محیط زیست زنجان به دنبال شکار گرگ های مهاجم در خدابنده

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی دو هفته اخیر دو کودک زنجانی مورد حمله گرگ قرار گرفته و به شدت مجروح شدند.

این دو کودک که به عنوان طعمه توسط گرگ ها انتخاب شده بودند با دخالت اهالی روستا از چنگال گرگ نجات یافته و به بیمارستان منتقل شدند.

حادثه نخست:

روز ۲۹  فروردین ماه سال جاری محمد پسر بچه ۱/۵ ساله در کوچه های روستای زواجر مورد حمله گرگ قرار گرفته و با تلاش ۲ مرد روستایی پس از طی سه کیلومتر نجات پیدا کرد.

وحید گنج خانلو پدرمحمد در این باره گفت: تعداد گرگ های درنده در این منطقه زیاد شده است و گفته می شود آنها توسط محیط زیست رهاسازی شده اند و حال که این جانوران وحشی بلای جان روستائیان به خصوص کودکان بی دفاع آنان شده اند. بهتر است مسئولان باید در این خصوص چاره جویی اساسی بکنند.

پس از این حادثه محمد به بیمارستان آیت اله موسوی  زنجان منتقل شده و تحت مداوا قرار گرفت.

هم اکنون حال محمد مساعد بوده و پس از ترخیص از بیمارستان در منزل به سر می برد.

حادثه دوم:

پس از این حادثه روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه فاطمه دختر بچه سه ساله در روستای زرند مورد حمله حیوان مهاجم قرار گرفت.

گرگ مهاجم فاطمه را مسافتی حدود یک کیلومتر با خود حمل کرده بود اما با دخالت و سر و صدای خانواده و اهالی روستا نهایتا کودک را رها کرده و فرار می کند.

مادر فاطمه در این باره گفت: گرگ مهاجم پس از ورود به باغچه منزل در یک لحظه کودکم را از دست خواهر ۱۲ ساله و پدربزرگش کشید و رفت اما با تلاش اعضای خانواده و اهالی روستا از مرگ پیدا کرد.

پدر این کودک نیز گفت: در داخل منزل بودیم که با فریادهای بلند دختر ۱۲ ساله ام بیرون آمدیم و وقتی خبر را شنیدیم بی درنگ و به صورت پیاده در پی گرگ مهاجم که هنوز فاصله زیادی با ما نداشت و کودکم (فاطمه) را زنده با خود می برد دویدیم.

امیرعلی کرمی افزود: خودم، اعضا خانواده و اهالی روستا حدود ۲ کیلومتر این گرگ را تعقیب کردیم و این حیوان درنده و وحشی چون صدای داد و فریاد اهالی روستا و شلیک تیر را شنید، کودک را در پای کوه رها کرد و از محل دور شد.

وی با بیان اینکه گرگ دخترم را از ناحیه شکم و کمر بر دهان گرفته بود و با خود می برد اظهار کرد: وقتی بر بالین کودکم رسیدم او را زنده یافتیم در حالیکه از شدت درد و ترس، گریه می کرد.

یکی از پرستاران بخش مراقبت های ویژه کودکان بیمارستان نیز گفت: این کودک (فاطمه) را جمعه شب به این بخش آوردند که به خاطر هماتوم (خونریزی) پشت کبد، شبانه از سوی دکتر علی فتاحی، مورد عمل جراحی قرار گرفت که صبح امروز شنبه نیز از دستگاه جدا شد و به بخش مراقبت های ویژه کودکان منتقل شد.

وی با بیان اینکه این کودک درحال حاضر خواب آلود است افزود: خوشبختانه جای زخم ها زیاد عمیق نیست و سرش نیز به خاطر برخورد با زمین زخمی شده بود که بخیه زده شد.

«جواد مرادی» مسئول روابط‌ عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان در این باره گفت: پس از تماس اهالی روستای زرند در ساعت ۱۹روز جمعه ۱۵ اردیبهشت‌ماه، عوامل اورژانس بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

مرادی خاطرنشان کرد: کودک ۳ ساله ای که از نواحی سر و صورت و شکم دچار آسیب شده بود پس از اقدامات درمانی اولیه توسط پرسنل اورژانس مرکز خدابنده به بیمارستان حضرت امیرالمومنین(ع) منتقل گردید.

فاطمه همچنان در بیمارستان بستری بوده و تحت درمان است و خوشبختانه وضعیت خوبی دارد.

عیادت مدیر کل محیط زیست زنجان از فاطمه دختر بچه خدابنده ای

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان و تعدادی از کارکنان این اداره کل با حضور در بیمارستان آیت اله موسوی زنجان ضمن دیدار با فاطمه دختر بچه خدابنده ای که توسط حیوان مهاجم زخمی شده بود از نزدیک جویای وضعیت بهبودی وی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست زنجان مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶ به همراه جمعی از پرسنل این اداره با فاطمه دختر بچه خدابنده ای که توسط حیوان مهاجم (احتمالا گرگ) زخمی شده و در بیمارستان آیت اله موسوی زنجان بستری بود، عیادت کردند.

سید رضا موسوی مشکینی در این دیدار ضمن ابراز تاسف از این اتفاق ناگوار گفت: بنده و تمامی همکاران از این اتفاق نارحت هستیم و پیگیری های لازم جهت تعیین تکلیف موضوع حمله حیوان مهاجم و ناشناخته توسط کارکنان محیط زیست استان با جدیدت ادامه خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان ادامه داد: متاسفانه تاکنون هیچ مدارک و شواهد قابل استنادی جهت شناسایی این گونه مهاجم که در روستاهای زواجر و زرند شهرستان خدابنده به دو کودک حمله و آنان را زخمی نموده اند در دسترس نیست.

وی افزود: پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله نیروهای محیط زیست خدابنده در محل حضور یافته و به پایش منطقه پرداختند و از سایر شهرستان ها نیز نیروی کمکی به منطقه اعزام گردید و حتی میرشکاران نیز از استان کرمانشاه و شهرستان خدابنده به منظور پایش منطقه دعوت شدند که این پایش ها همچنان ادامه دارد.

لانه گرگ مهاجم که پنج توله دارد شناسایی شده است

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان در این باره گفت: با توجه به نگرانی اهالی چند روستای اطراف شهرستان خدابنده و تدابیر اتخاذ شده از سوی مسئولان ذیربط، میرشکارها در پی شکار گرگ های درنده و مهاجم هستند.

زعفر افشار در گفت و گو با ایرنا افزود: چهار نفر از میرشکاران کرمانشاه به منظور شکار حیوان درنده در این منطقه به سر می برند و لانه گرگ که پنج توله نیز درون لانه وجو دارد را شناسایی کرده اند.

میر شکاران با توجه به اینکه احتمال دارد گرگ مادر برای شیردهی به توله ها به لانه برگردد، اطراف لانه را بطور شبانه روز و به دقت زیر نظر دارند.

اگر این میرشکاران از وجود سگ های تجسس بهره مند بودند در این صورت می توانستند این گرگ را که در همین اطراف بوده و از دور مواظب توله هایش است رد زنی کرده و با شکار آن به نگرانی اهالی روستاهای پیرامون خاتمه دهند.

افشار با تاکید بر اینکه شکار گرگ ها کاری بسیار سخت است، افزود: اهالی محلی نیز در صورت تمایل به همکاری در شکار این گرگ، می توانند از محیط زیست مجوز بگیرند تا با از بین بردن این حیوان به ترس و وحشت خانواده ها در خصوص کودکان روستایی پایان دهند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: یکی از این گرگ های مهاجم که به احتمال زیاد از نوع هیربید (سگ گرگ) بود چند روز پیش توسط محیط بانان و میرشکاران هدف گلوله قرار گرفته اما با استفاده از تاریکی شب از محل گریخته است.

افشار ادامه داد: زوزه این گرگ پس از تیراندازی به گوش اطرافیان در محل رسیده و وجود خون بر زمین نیز حکایت از اصابت گلوله دارد اما تاکنون لاشه ای به دست نیامده است.

افشار تصریح کرد: حیوانات درنده به منظور بقا دست به شکار می زنند اما حمله آنها به انسان ها پذیرفتنی نیست و برای حفظ جان انسان باید حیوان مهاجم معدوم شود.

شکارچیان با شکار بی رویه طعمه های گرگ عامل اصلی این حوادث هستند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خدابنده نیز با بیان اینکه اطراف لانه این گرگ برای به دام انداختن این حیوان مهاجم تله گذاری شده است گفت: توله ها همچنان در لانه بوده و میرشکاران نیز به کمین نشسته اند.

سعید کرد، افزود: معدوم کردن توله ها در این شرایط، اشتباه محض است و اگر به این توله ها آسیبی وارد شود در این صورت گرگ مادر عصبانی و مهاجم تر می شود و به همین خاطر بهتر است پس از به دام افتادن گرگ، تکلیف توله ها مشخص شود.

وی یادآورشد: صبح شنبه گرگ مادر را در نزدیکی لانه مشاهده کردیم و با خودرو به تعقیب گرگ پرداختیم اما سطح ناهموار مسیر مانع از ادامه تعقیب شده و گرگ متواری شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خدابنده گفت: اینکه در بین روستائیان، شایع شده است که محیط زیست اقدام به رها سازی گرگ در منطقه کرده است این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و این بی انصافی در حق محیط زیست است. هرچند این حیوانات درنده و وحشی بر حسب غریزه و به منظور تغذیه توله ها به دنبال شکار هستند اما با توجه به هجوم آنها به ۲ روستای نزدیک شهر خدابنده باعث شد تا این تصمیم اتخاذ شود که گرگ ها شکار شوند.

سعید کرد، افزود: در واقع این شکارچیان هستند که با شکار بی رویه طعمه های گرگ ازجمله خرگوش و گراز، باعث شده اند که آنها برای یافتن طعمه به حریم روستاها وارد می شوند.

کرد، از اهالی این روستاها خواست مواظب کودکان خود باشند و آنها را تنها در کوچه پس کوچه های روستا رها نکنند چراکه گرگ ها از فرط گرسنگی و به منظور تغذیه توله ها به انسان حمله می کنند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+145
-212
  

41 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  نزدیک شدن کفتار، پلنگ، گرگ، مار و وحوش به حریم شهرها و روستاها دقیقا به دلیل دخالت نابخردانهء شهرداری ها در اکوسیستم و کشتار سگهای شهری است که حصار امنیتی شهرها هستند…

  naturetree@

  خب دستشون درد نکنه اول سگهای اهلی روستا و شهرها را که آسیبی به انسانها نمی زنند کشتند، بعد سگهای حاشیه شهرها و روستاها را که حصار امنیتی نسبت به ورود وحوش می کنند کشتند، بعد که این دو حصار اکوسیستم از میان برداشته شد طبیعی است که گرگها و کفتارها به تدریج به حریم شهرها و روستاها نزدیک می شوند که میرشکارهای عزیز!!!!!! لطف می کنند می کشند!!!!! بعد هم قطعا پلنگ ها، مارها و سایر وحوش نزدیک می شوند که به موقعش اونها هم کشته می شوند و حفاظت ما از محیط زیست کامل کامل می شود!!!!

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 24

 2. امیر می‌گوید:

  علاج کار را در نابودی گرگها دیدید ؟!

  آفرین واقعا خسته نباشید !

  پر طرفدار Thumb up 72 Thumb down 25

  • سهراب می‌گوید:

   متأسفانه یا شاید خوشبختانه تجربه تحمل این حمله و ترس از تکرار آن در وجودمان نیست،
   اما در مواقعی که این حالت اضطراری به میان آمده، چاره ای جز معدوم سازی حیوان نیست، از توضیح هم امتناع کردم چون خارج از محتویات این نظرات است

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 15

 3. مسعود شهرابی می‌گوید:

  امیدوارم هر چه زودتر این دو کودک عزیز درمان شده و به آغوش گرم خانواده بازگردند
  باید برای بازگشت آرامش به این منطقه تلاش کرد
  احتمال هیبرید بودن گرگها هم وجود داره در خدابنده پرورش و نگهداری از سگها برای مبارزه و شرط بندی خیلی رواج داره و برخی حتی از نژادهای هیبرید استفاده میکنند که شاید این گرگهای مهاجم از نژادهای هیبرید رها شده باشند! در حالت عادی خیلی بعید به نظر میرسه یه گرگ در روز وارد حیات خونه بشه و کودکی رو در حضور دیگر انسانها به عنوان طعمه با خودش ببره واقعا احتمال هیبرید بودن گرگ زیاد هست
  در هر صورت اولین اقدام جهت جلوگیری از هرگونه اتفاق تلخ مشابه کشتن گرگ یا گرگهای مهاجم هست

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 32

 4. یاشار می‌گوید:

  یعنی گرگ باید تاوان خطای یک مشت شکارچی را که طعمه هایش را از بین برده اند بدهد؟

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 46

 5. مهران می‌گوید:

  از کجا مشخص هست که حمله به روستا و ربودن دختربچه کار این گرگ ماده توله دار باشد ؟
  اینکار که لانه این حیوان بیچاره محاصره شده و پنج توله گرسنه و بی گناه این حیوان در لانه منتظر مادر خود هستند و مادر به دلیل وجود شکارچیان جرات نزدیک شدن به لانه را ندارد آیا عملی انسانی است ؟
  در کدام محکمه گناه گرگ مادر اثبات شده که حکم به از بین رفتن خود و توله هایش صادر شده ؟
  حتی اگر این گرگ ماده مقصر حمله به روستا باشد توله هایش چه گناهی مرتکب شده اند ؟
  واقعا برای مسووولسن محیط زیست متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 27

 6. Arsh.g می‌گوید:

  مشکل وجود گرگ نیست بلکه مشکل اصلی تخریب زیستگاه است

  پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 9

  • پیمان امینی می‌گوید:

   دقیقاً مشکل اصلی تخریب زیستگاه طبیعی حیوان و تجاوز انسان به این حریم است.

   مشکل دوم اختلاط نژاد های سگ و گرگ و همزیستی آنها در گله های مشترک است.

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 5

   • Arsh.g می‌گوید:

    به نظر من اختلاط نژاد نمیتونه دلیلش باشه چون همچین مشکلی تو همدان هم بود بعضیا این فرضیه رو میدادن ولی بعدا وقتی رو ژنتیکش کار شد، مطمئن شدن که اختلاط نژادی نیست و مشکل اصلی تخریب زیستگاهه

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 7. مرز نشین می‌گوید:

  خوبه که کاسه کوزه ها به فرمایش آقای کرد سر شکارچیان شکسته می شود .
  بس است دیگر تا کی می خواهید سیاه نمایی کنید خجالت نمی کشید؟؟؟!
  واقعا باعث شرمساریست که جهت رفع مسئولیت سازمانی تان. شکارچی را گناهکار می شمارید .
  شماها با این افکار بسته تان هیچ کمکی به پیشبرد اهداف محیط زیست نمی کنید بلکه با این حرفهایتان بذر نفاق و کینه و دشمنی را بین محیط زیست و شکارچی بوجود می آورید.
  لطمه ی جبران ناپذیری که شما بر پیکر نیمه جان محیط زیست وارد می کنید از ضربه برخی هنجار شکنان سنگین تر است.

  داغ Thumb up 21 Thumb down 37

 8. هادی می‌گوید:

  البته تغییر اکوسیستم و کاهش طعمه بخصوص در زمان زاداوری باعث بروز چنین حوادثی می شود اما در تمام دنیا روال براین اساس است که حیوانی که به انسان حمله کند و طعم خون انسان را بچشد معدوم میشود

  داغ Thumb up 14 Thumb down 32

 9. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  الحق که حیات وحش کشور با وجود چنین فرمانده یگان هایى کاملا بى نیاز از هرگونه دشمن است.

  آن زمان که طعمه هاى طبیعى گرگ ها قتل عام مى شدند آقاى افشار به عنوان متولى ککشان نمیگزید الان ناگهان به فکر گرفتن انتقام از شکارچى طبیعى قحطى زده افتادند.

  چراغ سبز نشان دادن به شکارچى ها و گسیل نیروى شکارچى از سایر استان ها و دعوت از عموم مردم براى کشتار حیات وحش خیانت محرز به شغل محیطبانى و بردن آبروى محیطزیست است.

  چطور گرگ ها در سایر مناطق کشور اینطور ریسک جانشان را با نزدیک شدن به جوامع محلى نکرده اند؟

  گل به خودى زدى آقاى فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان زنجان
  دست مریزاد

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 11

  • سهراب می‌گوید:

   جناب الله قلی
   هر که نداند شما میدانید الآن چاره ای نیست جز معدوم کردن حیوان، عرض کردم الآن
   راهکارها برای مراحل بعد است

   داغ Thumb up 12 Thumb down 14

   • محمدعلى الله قلى می‌گوید:

    درود
    گرگ داخل حیاط منزلى در یک روستا آمده و یک کودک را در حضور دو نفر از اعضاى خانواده و از کنار آنها ربوده و رفته.
    سگ هاى روستا هم نظاره گر این اتفاق بودند.
    چطور شما باور میکنید که این رفتار از یک حیوان وحشى بروز کرده باشد؟
    آقاى فرمانده یگان محیطزیست باید بدانند (اگر به وظیفه قانونى و اخلاقى شان واقف باشند) در منطقه اى مثل خدابنده که توله کشى از سگ ها و گرگ امرى معمول است پس به این سوى ماجرا نیز باید به دیده اغماض نگریست.
    در غیر این صورت مقصر گرگ نیست.

    تولید هیبرید سگ گرگ عواقب جدى به غیر از از بین بردن خلوص ژنى گرگ و تولید جانورى که هرگز قابلیت تربیت و اهلى شدن مانند سگ را ندارد، در پى دارد.

    شخصا از یک سگ گرگ که سالها قبل و از تولگى به دستم رسید، به مدت چند سال نگهدارى کردم و به خوبى میدانم که این حیوان چه قابلیت هایى دارد.
    تحقیقات دانشگاهى مکتوب و جامعى هم در همین رابطه در کشور انجام شده است و موجود است. اگر مایل بودید به ایمیل شما ارسال میکنم.

    وظیفه مردم نبوده و نیست که خود به خود متوجه مسائل این چنینى باشند.

    معرفى کردن گرگ به عنوان مقصر براى بروز رفتارهاى تهاجمى در سگ ها و یا سگ گرگ ها نسبت به انسان، به وضوح نمایانگر عدم درک شرایط حال حاضر در آن منطقه توسط مسئولین امر است. اگر نگوییم فرار رو به جلو از مسئولیت هاى قانونى.

    اگر مقصر این فجایع صد در صد گرگ نیز بوده باشد و از نابودى طعمه هاى طبیعى در نتیجه نبود نظارت و اهمال فاحش متولى فاکتور بگیریم، اعلام عمومى دادن به مردم براى شرکت در معدوم کردن حیوان متخاصم توسط شخص متولى، اوج فضاحت و شکستن حریم و حرمت توسط ایشان است و هیچ گونه توجیهى ندارد.

    آیا اداره حفاظت محیطزیست زنجان تا این حد عاجز و ناتوان میباشد که براى انجام وظائف محوله قانونى، نیازمند حمایت متخلفین و میرشکار هاست؟

    اگر چنین است کار شرافتمندانه این خواهد بود که این آقایان هرچه سریعتر از شغلى که توانایى و عزم و اراده کافى براى اجراى و انجام آن ندارند کناره گرفته و استعفا نمایند تا حداقل حناى محیطزیست از این چیزى که امروز هست کم رنگ تر نشود.

    پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 6

    • سهراب می‌گوید:

     دقیقاً مشکل همان هیبرید سگ گرگ است، که درندگی گرگ و عدم ترس از انسان را در خود جمع کرده، اما وقتی چنین شد، حال به هر دلیلی، مرحله اول باید امنیت کودکان تامین شود، بعد به سراغ راه حل طولانی مدت رفت،
     بنده به هیچ عنوان موافق این امر نیستم که اگر جانور وحشی به انسان و دام حمله کرد باید معدوم شود، اما در این مورد خاص شما هم قطعاً میدانید که این نژاد های ترکیبی سوابق و تجربه های بسیار بدی برای انسان که خود مقصر تولید عمدی آن است، به بار آورده،
     متأسفانه این اعتقاد غلط که ترکیب سگ و گرگ میتواند به بهبود عملکرد دفاعی سگ بیانجامد، در جوامع محلی باید با آگاه سازی از بین برود.
     دراین مورد از نظر بنده تصمیم سازمان درست است، اما فقط و فقط برای موارد اضطراری و خاص
     در کل باید از شکار بی رویه گراز که طعمه اصلی گرگ در این مناطق است جلو گیری شود و کشاورزان و باغداران هم برای در امان ماندن از آسیب، حمایت مالی بشوند تا ازدیاد حیواناتی مانند گراز و خرگوش به محصولات آنها آسیب نزند

     پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 7

    • کوهرو می‌گوید:

     آقای الله قلی.
     اگه گزارش دیده بان درست باشه و این موجود مهاجم توله داشته باشه ، پس این موجود نمیتونه هیبرید سگ گرگ باشه چون سگ گرگها و همه موجودات هیبرید عقیم هستند .

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 10. آ.ک می‌گوید:

  مستندی دیدم از وضعیت شیرپارسی در هند…
  به خدا شبیه بهشت بود….
  شیرها در کنار انسان ها رفت و آمد میکردند
  کشاورزان به شیر ها در شکار گوزن هایی که زمینشان را خراب میکردند کمک میکردند و همزمان با نشستن شیر ها برسر شکار کشاورزان در فاصله کمتر از ۱۰متر نشستند و خستگی را بیرون کردند
  شیری آمد و گاوی را برد همه فقط برای تماشای شیر آمده بودند و صاحب گاو هم راضی بود و دوستدار شیر بود….
  شیر ماده ای که کسی را کشته بود را زنده گیری کردند و پس از مدتی در جایی دور از روستا با بچه اش رها سازی کردند…
  تا دنیا به چنین بهشتی برسد زمانی طویل طول خواهد کشید….

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 5

 11. میش مرغ می‌گوید:

  ضمن ابراز تاسف برای مجروح شدن کودکان بیگناه ، اوج بی برنامگی و خودزنی سازمان مربوطه باعث تاسف صد چندان است و حتی زحمت نصب دوربین تله ای یا قفس با طعمه برای به دام انداختن حیوان ندادند ! و میر شکار اعزام کردند

  در آمریکا کایوتی ها هر روز حادثه آفرینند و کشتن آنها هم مجوز آنچنانی نمی خواهد و بسیاری از آنها در تعطیلات آخر هفته توسط شکارچیان کشته میشوند ولی سیستم به کمینگاه کشاندن آنها با استفاده از تقلید صدا میباشد و منظور این این که برای هر چیزی راهی وجود دارد ! و در هر حادثه که پیش می آید بحث اگر مگر پیش می آید! این همه سگ از شکارچیان مصادره شد زحمت نگهداری و تربیت آنها را هم به خود نمیدهند…

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 12. محمد می‌گوید:

  حالا جرم این گرگ ماده که چند توله تشنه و گرسنه منتظر هم در لانه داره از کجا اثبات شده؟ از کجا معلوم گرگ دیگری نبوده باشه؟

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 5

 13. محمد می‌گوید:

  اگر بعد از کشتن گرگ مادر و توله هاش فردا باز به روستاییان حمله شد چه؟ آیا باز دست به کشتار گرگهای دیگری خواهند زد؟ آیا واقعا راهش این هست؟

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 4

 14. چوپان دریا می‌گوید:

  حضرت آقای فرمانده یگان محیط زیست زنجان!
  اولا که هنوز مشخص نیست گرگ مسئول این حمله ها بوده و بدون هیچ بررسی علمی بر علیه یکی از با ارزشترین شکارگرهای طبیعی کشور که به اندازه بیش از کافی از دست تخریب زیستگاه و بی برنامه بودن امر حفاظت و سوئ مدیریت آسیب دیده و رنج کشیده ، اعلان جنگ جهانی داده اید!

  ثانیا ، بجای برخورد موثر و جدی با افراد توله کِش و تکثیر کننده که گرگ زنده صید، تکثیر (دورگه گیری) و خرید و فروش گرگ و سگ/ گرگ میکنند، تمام تقصیرها رو به گردن حیات وحش شکننده و آسیب پذیر نهاده و برای قتل عامشون لشگر کشی راه میاندازید

  ثالثا ، بر فرض محال که گرگهای خالص اینکارو انجام دادن (گرچه این اتفاق در سایر نقاط کشور رخ نمیدهد!) انشاالله سال بعد و فصل فروش مجوز برای قتل عام طعمه های طبیعی گرگ و سایر صیادان بحق طبیعی به دست حضرات میرغضب!!!( ببخشید میر شکار!) بی زحمت (!) یه نیم نگاه هم به فاجعه اخیر داشته باشید و جسارتا (!) به یاد بیارید!

  خداوند حیات وحش رنج کشیده و در معرض انقراض و تک و توک باقیمانده کشورمان را از آسیب متولیان حفاظتشان محفظ بدارد، انشا الله!!!!

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 6

 15. حسن کردی می‌گوید:

  مثل همیشه شکارچی مقصر همه داستانهای محیط زیستیه.باعث تاسفه.کاش کمی علمی نتیجه گیری میکردیم.

  داغ Thumb up 12 Thumb down 28

 16. حسین می‌گوید:

  کشتن ، کشتن و کشتن؟ راهش اینه؟
  اون توله ها چه گناهی کردن؟
  راه بهتری نیست؟
  چرا مجوز شکار میدید تا طعمه های گرگ کم بشن؟
  به جای کشتن بهتر نیست زنده گیری بشه؟
  واقعا متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 6

 17. ایمان می‌گوید:

  با آروزی سلامتی برای این کودکان عزیز
  آیا به جای این کارهای ضربتی و ناگهانی و گسیل میرشکارها به منطقه، بهتر نیست در کوتاه مدت؛ فعلا طعمه های گرگ مانند خرگوش و گراز را در این منطقه و مناطقی از کشور که این مشکل را دارند؛ رها نمایید و برای این روستاها سگ نگهبان بگمارید تا خطر رفع شود و در بلند مدت بیایید با کاری مستمر و نه مقطعی و با جدیت بیشتر، جلوی نابودی طعمه های گرگ را بگیرید تا دیگر این رویدادهای ناگوار رخ ندهد.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 7

 18. نغمه امینی می‌گوید:

  باعث خجالت و شرمندگیست.
  تو یک کشور پیشرفته اگر هم قرار به دور کردن حیوان وحشی از جامعه انسانی باشد حیوان زنده گیری میکنند و در جای دورتر رها میکنند.
  به هیچ وجه درصدد انتقام برنمیان.
  این دقیقا روشیه که وقتی پلنگ به گله میزنه و چوپان همین برخورد آقای فرمانده یگان با پلنگ نگون بخت رو میکند.
  متاسفانه از ماست که برماست از

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 19. reza می‌گوید:

  کشتار حیات وحش توسط سازمان حامی حیات وحش !

  بجای این کار ، گرگ را زنده گیری کنید و به همراه توله ها به عمق مناطق حفاظت شده منتقل کنید

  با این تصمیم گیری آبروی سازمان محیط زیست رفت.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 20. reza می‌گوید:

  این تازه یکی از این موارد است.
  تو منطقه چلاو، سنگچال و فیلبند آمل با وجود پست بازرسی جنگل باینی و محیط زیست تمام مراتع و جنگل داره تبدیل به ویلا میشه و مردم محلی براحتی و بدون هیچ برخوردی درخت هارو قطع و سوار کامیون کرده و از منطقه خارج میکنن و تنها کار این پست بازرسی گرفتن ورودی از گردشگران هست.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 21. محمد می‌گوید:

  یعنی نمیشه زنده گیریش کرد؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 22. رضا می‌گوید:

  با سلام
  چرا محیط زیست جواب نمیده که گرگها رو اونا ول کردن یا نه!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 23. یوزپلنگ ایرانی می‌گوید:

  برای گرگی که ۵ توله دارد نمی شود کار دیگری کرد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 24. سعید می‌گوید:

  دیده بان محترم
  یعنی یک فلاکت و بدبختی تمام عیار هست این طرز گزارش مطلب!!!!!
  مثلا مثلا شما تخصصی کار میکنید.
  اصلا مشخص هست حال شما خوب هست یا نه؟؟؟
  سطح کار را تا سطح مجلات زرد که چه عرض کنم خیلی زرد پایین آوردید.
  مطلب تان بجای آنکه کارشناسانه و در توضیچ چرایی ماحرا با توجه به رفتار گرگ در شکار و مردود شمردن و مجکومیت توله گرفتن از گرگ و سگ باشد رسما وارد تشجیع مردم برای کشتن حیات وحش شده اید.
  به حال آن اداره کل محیط زیستی هم که دنبال میرشکار و کشتن حیات وحش است باید گریست و درش را جوشکاری کرد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 25. علی لیلاج می‌گوید:

  جوری صحبت میکنن انگار راجع به یه جانیِ آدمکش حرف میزنن،شناسایی شد،متواری شد و … انگار دارن در مورد یه آدم حرف میزنن،بابا حیوونه خدا که گناهی نداره شما به جای پاک کردن صورت مسئله به فکر حل کردنش باش،حیوونه زبون بسته از قصد این کار رو نکرد که،غریضه داره نسبت به توله هاش احساس مسئولیت داره،ما آدما شکممون گشنه باشه میخوایم همو بکشیم حالا اونا که حیوونن،خیلی نگرانین زنده گیری کنین انتقالشون بدین به یه مکان حفاظت شده،هم اون زبون بسته زنده میمونه هم مردم خیالشوه راحت میشه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 26. طرفدار محیط زیست می‌گوید:

  در یک مستند دیدم که هندی ها وقتی ببر به کشاورزی حمله میکنه این کار را خشم طبیعت دانسته و به هیچ وجه حق انتقام برای خود قائل نیستند. همین امر و فرهنگ باعث شده هند با نزدیک به یک میلیارد جمعیت یکی از غنی ترین حیات وحشهای جهان را در اختیار داره. ولی ما نتونستیم ببر مازندران را حفظ کنیم. جالبه مسلمان هم هستیم. من سوال میکنم چطور اگر انسانی دیوانه انسانی دیگر را بقتل برسانه چون اراده و عقلش زائل محسوب میشه اعدامش نمیکنن اما یک گرگ که اتفاقن غریزی و برای سیرکردن بچه هاش به انسانی حمله کرده و خداروشکر کودک هم جانش نجات پیدا کرده اینطور عجولانه حکم به اعدام گرگ دادیم؟؟؟ حالا طبیعت و حیات وحش به کنار پاسخ شرعی به خدا در قبال مخلوقش را چی میخایم بدیم؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

 27. محسن می‌گوید:

  من یک مستند در همین باره به نام “گرگینی” دیدم.
  تا جایی که من می دونم، گرگ-سگ یا همان گرگاس، درنگی گرگ و انسان نترسی سگ را دارد. کسانی هم که این موجود را می خرند پس از چندی از نگهداری آن درمانه می شوند و آن را رها می کنند که این مشکلات را به وجود می آورد.
  اگر در این مورد هم معلوم شود که نژاد حمله کننده گرگاس بوده است، باید با افرادی که به دنبال جفت کردن این دو گونه هستند به شدت برخورد شود.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 28. مصطفی می‌گوید:

  این رفتار گرگ بارها و طی سالیان متمادی دیده شده و ربطی به هیبرید یا خالص بودن حیوان ندارد .
  گرگها حیواناتی به شدت باهوش بوده و در صورتی که یک بار بتوانند شکار اسانی داشته باشند .
  بدان عادت کرده و یا به قول عام دمی میشوند .
  لذا برای بنده قاطع است که این جاندار قبل از این نیز کودکی را شکار و خورده است تا جایی که به شدت
  بدان عادت کرده و دمی شده است . و اکنون از ربودن کودک از دست افراد بزرگسال هم وحشتی ندارد .
  کمبود غذا . پیری . کندی دندان. مریضی . حاملگی یا شیردهی سنگین میتواند عامل رو اوری درندگان به
  شکار انسان که تقریبا اسانترین شکار در طبیعت است باشد .
  تصمیم ریاست محیط زیست مربوطه هم صحیح بوده . به جای پخش شدن مردم خشمگین در جنگل و طبیعت
  و نسل کشی حیات وحش اقدام به متمرکز کردن همه روی یک گرگ کرده گرچه ممکن است توله ها نیز قربانی شوند
  اما کار بسیار هوشمندانه ای بوده . چون اگر هر کس هر گرگی میدید و میکشت نسل گرگها منقرض میشد .

  داغ Thumb up 11 Thumb down 9

 29. زیتون می‌گوید:

  یه سگ گله ماده اصیل تو روستا قبل از همه این اتفاق ها متوجه حضور مهاجم میشد(بوی علامتگذاری شده رقیب)…..زنجان همونجای نبود که جنگ سگ راه مینداختن و محیط زیست بر بر نگاه میکرد…..با این کارشون ژن سگ های روانی و خارجی را وارد سگ های اصیل گله ایران کردن ……بدلیل اینکه در این مسابقات به هوش و استقامت و دستورپذیری و حس همکاری حیوون(معیارهای نادرست داوری من در آوردی(هرچی وحشی تر بهتر) و بوقلمونی از غربیها(زوج آلفا ، سلسله مراتب …اونم برای ما با ۷ هزار سال اصلاح نژاد سگ ایرانی)…… توجه نمیشه سگهاشون را با گرگ جفت میکنن تا جبران کنن که میشه این فاجعه ……

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 30. شاهین می‌گوید:

  متاسفانه همیشه کوتاهترین و راحترین راه برای مقابله با حیات وحش انتخاب می شود “کشتن”
  از اداره محیط زیست زنجان بعید هست چنین عملی!!!

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 31. فاتح می‌گوید:

  یعنی میخان ۶تاگرگ رو از بین ببرن…وقتی که گرگ مادر شکار بشه بچه هاش هم از بین میرن چون توان شکار کردن ندارن..این اتفاقهای بد فقط اقصیر شکارچیان هست که طعمه های گرگ رو از بین میبرن

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 32. ایمان می‌گوید:

  بنظر من گرگهارو نباید کشت حبس ابد بدهید.واقعا متاسفم برای این تصمیم مصخره.خیلی راحت میتونن گرگ رو زنده گیری کنند با بچه ها به باغ وحش یا جایی دور از سکنه انتقال داد.خیلی زشته واقعا فکر کردن بهش خنده داره اخه بخاطر کودوم گناه باید کشته شوند.بدتر از اون بچه ها چه گناهی کردند که باید از گرسنگی بمیرند….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 33. احسان می‌گوید:

  آقا من این خبر رو الان خوندم، واقع پشتم لرزید از این همه بی خردی… ۵ تا توله رو گرسنه تو لونه نگه داشتن تا مادر بیچاره شون بیاد سروقتشون، بزنن بکشنش؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>