عاملین شکار غیرمجاز سه کل و بز وحشی در ارتفاعات آمل دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست آمل حین گشت و کنترل در ارتفاعات این شهرستان متوجه حضور پنج شکارچی غیرمجاز شدند.

محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمودند.

در جریان تعقیب و گریز محیط بانان دو نفر از متخلفین را دستگیر نموده و سه نفر دیگر به همراه دو اسلحه شکاری متواری شدند.

در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه دو بز و یک کل وحشی کشف و ضبط گردید.

متخلفین پس از تشکیل پرونده جهت تحقیقات تکمیلی در خصوص شناسایی متهمین فراری و رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر کل و بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ سیصد میلیون ریال نیز بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+59
-2
  

18 دیدگاه

 1. اریا می‌گوید:

  به امید روزی که طبیعت کشور از وجود شکارچیان پاک شود.

  پر طرفدار Thumb up 88 Thumb down 81

  • ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

   منظور آریا جان شکارکش‌هاست….

   پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 37

   • Ali.ah می‌گوید:

    شکارچی و شکار کش هیچ فرقی با هم ندارن و هر دوتاشون طبیعت رو غارت می کنن و الکی برای خودتون با کلمات بازی نکنین …

    داغ Thumb up 71 Thumb down 70

    • مسعود می‌گوید:

     دوست من چرا دست از این دیدگاه غلط بر نمیداری؟ در زبان انگلیسی هم برای شکارچی اصطلاح “Hunter” و برای شکارچی غیر مجاز یا همان شکارکش اصطلاح “Poacher” وجود دارد. چه اصراری دارید که نگذارید این دو مفهوم از هم تفکیک شود؟ این نحوه صحبت شما اهانت به جامعه شکارچیان کشور هست. شما نباید اصرار داشته باشید که دیگران مطابق نظر شما رفتار و فکر کنند. مگر نه اینکه شکار در همه جای دنیا انجام میشود؟ چرا نمیخواهید از کشورهایی که در حفظ و حراست از حیات وحش و طبیعتشان موفق بوده اند الگو بگیرید؟ به نظر شما نباید از قطر و امارات و کویت و ترکیه و …. که با صدور پروانه شکار و درآمدزایی این صنعت حیات وحش کشورشان را احیا کردند الگو بگیریم؟ مشکل شما و خیلی دوستان اینست که هنوز شکارچی ندیدید که به این فرد که تصویرش در این گزارش آمده میگوئید شکارچی!

     داغ Thumb up 24 Thumb down 27

  • علی اکبر می‌گوید:

   عزیز جان اینا شکارچی نیستند .اینا شکار کش هستن.شکارچی حیوان ماده که نمیزنه.

   پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 36

  • خورشید می‌گوید:

   آمین

   داغ Thumb up 40 Thumb down 42

 2. سهند می‌گوید:

  زیاد فرقی هم نداره! آمار حیات وحش کشور به قدری کم شده که شکارچی هم در این زمان حکم شکارکش رو داره!

  پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 57

  • مسعود می‌گوید:

   میشه بفرمائید این آمار رو از کجا آوردید؟
   تو باغات میوه استان همدان جمعیت خرگوش صحرایی اینقدر زیاده که به شکل آفت در آمده. همین روزها اگر بازدیدی از این باغها داشته باشید میبینید که تنه درختان مخصوصا درختان هلو رو با نوارهای پلاستیکی پیچیده اند تا از جویده شدن آن توسط خرگوشها جلوگیری کنند.
   در شالیزارهای بسیاری از شهرهای شمال و نیز مزارع نیشکر خوزستان کشاورزان مجبورند برای جلوگیری از لطمه ای که گراز به محصولات کشاورزی میزند از تله سیمی یا روشهای مشابه استفاده کنند. همین چند وقت پیش بود که در یکی از این تله ها یک پلنگ گرفتار شد. چرا نباید برای شکار گونه هایی مثل گراز یا خرگوش مجوز شکار صادر شود و درآمد حاصله صرف احیای نسل یوز شود؟ گذشته از این پرورش این گونه ها و رهاسازی در یک قرق اختصاصی و سپس صدور پروانه شکار در این قرقها درآمد زایی فراوانی دارد که میتواند برای احیای گونه های آسیب پذیر صرف شود. بفرمائید با کجای این قضیه مشکل دارید؟

   داغ Thumb up 21 Thumb down 24

 3. اریا می‌گوید:

  واژه های شکارچی ، شکارکش ، شکار دزد و… فرقی باهم ندارند همه آنها اقدام به نابودی حیات وحش می‌کنند در اوضاع کنونی ضربه محکمی رو به پیکر بی جان محیط زیست ایران وارد میکنه.

  شکارچیان از این واژه ها استفاده میکنند تا کار زشت خودشون رو توجیه کنند.

  به امید روزی که سازمان حفاظت از محیط زیست به چنان قدرتی برسد که هیچ یک از این افراد جرعت نکنند حتی با دست خالی وارد محدوده حفاظتی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بشن.

  پر طرفدار Thumb up 68 Thumb down 61

  • خورشید می‌گوید:

   کاملا درسته!! دوران بازی با لغات و سوء استفاده از ناآگاهی و کم سوادی بخشی از مردم ساده دل گذشته و این حناها دیگه رنگی نداره! در دوران ما هیچ نیاز اولیه و از سر احتیاج محضی به کشتار دیگر موجودات وجود نداره! اصلا و ابدا!! این حرکات فقط به عنوان تفریحی ناسالم و اطفاء حس برتری جویی به دیگر موجودات، اونهم در شرایطی کاملا نابرابر و ظالمانه و در بعضی موارد در اثر ناهنجاری های روحی و روانی و لذت از خونریزی و کشتار انجام میشن و هیچگونه توجیح معقول و منطقی و انسانی نمیشه براشون دست و پا کرد! و این بهانه های مضحک علاقمندی و عشق به طبیعت و همکاری با سازمان های محیط زیستی برای حفاظت از اون هم دیگه حتی به درد خندیدن هم نمی خورن چه برسه به قانع شدن ….

   پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 55

   • ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

    ))این حرکات فقط به عنوان تفریحی ناسالم و اطفاء حس برتری جویی به دیگر موجودات،…))
    خب این جمله فقط به شکارکش‌ها اختصاص داره….
    صحبت‌های دوستان در خصوص اینکه میگن دارین با واژه‌ها بازی میکنین خیلی درست نیست… وقتی کسی یک حیوان باارزش و درخطر انقراض رو شکار میکنه، میشه شکارکش….
    ما به هیچ وجه به کسی که مثلا بره پلنگ شکار کنه نمیگیم شکارچی…. شکارچی واسه شکارکردنش هدف بدی نداره…. اما شکارکش باعث نابودی حیات‌وحش میشه…. امیدوارم حرفم رو درک کنید…. این‌طور که میبینم خوشبختانه دوستان بسیاری درک کردند….

    پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 30

  • محمد کریمی می‌گوید:

   جناب آریا
   شما چون لذت بیابان رفتن را نمی دانی از این قبیل حرفها میزنی، که سازمان اینقدر قوی بشود که کسی دست خالی هم طبیعت نرود! می خواهید اسمش رو هم عوض کنند بگذارند، ساوا محیط زیست کشور (سازمان اطلاعات و امنیت محیط زیست کشور) که ترسناک تر بشود شاید مردم نروند!
   آقای عزیز ایران سرزمین تمام ایرانیان است، متعلق به سازمانی و نهادی نیست که درش را قفل بزنند. همین هایی که الان دارند به طبیعت لطمه می زنند هم بخاطر این است که نمی فهمند اینها مال خودشان است و باید حفظش کنند.
   اگر قانون، محور تمام کارها برای همه بشود و این حس تعلق در مردم بوجود بیاید که کشور مال خودشان است و در آن سهیم اند همه چیز حل می شود.

   پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 29

   • اریا می‌گوید:

    دوست عزیز این حرف شما در مورد هرکس هم که صدق کند راجب من درست نیست و با خوندن مطلب شما خندم گرفت. شما اگه تونستی مثل من به کوه بری و چندین روز رو در ییلاق سپری کنی آن هم طبیعت شاهین دژ که گل سر سبد کوه ها و ییلاقات شمال غرب کشور هست. منظور من از اینکه جرعت نکنن که به کوه برن، شکارچی هایی بودن که تخریب محیط زیست در وجودشان هست و حتی اگه دست خالی هم به طبیعت برن اقداماتی نظیر بوته کنی،قطع درختان، ریختن زباله و… را انجام میدهند. والبته منظور من از افزایش قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست به این دلیل است که شکارچیان به شدت گستاخ شده اند و قوانین کشور را مسخره کرده و این اجازه را به خودشان میدهند که به سمت مامور دولت شلیک کنند.

    پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 10

 4. محمد می‌گوید:

  با سلام
  باید بگویم متاسفم برای عده ای که هنوز فرق شکارچی و شکارکش و غیره را نمی دانند و عرض میکنند که اینها همه یکی هستند و اینجور افراد مدافع حیاط وحش شده اند.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 30

 5. محسن رزاقی می‌گوید:

  حرف من هم مثل خیلی از دوستان گرامی همین است به امید روزی که طبیعت از هر گونه شکار پاک شود.
  حالا هر چه میخواهید منفی بزنید برام اصلا عجیب نیست ولی من حرفم را میزنم (اینارو قبلا هم گفته بودم).
  ننگ بر خونخواری و بیرحمی، ننگ بر پلیدی.
  وسلام بر پیروان راه هدایت .

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 16

 6. محسن رزاقی می‌گوید:

  ما را چه هاجت به شکار، در عصری که دیگر از گرسنگی نمیمیرم اگر نرویم به شکار؟!
  چه لذتی در این خونخواری نهاده شده؟؟!!!
  چرا ازپی شیطان برویم؟! یکبار لذت محبت کردن به آن حیوان را بچشید…….

  ننگ بر شکار

  داغ Thumb up 32 Thumb down 33

 7. محمد می‌گوید:

  درود بر محیط بانان.خسته نباشید.خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 7

 8. زهرا میراخوری می‌گوید:

  ان شاالله تیکه تیکه اون گوشت های این حیوان بی گناه آتیش بشه و بیفته توی زندگی این شکارچی بی رحم و ظالم

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 14

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>