عامل شکار بی رحمانه یک ماده آهو در پناهگاه حیات وحش میاندشت دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز یکشنبه ۹۶/۴/۱۸ نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش میاندشت حین گشت و کنترل در حاشیه شمالی منطقه متوجه یک موتورسیکلت شدند که با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی در این باره گفت: محیط بانان به تعقیب موتورسیکلت پرداخته و متوجه شدند راکب موتور حین فرار کیسه ای را به درون یک نهر آب پرتاب نموده و سپس به سمت جارجرم متواری گردید.

حسین هراتی اظهار داشت: محیط بانان کیسه را برداشته و با آهویی مواجه شدند که بوسیله تعقیب با موتورسیکلت زنده گیری و سپس بر اثر شدت دوندگی و پرتاب شدن به درون نهر آب جان خود را از دست داده بود.

نیروهای محیط زیست که به هویت شکارچی متخلف پی برده بودند با هماهنگی قاضی کشیک همان شب وارد منزل وی در شهر جاجرم شده و متهم را بازداشت نمودند.

همچنین موتورسیکلتی که متهم بوسیله آن آهو را تعقیب کرده بود در منزل وی کشف و با دستور مقام قضایی توقیف و به پارکینگ منتقل گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، موتورسیکلت و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

با توجه به اینکه موتورسیکلت مستقیما بعنوان ابزار جرم استفاده شده مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز آن اقدام و دستور مصادره موتورسیکلت مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

موتورسیکلتی که شکارچی متخلف بوسیله آن اقدام به تعقیب و زنده گیری آهو کرده بود پس از توقیف و انتقال به پارکینگ

عده ای از متخلفین در شیوه ای بی رحمانه بوسیله موتورسیکلت در دشت به تعقیب گونه های دشتزی همچون آهو می پردازند. آهو پس از مدتی بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و در این زمان آهوی خسته توسط متخلفین کشته شده و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.

حتی در صورت زنده گیری نیز آهو به دلیل استرس و دوندگی بسیار زیاد دچار پارگی و خونریزی اندام داخلی از جمله طحال و ریه شده و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

0
-48
  

10 دیدگاه

 1. شکار ماده آهو در تابستان، نهایت بیرحمی این موجود دوپا را به نمایش می گذارد. بیرحمی بیشک از بی فرهنگی و نادانی و دریافت بسیار سطحی از زندگی را می رسانَد. چنان افرادی قبل از اینکه گناهکار شمرده شوند، خود قربانی نادانی و برداشت سطحی و خودخواهانه ی خویش اند. این برخوردِ بسیار خشن، تصور از این دست آدم ها را از میزان ارزشِ زندگی جانوران و کلن دیگران بدست می دهد. یعنی چنان فردی، اصلن تصوری از ماده آهو و آن هم در تابستان ندارد! این فقط کشتن یک آهو نیست؛ بل این نشانه های سقوط انسان ایرانی است. حال باید دید که چه درسدی را اینگونه افراد در جمعیت کل جامعه ی ما دارند. تکرار می کنم: این خبر فقط کشتن یک ماده آهو در تابستان نیست؛ این خبر فراتر از اینهاست؛ یعنی حرف های ترسناک زیادی دارد برای گفتن در خود. این فرد بیچاره و دور از اندیشه ی انسان خردمند، اگر موقعیت بیابد دست به هر زشتکاری دیگری نیز می زند. یعنی این سنگدلی فقط یک خلافکاری در جهان حیات وحش نیست؛ این نشان دهنده ی روان بیمار شدگانی است که حس انسانی و مهر انسانی دیگر در وجودشان جایی ندارد. آیا پیش از این نیز ما همین بودیم؟ و حالا خبررسانی انبوه در جهان اینترنت باعث شده است که لو برویم؟ آیا این یک پدیده ی غمناک جدید است در بین ایرانیان که زمانی خود را مهربان، دلیر و خردگرا می دانستند؟ راستی، چه بر ما گذشت که این شدیم؟

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 0

 2. رشید می‌گوید:

  متاسفانه با وجود نیروی ناکافی محیط بان در سراسر کشور هر روز به هر طریقی حیات وحش ما ازبین میروند برای حفاظت در درجه اول باید نیروی کافی و حتی مازاد داشته باشیم که در هرصورت از تعداد آنها در هراستان بتوان استفاده نمود و باید با امکانات حفاظتی روز محیط بانان را بی نیاز نمود .اینکه از هر صد کشتار به هر طریقی یکی یا دو نفر دستگیر شوند و جریمه و زندان به انها داده شود هیچ فایده ای برای حیات وحش نخواهد داشت و هیچ مرده ای زنده نخواهد شد و همین منتظر ماندن تخلف از سوی غارتگران خود مسبب نابودی حیات وحش میشود .به چه دلیل جریمه ها باید در جای دیگر و در جیب دیگران خرج شود .تماما باید برای حفاظت بهتر و جایگزین کردن کمبودها در حفظ محیط زیست و حیات وحش صرف شود .دوستانی که از جریمه شدن دزدان و غارتگران محیط زیستی خوشحال میشوند این را بدانند که این باعث نسل کشی حیات وحش است نه دستگیری متخلفین . حیات وحشمان بدست افرادی نادان نابود میشود و انهایی که دم از دانایی میزنند هیچگاه بدنبال راهکاری برای ازبین بردن این جنایتها نیستند وفقط وفقط به دنبال این هستند که پول جریمه بگیرند ای کاش کمی هم به فکر حفاظت بهتر میبودند ولی افسوس….

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 0

  • خورشید می‌گوید:

   تردیدی نیست که در لایه هایی از مراجع رسمی حفاظتی فساد یا لااقل بی تدبیری و بی لیاقتی عمیقی ریشه داره … و جریمه های اخذ شده به صورت کامل و صحیح صرف رسیدگی به کاستی ها و کمبودها نمیشن! وگرنه اعمال مجازات های مختلف مثل اخذ جریمه های نقدی فی نفسه اصلا اشتباه و نابجا نیستن و می تونن تا حدودی بازدارنده باشن. مشکل در محل و شکل هزینه کرد این مبالغ هستش متاسفانه …..

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 15

 3. فاتح می‌گوید:

  بازهم شکارچیان محلی..

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 4

 4. نیما می‌گوید:

  خدا لعنتش کنه

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 5. مسعود می‌گوید:

  خاک بر سرت با این شکار کردنت!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

 6. مهدی - بست پرو می‌گوید:

  فکر کنم هرچی قیمت گوشت گوسفندی افزایش پیدا میکنه ارث پدری یک عده ای در طبیعت سهل الوصول تر میشه.

  اینا فکر میکنن سهمشون از طبیعت شکاره با خودشون هم میگن عمری تو این منطقه زندگی کردیم حقمونه… چرا فرهنگ ما اینقدر ضعیفه؟؟؟

  چطوریه تا یک تیپ ظاهری جدید میاد مثلا شلوار پاره پاره زود عده زیادی تغییر فرهنگ میدن و یاد میگیرن اونم کورکورانه اما این همه از اهمیت فرهنگسازی در حیات وحش گفته میشه آخرش هیچ به هیچ؟؟؟

  چرا تغییر کردن سخت شده برای ما؟؟؟

  خدا در قرآن می فرمایند: خدا حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خود حالشان را تغییر دهند…

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 7. مینالیزا می‌گوید:

  وقتی میدونی میاندشت جزء معدود جاهایی است که یوز در آنجا به طور محدود زندگی میکند ،بیشتر حرص میخوری و غصه میخوری
  خیلی غمیگنم
  چرا اینقدر نامردی ؟
  چرا اینقدر بیشعوری ؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 8. محسن رزاقی می‌گوید:

  ننگ بر اون ذاتت….

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 16

 9. زهرا میراخوری می‌گوید:

  خدا لعنتت کنه ان شاالله تاوان سختی بدی اخه اهو به این مظلومی چجوری دلت اومده خدا به سرت بیاره ننگ بر تو ای ظالم

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 17

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>