صادرات خاک صنعتی، مجاز و صادرات خاک جنگلی و مرتعی غیر قانونی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: دو نوع خاک صنعتی و خاک مرتعی و جنگلی داریم که خاک صنعتی با دریافت مجوز امکان صادراتش وجود دارد اما صادرات خاک مرتعی و جنگلی چه به صورت قانونی و چه به صورت قاچاق ممنوع است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مسعود منصور درباره قانونی بودن صادرات انواع خاک اظهار داشت: خاک های صنعتی با تهیه مجوز و تبیین اینکه این خاک جزو خاک های صنعتی فرآوری شده است با گواهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجوزی که صادر می شود امکان صادراتش وجود دارد و صادرات خاک مرتعی و جنگلی چه به صورت قانونی و چه به صورت قاچاق ممنوع است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به جزیره هرمز اشاره کرد و گفت: در این جزیره، معدنی وجود دارد که خاک آن صنعتی است و در دسته اول قرار می گیرد اما اگر احیانا در جای دیگری غیر از آنجا، برداشت خاک صورت می گیرد، خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی باید از صادرات مواد خام جلوگیری شود، تصریح کرد: باید در کشور تلاش کنیم چیزی را خام صادر نکنیم و حتی آن چیزی که صادراتش قانونی است ترجیحا باید فرآوری و بعد صادر شود، چون خام فروشی ضربه ای بر بنیان های اساسی کشور است.

منصور تاکید کرد: دخل و تصرف در اراضی ملی جرم است و باید با آن مقابله شود و ما تلاش می کنیم این اتفاق نیفتد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در حوزه صادرات باید مبادی رسمی تمام احتمالات را در نظر بگیرند و بعد اجازه صدور کالا را دهند، گفت : یکی از گلوگاه هایی که قرار است خاک از آنجا بطور رسمی صادر شود گمرک است و باید احصا شود که آیا این خاکی گواهی دارد و صنعتی است یا خیر.

+52
0
  

4 دیدگاه

 1. داریوش2016 می‌گوید:

  جزیره هرمز رو نابود کردید به مردمش چیزی جز گرد و خاک نرسیده محیط زیستش رو نابود کردید خاکش رو مفت فروختید این کجاش قانونیه؟ خاکش رو میفرساید مفت تا آسمانخراشهای دبی و قطر بره بالا حزیره هرمز رو چکار کردید؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. محسن می‌گوید:

  اقای داریوش شما اطلاع ندارید خاک جزیره هرمز خاک اخرا بوده که کاربرد ان در رنگسازی می باشد و هیچ ربطی به آسمان خراشهای دبی و … ندارد.خاک صنعتی کاربرد های خیلی وسیعی داشته و نیاز اصلی کارخانه های تولیدی کشور از قبیل سیمان،کاشی و سرامیک و استفاده در چاههای نفت دارد

  داغ Thumb up 0 Thumb down 6

  • داریوش2016 می‌گوید:

   شما فقط اون قسمت کاربرد خاک رو خوندید ؟ حالا کاربردش هر جی هست سودش تو جیب کی رفته؟جزیره هرمز طبیعتش نابود نشده؟ مردمش به رفاه رسیدن؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  ضعف برخورد قانونی ارگانهای زیربط از جمله منابع طبیعی ، امور اراضی جهاد کشاورزی و محیط زیست باعث افزایش تخلف جدید و غم انگیزی به نام خاک فروشی در کشور شده است. متاسفانه دولت و مجلس و قوه قضاییه توجه کافی به این پدیده ندارند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>