رییس کمیسیون کشاورزی: تعداد محیط بانان کشور یک پنجم استاندارد جهانی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه به ازای هر ۵ هزار هکتار یک محیط‌بان در کشور وجود دارد، گفت: دولت باید هر چه زودتر لایحه حمایت از محیط‌بانان را برای تعیین تکلیف این افراد به مجلس ارائه دهد.

علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص آخرین وضعیت لایحه حمایت از محیط‌بانان، گفت: نمایندگان حدود ۱۰ ماه است که منتظر ارائه لایحه حمایت از محیط‌بانان از سوی دولت هستند اما بنا به دلایلی تعیین تکلیف این لایحه به تاخیر افتاده، در صورتی که لایحه حمایت از محیط‌بانان یک ضرورت برای بهبود وضعیت نامناسب جنگل‌بانان و محیط‌بانان است.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تعداد اندک محیط‌بانان و جنگل‌بانان در کشور، تصریح کرد: متاسفانه در همه کشورها برای هر هزار هکتار یک محیط‌بان وجود دارد در حالی که در کشور ما به ازای هر ۵ هزار هکتار یک محیط‌بان انجام وظیفه می کند. در واقع این سرانه برای صیانت و حفاظت از محیط‌ زیست کشور بسیار کم است.

وی با بیان اینکه تعداد محیط‌بانان در کشور ما به اندازه یک پنجم متوسط جهانی است، افزود: تجهیزات محیط‌بانان و جنگل‌بانان بسیار فرسوده و ناکافی و وضعیت معیشتی این افراد نامناسب است، در واقع در شرایطی که محیط‌بانان و جنگل‌بانان در دفاع از محیط‌ زیست و منابع طبیعی بر علیه متجاوزین از تجهیزات به روز برخوردار نیستند، قاچاقچیان و متجاوزین منابع طبیعی از امکانات کارآمدتری استفاده می کنند.

برخورد نزاعی با متجاوزین محیط‌زیست کافی نیست

شاعری ادامه داد: مشکلات مذکور سبب شده تا هر ساله خطراتی جان محیط‌بانان و جنگل‌بانان را تهدید کند ضمن آنکه در این لایحه باید بر آموزش به محیط‌بانان و جنگل‌بانان برای مواجهه با متجاوزین تاکید شود. در حقیقت برخورد نزاعی با متخلفین کافی نیست و اطلاع رسانی و افزایش سطح دانش و فرهنگ عمومی برای برخورد با متجاوزین اقدامی مغفول مانده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان حفاظت محیط‌ زیست و منابع طبیعی بعد از نیروی انتظامی بیشترین شهید در راه دفاع از عرصه‌های طبیعی و سرزمینی کشور را داده اند بنابراین دولت باید نقاط آسیب‌پذیر حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست را در لایحه حمایت از محیط‌بانان ببیند و اصلاح کند.

دولت مکلف به افزایش ضریب حفاظت از جنگل‌های کشور از ۶۰ درصد فعلی به ۱۰۰ درصد

وی با یادآوری قانون برنامه ششم توسعه، گفت: در این قانون نیز دولت مکلف به افزایش ضریب حفاظت از جنگل‌های کشور از ۶۰ درصد فعلی به ۱۰۰ درصد شد، که این اقدام نیازمند نیروی انسانی و اعتبار و تجهیزات و بهبود ساختار حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت باید هر چه سریعتر لایحه حمایت از محیط‌بانان را به مجلس برای رفع خلاهای قانونی ارایه کند.

+132
-128
  

3 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  بر خلاف بسیاری از کشورها که طبیعت و جنگلهایشان پروشی و دارای تنوع گونه ای و ژنتیکی اندک می باشند، جنگلها و طبیعت کشور طبیعی و دارای تنوع بالا می باشد و در صورت شناسایی و حفاظت و معرفی می توانند در لیست بهترین مناطق طبیعی جهان قرار بگیرند. برای مثال فقط در استان سمنان در هر چهار منطقه شکار ممنوع (حفاظت نشده) نسبتا کوچک آرسک، تپال، طالو و شیربند و خنار وحوشی چون پلنگ، خرس قهوه ای، کل و بز و قوچ و میش و آهو و دیگر گربه های وحشی و کفتار (و در آرسک حتی یوز) وجود دارد که در بسیاری کشورها و حتی کل قاره اروپا یافت نمی شود. و با توجه به سرعت تخریب جنگلها و زیستگاهها واقعا ارش حفاظت را دارند.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  این دقدقه و درد دیرینه همه ماست کاش امسال دیگه دولت یه تکونی بخوره و یه تحولی ایجاد کنه.
  واقعا چقدر از این کمبودها گفتیم…
  من خودم بارها به سازمان مراجعه کردم، این در و آن در کردم، اشکمو در آوردن و چه بسیار برای محیط بان افتخاری اما نشد که نشد.
  براى این حیات وحش مظلوم: امان از بى کسی

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  برای حفاظت موثر از طبیعت و حیت وحش کشور حداقل ۳۰ هزار محیط بان و جنگلبان جدید نیازمندیم. دولت و مجلس باید بدانند که تنها جایی که نیازمند استخدام نیروی جدید می باشد حوزه منابع طبیعی و محیط زیست می باشد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>