تلاش می کنیم بهره برداری از جنگل ها تا پایان امسال به صفر برسد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: درصددیم تا پایان امسال کل بهره برداری از جنگل ها را در توافق با مجریان به صفر برسانیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خداکرم جلالی افزود: ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل در کشور داریم که فقط از ۵۰ درصد جنگل های شمال بهره برداری می شود.

وی گفت: بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری و سیاست های دولت و برنامه ششم توسعه باید بهره برداری از جنگل ها تا سه سال آینده متوقف شود اما ما درصددیم این اقدام تا پایان امسال تحقق یابد.

جلالی افزود: هم اکنون بهره برداری از جنگل ها به حداقل ممکن رسیده است و همه قراردادهای مربوط به بهره برداری را متوقف خواهیم کرد و رویکرد حفاظتی در جنگل های شمال را پیگیری می کنیم.

وی ادامه داد: البته بهره برداری های غیرچوبی در جنگل های جنوب انجام می شود به این ترتیب که هم اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار کشور معیشت و اقتصادشان وابسته به جنگل است و از طریق گیاهان دارویی ارتزاق می کنند و در برخی مناطق که هنوز گازرسانی انجام نشده است سوخت هیزم از جنگل ها و درختان خشک شده تامین می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از توقف بهره برداری جنگل ها چه برنامه ای برای حفاظت از جنگل ها خواهید داشت، گفت: توقف بهره برداری به معنای رهاکردن جنگل نیست بلکه همه عوامل آسیب رسان به جنگل باید کنترل شود و ما تلاش می کنیم با مجریانمان درخصوص اقدامات پرورشی و حفاظتی قرارداد منعقد کنیم.

جلالی افزود: در بخش مرمت راه ها، جلوگیری از آتش سوزی و دیگر تهدیداتی که جنگل ها را تهدید می کند با مجریان قراردادهایی منعقد کرده ایم.

وی در خصوص نقش مردم در بهره برداری غیر چوبی از جنگل گفت: ما ۱۶ گونه از گونه های جنگل را با توجه به شرایط اقلیمی رویشگاه های جنگلی شناسایی کرده ایم که این گونه های جنگلی را مردم کاشته و از محصولاتش بهره برداری می کنند که در دولت یازدهم ۱۴۳ هزار هکتار جنگل به این شکل اداره شد.

جلالی افزود: ما به آنها نهال می دهیم و مراقبت و حفاظت به عهده خودشان است و از محصولات تولید شده امرار معاش می کنند اما مدیریت عرصه همچنان در اختیار دولت است.

وی گفت: در بحث حفاظت از جنگل هم اقدام مشارکتی انجام داده ایم که هم اکنون حفاظت ۱۸ میلیون هکتار از جنگل ها به عهده مردم است و در این مناطق هم تخریب و هم تصرف و هم آتش سوزی جنگل به حداقل رسیده است و باید تلاش کنیم این رویکردهای مردمی تقویت شود.

+100
0
  

8 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  جنگلهای طبیعی یک اکوسیسم پیچیده و ظریف از خاک کف جنگل و پوشش روی آن، میکروارگانیسمها، قارچها، گیاهان و درختان، حشرات و پرندگان و حیوانات می باشد که با هم ارتباط تنگاتنگ دارند و نسبت به تغییرات حساس و آسیبپذیر می باشند. با توجه ارزش بسیار جنگلهای باستانی هیرکانی و آسیبهای بسیار وارده به آنها و فواید بی شمار این جنگلها و کاهش ارزش مواد خام حفظ جنگلهای بکر و طبیعی هیرکانی بسیار ارزشمند و حتی اقتصادی می باشد. و می توان از مزایای جنبی آن چون گردشگری و تولد عسل و گیاهان دارویی استفاده کرد. همچنین باید گفت در شمال کشور صدها هزار هکتار جنگل دستکاشت و مخروبه (قابلیت تبدیل به جنگل مصنوعی) وجود دارد که در کنار واردات چوب و زراعت چوب می تواند نیاز کشور را تامین کند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 2. سهراب می‌گوید:

  سیاست خوبی دارید، اما کهنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 3. سلام و خسته مباشید
  شما بیشک متخصص این امر هستید؛ و به توضیحات من نباید احتیاج داشته باشید؛ ولی از آنجایی که از دیرباز گفته اند: «همه چیز را همگان دانند»، اندکی از این بچه ی جنگل، و عاشق جنگل هم بشنوید: تا آخر سال می توانند ضربات جبران ناپذیر بیشتری بزنند. بریدن حتی یک نفر درخت به قصد تجاری و صنعتی بعد از این جنایت است و خیانت به میهن. گرچه این جنایات و خیانت ها بسیار گاه می تواند عمدی نباشد، ولی نتیجه یکی ست – غارت و ویرانی بیشتر و بیشتر و بیشتر. دوست عزیز، مپذیرید این ننگ یعنی ادامه ی نقش بر زمین کردن جنگلِ بسیار محدود ما را. به چه زبانی باید گفته شود تا دقیق دریابید؟! در این کشور بیابانی، کویری، و دارای کوهستان های لخت فراوان و دشت های در حال خشکیدن به خاطر غارت آب های زیر زمینی و خشکیدن بعضی دریاچه ها از جمله دریاچه ی نازنین طبی ارومیه، دیگر نمی توان از تنها تنفسگاهِ سبز نیمه ویران آن برداشت صنعتی و تجاری کرد. جنگل های ایران نسبت به وسعت میهن ما بسیار محدود و اندک است و هر روز که برداشت ادامه یابد، تیغی بر صورت مام زخمی میهن می باشد. این مسئولیت را به عهده مگیرید، همین امروز برداشت را متوقف سازید. اگر لازم شد هفته ی دیگر سخن خود را با دلایل فراوان در «وبگاهِ جنگلِ مظلوم» پی خواهم گرفت. مردم ایران زمین با جنگل بُر ها پیمان جاودان نبسته اند، که شما بخواهید تا چند سال و یا آخر سال ادامه دهید. مپذیرید این مسئولیت را و فورن متوقفشان سازید و نامی نیک از خود برجای نهید.
  در مورد خسارات های قرار دادی نیز مردم مظلوم ما به جنگل بُر ها نه فقط هیچ بدهکار نمی شوند، بلکه اگر درست محاسبه شود فراوان طلبکار خواهند بود. اگر این سخن من برای شما روشن نیست، آماده ام که روشنگری کنم گرچه پیش از این بسیار بار نوشته ام.
  پیروز باشید!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 4. پیمان می‌گوید:

  استاد خیلی زیاد تلاش نکنین.خیلی وقته قراره این اتفاق بیفته.دیگه چیزی نمونده واسه چی میخاین تلاش کنین

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 5. رشید می‌گوید:

  به امید اینکه دیر نشود و شماهم تلاشتان زود عملی شود نه اینکه اولین روز تلاشتان .ببینید سال تمام شده !!!
  سال بعدهم یادتان برود امسال چه قولها و چه دستوراتی در برنامه کاریتان بوده وتا بیاید یادتان بیاید نیمی ازسال گذشته وتا بیاید عملی انجام شود سال تمام شده باشد !!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 6. جمشید می‌گوید:

  شما به تلاش تان کماکان و آهسته و پیوسته ادامه دهید.!!!؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>