عاملین شکار بی رحمانه یک بره آهو در پارک ملی توران دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بامداد روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست اداره پارک ملی توران حین گشت و کنترل شبانه در اطراف چاه های کشاورزی بیارجمند، متوجه تعقیب یک آهو توسط یک دستگاه موتورسیکلت با دو نفر سرنشین شدند.

سرپرست ذخیره گاه زیستکره توران در این باره گفت: با توجه به دوری مسافت تا محل وقوع جرم و ناپدید شدن موتورسیکلت، محیط بانان ناچار به کمین و کنترل مسیرهای خروجی منطقه شدند.

احمد رادمان اظهار داشت: مامورین پس از مدتی به یک خودروی سواری پراید مشکوک شده و پس از مدتی تعقیب و گریز در نزدیکی شهر بیارجمند خودروی مذکور را متوقف نمودند.

در بازرسی از داخل خودرو، جگر و مقداری گوشت آهو کشف و ضبط و سرنشینان خودرو بازداشت شدند.

در جریان بازجویی از سرنشینان خودرو در پاسگاه انتظامی بیارجمند، متخلفین نحوه شکار و افرادی را که یه وسیله موتورسیکلت به تعقیب آهو پرداخته و آهو را شکار کرده بودند را اعتراف نمودند.

پس از اعترافات متخلفین، با دستور قاضی محترم دادگاه عمومی بخش بیارجمند محیط بانان به اتفاق مامورین نیروی انتظامی و متخلفین دستگیر شده عازم محل وقوع جرم شده و ضمن توضیح کامل نحوه شکار، در محل وقوع جرم آثار مربوط به خون، کله و پاچه، شکمبه و پوست بره آهوی ماده شکار شده نیز کشف گردید.

پس از تشکیل و تکمیل پرونده تاکنون چهار متهم در رابطه جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شده اند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو به مبلغ یکصد میلیون ریال، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

عده ای از متخلفین در شیوه ای بی رحمانه بوسیله موتورسیکلت در دشت به تعقیب گونه های دشتزی همچون آهو می پردازند. آهو پس از مدتی بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و در این زمان آهوی خسته توسط متخلفین کشته شده و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.

حتی در صورت زنده گیری نیز آهو به دلیل استرس و دوندگی بسیار زیاد دچار پارگی و خونریزی اندام داخلی از جمله طحال و ریه شده و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+1
-11
  

7 دیدگاه

 1. اریا می‌گوید:

  به امید روزی که طبیعت ایران از وجود شکارچیان پاک شود.

  پر طرفدار Thumb up 103 Thumb down 55

  • خورشید می‌گوید:

   شکارچی، شکارکش، شکار دزد، جانی، سفاک، نامرد… یا هر اسم کریه دیگه ای که روی خودت گذاشتی! مطمئن باش تاوان این جنایت رو با جان و مال و خانواده و سلامتیت پرداخت می کنی بی وجدان …
   باش تا نفرین دوزخ از تو چه سازد …..

   داغ Thumb up 31 Thumb down 38

  • رشید می‌گوید:

   این جانی خاک پای شکارچیان قانونمند هم نمیتواند باشد .اینان بدبختانی هستند که دیدنشان برای شماها الزامی است .ببینید و مطمءن شوید این دسته آدم نماها بدبختی بیش نیستند….

   پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 22

 2. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  ننگ بر سنگدلان و بیرحمان زشت سیرت….

  پس کی فکری به حال این حیات وحش رنجور میکنید؟!
  این همه اسلحه غیر مجاز و مجاز در دست مردم یک ظلم بزرگ به طبیعت است.
  فکری برای این همه سلاح در بین مردم بکنید.
  البته گناه کسانی که با دست خودشون مجوز و پروانه صادر میکنند هم کمتر نیست.
  خواهش میکنم از این یک مقدار پول خون حیات وحش باقی مانده و ستمدیده این سرزمین بگذرید.

  داغ Thumb up 35 Thumb down 38

 3. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  دشمنان زشت سیرت اندک باقی مانده حیات وحش و جمعیت شکننده طعمه های یوز در این بحران خشکسالی و جمعیت لبه پرتگاه یوز پلنگ ایرانی و دزدان سرمایه های ملی یک ملت…
  افسوس از این همه بی فرهنگی.

  داغ Thumb up 33 Thumb down 31

 4. مهرداد می‌گوید:

  فقط اعدام …کسی که از کشتن و قتل یک موجود زنده دیگه لذت می بره لایق زندگی نیست ….حالا هر کی میخواد به من انگ بی رحمی و خشونت بزنه …بزنه !

  داغ Thumb up 26 Thumb down 33

 5. شاهین می‌گوید:

  درود به محیط بانان عزیز خارتوران شاهرود
  از قاضی محترم ‍‍‍‍حکم مصادر اسلحه را خواهانیم

  داغ Thumb up 10 Thumb down 8

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>