضه سلاح غیرمجاز از متخلفین، دفاعیات بلاوجه متهمین و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

یک ماده پلنگ جوان در کردکوی گلستان از بین رفت

نیروهاى منابع طبیعى کردکوى طى تماسى با اداره محیط زیست این شهرستان اعلام میکنند یک پلنگ زخمى در منطقه جنگلى رادکان مشاهده شده است. متاسفانه پلنگ جوان که ماده بود لحظاتى بعد بر اثر شدت جراحات وارده ازبین رفت.

با ذکاوت محیطبانان نطنز عاملین شکار یک بزغاله وحشی دستگیر و به ۲/۵ سال حبس محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری نطنز، دادگاه با استناد به جواب استعلام از پلیس فتا، گزارش ضابطین دادگستری (محیط بانان)، کشف لاشه شکار از متهم ردیف اولو سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

جواد عمادی محیط بان پارک ملی دنا در جریان درگیری با شکارچیان متخلف هدف گلوله قرار گرفت

یکی از محیط بان پارک ملی دنا حین درگیری با شکارچیان متخلف در ارتفاعات هدف گلوله قرار گرفت. محیط بان جواد عمادی از ناحیه بازوی دست چپ هدف مورد اصابت گلوله قرار گرفته و متخلفان با استفاده از این فرصت متواری می شوند.

با رای دادگاه جواز حمل سه قبضه اسلحه شکاری به جرم شکار غیرمجاز یک عدد کبک، ابطال شده و سلاح های مذکور به نفع دولت مصادره گردید

در جریان رسیدگى به این پرونده، دادگاه با استناد به قانون شکار و صید هر یک از متهمان را به پرداخت یک میلیون ریال جزاى نقدى محکوم نمود. همچنین با راى دادگاه جواز حمل هر سه اسلحه ابطال و سلاح هاى مربوطه به نفع دولت مصادره گردید.

ثبت تصاویری زیبا از تنوع زیستی غنی در منطقه حفاظت شده سنگ مس کرمان

یکی از دوربین های تله ای تعبیه شده در مقابل آبشخوری در منطقه حفاظت شده سنگ مس در شهرستان بم تصاویر کم نظیری را از پلنگ، کل و بز وحشی، تشی، کبک، روباه و سمور سنگی در طول روز و شب به ثبت رسانده است.

ضرب و جرح سرباز وظیفه محیط زیست توسط صیادان متخلف در فیروزکوه

در جریان درگیری با متخلفین متاسفانه سرباز وظیفه محیط زیست یاسر مرادی به شدت از ناحیه صورت ، دهان و بینی آسیب دید. متخلفین سپس به ضرب و شتم سرباز محیط زیست پایان داده و بوسیله یک خودرو از محل متواری شدند.

یک ماده خرس قهوه ای در سی سخت با شلیک اسلحه شکاری کشته شد

لاشه یک خرس قهوه ای در باغات سی سخت مشاهده و توسط یکی از باغداران به اداره محیط زیست شهرستان دنا گزارش گردید. این خرس که حدودا دو ساله و ماده بوده است، احتمالا برای خوردن میوه وارد باغات شده است.

هشت هکتار از اراضی پارک ملی بمو رفع تصرف و متصرف به جبران کلیه خسارات وارده محکوم شد

پس از بازدید کارشناسان از اراضی مذکور و مقایسه آن با اراضی مجاور و شمارش تعداد بوته ها در واحد سطح در اراضی پارک ملی بمو، مشخص گردید بطور متوسط تعداد بوته های مرتعی در اراضی تصرف شده معادل دویست بوته در هر هکتار می باشد. بنابراین با توجه به سطح تخریب که هشت هکتار بوده است برآورد گردید که تعداد ۱۶۰۰ بوته در این اراضی از بین رفته است.

عامل کشتار گسترده حیات وحش با تلاش محیطبانان دماوند شناسایی و دستگیر شد

بر اساس بررسی های کارشناسی تاکنون شکار غیرمجاز حداقل ۲۲ کل و بز وحشی، ۳۱ قوچ و میش وحشی، ۶ گراز، ۳ روباه، ۸ خرگوش وحشی، یک تشی و تعداد ۸۰ ماهی قزل آلا مشخص شده و کار بررسی تصاویر همچنان ادامه دارد.

شکارچی متخلف به جرم ارسال پیامک توهین آمیز به محیط بان فیروزکوه به چهارماه و نیم حبس محکوم شد

در جریان رسیدگى به این پرونده در دادگاه کیفری، دادگاه با توجه به پرینت پیامک هاى دریافت شده از اداره مخابرات، بزهکارى متهم را محرز و مسلم دانست و متهم را به جرم توهین به مامور دولت از طریق ارسال پیامک به تحمل چهار ماه و نیم حبس محکوم نمود.

یک توله پلنگ ماده در کیاسر مازندران توسط شکارچیان متخلف کشته شد

متاسفانه شکارچیان متخلف با شکار یک توله پلنگ ماده بار دیگر ضایعه بزرگى را براى محیط زیست کشور رقم زدند. در این رابطه یک شکارچی غیرمجاز دستگیر شده و طى هماهنگى با مقامات قضایى به دادسرا تحویل و هم اکنون در بازداشت بسر می برد.

یک خرس قهوه ای و توله اش بر اثر برخورد با خودرو در آباده از بین رفتند

اهالی روستایی در آباده از برخورد یک خودرو با دو خرس قهوه ای خبر دادند. به دنبال این تماس نیروهای محیط زیست آباده عازم محل شده و با یک ماده خرس قهوه ای و توله اش مواجه شدند که هر دو بر اثر شدت ضربه از بین رفته بودند.

تمساح مهاجمی که موجب مرگ کودک سیستانی شده بود زنده گیری شد

نیروهای محیط زیست با نصب تور در عرض رودخانه پس از چندین ساعت تلاش موفق شدند تمساح مهاجم را بدون هرگونه آسیبی زنده گیری نمایند. این تمساح بالغ به لحاظ جنسیت ماده و طول آن بیش از ۱۸۰ سانتی متر بوده است.

عامل کشتار یک پلنگ در مناطق جنگلی سوادکوه به دو سال حبس محکوم شد

در جریان بررسی مجدد پرونده در شعبه ۱۰ دادگاه تجدید نظر استان مازندران، قضات دادگاه تجدیدنظر با توجه به مستندات پرونده، اعترافات ضد و نقیض متهم، تحقیقات و گزارش اداره محیط زیست، رای دادگاه بدوی را نقض و متهم را به دو سال حبس محکوم نمودند.

ثبت تصاویری زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در منطقه حفاظت شده کوه بافق

این دوربین ها که در مقابل چشمه های طبیعی و آبشخورهای منطقه حفاظت شده کوه بافق نصب شده بودند تصاویر متعددی را از پلنگ، کاراکال، گرگ، روباه، شغال، خرگوش وحشی، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، انواع پرندگان و غیره به ثبت رسانده اند.

یک خرس قهوه ای در جهان نمای گرگان با شلیک اسلحه شکاری کشته شد

به دنبال تماس افراد محلی مبنی بر مشاهده یک خرس بی جان در حاشیه منطقه حفاظت شده جهان نما محیط بانان عازم منطقه مذکور شدند. لاشه خرس کاملا گرم بوده و خونریزی بدن حیوان نشان می داد که تا لحظاتی قبل نیز زنده بوده است.

از دو یوزپلنگ آسیایی در بهاباد یزد تصویر برداری شد

یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در منطقه شکار ممنوع کمکی در شهرستان بهاباد یزد طی ۴۸ ساعت گذشته تصویری از دو یوزپلنگ آسیایی را در این منطقه به ثبت رسانده است. امکان تعیین جنسیت این دو یوزپلنگ از روی تصاویر وجود ندارد.

یک خرس قهوه ای در پادنای سمیرم با شلیک اسلحه شکاری کشته شد

روز جمعه ۱۳۹۵/۵/۸ لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه شکار ممنوع پادنای سمیرم در حالی مشاهده شده است که چندین روز از مرگ جانور گذشته بوده است. بررسی لاشه مشخص نموده است این گونه ارزشمند بر اثر شلیک گلوله از روبرو به سر حیوان از بین رفته است.

اولین سری از خسارات تحت پوشش بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی پرداخت شد

اولین سری خسارات تحت پوشش «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی» برای پرونده های تکمیل و تایید شده، طی مراسمی در استان بوشهر با حضور مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید، مدیر کل حفاظت محیط زیست بوشهر و مدیر عامل شرکت بیمه ما پرداخت شد.

۲۰ نوزاد تمساح پوزه کوتاه در سایت ریکوکش چابهار متولد شدند

در تیرماه و مردادماه سال ۹۵ بیست نوزاد تمساح پوزه کوتاه در سایت تحقیقاتی ریکوکش چابهار متولد شدند. در حال حاضر حدود هفتاد تمساح در این مرکز زندگی می کنند که بصورت دستی بوسیله مرغ زنده تغذیه می شوند.

از پلنگ ایرانی پس از شکار یک گاو اهلی در مناطق جنگلی سیاهکل تصویربرداری شد

یکی از روستائیان جنگل نشین سیاهکل گیلان با اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان تماس گرفته و اعلام نمود گاو اهلی متعلق به وی شب را به خانه بازنگشته و پس از جست و جو در روز بعد لاشه گاو در نزدیکی روستا پیدا شده است.

عامل شکار یک پلنگ در شهرستان رودبار شناسایى و دستگیر شد

در جریان بازرسى از یک خانه در رودبار یک تخته پوست پلنگ، تعدادی فشنگ ساچمه زنى و پنج عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه) کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.

رییس مجلس خواستار ارائه لایحه حمایت از محیطبانان از سوی دولت شد

رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس روز محیط بان را تبریک گفته و اظهار داشت: امیدوارم دولت محترم هم لایحه‌ای که در زمینه حمایت از محیط‌بانان تدارک دیده زودتر به مجلس بدهد که حمایت کاملی از آنها صورت بگیرد.

دو توله خرس قهوه ای با شلیک اسلحه شکاری در سمنان کشته شدند

متاسفانه لاشه دو توله خرس قهوه ای در سمنان پیدا شد. این دو توله خرس بر اثر اصابت ساچمه های اسلحه شکاری به ناحیه سر و گردن کشته شده و سپس به منطور صحنه سازی به کنار جاده منتقل شده اند تا تصور شود بر اثر برخورد با خوردو ازبین رفته اند.

شکارچیان متخلف از طریق آزمایش ژنتیک (DNA) خون بجا مانده بر روی لباس هایشان محکوم شدند

خون و موی بجا مانده بر روی لباس و کوله پشتی متهمان توسط کارشناسان محیط زیست بررسی و مربوط به قوچ وحشی تشخیص داده شد اما وکیل مدافع متهمان انجام آزمایش ژنتیک را از دادگاه تقاضا نمود. بر اساس نتایج آزمایش ژنتیکی انجام شده و اعلام نظر مکتوب آزمایشگاه مذکور، مشخص گردید نمونه های ارسالی متعلق به گوسفند وحشی بوده است.

هیرکان ، ماده پلنگ کردکوی در پارک ملی گلستان رهاسازی شد

هیرکان ، توله پلنگ ماده ای که دو سال قبل به همراه برادرش در شهرستان کردکوی پیدا شده بود، با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست پس از نصب گردنبند ردیاب ماهواری در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

عامل شکار قوچ وحشی از طریق عکس یادگاری شناسایی و به دادگاه معرفی شد

چندی قبل تصاویری از یک شکارچی متخلف در اختیار اداره محیط زیست پارک ملی بمو قرار گرفت. محیط بانان پارک ملی بمو بلافاصله پس از مشاهده تصویر، متخلف درون عکس ها را که از ساکنین یکی از روستاهای حاشیه پارک بود شناسایی نمودند.

عاملین شکار غیرمجاز یک بز و یک بزغاله وحشی به ۱۵ماه حبس و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شدند

در بازرسی از متخلفین لاشه یک بز و یک بزغاله وحشی به همراه یک اسلحه گلوله زنی برنو دوربین دار (دارای جواز حمل)، ۱۷ فشنگ گلوله زنی، چاقو و سایر ادوات شکار کشف ضبط گردید. اسلحه کشف شده از متهمین دارای جواز حمل اما به نام برادر متهم ردیف بود.

رهاسازی هیرکان ، ماده پلنگ دو ساله در پارک ملی گلستان / گزارش تصویری

هیرکان ، توله پلنگ ماده ای که دو سال قبل به همراه برادرش در شهرستان کردکوی پیدا شده بود، با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست پس از نصب گردنبند ردیاب ماهواری در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

محموله بزرگ قاچاق پرندگان شکاری شامل ۱۶ شاهین و بحری در هرمزگان کشف شد

نیروهای یگان محیط زیست شهرستان میناب در استان هرمزگان با همکاری مامورین نیروی انتظامی (پاسگاه شهید چغادری) یک محموله بزرگ قاچاق پرندگان شکاری را کشف و ضبط نمودند. این محموله شامل شانزده عدد شاهین و بحری بوده است.

با روند فعلی، انقراض یوزپلنگ آسیایی حتمی است

برخلاف آنکه برخى مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى سعى میکنند تا وضعیت یوز را مطلوب و روند احیاى جمعیت این گونه ارزشمند را مثبت ارزیابى کنند اما حقیقت این است که شرایط یوز بسیار بحرانى است، بطوریکه با ادامه روند فعلى، انقراض یوزپلنگ در آینده اى نزدیک حتمى است.

سه تبعه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به جرم شکار غیرمجاز هوبره توسط بازهای شکاری در خوزستان دستگیر و محکوم شدند

در جریان بررسی تصاویر بدست آمده از قوش بازان متخلف توسط کارشناسان محیط زیست، نگهداری غیرمجاز از یک پرنده حمایت شده شاهین و دو بالابان و شکار غیرمجاز حداقل چهار هوبره و تعداد ۱۴۱ عدد قمری و کبوتر جنگلی اثبات و به دادگاه ارائه گردید.

جنگل ابر رسما بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت محیط زیست پیوست

در جریان دومین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت یازدهم کلیات ارتقا جنگل ابر به منطقه حفاظت شده تصویب گردید. با ارتقا جنگل ابر به منطقه حفاظت شده این اکوسیستم کم نظیر با پشتوانه قانونی تا حد زیادی از دست اندازی ها در امان خواهد بود.

در رخدادی کم نظیر از یک پلنگ و ۳ توله اش در پارک ملی صیدوا تصویربرداری شد

روز دوشنبه هشتم شهریورماه ۹۵ دو نفر از محیط بانان پارک ملی صیدوا (محیط بان احمد درویش و عباس علمشاهی) حین گشت و کنترل در منطقه با یک پلنگ بالغ مواجه شدند. خوشبختانه محیط بانان موفق شدند از این رخداد کم نظیر تصویر برداری نمایند.

یک خرس قهوه ای در سرعین اردبیل با شلیک گلوله کشته شد

بررسی های اولیه بیانگر آن است که این خرس در مکان دیگری مورد هدف گلوله اسلحه شکاری قرار گرفته و پس از تلف شدن به دره اسب مرز شهرستان سرعین منتقل و در آنجا رها شده است. خرس قهوه ای کشته شده به لحاظ جنسیت ماده بوده است.

عامل شکار یک شوکا در آمل به سه سال و نیم حبس محکوم شد

در جریان بازرسی از منزل یک شکارچی متخلف در آمل مقادیری گوشت شکار متعلق به شوکا و دوازده عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه) کشف و ضبط گردید. در این رابطه یک متهم بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.

ابراز نگرانی نمایندگان مجلس نسبت به وضعیت یوزپلنگ آسیایی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت یوزپلنگ آسیایی خواستار توجه و تلاش هرچه بیشتر دولت و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای جلوگیری از انقراض این گونه جانوری ارزشمند بعنوان یک سرمایه ملی و طبیعی شدند.

بیش از پنجاه کل وبز وحشی در پارک باباامان بجنورد بر اثر بیماری طاعون تلف شدند

متاسفانه طی روزهای اخیر بیش از پنجاه کل و بز در پارک باباامان بجنورد بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) از بین رفته اند. این تلفات که همچنان در حال افزایش است بیش از نیمی از جمعیت حیات وحش این پارک نیمه طبیعی را شامل می شود.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در پارک ملی بمو

این تصاویر تنها توسط یک دوربین و در یک نقطه از پارک به ثبت رسیده است. این دوربین تنها در طول هفت روز دوربین گذاری در دومین هفته از ماه جاری تصاویر متعددی را از پلنگ، کفتار راه راه، روباه، جغد، قوچ و میش، آهو را به ثبت رسانده است.

یک خرس مجروح با دست قطع شده در دودانگه مازندران از بین رفت

روز گذشته اهالی یکی از روستاهای منطقه دودانگه مازندران در تماس با نیروهای محیط زیست منطقه اعلام نمودند یک خرس در نزدیکی روستا به روی زمین افتاده است. خرس زنده بود اما به دلیل ضعف قوای جسمانی توان حرکت کردن نداشت.

محموله بزرگ قاچاق حیات وحش شامل ۲۲ هوبره در خراسان جنوبی کشف شد

در بازرسی از یک کامیون در استان خراسان جنوبی هفت کارتن موز حاوی ۲۲ عدد هوبره به شکل ماهرانه ای در میان بارها جاسازی شده بود کشف و ضبط گردید. در این رابطه راننده کامیون بازداشت و کامیون مذکور نیز به پارکینگ منتقل گردید.

توله شیر ربوده شده از دانشگاه زابل با تلاش محیط بانان از سارقین کشف شد

توله شیری که ماه گذشته توسط یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان از متخلفان کشف و برای نگهداری به دانشگاه زابل تحویل شده بود، از این دانشگاه سرقت شد. سارقین با پاره نمودن فنس های محل نگهداری، توله شیر را ربوده بودند.

دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد

دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در سال ۱۳۹۵ توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعلام و در تاریخ ۱۳۹۵/۶/۲۷ توسط رییس سازمان جهت اجرا به استان های مورد نظر ابلاغ گردید.

عدم انجام تعهدات اداره کل راه و شهرسازی اصفهان عامل اصلی تلفات جاده ای حیات وحش موته

طی تفاهمنامه ای که مابین محیط زیست اصفهان و اداره کل راه و شهرسازی این استان برای بهسازی و تعریض این جاده انجام شده است، نصب دوربین های ثبت تخلفات رانندگی و اعمال محدودیت سرعت از این طریق از تعهدات اداره کل راه شهرسازی بوده است.

یک خرس قهوه ای به منظور تاکسیدرمی و مصرف خوراکی در البرز مرکزی شکار شد

در بازرسی خودروی شکارچیان متخلف لاشه یک خرس قهوه ای جوان شامل پوست کامل و مقداری گوشت راسته و فیله خرس کشف و ضبط گردید. متاسفانه برخی افراد بر اساس باورهای خرافی و نادرست تصور می کنند گوشت خرس خواص درمانی دارد.

یک توله خرس قهوه ای در جاده کلیبر- جانانلو بر اثر برخورد با خودرو از بین رفت

یک توله خرس قهوه ای ذبر اثر برخورد با خودرو در محور کلیبر- جانانلو در حاشیه منطقه حفاظت شده ارسباران از بین رفت. این توله خرس حدودا یک ساله است و هنوز با مادر خود زندگی میکرده است. خودروی عامل حادثه نیز شناسایی نشده است.

یک کاراکال بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در بادرود ازبین رفت

متاسفانه یک کاراکال بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در بادرود از توابع نطنز در استان اصفهان ازبین رفت. کاراکال یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران بوده و از گونه های کمیاب به شمار می رود.

شکارچی متخلف یک قوچ وحشی در فیروزکوه علاوه بر یکسال حبس به پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست و جریمه تاخیر در واریز ضرر و زیان نیز محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده، متهم به پرداخت مبلغ یکصد میلیون بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی و مبلغ ۳,۰۶۰,۰۰۰ ریال بات هزینه دادرسی و تاخیر در پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست نیز محکوم گردید.

فصل جفتگیری مرال (گاوبانگی) در منطقه حفاظت شده جهان نما / گزارش تصویری

همزمان با فصل گاوبانگی (جفت گیری گوزن قرمز) در مناطق جنگلی شمال کشور، طی هماهنگی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان عازم منطقه حفاظت شده جهان نما شده و چند روزی را مهمان محیط بانان دلسوز و پرتلاش این منطقه بودیم.

یک صیاد در جریان درگیری با محیط بانان گلستان کشته شد

اعاتی قبل در جریان درگیری محیط بانان با صیادان در تالاب گمیشان، یکی از صیادان بر اثر برخورد گلوله کشته شد. صیاد مجروح به بیمارستانی در بندر ترکمن منتقل شده و پس از گذشت حدود سه ساعت بر اثر شدت خونریزی جان خود را از دست داد.

محیط بانان دشت ارژن فارس هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفت

در جریان درگیری مسلحانه مابین شکارچیان متخلف و محیط بانان در منطقه جنگلی گلوخواجه ای واقع در دشت ارژن فارس محیط بان سام کیانی از ناحیه دست چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

لاشه یک پلنگ در الموت غربی کشف شد

بر اساس اطلاعات موثق دریافتی از منابع محلی، روز نهم مهرماه سال ۹۵ لاشه یک پلنگ در ارتفاعات روستای آکوجان واقع در منطقه الموت غربی در استان قزوین مشاهده شده است. نیمه پایین لاشه توسط سایر جانوران وحشی خورده شده است.

دو فک خزری گرفتار در تورهای ماهیگیری نجات یافتند

دو فک خزری که در تورهای ماهیگیری گرفتار شده بودند با اطلاع به موقع صیادان و حضور عوامل مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران، جهت تیمار و مراقبت به این مرکز منتقل شدند.

عامل قطع ۱۷ درخت بلوط به حبس، جزای نقدی و کاشت یکصد نهال بلوط محکوم شد

متخلفی که ۱۷ درخت بلوط را در جنگل های کهگیلویه قطع نموده بود با شکایت اداره منابع طبیعی این شهرستان به مراجع قضایی معرفی گردید. در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدید نظر اتهامات وارده به متهم را محرز و مسلم دانستند.

خرس قهوه ای که دو توله بهمراه داشت براثر برخورد با خودرو در دالاهو ازبین رفت

یک خرس قهوه ای ماده در جاده کرند به اسلام آباد غرب نزدیک روستای سرمیل بر اثر برخورد با خودروی سنگین ازبین رفت. محور کرند – اسلام آباد غرب اخیرا دوبانده شده و وسط جاده بلوک های سیمانی یکسره و متصل به هم قرار گرفته است.

شکارچیان متخلف به جرم درگیری با محیط بانان و شروع به شکار در پارک ملی بمو به سه سال و سه ماه حبس محکوم شدند

دادگاه هر یک از متهمین را به جرم تمرد مسلحانه نسبت به مامورین دولت حین انجام وظیفه به سه سال حبس تعزیری محکوم نمود. همچنین هر یک از متهمین به جرم شروع به شکار در محدوده پارک ملی به تحمل ۹۱ روز حبس محکوم شدند.

محیطبان گرگانى در جریان درگیری با شکارچیان متخلف مجروح شد

همدستان شکارچى متخلف با محیط بانان درگیر شده و پس از ضرب و شتم محیطبان نعمت بالارستاقی اسلحه غیرمجاز را به زور از دست وى خارج نموده و سپس متوارى شدند. هویت متهمین کاملا شناسایى شده و به دادسرا احضار خواهند شد.

ثبت تصاویز زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در پناهگاه حیات­ وحش نایبندان طبس

طی ماه­ های مرداد و شهریور سال جاری، پناهگاه حیات­ وحش نایبندان طبس در استان خراسان جنوبی توسط تیم پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی دوربین­ گذاری شده و تصاویر زیبایی از تنوع زیستی شگفت انگیز در این منطقه به ثبت رسید.

محیط بان آستارا با ضربات داس شکارچیان متخلف مجروح و روانه بیمارستان شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان در این باره گفت: شب گذشته یکی از محیط بانان پاسگاه محیط بانی لوندویل آستارا به نام شهریار محمدی در هنگام انجام وظیفه مورد حمله سه شکارچی متخلف قرار گرفته و بوسیله داس از ناحیه بازو به شدت مصدوم شد.

غازدامهای فریدونکنار توسط محیط زیست و نیروی انتظامی مازندران جمع آوری شد

در راستای ساماندهی صید پرندگان مهاجر در تالاب فریدونکنار، نیروهای یگان محیط زیست مازنداران با عنایت به مصوبه شورای تامین و هماهنگی با مراجع قضایی این شهرستان به همراه مامورین نیروی انتظامی نسبت به تخریب غاز دام های برپا شده اقدام نمودند.

واقعیت ماجرای مجروح شدن سه نفر بر اثر حمله پلنگ در روستای قرطاول مراغه / هجوم مردم برای کشتن پلنگ گناه

بر خلاف گمانه زنی ها و اغراق گویی ها و کم لطفی های مختلف، پلنگ مظلوم شهرستان مراغه به هیچ عنوان وارد روستا نشده بود و سه نفر از چوپانان در بیرون از روستا با تحریک سگ های گله به پلنگ حمله کرده و قصد کشتن پلنگ را داشته اند.

۳۵ پلنگ مختلف شامل ۶ توله و ۲۹ پلنگ بالغ در پارک ملی تندوره شناسایی گردید

در این پژوهش که در تابستان انجام گرفت بیش از هزار تصویر از پلنگ ثبت و بررسی این هزار تصویر منجر به شناسایی ۳۵ پلنگ مختلف گردید. این ۳۵ پلنگ مختلف شامل ۶ توله ۱۱ پلنگ بالغ ماده ، ۱۴ پلنگ بالغ نر و ۴ پلنگ بالغ با جنسیت نامعلوم بوده است.

یک توله پلنگ بر اثر برخورد با خودرو در کیاسر از بین رفت

متاسفانه یک توله پلنگ بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در کیاسر مازندران از بین رفت. این توله پلنگ به لحاظ جنسیت نر و حدودا دو ساله بوده است. راننده خودرو که ظاهرا یک پاترول بوده است پس از این حادثه متواری شده است.

ثبت نخستین تصویر از گربه پالاس و تصاویر زیبا از تنوع زیستی در استان تهران

برای نخستین بار تصویر گربه پالاس در منطقه شکار ممنوع کاوه ده به ثبت رسید در جریان این پژوهش علاوه بر گربه پالاس تصاویر زیبایی از سایر گونه های ارزشمند ازجمله پلنگ، کفتار، سمور، روباه، گرگ، کل و بز و قوچ میش وحشی نیز به ثبت رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی دستور توقف بهره برداری از جنگلهای شمال کشور را صادر کرد

وزیر جهاد کشاورزی در اقدامی تحسین برانگیز که نشان از نگاه ملی و کارشناسانه وی و مشاورانش به سرمایه های طبیعی دارد، در نامه ای به معاون خود (رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) خواستار توقف هرچه سریعتر بهره برداری از جنگل های کشور شد.

عاملین شکار یک پلنگ در فراشبند فارس دستگیر شدند

در جریان بازرسی یک خانه ی عشایری در شهرستان فراشبند پوست تازه یک پلنگ کشف و ضبط و دو متخلف در این رابطه دستگیر شدند. متهمین در بازجویی ها اعتراف نمودند که حدود ۱۰ روز قبل پلنگ را در کوه های آقام شهید فراشبند شکار کرده اند.

از یک یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران تصویربرداری شد

ساعت ۸/۳۰ صبح روز یکشنبه ۱۷ آبان ۹۵ محیط بانان پاسگاه محیط بانی طرود حین گشت و کنترل منطقه یک یوزپلنگ آسیایی را مشاهده نموده و موفق به تصویربرداری از این گونه ارزشمند شدند.

در عملیات محیط زیست مازندران کلیه غاز دامهای فریدونکنار قلع و قمع شد

در راستای طرح ساماندهی صید پرندگان مهاجر در شهرستان های فریدونکنار و سرخرود، روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست مازندران با هماهنگی مقام قضایی و با همراهی یگان امداد نیروی انتظامی عملیاتی موفق را به اجرا گذاشتند.

امید، آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری بامداد امروز در فریدونکنار فرود آمد

آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری، صبح روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۸/۱۹ در دامگاه فریدونکنار فرود آمد. این نهمین سال متوالی است که این درنای سیبری که جنسیت آن نر می باشد، مهاجرت زمستانه خود را به تنهایی انجام می دهد و وارد ایران می شود.

عامل کشتار پرندگان حمایت شده در گلستان به سه سال حبس محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده متهم در دادگاه جزائی گمیشان، دادگاه با توجه به محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم تشخیص داد.بنابراین دادگاه با استناد به ماده ۱۲ قانون شکار و صید متهم را به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم نمود.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی شگفت انگیز در منطقه حفاظت شده کوه بافق

این دوربین ها در طول شهریور و مهرماه سال ۹۵ تصاویر متعددی را از انواع گونه های جانوری منطقه حفاظت شده کوه بافق از جمله پلنگ، شغال، روباه، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی، جبیر، تشی و انواع پرندگان وحشی به ثبت رسانده اند.

دو محیط بان سبزکوه هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفته و مجروح شدند

شکارچیان متخلف در تاریکی شب با اسلحه شکاری اقدام به تیراندازی به سمت مامورین نمودند. در جریان این تیراندازی محیط بان سعید رئیسی از ناحیه پا هدف ساچمه های ریز و محیط بان محمدامین عالی هدف ساچمه های چهارپاره قرار گرفته اند.

یک سیاهگوش ماده توسط سگ های گله در مراکان ازبین رفت

به دنبال دریافت گزارشى مبنى بر مرگ یک گربه سان وحشى در منطقه حفاظت شده مراکان، نیروهاى یگان و کارشناسان اداره محیط زیست خوى عازم منطقه مورد نظر شدند. نیروهاى محیط زیست پس از حضور در محل با لاشه یک سیاهگوش ماده مواجه شدند.

مخلوط کردن گوشت گوسفند و گوشت شکار، موجب فرار شکارچی متخلف را از مجازات حبس نشد

کارشناسان شبکه دامپزشکی شیراز پس از بررسی گوشت های کشف شده از منزل متخلف نظریه مکتوب خود در این زمینه را به دادگاه ارائه و اعلام نمودند گوشت های کشف شده گوشت شکار می باشد که با گوشت گوسفند اهلی مخلوط شده است.

عاملین کشتار یک قوچ ، یک میش جوان و یک میش آبستن در موته به حبس طولانی مدت و مصادره اسلحه ها به نفع دولت محکوم شدند

روز شنبه ۹۴/۱۲/۱۵ نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش موته حین گشت و کنترل در ارتفاعات، حوالی ساعت ۱۴ بعد از ظهر در حال دوربین کشی دو شکارچی متخلف را در کوه مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

اطلاعیه سازمان دامپزشکی درخصوص مشاهده ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

به دنبال مشاهده ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور، سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست از مصرف طیور روستایی و پرندگان مهاجر بعنوان جدا خودداری کنند.

شکارچی دارای پروانه شکار پرنده به جرم حمل فشنگ چهارپاره به ۹۱ روز حبس محکوم شد

علی رغم دارا بودن پروانه عادی شکار پرنده، با توجه به اینکه فشنگ چهارپاره، غیرمجاز به شمار این شکارچی بازداشت و پس از تشکیل پرونده به جرم حمل مهمات قاچاق به مراجع قضایی معرفی گردید. بنابراین دادگاه متهم را به تحمل ۹۱ روز حبس محکوم و مدت حبس به ۹ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل نمود.

محیط بان با سابقه و فداکار پارک ملی دنا درگذشت

متاسفانه یکی از محیط بانان با سابقه و فداکار پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا بامداد روز گذشته جان خود را از دست داد. مرحوم دانانسب از جانبازان دوران دفاع مقدس بوده و چندین بار در درگیری با شکارچیان متخلف هدف گلوله قرار گرفته و مجروح شده است.

دو توله پلنگ گرفتار درون استخر کشاورزی در حاجی آباد هرمزگان نجات یافتند

روز گذشته اهالی روستای بندون فارغان واقع در حاشیه منطقه حفاظت شده هماگ در شهرستان حاجی آباد هرمزگان در تماس با سرمحیط بانی فارغان اعلام نمودند دو توله پلنگ در استخر کشاورزی سقوط کرده و گرفتار شده اند.

محیط بان فسا هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفته و مجروح شد

عصر امروز محیطبان موسی قهرمانی و همکارانش حین گشت در منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا با سه شکارچی متخلف مواجه شدند. هنگامیکه مامورین جهت بررسی موضوع وارد عمل شدند، یکی از شکارچیان اقدام به شلیک به سمت محیط بانان می نماید.

درخواست روسیه برای مبادله پلنگ با ببر / ابتکار: در حال بررسی موضوع هستیم

معصومه ابتکار در این باره گفت: نامه ای از روسیه در مهرماه به سازمان ارسال و این موضوع در آن مطرح شد اما در حد درخواست بود. سازمان محیط زیست فعلا در این زمینه برنامه ای ندارد و هنوز نظر خود را اعلام نکرده ایم و در حال بررسی آن هستیم.

عاملین شکار غیرمجاز و درگیری مسلحانه با محیط بانان سرخه حصار به ۱۲ سال حبس محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای یگان محیط زیست، کیفرخواست صادره در داسرا و فیلم تهیه شده از صحنه درگیری بزه انتسابی به متهمین را محرز دانست و متهمین را مجموعا به تحمل دوازده سال حبس محکوم نمود.

یک پلنگ ماده و جوان با شلیک اسلحه شکاری در توران کشته شد

محیط بانان در بررسی های خود دریافتند که پلنگ پس از شکار یک قوچ وحشی مشغول تغذیه از لاشه شکار خود بوده است که مورد اصابت گلوله چهارپاره از یک اسلحه شکاری قرار گرفته است. این پلنگ به لحاظ جنسیت ماده و حدودا سه ساله بوده است.

یک کاراکال ماده در جاجرم توسط سگ های گله خفه شد

شب دوشنبه ۹۵/۹/۱۵ گزارشی مبنی بر مشاهده لاشه یک کاراکال در مناطقه آزاد جنوب پناهگاه حیات وحش میاندشت از سوی افراد محلی به اداره محیط زیست جاجرم ارائه گردید. این کارکال به لحاظ جنسیت ماده بوده است.

عاملین شکار یک توله پلنگ در کیاسر به دو سال حبس ، بیست میلیون ریال جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شدند

دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:
متهم ردیف اول: (صاحب اسلحه که در روز حادثه متواری شده بود):
- ۱۸ ماه حبس به جرم شکار غیرمجاز جانور وحشی حمایت شده
متهم ردیف دوم:
- شش ماه حبس به جرم معاونت در شکار غیرمجاز جانور وحشی حمایت شده
- بیست میلیون ریال جزای نقدی به جرم حمل سلاح متعلق به غیر
همچنین با رای دادگاه جواز حمل سلاح بکار رفته در شکار توله پلنگ ابطال شده و اسلحه مذکور به نفع دولت مصادره گردید.
متهمین می بایست مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار یک توله پلنگ را به حساب دولت واریز نمایند.

۵۵ مورد خسارت پلنگ به دامهای اهلی به زیاندیدگان پرداخت شد

در این مراسم که در استان مازندران برگزار شد ۵۵ مورد غرامت مربوط به خسارات وارده به دام های اهلی توسط پلنگ در چهار استان مازندران، یزد، گیلان، ایلام به ارزش حدود یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریال به خسارت دیدگان پرداخت شد.

یک خرس قهوه ای در شهرستان بوئین میاندشت با شلیک گلوله کشته شد

بررسی های مامورین و کارشناسان از محل حادثه و لاشه خرس بیانگر این بود که حیوان با شلیک اسلحه شکاری مجروح شده و پس از طی کردن مسافتی (با توجه به رد خون بجا مانده بر روی زمین و صخره ها) بر اثر خونریزی جان خود را از دست داده است.

تلفات گسترده پرندگان وحشی در تالاب میقان / لاشه ۲۹۰ پرنده معدوم شده است

با ۸۵ لاشه جمع آوری شده در روز جاری، تا پایان امروز حدود ۲۹۰ لاشه که اکثر آنها غازهای خاکستری بودند جمع آوری و دفن بهداشتی شده اند. لاشه پرندگان پس از جمع آوری و انتقال به حاشیه تالاب، دفن بهداشتی می گردند.

شکارچی متخلف و شرور پس از سال ها تعرض به پارک ملی بمو با همکاری خوب محیط زیست و نیروی انتظامی دستگیر و روانه زندان شد

یکی از شرورترین شکارچیان متخلف کشور پس از سال ها تعرض به حیات وحش، محیط بانان و طبیعت پارک ملی بمو، با همکاری بی نظیر نیروهای محیط زیست و مامورین انتظامی به همراه اسلحه جنگی ژ۳ دستگیر و برای تحمل سال ها حبس روانه زندان شد.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی کم نظیر در رودبارک

اردلان مرتضوی یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان است که به دلیل علاقه به طبیعت زادگاهش در حین انجام وظایف خود در پست محیط بانی به تصویر برداری از تنوع زیستی و مناظر طبیعی نیز می پردازد.

از یک پلنگ ماده و توله اش در منطقه حفاظت شده پرور تصویر برداری شد

روز سه شنبه ۹۵/۹/۳۰ محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور حین گشت زنی یک پلنگ ماده و توله اش را مشاهده نموده و موفق شدند از آنها تصویربرداری کنند. محیط بانان ابتدا پلنگ بالغ و در اطراف پلنگ بالغ یک توله پلنگ را نیز مشاهده نمودند.

مرگ هزارن پرنده وحشی و اهلی بر اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در مازندران

بررسی های میدانی حاکی از آن است که هزاران پرنده وحشی و اهلی در زمین های کشاورزی، آببندان ها و تالاب های فریدونکنار، سرخرود و محمود آباد در استان مازندران بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از بین رفته و یا در حال تلف شدن هستند.

عامل کشتار خرس قهوه ای در کجور شناسایی و به دادگاه احضار شد

از مدتی قبل تصویری از شکار یک خرس قهوه ای بالغ در فضای مجازی منتشر شده و دست به دست گردید. پس از انتشار این تصویر، شناسایی متخلف در دستور کار نیروهای یگان محیط زیست استان های شمالی بخصوص استان مازندران قرار گرفت.

شکارچی همدانی که هدف گلوله محیط بانان قرار گرفته بود جان خود را از دست داد

متاسفانه شکارچی مجروح که از ناحیه لگن مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مثانه و کلیه وی دچار آسیب شده بود صبح روز گذشته بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

مجلس با انتقال آب از دریاچه‌های بسته، تالاب ها و انتقال آب بین حوضه‌ای داخلی جدید مخالفت کرد

نمایندگان مجلس با حذف بند (ح) ماده ۴۵ لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران با برداشت و انتقال آب از دریاچه‌های بسته به ویژه خزر، تالاب‌ها و سایر زیست‌گاه‌های حساس کشور و انتقال آب بین حوضه‌ای داخلی جدید مخالفت کردند.

عامل کشتار بیرحمانه قوچ وحشی بوسیله سگ های گله در فیروزکوه دستگیر شد

محیط بانان که در فاصله زیادی از محل حادثه قرار داشتند متوجه نشدند که قصد چوپان از حضور در محل چیست اما در کمال ناباوری مشاهده کردند که چوپان با پرتاب چند سنگ بزرگ، قوچ وحشی را مجروح نموده و از لبه پرتگاه به پایین پرتاب می کند.

ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی کم نظیر در منطقه شکار ممنوع دره باغ بوانات

در جریان یک پروژه تحقیقاتی طی تابستان و پاییز سال جاری تصاویر متعددی از گونه های مختلف جانوری ازجمله کاراکال، گربه وحشی، گرگ، کفتار، شاه روباه، روباه معمولی، شغال، کل و بز، تشی و خرگوش در منطقه شکار ممنوع بوانات در استان فارس ثبت گردید.

عاملین به آتش کشیدن پاسگاه محیط بانی قمیشلو و سرقت موتورسیکلت های محیط زیست به دوازده سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شدند

دادگاه متهمان را به مجازاتهای زیر محکوم نمود:
متهم ردیف اول:
دو سال حبس به جرم معاونت در سرقت موتورسیکلت های محیط زیست
دو سال حبس به جرم معاونت در حریق عمدی پاسگاه محیط زیست
متهم ردیف دوم:
سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق به جرم مشارکت در سرقت موتورسیکلت های محیط زیست
پنج سال حبس به جرم مشارکت در حریق عمدی پاسگاه محیط زیست
متهم ردیف سوم:
سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق به جرم مشارکت در سرقت موتورسیکلت های محیط زیست
پنج سال حبس به جرم مشارکت در حریق عمدی پاسگاه محیط زیست

مجلس شورای اسلامی توقف بهره برداری از جنگل های طبیعی کشور را تصویب کرد

نمایندگان مردم در جریان بررسی جزئیات برنامه ششم توسعه کل کشور، با بند الف و ب ماده ۴۸ این لایحه موافقت کردند که بر اساس آن طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های طی ۳ سال نخست برنامه ششم تعیین تکلیف و سپس متوقف شود.

شکارچی متخلف به جرم شلیک به خودروی محیطبانان به ده سال حبس محکوم شد

دادگاه متهمین ردیف سوم و چهارم را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهم ردیف سوم:
- ده سال حبس بابت جرم تخریب اموال عمومی
- بیست میلیون ریال جزای نقدی بابت جرم شروع به شکار
- یک سال حبس به جرم تمرد نسبت به مامورین دولت حین انجام وظیفه
- بیست میلیون ریال جزای نقدی بابت جرم حمل و نگهداری سلاح شکاری غیر مجاز

متهم ردیف چهارم:
- یک سال حبس به جرم تمرد نسبت به مامورین دولت حین انجام وظیفه
- بیست میلیون ریال جزای نقدی بابت جرم شروع به شکار

عاملین شکار سه کل و بز وحشی، محیط بانان مراکان را مورد ضرب و حرج قرار دادند

شکارچیان متخلف با چوب و چماق به ضرب و شتم محیط بانان و تخریب خودروی آنان پرداخته و سپس از محل متواری شدند. در این حادثه محیط بان رامین رضاپور از ناحیه سر و صورت دچار جراحات جدی شده و خودروی سازمانی محیط زیست نیز به شدت آسیب دید.

زنده گیری و رفتار غیر اصولی منجر به مرگ یک سیاهگوش در استان تهران شد

یک سیاهگوش (Lynx – لینکس) پس از ورود به روستای زایگان در شمال استان تهران، توسط عده ای از اهالی زنده گیری به اداره محیط زیست شهرستان شمیران تحویل شد اما متاسفانه این گونه جانوری ارزشمند لحظاتی بعد جان خود را از دست داد.

بهره برداری صنعتی از جنگل‌های کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ششم ممنوع شد

نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ششم توسعه کل کشور با ماده ۴۸ مکرر مبنی بر اجرای دوره تنفس جنگل‌های کشور با ۱۵۷ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع موافقت کردند.

یک پلنگ جوان در سیاهکل کشته شد

به دنبال دریافت گزارش مردمی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در مناطق جنگلی سیاهکل در استان گیلان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مورد نظر شدند. این پلنگ جوان توسط یک پلنگ بالغ و احتمالا نر کشته شده است.

عامل شکار یک میش و یک بره قوچ وحشی در بهرام گور به ۴/۵ سال حبس، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه به نفع دولت و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد

در جریان رسیدگی به پرونده شکارچی متخلف یک میش و یک بره قوچ وحشی در بهرام گور فارس، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست، کشف لاشه شکار و اسلحه اسلحه شکاری از متخلف و اعترافات وی، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانسته و متهم را به مجازات های زیر محکوم نمود.

دادگاه متهم را به تحمل چهار سال و شش ماه حبس محکوم نمود.

همچنین با رای دادگاه جواز حمل اسلحه شکاری متعلق به متهم لغو و اسلحه مذکور به نفع دولت (وزارت دفاع) مصادره گردید.

دادگاه متهم را به پرداخت هشتاد میلیون ریال بابت الباقی ضرر و زیان وارده به محیط زیست و همچنین پنجاه درصد حق الوکاله پرداخت شده از سوی اداره محیط زیست به وکیل پرونده محکوم نمود.

آخرین وضعیت هیرکان، ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان

این پلنگ ماده پس از گذشت پنج ماه از رهاسازی، بر اساس آخرین داده های ارسالی از ماهواره ای، مساحتی بالغ بر ده هزار هکتار از زیستگاه های پارک ملی گلستان را به عنوان مامن خود پذیرفته و توانسته تمامی سختی های طبیعت را پشت سر بگذارد.

عاملین کشتار بیرحمانه دو پلنگ جوان در موگرمون شناسایی و دستگیر شدند

در جریان تحقیقات صورت گرفته مشخص شد دو پلنگ توسط متخلفین در ارتفاعات روستای موگرمون کشته و سپس سلاخی شده اند. در حال حاضر یکی از متهمان روانه زندان شده و نفر دوم با دستور دادستان جهت تحقیقات در اختیار پلیس آگاهی قرار دارند.

وزیر نیرو: انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران منوط به اخذ مجوز از محیط زیست است / بیش از ۷۱ درصد از کل سطح هورالعظیم مملو از آب است

سخنان مهم وزیر نیر در جمع خبرنگاران:

- ۱۰٫۷ میلیارد متر مکعب از روان آب‌های کشور به محیط زیست (حق آبه تالاب ها) اختصاص یافته است
- بیش از ۷۱ درصد از کل سطح هورالعظیم مملو از آب است
- شوری آب نواحی شرقی تهران صحت ندارد
- انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران منوط به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است
- برخی از دشت های تهران تا ۳۶ سانتی متر فرونشست داشته است
- طرح شبکه‌های جمع آوری و تصفیه‌ فاضلاب جزو بزرگترین طرح های زیست محیطی کشور هستند

لنگ آسیب دیده در رودسر زنده گیری و به تهران منتقل شد

به دنبال تماس تلفنی اهالی روستای سجیدان سیاهکلرود از توابع شهرستان رودسر مبنی بر مشاهده یک پلنگ در نزدیکی روستا، اکیپی از کارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان گیلان عازم روستای مذکور شدند.

وزیر صنعت: محیط زیست بخاطر ۴ گورخر اجازه معدنکاوی در بهرام گور را نمی دهد!

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: محیط زیست به علت عبور ۴ گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.

عاملین کشتار گسترده حیات وحش با تلاش محیط بانان بندر لنگه دستگیر شدند

شش نفر ار اعضای یک باند کشتار حیات وحش در بندرلنگه دستگیر شدند. بر اساس بررسی های تخصصی از تصاویر بدست آمده تاکنون شکار غیرمجاز حداقل ۱۶ کل و بز و قوچ و میش وحشی و بیش از ۳۰ کبک و تیهو توسط اعضای این باند محرز شده است.

پلنگ زنده گیری شده در بهشهر به دلیل نامعلومی از بین رفت

متاسفانه پلنگ بهشهر که در تله سیمی گرفتار شده و توسط عده ای سودجو مجروح شده بود صبح امروز ازبین رفت. لاشه پلنگ در دانشکده دامپزشکی بابل کالبد گشایی شده و نمونه برداری جهت آزمایشات لازم انجام شده است.

یک پلنگ در منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال از بین رفت

پس از ضایعه به وجود آمده برای پلنگ رودسر و بلافاصله پس از مرگ مشکوک پلنگ بهشهر، انتشار تصویری از مرگ یک پلنگ در خلخال، نگرانی و واکنش طرفداران محیط زیست کشور را به همراه داشت.

لاشه یک پلنگ بالغ در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی مشاهده شد

به دنبال گزارش یکی از همیاران و اهالی روستای سرانی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی، نیروهای یگان محیط زیست شیروان عازم منطقه مذکور شده و لاشه پلنگ تلف شده به اداره محیط زیست این شهرستان منتقل نمودند.

محیط بان سبزوار هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفت

عصر روز سه شنبه ۹۵/۱۲/۲۴ شکارچیان متخلف در منطقه شکار ممنوع ریوند سبزوار محیط بان مهدی طاهری را از ناحیه پا هدف گلوله کلاشینکف قرار دادند. محیط بان سبزوار موفق شدند یکی از متخلفان را دستگیر کنند اما متخلف دوم متواری شد.

یک پارک ملی دو منطقه حفاظت شده و سه پناهگاه حیات وحش به مناطق چهارگانه کشور اضافه شد

در جلسه روز سه شنبه ۹۵/۱۲/۲۴ شورای عالی حفاظت محیط زیست شش منطقه محیط زیستی کشور با هماهنگی های قانونی و مطالعات انجام شده با سطوح جدید حفاظتی تعیین و ارتقای سطح آنها به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید.

انگشتان پای محیط بانان چهارمحال بر اثر شلیک شکارچیان متخلف قطع شد

متاسفانه در آستانه عید نوروز بر اثر بی رحمی و خودخواهی گروهی از شکارچیان متخلف و به دنبال شلیک مستقیم آنان به سمت یکی از محیط بانان استان چهارمحال و بختیاری، محیط بانان علیمراد طادی دچار نقص عضو شده و دو انگشت پای خود را از دست داد.

برای نخستین بار حضور پلنگ در نیشابور به اثبات رسید

طی ۴ دهه اخیر همواره گزارشات متعدد اما غیر مستندی از مشاهده پلنگ در نیشابور و بخصوص پناهگاه حیات وحش حیدری وجود داشته است. گزارش اهالی روستاهای کلیدر، برمهان، بقیع و برکشاهی از جمله این گزارشات پراکنده و البته ناموثق بوده است.

دو توله خرس تازه متولد شده به محیط زیست گلستان منتقل شدند / از سرنوشت خرس مادر خبری نیست

روز شنبه ۲۸ اسفند ۹۵ طی تماس تلفنی با اداره محیط زیست علی آباد مبنی بر وجود دو توله خرس، محیط بانان این شهرستان عازم محل مذکور شده و ۴۸ ساعت توله خرس ها را بصورت نامحسوس زیر نظر داشتند اما خرس مادر به سراغ توله خرس ها نیامد.

مهمترین مناسبت های محیط زیستی در سال ۱۳۹۵:

روز جهانی حیات وحش / روز بدون کیسه پلاستیکروز جهانی تالاب ها / روز جهانی محیط بان / روز جهانی ببر / روز جهانی مقابله با بیابان زایی / روز جهانی محیط زیستروز جهانی تنوع زیستیروز جهانی پرندگان مهاجرروز جهانی زمین پاک / روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات

+360
-179
  

8 دیدگاه

 1. پارسى می‌گوید:

  درود سال نو بر شما فرخنده باد

  من در این یک سالى که عضو کانال تون در تلگرام و سایت تون هستم اخبار خوب و بد زیادى شنیدم.

  به خاطر پوشش دادن خیلى از حرکات محیط زیستى ازتون ممنونم و به خاطر کم کارى هاى زیادى که وجود داره به خصوص مرگ و کشتار پلنگ ها که این اواخر تقریبا روزانه شده بود و نابود کردن زندگى در شنزارها بوسیله مالچ پاشى (که خود دلیل محکم ترى بر بى خردى حاکمان است) شمارو ملامت میکنم که چرا حتى کوچکترین اشاره اى نکردین.

  البته شما هم با بودجه فوق العاده محدودى که دارین شاید حق دارین که نتونین کاراى بزرگ انجام بدین. کانال تون در تلگرام هنوز همون شش هزار عضوى رو داره که یه سال پیش هم داشت ولى کانال هاى اراجیف گویى تا پانصد هزار نفر هم به راحتى میرسن.

  بیشتر به فکر باشین سروران

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

  • من هستم می‌گوید:

   کاملا موافقم،
   علاوه بر این وضع گوزن های کرخه و دز اصلا گزارش نشد،
   از ورکان گزارشی تهیه نشد،
   نقشه مناطق حفاظت شده بروز نشد،
   اخبار محیط زیستی خارج از کشور منعکس نشد (به خصوص ممنوعیت فروش عاج در چین که به تازگی در یک مستند دیدم)،
   تعداد گور ایرانی در سرشماریهای اخیر اعلام نشد،
   وضعیت انتقال شیر ایرانی از هند هم بررسی نشد،
   البته باید برای این کارها بودجه و امکانات داشته باشید که متاسفانه ندارید…
   *به هر حال ممنون از زحمات بسیاری که میکشید و همچنین براتون آرزوی موفقیت دارم*

   داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  با سلام و تبریک سال نو به دیده بان عزیز و همه دوستداران محیط زیست و به امید اینکه سال ۹۵ سال خوبی برای محیط زیست باشد.

  انتشار اخبار و اطلاعات محیط زیست و همچنین گزارش کلی سال باعث توجه بیشتر و کمک به محیط زیست می شود.

  اگرچه اکثریت قاطع اخبار فوق ناگوار بوده ولی چند خبر خوب مانند ممنوعیت بهره برداری جنگلها و یا تشکیل مناطق جدید و یا ارتقا شرایط قانونی محیطبانان تقریبا به پلیس، یکی از خوشحالیهای دوستداران محیط زیست شد.

  همچنین اگر محیط زیست مثل برخی نواحی، در همه مناطق تحت مدیرت خود هر سال سرشماری کرده و نتیجه آن را منتشر کند تاثیر بسیار مثبتی در حفظ حیات وحش خواهد داشت و با توجه و نظارت همگانی دیگر شاهد آن نخواهیم بود که مثلا بعد از دو سه سال اعلام شود سه چهارم حیات وحش فلان منطقه کم شده است یا دیگر وحوش به وضع حساس و شکننده یوز دچار نشوند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 3. پلنگ هفتاد قله (مهراب) می‌گوید:

  سالی که گذشت رو باید سال بد برای خرس قهوه ای و پلنگ و یوز ایرانی دانست. درسته آمار کشتار محیط زیست کاهش پیدا کرد ولی همچنان شاهد کشتار بی رحمانه قاتلان محیط زیست بود. قاتلانی که به توله پلنگ و توله خرس رحم نکردن.
  همچنین سال بدی برای محیط بانانی بود که به شهادت رسیدند و با شجاعت تمام مقابل اسلحه ایستاند و نذاشتند کوچکترین آسیبی به محیط زیست برسد، آسیبی که به لحاظ طمعکاران خیلی ناچیز است ولی از دید شهیدان محیط زیست بسیار بزرگ بود.
  البته سال خوبی برای جنگلهای شمال کشور هم بود و سال خوبی برای بیمه پلنگ و پلنگ آسیب دیده رودسر هم بود.
  سال نو بر همه هموطنان گلم مبارک باشه و امیدوارم سال جدید رو با نعمات خداوند رحمان شروع کنند و هر روز شکرگژار آنها باشند. درود

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 4. عباس می‌گوید:

  متاسفانه از قزوین هیچ خبری نیست

  روابط عمومی قزوین کجایی دقیقا کجایی ؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 5. DORNA می‌گوید:

  سال نو مبارک دیده بان

  به امید روزهای بهتر و حال بهتر برای طبیعت و حیات وحش سرزمین مان ایران

  خداوند بخواهد برایمان این دگرگونی و نو شدن و حرکت به سمت احسن الحال را انشاالله

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 6. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  دیده بان گرامى از زحمتهای شما در این سال که گذشت و نیز سالهای پیش از آن بعنوان سایتی که با وجود نیاز کمتر در جامعه مشابهش وجود دارد خیلی خیلی سپاس گذارم.
  انشالله در سال جدید فعالیتهاتون گسترش بیشتر (جمع کردن کاربران و فعالیتهای میدانی و استفاده از ظرفیتهای ما وایجاد برنامه تلوزیونی ومستند حیات حش و ….. ) یابد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 7. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  واقعا این همه خبر برای یکسال جای نگرانی داره
  و این نگرانی زمانی بیشتر میشه ک اگه یه نگاه سطحی به خبرها بندازیم
  میبینیم ک بیشتر خبرها , خبرهای ناگوار و ناراحت کننده ایی هستند
  امیدوارم همه دست به دست هم برای فرهنگسازی و آرامش محیط زیست
  بی نظیر کشور عزیزمون تلاش کنیم .

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>