سخنگوی کمیسیون اصل نود: هزینه زمین خواری باید برای متخلفان افزایش یابد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: اجماع سه قوه، پیشگیری، افزایش هزینه‌های زمین‌خواری و صیانت از مالکیت‌های دولتی راهکارهای مقابله با زمین خواری است.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خانه‌ملت در خصوص آخرین وضعیت پرونده های زمین‌خواری در کمیسیون اصل نود مجلس، گفت: پرونده های زمین خواری از مهم‌ترین پرونده‌های در حال بررسی در کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس است، از این رو برخی از اعضای کمیسیون در چند ماه اخیر از اماکنی که مورد تصاحب زمین خواران قرار گرفته، بازدید کرده و به صورت دقیق پرونده ها را بررسی کرده اند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گزارش و نتایج بررسی میدانی پرونده های زمین خواری هنوز به کمیسیون اصل۹۰ ارایه نشده است، تصریح کرد: بخشی از پرونده زمین‌خواری مربوط به اقدامات مجلس نهم در این زمینه است، اما گزارش هایی هم در طول یک سال اخیر به کمیسیون اصل نود ارایه شد که در مجموع در حال بررسی است.

اجماع همگانی قوای قضاییه، مقننه و مجریه برای مقابله با زمین خواری لازم است

وی افزود: کمیسیون اصل۹۰ به رسیدگی پرونده‌های اعم از کوه‌خواری، دریاخواری، جنگل خواری و غیره ورود کرده که در مجموع زمین‌خواری نامیده می‌شود، البته گزارش هایی از زمین‌خواری در برخی استان‌های شمالی هم رسیده که در کنار سایر موارد بررسی خواهد شد.

پارسایی گفت: اجماع همگانی دستگا‌ه‌هایی چون قوه قضاییه، مقننه و مجریه برای مقابله با زمین خواری لازم است، اما پیشگیری از بروز پدیده زمین خواری باید در اولویت قرار گیرد تا افراد سودجو و ذی نفعان به سمت و سوی این اقدامات نروند.

هزینه زمین خواری باید برای متخلفان افزایش یابد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هم‌اکنون زمین خواران با مجازاتی چون قلع و قمع روبه‌رو هستند، لذا هزینه زمین خواری باید افزایش یابد. البته پیشگیری از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا آزادسازی اراضی که مورد تصاحب قرار گرفتند، مشکلات پیش آمده برای محیط پیرامون را برطرف نخواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقابله با زمین‌خواری نیازمند تعیین مالکیت اراضی، صیانت از مالکیت‌های دولتی، تصویب قانون صریح و محکم، تعیین مجازات بازدارنده و تسریع قوه قضاییه نسبت به رسیدگی پرونده‌ها است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

 

+8
0
  

2 دیدگاه

 1. reza می‌گوید:

  هفته پیش رفته بودم آمل ، روستاهای چلاو ، سنگچال و فیلبند و اوج زمین ، جنگل ، کوه و مرتع خواری را باید اونجا مشاهده می کردید ، با اینکه ورودی جاده ایستگاه جنگل بانی بود فقط یه طناب گذاشته بود که ماشینی ۲۰۰۰تومان میگرفت و هیچگونه برخوردی با زمین خواری ها و قطع درختان صورت نمیگرفت .
  واقعا تاسف آوره که طبیعت بکر ایران داره نابود و تبدیل به ویلا میشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 2. شاهین می‌گوید:

  در این زمینه متاسفانه هیچ کاری صورت نگرفته حجم زمین خواری در کشور سرسام آور است
  اداره امور اراضی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در این مورد بسیار ضعیف و منفعل عمل می کنند!
  متاسفانه در مجموعه دولت و قوه قضاییه اراده کافی برای مقابله با زمین خواران و کوه خواران وجود نداره منابع طبیعی کشور غارت شده!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>