ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان (هیرکان) از بین رفته است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به گزارش خبرگزاری تسنیم لاشه ماده پلنگی (هیرکان) که علیرغم مخالفت های متخصصان شهریور ۹۵ در پارک ملی گلستان رهاسازی شده بود، ۳۵ روز پس از رهاسازی کشف شده اما مسئولان محیط زیست همچنان با جابه‌جا کردن ردیاب این پلنگ و ارائه مسیر حرکتی کاذب حیوان، مرگش را کتمان می‌کنند.

محیط‌بانان منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم خبر از کشف لاشه این ماده پلنگ دو ساله، ۳۵ روز پس از رهاسازی دادند.

محیط‌بانان منطقه می‌گویند: گردنبند ردیاب این پلنگ، پس از کشف لاشه، از حیوان جدا شده و به دستور یک مقام مسئول توسط محیط‌بانان در منطقه جابه‌جا می‌شود تا مسیر حرکت ثبت شده، مستندی کاذب برای زنده بودن هیرکان به دست مسئولان بدهد.

محیط‌بانان با اظهار بی‌اطلاعی از علت دقیق مرگ این ماده پلنگ، خبر از دریده شده بودن لاشه در زمان کشف داده و می‌گویند: اجازه کالبدگشایی داده نشده و لاشه به مدت سه ماه در فریزر دفتر پارک ملی گلستان نگهداری و سپس به دستور مجتبی حسینی در منطقه دفن شد.

محیط‌بانان، علت اصلی پنهان کردن خبر مرگ هیرکان را تلاش مسئولان محیط زیست استان برای رهاسازی ورکان، برادر هیرکان عنوان کرده و بر این باورند خبر کشف لاشه هیرکان، رهاسازی ورکان را که مسئولان برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند با مشکل جدی مواجه خواهد ساخت.

بدین ترتیب، تعاملات و مشارکت‌ها میان مسئولان محیط زیست و نهادهای زیست محیطی خارج از کشور در نصب گردنبند ردیاب و رهاسازی هیرکان که اکنون نصب ردیاب و رهاسازی ورکان، برادر هیرکان را هم در برنامه دارند،‌ شبهات ایجاد شده مبنی بر دخیل بودن انگیزه‌های مالی یا معنوی حاصل از این همکاری در اصرار مسئولان محیط زیست بر این پنهان‌سازی و عوامفریبی قابل تامل خواهد بود.

دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست پرونده هیرکان را بررسی می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مرتضی فرید مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اخبار منتشر شده پیرامون پلنگ رها شده در طبیعت (هیرکان) در استان گلستان، گفت: دفتر بازرسی در حال پیگیری دقیق موضوع و ثبت اظهارات افراد مطلع در این زمینه است.

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این موضوع، فارغ از مسائل رسانه‌ای در حال بررسی است.

اظهارات مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در خصوص مرگ هیرکان

به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، اسماعیل مهاجر مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در نشست خبری با خبرنگاران گفت: با توجه به کسب اطلاعات ماهواره ای و میدانی مشخص شد که متاسفانه هیرکان ماده پلنگی که در تاریخ ۲ شهریور سال ۹۵ در پارک ملی گلستان رهاسازی شده بود، از بین رفته است.

او با اشاره به شایعات موجود در فضای مجازی و بعضی سایت ها مبنی بر تلف شدن این حیوان و جابه جایی قلاده توسط محیط بانان گفت: اینکه هیرکان مرده قطعی است ولی شایعه جابه جایی قلاده توسط محیط بانان واقعیت ندارد.

هیرکان از بین رفته اما لاشه اش پیدا نشده است

وی تصریح کرد: لاشه هیرکان پیدا نشده و در حالی محیط زیست گلستان را متهم به پنهان کاری می کنند که ما برای شفاف بودن روند کار و ثبت اطلاعات حیوان رهاسازی شده، قلاده ردیاب ماهواره ای خریداری کرده و به گردن او نصب کردیم. در صورتی که اگر به دنبال پنهان کاری و عدم اطلاع رسانی شفاف بودیم ردیاب نصب نمی کردیم؛ همچنانکه نصب ردیاب، در بسیاری از رهاسازی های حیات وحش عموما انجام نمی گیرد.

مهاجر با اشاره به اختلافات بین کارشناسان درباره آزادسازی یا زندگی در اسارت برای هیرکان، افزود: بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند که یک روز زندگی در طبیعت برای این حیوان از سال ها زندگی در اسارت، آنهم در باغ وحش بهتر است.

کارشناسان خود ما هم همین نظر را داشتند و برای همین، هیرکان را رها کردیم. بر این اساس در برنامه داریم که ورکان (پلنگ نر) را هم در روزهای آتی با حضور کارشناسان ملی و بین المللی رهاسازی کنیم.

رهاسازی یا باغ وحش؟!

او با بیان اینکه در دولت یازدهم به دنبال این نبودیم که حیات وحش تحویل باغ‎وحش‎ها داده شود، افزود: از روز نخست برای رهاسازی این پلنگ‎ها برنامه داشتیم و بسیاری از موارد را در روند رشد آنها رعایت کردیم تا آمادگی زندگی در خارج از قفس را داشته باشند.

مهاجر گفت : کمپین های مختلفی با ارسال نامه به اداره کل خواستار رهاسازی این دو حیوان در طبیعت استان گلستان شدند و از ما خواستند که به هیچ عنوان این حیوانات به باغ وحش تحویل داده نشوند.

مهاجر تصریح کرد : این کار از ابتدا یک کار علمی و با مشاوره گرفتن از کارشناسان و اساتیدی خبره مانند دکتر کیابی، مهندس قائمی، پرفسور آدریان دی یونگ نماینده Iucn  و دکتر لنی هارت نماینده انجمن فوک خزری از کشور هلند بوده است.

ما قصد کار علمی داشتیم و این کار برای نخستین بار در تمام ایران در گلستان و در پارک ملی گلستان انجام شد که بهترین زیستگاه و مامن برای زندگی پلنگ است.

مهاجر در ادامه ضمن اشاره به عدم تخصیص بودجه ای در زمان نگهداری این حیوانات از سوی دفتر حیات وحش سازمان گفت: ما با تمام بضاعتی که داشتیم توانستیم این دو حیوان را ۲۷ ماه تیمار و نگهداری کنیم و هیچ یک از دستگاه های مرتبط کمکی برای نگهداری این دو حیوان به ما نکردند.

نگهداری حیات وحش کار بسیار سختی است و هزینه بالایی برای این دو حیوان در امر تغذیه و مراقبت های پزشکی و دارویی کردیم .

حیوانات پستاندار مانند انسان می مانند که وقتی به سن باروری می رسند حتما باید برای آنها تعیین تکلیف شود با هماهنگی با سازمان، ماده پلنگ هیرکان که به سن باروری رسیده بود با حضور خانم ابتکار و نمایندگان بین المللی iucn در پارک ملی گلستان که شباهت به زیستگاه خودشان داشت و دارای کمترین تماس با انسان بود  رهاسازی شد.

مهاجر گفت: رژیم غذایی این حیوانات بر اساس سلایق غذایی این حیوان با مشورت با کارشناسان تعیین شد و بهترین امکانات غذایی و نحوه تغذیه و نگهداری آموزش داده شد تا به صورت وحشی بار بیایند و چون این حیوان بسیار مخفی زندگی می کند دوربین مداربسته در قفس این حیوانات کار گذاشته شد تا کمترین میزان رویت انسان را داشته باشند و رفتارهایش از راه دور ثبت شوند.

جوسازی ها برای حذف خانم ابتکار از دولت آینده است

مهاجر گفت : پس از رهاسازی پلنگ در طبیعت، ممکن است توسط شکارچی از بین برود یا اینکه توسط پلنگ بزرگتر یا حیوان درنده دیگری کشته شود که این موارد برای هیرکان هم دور از انتظار نبود.

او گفت : در طی این مدت که هیرکان رهاسازی شده بود به مدت ۴۵ روز پایش میدانی و ماهواره ای همزمان صورت گرفت و سپس به رصد ماهواره ای اکتفا شد.

تنها ۳۵ روز زنده بودن هیرکان کذب محض است

اینکه عده ای اعلام می کنند هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده کذب محض است و بیشتر جوسازی و غوغاسازی برای تضعیف خانم دکتر ابتکار همزمان با هیات دولت جدید دکتر روحانی است.

مهاجر علت این فضاسازی‎ها را هجوم به دولت برای تعیین کابینه  و حذف خانم دکتر ابتکار خواند و افزود: زمان انتخاب هیات دولت دوازدهم است و این موج سواری را بی‎ارتباط به موضوع فوق، ندانید. این هجمه‎ها برای تعیین معاونان جدید و حذف رییس فعلی سازمان محیط زیست و مدیران مرتبط در سازمان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در پایان گفت: زمان دقیق و چگونگی مرگ هیرکان پس از حضور کارشناسان بین المللی و موسسه سازنده ردیاب و بازگشایی فرستنده و نصب آن بر نرم افزار مربوطه در آینده نزدیک، بررسی و اعلام خواهد شد.

+123
-406
  

36 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  دریغ که ما به سرعت به سمت نابودی گنجینه های ملی پیش می رویم…
  اما این پرسش ها را مدیران باید پاسخ دهند:

  ۱ – وقتی حیوان ردیاب داشته چطور بلافاصله متوجه نشده و جویای ماجرا نشده اند؟!

  ۲ – اگر لاشه حیوان پیدا نشده چرا مرگ هیرکان قطعی اعلام شده؟

  ۳ – اگر مرگ حیوان قطعی است از کجا به این قطعیت رسیده اند و علت دقیق مرگ حیوان چه بوده؟

  ۴ – چرا این خبر در زمان وقوع، منتشر نشده و دلیل پنهان کاری های سازمان محیط زیست در انتشار درست و به موقع اخبار چیست؟!

  ۵ – همه می دانیم که سرکارخانوم ابتکار یک فعال سیاسی هستند در مدت مدیریت ایشان بر سازمان هیچ اقدام قابل توجهی برای حفاظت از گونه پلنگ و یوزپلنگ صورت نگرفته است، ایمن سازی محدوده پر خطر جاده ای که از پارک توران می گذرد حداقل اقدامی بود که سازمان محیط زیست حتی کمترین پیگیری در این خصوص در تعامل با وزارت راه نداشته است.

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 4

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   ردیاب هاشون تزیینی ست!!کار نمیکنه

   پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 5

   • DORNA می‌گوید:

    با قلاده گذاری حیوانات با توجه به تجاربی که تا کنون در ایران رخ داده از اساس مخالفم، ولی پرسش اینجاست اگر با وجود قلاده داشتن حیوان اینهمه ابهام در موردش وجود دارد اون قلاده فقط یک وسیله آزار حیوان است…
    و سازمان حفاظت از محیط زیست با قلاده گذاری حیوانات، تنها وبال گردن حیوانات شده…

    و این نقض غرض، طنز تلخ و گزنده ای ست..

    پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

  • محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

   درود بر شما جناب درنا
   درسته، من نیز در مورد این حداقل کار (جاده) حیران مانده ام، عجیبه واقعا!!!!!!
   موندم که چه پاسخی دارند؟!

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 2. اهورا می‌گوید:

  از روز نخست هم روشن بود که توله پلنگی که آموزش شکار ندیده چگونه در طبیعت دوام می آورد؟!!!!

  شرم بر مسوولان دروغگوی زیست بوم ایران که به خاطر جیبشان از هیچی دریغ نمی کنند حتا از دست دادن یک گونه ارزشمند ….

  جمممممم کنید کاسه کوزتان را سراسر وجود شما دروغ است و بس.

  پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 4

  • چغوک می‌گوید:

   کارشناسان محترم محیط زیست ایران ، حتی به اندازه ی یک فرد عادی هم از حیات وحش اطلاع ندارند و مشخص میشه که ۱۰ دقیقه فیلم مستند هم ندیده اند ! .

   یک جانور گوشتخوار که در راس هرم غذایی قرار دارد ، نیازمند مجموعه ی بسیار متنوع و کاملی از آموزش های شکار و استتار و … است .
   توله های یک پلنگ تا ۲ سالگی همراه مادر می مانند تا بتوانند توانایی زنده ماندن در طبیعت را کسب کنند .
   بسیاری از اوقات حثه ی توله از مادر بزرگتر می شود اما هنوز بدون حمایت مادر نمی تواند زنده بماند .

   رها سازی این پلنگ با کشتنش عملا فرقی نداشت
   فقط کشتن با کلاس یک پلنگ بود .

   پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 5

   • مهرداد می‌گوید:

    در دستگاه حفاظت محیط زیست، کارشناسان بسیار مجربی حضور دارند. مساله اینجاست که کار در این سازمان در دست کاردان و اهلش نیست. اغلب مدیران این دستگاه بدون توجه به توانمندی و شایستگی واقعی شان منصوب شده اند. کارشناسان واقعی را در این سازمان منزوی، بی انگیزه و زمین گیر کرده اند.

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 3. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  خب اگه کسی فقط بخش اول رو که مربوط به گزارش تسنیم هست رو بخونه،قضاوت اشتباه میکنه…..لطفا بخش دوم رو هم که مربوط به مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان هست رو هم بخونید….
  خداکنه که سخنان آقای مهاجر درست باشن.
  منتظر اعلام نتایج بررسی می‌مانیم…..

  داغ Thumb up 21 Thumb down 33

 4. ایمان می‌گوید:

  حداکثر پولی را که آن هم با منت، جهت نگهداری هیرکان اختصاص دادند ده میلیون تومان بوده؛ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 4

  • کامران می‌گوید:

   پول را به طرح موجه و مستدل و مدون می دهند نه به خواست دل کسی!
   آیا طرح مشخص و مدونی به سازمان ارایه شده بود؟! خیر، هیچ طرحی وجود نداشته است.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

   • ایمان می‌گوید:

    درست است که بودجه سازمان بسیار کم است ولی در این میان؛ این گنجینه های ایران مانند هیرکان هستند که دارند پایمال می شوند. حال بایسته است ورکان پیش از رها سازی؛در قطعه زمینی محصور و فنس کشی شده، آموزش شکار ببیند و هرگونه شتاب زدگی در رها سازی، کاری نادرست و غیرکارشناسانه به شمار می آید.

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 5. کوهیار می‌گوید:

  دوستان بگردید ببینید باز چجوری میشه گناهشو گردن شکارچیها بندازین

  داغ Thumb up 33 Thumb down 54

  • رضا ایرانی می‌گوید:

   اگر محیط زیست یه دونشو کشته ( که حتما باید مقصرش تنبیه بشه ) دست تو و امثال تو به خون هزارها گونه نادر کشور آلوده است
   به جای اینهمه وقاحت خجالت بکشید

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 16

  • گراز می‌گوید:

   احتمالا شوخی میفرمایید؟ اصل یتیمی و بدبختی این دو توله پلنگ بعلت همان شکارچیان محبوب شماست که توله را از مادر جدا میکنند. مادر را پوست میکنند و در بازار به حراج میگذارند.

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 19

 6. سامان می‌گوید:

  کسی چه میدونه؟ممکنه همین ردیابها عامل مرگ این زبان بسته ها باشه ردیابهایی که که به راحتی و با درگیری با حیوانات دیگه باعث خفگی اونها میشه لطفا جمع کنید بساط دروغ و حرکتهای نمایشی رو در محیط زیست!!

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 9

 7. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  تو ایران امکانات نگهداری و تکثیر پلنگ با شرایط خوب وجود نداره یعنی منابع مالی برای این کارها اختصاص داده نمیشه .پس یا باید فروخته میشد به یک کشور دیگر یا میفرستادند داخل یک قفس تو باغ وحش تا به مرور زمان بمیره یا رهاسازی بشه که معلومه امکان موفقیتش کم هست.شکی نیست که مسولین دستگاه محیط زیست بی تقصیر نیستند اما این یکطرف داستان است.اینکه خبرگزاری تسنیم برای بهره برداریهای سیاسی یهویی به موضوع پلنگ علاقمند و نگران میشه خیلی جالبه!! بهتر است این خبرگزاری ها به جای سواستفاده و گرفتن آتو, بیشتر به موضوعات حمایت از وضعیت اسفناک محیط زیست و حیات وحش بپردازند تا پلنگ و سایر گونه های نادر امنیت بیشتری برای بقا در طبیعت داشته باشند.باتشکر

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

  • DORNA می‌گوید:

   در اینکه خبرگزاری هایی منتظر فرصتند تا از آب گل آلوده ماهی بگیرند شکی نیست، اما در اهمال کاری سازمان محیط زیست هم شکی نیست…

   حتی هیچوقت در مورد بودجه های بین المللی که به حفاظت از یوز تعلق گرفت، شفاف سازی صورت نگرفته…

   اگر ماجرای هیرکان خالی از اشتباهات و تصمیمهای غلط نبود از آشکار شدنش ترسی نداشتند… مدیرانی که عملکرد ضعیف دارند برای پوشاندن اهمال کاری هایشان راهی جز پنهان کاری برایشان باقی نمانده
   اگر همین اخبار را هم آن خبرگزاری منتشر نمی کرد شک نکنید که پنهان کاری ادامه می یافت…
   از رهاسازی این حیوان بسیار خوشحال بودم و فکر می کردم سازمان این شهامت راذبه خرج داد که حیوان را به طبیعت بسپارد…
   حتی حرکات نمایشی و تبلیغاتی مدیران و پخش فیلم رهاسازی ایرادی نداشت، اگر حالا در مورد مرگ حیوان پاسخهای روشن، دقیق و درست داشتند…

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

  • ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

   منم دارم همینو میگم که یک رسانه‌ی ضددولتی است و داره سوءاستفاده سیاسی میکنه…. همچنین امیدوارم که حرف‌های آقای مهاجر درست باشن….
   حالا نمیدونم دوستان از کجای دیدگاه من ناراحت هستن!!!

   داغ Thumb up 13 Thumb down 11

 8. amir می‌گوید:

  گردنبند ردیاب این پلنگ، پس از کشف لاشه، از حیوان جدا شده و به دستور یک مقام مسئول توسط محیط‌بانان در منطقه جابه‌جا می‌شود تا مسیر حرکت ثبت شده، مستندی کاذب برای زنده بودن هیرکان به دست مسئولان بدهد…… حیرت انگیزه…. حیرت اوره …… ننگ باد …. درست بعد از انتخابات این حقیقت اشکار میشه و این یعنی اینکه حتی حیوانات رو هم وارد سیاست بازی ها شون میکنند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 9. نیما می‌گوید:

  این کارها برنامه ریزی درست و علمی احتیاج داره

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 10. مکی می‌گوید:

  فراموش نکنیم که این یک پلنگ ماده بوده. ارزش این حیوان چندین برابر یک نر هست. این داستان بازگشایی گردنبند توسط کارشناس هم باورپذیر نیست چون این گردنبند که جعبه سیاه هواپیما نیست. قراره ساده طراحی بشه تا قابل کاربرد توسط همه باشه. خلاصه اینکه خانم ابتکار در این دوره متاسفانه موفق نبودن. شاید انتظار ما خیلی بالا رفته. امیدوار سازمان بدست افراد کارشناس تر و مجرب تر بیوفته.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

  • مهدی - بست پرو می‌گوید:

   این گردنبند فقط اطلاعاتی مثل زمان و طول و عرض چغرافیایی رو ارسال میکنه نه بیشتر و نه کمتر. حالا از این اطلاعات چی به دست میارن خدا داند!!!! حتی از این اطلاعات نمیشه نحوه تغذیه و فعالیت های بدنی حیوان رو مشخص کرد باید توی محیط هایی که پلنگ تردد داره محیط بانان گشت بزنند تا با مشاهده لاشه شکارهای احتمالی نحوه تغذیه رو مشخص کنن. آفرین به نکته زیباتون که گفتید جعبه سیاه نیست. چرا این همه توی عصری که همه با وسایل الکترونیکی آشنایی دارند دروغ تحویل مردم داده میشه؟؟؟ خدا رو شکر کور نیستیم اینا بخوان دنیا رو برامون تشریح کنن در این صورت ۱۸۰ درجه مسائل رو میپیچوندن به خوردمون می دادن!!! تاسف باره

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 11. کامران می‌گوید:

  دروغ پشت دروغ!
  اظهار نظرهای مدیر محیط زیست گلستان سراپا ناراست و غیر علمی است. چه کسی جز مجتبی حسینی معاون محیط زیست طبیعی بر این باور بوده است که یک روز زندگی در طبیعت بهتر از سال ها زندگی در اسارت است؟! که در این صورت همان روزهای اول توله ها را در طبیعت رها می کردید به امان خدا نه این که دو سال بودجه و وقت و انرژی دستگاه را بدون کمترین دستاورد علمی و اجرایی هدر دهید. چرا این حرف غیر اصولی را به گردن کارشناسان می اندازید؟ حقیقت این است که از همان ابتدا مشخص بوده است که این پلنگ در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. هیچ بهره برداری علمی هم نه در طی مدت نگهداری از ابن دو پلنگ و نه در خلال رهاسازی و ردیابی ۳۵ روزه هیرکان صوزت نگرفت. نه کارشناسان ایرانی و نه آی.یو.سی.ان نقشی علمی و تعیین کننده در این کار نداشته اند. اصولا مدیر بی سواد و سیاسی گوش شنوایی برای حرف علمی ندارد. تا کنون کدام یک از تصمیمات این اداره کل مبتنی بر اصول علمی بوده اند؟! معاون محیط زیست طبیعی این اداره کل هنوز نمی دانسته است که پلنگ های ماده هم قلمرو دارند و پلنگ های پارک ملی گلستان در سقف ظرفیت برد این زیستگاه یعنی حدود ۴۰ قلاده اند و نر و ماده شان از قلمرو خود در برابر پلنگ های دیگر به شدت و تا سر حد مرگ دفاع می کنند. حالا این هیرکان جوان و بی تجربه ی نگون بخت چگونه امکان بقا در پارک ملی گلستان را می توانست داشته باشد. چگونه است که شوی رهاسازی عجولانه و غیر کارشناسی هیرکان و قمار بر روی این حیوان با حضور خانم ابتکار، اقدامی سیاسی و در راستای ابقا و تحکیم ایشان نبوده، اما پرداختن به این بی آبرویی بین المللی، سیاسی و مرتبط با انتخاب هیات دولت دوازدهم است؟! دیگر شورش را درآورده اند. دستگاه های نظارتی دیگر کجایند؟! متوجه آسیبی نیستند که این ها در سطح بین المللی به ما زده اند و موجب شده اند که سازمان های بین المللی مرتبط با حفاظت از طبیعت ما را بیش از آن چه که تا کنون غیر قابل اعتماد و دروغگو پنداشته اند، ارزیابی کنند؟! این سازمان به راستی نیازمند خانه تکانی اساسی است. نگاه به اهمیت مدیریت محیط زیست کشور در سطح کشور مستلزم بازنگری است.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 2

 12. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  افسوس
  متاسفانه مثل اینکه حتی در این اواخر عملکرد ما در امر حفاظت بسیار بسیار بسیار ضعیف بوده است این چندمین خطر تلفات پلنگ در این چند وقت اخیر است.
  تقاضای من از مسئولین و دولت محترم این است که امسال دیگر توجهات لازم را در این بخش ( مانند امکانات، نیروهای محیطبان، حمایت های قانونی، ووو … ) مبذول فرمایند. وضع فعلی بسیار نابسامان است.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 13. گراز می‌گوید:

  این نوع رهاسازی یک پلنگ که هیچگونه تعلیمی توسط مادرش ندیده یک فاجعه است. تنها شکار کردن نیست که لازمه زنده ماندن یک پلنگ است. در طبیعت حیوانات وحشی رقابت های مختلفی با یکدیگر دارند و هیرکان هیچ اطلاعی از چنین رقابتهایی ندارد چون آموزشی از طرف مادر ندیده است. چنین پلنگی باید سالها در طبیعت بدون هیچگونه رقیبی زندگی و شکار کند تا به اصطلاح خودآموز خود باشد. بهترین کار این بود که این پلنگ را در یک جزیره یا منطقه حفاظت شده با تعدادی آهو، گراز و خرگوش رها میکردند تا به آهستگی راه زنده ماندن در طبیعت را بیاموزد. امیدوارم سازمان محیط زیست و سرکار خانم ابتکار در مورد پلنگ نر دچار چنین اشتباه بزرگی نشوند که دیگر جایی برای بخشش نخواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 14. محمد می‌گوید:

  شاید همین خود ردیاب باعث مرگ پلنگ شده باشه !

  یک حیوان چطور میتونه در طبیعت تا آخر عمر با یک ردیاب و قلاده زندگی کنه ؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 15. محمود می‌گوید:

  مناسفانه از دست دادن یک پلنگ خیلی میتونه بد و بدتر باشه.
  همه میدونن که با توجه به محیط زیست ناماسبی که ما داریم توله پلنگ های بیشتری مثل هیرکان و ورکان در آینده یتیم خواهند شد. و اگه قرار باشه همه اونا به باغ وحش برده بشن. هیچ چیز مثبتی عاید نمیشه.
  به نظر شخص من پلنگ مر یا همون ورکان هم باید تو طبیعت رها سازی بشه و البته با مراقبت بیشتر . شاید این اولین قدم برای موفقیت های آینده باشه و مرگ هیرکان سرآغاز برنامه های حفظ پلنگ و محیط زیست ما باشه

  داغ Thumb up 8 Thumb down 11

 16. مهرداد می‌گوید:

  سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر بودجه مناسب به یک پاکسازی مناسب هم نیاز دارد

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 17. کاکو می‌گوید:

  متاسفم برای این همه بی لیاقتی

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 18. رشید می‌گوید:

  سازمان با دست خود همه چیز رابه نابودی کشانده و با دروغ میخواهد آنها را پوشش دهد !!!هنوز یادم نرفته شکار پلنگ ۵۰۰میلیونی توسط اون اسپانیایی!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 19. محسن می‌گوید:

  ما در کشور حداقل در این خصوص در نقطه صفر بودیم. اما اکنون به اندازه یک ارزن حرکت کرده ایم و می توان با تصحیح اشتباهات گام بعدی را از آن جا برداشت.
  فراموش نکنید ما در ایران زندگی می کنیم که بودجه محیط زیست اش دوصدم درصد کل بودجه کشور است.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 20. فاتح می‌گوید:

  همین پلنگ رو اگر میدادن به روسیه مثل قبلیها تکثیر میشد…….تازه باید دید چه بلایی قراره سر برادرش بیاد..لطفا از وضهیت پلنگ نر خبر بدین..

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 21. سهراب می‌گوید:

  مکث های شما روی برخی اخبار معنی دار است، جهت گیری سیاسی است، از همه مهمتر کاملاً برای مخاطبان واضح است که هدف چیست،

  آلوده نشوید،

  داغ Thumb up 3 Thumb down 9

 22. امین می‌گوید:

  رهاسازی این حیوان در طبیعت کار درستی بوده اما نه به این شکل و بدون هیچ برنامه ای.
  اینکه پلنگ رو بزارن تو یه قفس و بگن انسان رو کمتر نشونش دادیم تا وحشی بشه که نشد آموزش.
  باید در یک فضای بزرگ و بعد از تمرین های مداوم و با تایید کارشناس ها آزاد میشد,نه اینکه بگن یک روز آزادی بهتر از یک عمر زندگی در قفس هست.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>