عامل شکار غیرمجاز یک میش وحشی در تفرش دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر شکار غیرمجاز یک گوسفند وحشی توسط شکارچی متخلف ساکن یکی از روستاهای تفرش، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان پس از هماهنگی با دادستان محترم عمومی و انقلاب تفرش و دریافت حکم بازرسی از منزل، به همراه مامورین پاسگاه انتظامی به محل مراجعه نمودند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفرش در این باره گفت: شکارچی متخلف با مشاهده مامورین متواری شده و با استفاده از تاریکی شب اقدام به پنهان نمودن لاشه شکار نمود که با هوشیاری مامورین پس از مدتی جستجو لاشه کشف گردید.

علی خسروان اظهار داشت: همچنین در جریان بازرسی از منزل وی یک قبضه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار، ۱۲ عدد فشنگ و یک دوربین شکاری کشف و ضبط گردید.

در این رابطه یک نفر متهم بازداشت و در جریان بازجویی ها به شکار غیرمجاز میش وحشی اعتراف نمود.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+12
-2
  

10 دیدگاه

 1. اریا می‌گوید:

  اگر اسلحه تمامی متخلفین رو ضبط کنن و بهشون برنگردونن یک مقدار از این حجم بالای اسلحه در کشور کاسته میشود و اگر تعداد محیط بانان و مناطق تحت مدیریت سازمان زیاد شود و قوانین به درستی انجام شود شکارچی دیگر به فکر خریداری اسلحه نمی افتد و شکار تا مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد.

  داغ Thumb up 34 Thumb down 48

  • خورشید می‌گوید:

   انشالا که کلیه ی مجازات های فوق الذکر تمام و کمال در مورد این جانی بی فرهنگ اجرا بشه و لااقل یک اسلحه برای همیشه از صحنه ی طبیعت کشور حذف بشه ….

   داغ Thumb up 28 Thumb down 40

  • رشید می‌گوید:

   در ادامه جمله اول شما اضافه کنم که بشرطی سلاح متخلفین بعداز توقیف دیگر به بازار عرضه نشود!!!!کلمه قانون هم خیلی پرمعناست ولی افسوس که اجرا نمیشود!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • اینانلو می‌گوید:

   این طرز فکر خیلی بچه گانه هست که با جمع کردن اسلحه کار درست بشه . اونوقت سلاح بی جواز فراوون تر میشه و افرادی که از سلاح استفاده میکنن قابل شناسایی نیستن . تا زمانیکه مدیریت امروزی نداشته باشیم همینه و بدتر هم میشه . سبک مدیریت سازمان واسه ۴۰ ساله پیشه

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 9

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  به امید بیرون رفتن کلمه ننگین شکار از ادبیات فارسی.

  داغ Thumb up 31 Thumb down 47

 3. زهرا میراخوری می‌گوید:

  واقعا نمیدونم چی بگم فقط متاسفم برای این جور ادم ها که حاضرن بخاطر تیکه ای گوشت یا تاکسیرمی دست به این کار بزنن پس ضامن اهو چی میشه یکم فکر کنید واقعا ارزش داره ؟ ولی من خودم به شخصه همیشه دعا میکنم که این ریشه ننگ از جامعه برداشته بشه خدا لعنت کنه همه ی شکارچیان

  داغ Thumb up 28 Thumb down 49

  • Ali می‌گوید:

   البته قبل از اینکه دوستان مخالف شکار بخواهند خرده بگیرن،همینجا شکار میش وبره وخارج از فصل رو محکوم میکنم واین کارها بیشتر کار افراد محلى هست وشکارکش هاى بى وجدان

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 4. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  باز هم میگویم این روال که محیط زیست پیش گرفته اشتباه است ایرانی جماعت هر چه قدر محرومش کنید حریص تر خواهد شد و آن هایی هم که دنبال این کار نبودن بخاطر معروف شدنش دست به این کار میزنند راه کارهای منطقی هستند که نتنها باعث جلوگیری از تخلف میشود بلکه باعث بهبود روز افزون محیط زیست خواهد شد چرا از شکارچیان در امر محیط زیست بهره نمیگیرید چرا این هزینه که به عنوان تخلف از شکارچی میگیرد پیش از این اتفاق نمیگیرید و یک امتیاز به شکارچی بدهید در عوضش از چند امتیاز شکارچی بهره مند شوید همانند کشور های اروپایی مگر آنها شکار نمیروند هر کدام از آنها ۱۰ برابر و حتی بیشتر شکار میزنند اما محیط زیستشان روز به روز بهتر میشود چون از خود شکارچی ها بهره مند میشوند این همه تعقیب و گریز جنگ و دعوا هم ندارند بنده به نوبه خودم میتوانم کمک کنم و راهکارهایی بدهم که جانواران محیط زیست ایران چندین برابر افزایش یابند و محیط زیست دیگر با این مشکل روبرو نشود

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 19

  • اریا می‌گوید:

   در جواب شما باید بگویم برنامه های حفاظتی در ایران،هند و کشور های آفریقا بسیار بهتر و جامع تر از کشور های اروپایی و آمریکا است(حداقل روی کاغذ ) و اگر هم این برنامه ها به خوبی انجام نمیشود دلیلش این است که تمامی این کشور ها جهان سومی هستند، فقر و بیکاری در آنها زیاد است و به دلیل مشکلات فراوان مسائل محیط زیستی در اولویت های آخر قرار دارد ولی همین اقدامات اندک هم در ضمینه حفاظت از وحوش و نگه داری محیط زیست برای نسل های بعدی است و هدف آنها فروختن جانوران برای شکارچیان نیست وفقط حفاظت از طبیعت است برای مثال در آفریقا برای حفاظت از اخرین بازماندگان کرگدن سفید شمالی از نیرو های ویژه استفاده میشود که به طور مسلح تمام شبانه روز در کنار کرگدن ها قرار دارند و از آنها حفاظت میکنند درحالی که میتوانستند آنها را به شکارچیان خارجی بفروشند. ولی الگو گرفتن از کشور های اروپایی یعنی ازدیاد نسل قوچ و میش،کل و بز، آهو، گوزن،کبک،خرگوش و سایر گونه های جانوری مورد علاقه شکارچیان و پرورش دادن انها در محیط های محصور و ایجاد گونه های اهلی و انقراض تمام افراد وحشی ان گونه و انقراض نسل یوز پلنگ،پلنگ، گرگ، خرس ، کفتار، سیاه گوش، شغال و سایر گونه هایی که شکارچیان رغبت چندانی به شکار و خوردن گوشت آنها ندارند. کسانی که میگویند باید از اروپایی ها الگو برداریم کنیم کسانی هستند که به فکر گوشت خودشان هستند و می خواهند که دولت با هزینه خودش این گونه های جانوری رو پرورش داده و با مقدار اندکی پول در مقابل تیر شکارچیان قرار دهد. آمریکا اگه بلد بود نسل گرگ رو حفظ میکرد که دیگه مجبور نباشه بره از کانادا بیاری این در حالی است که گرگ در تمام استان های کشور با جمعیت مناسب وجود دارد.و یا کشور های اروپایی نسل گوشت خواران خودشان را حفظ میکردند. این برنامه ها فقط باعث ایجاد افراد اهلی از یک گونه میشود که به اندازه افراد وحشی همان گونه تونایی زندگی و مقابله با شکارچیان طبیعی را ندارند. بهترین راه ازدیاد نسل وحوش کوتاه کردن دست شکارچیان از شکار کردن این گونه ها و رشد جمعیت آنها در محیط طبیعی است نه با پرورش دادن آنها مثل گاو و گوسفند در یک محیط بسته و سپس رها سازی بی ثمر آنها در طبیعت.

   داغ Thumb up 19 Thumb down 20

   • Ali می‌گوید:

    جناب اریا ازکى در کانادا وامریکا گوشتخوار نیست ؟این افریقا وعدم صدور پروانه رو در افریقا براساس چه اطلاعاتى میفرمایید؟

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>