با تایید رای در دادگاه تجدیدنظر استان فارس دو شکارچی شرور پارک ملی بمو جهت تحمل ۱۵ سال حبس روانه زندان شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اواخر آذرماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی بمو متوجه شدند یکی از شرورترین شکارچیان این منطقه که دارای سوابق و محکومیت های متعددی بوده و در همان زمان نیز فراری بوده است، مجددا عازم ارتفاعات پارک ملی بمو شده است. (لینک خبر در زمان انتشار + سوابق قبلی و محکومیت های متخلفین)

رییس اداره پاک ملی بمو در این باره گفت: محیط بانان در نقاط حساس پارک مستقر شده، از ساعت ۱۰ صبح به دوربین کشی و جست و جو پرداخته تا نهایتا در ساعت ۱۵ بعد از ظهر متخلف را به همراه یکی از همدستانش در کوه مشاهده نمودند.

علی آرندی اظهار داشت: محیط بانان متوجه شدند که شکارچی شرور مسلح به اسلحه جنگی ژ۳ است. بنابراین با توجه به سابقه شلیک و مجروح نمودن محیط بانان و احتمال فرار متهم، مامورین این بار در کوه جهت دستگیری وی وارد عمل نشدند.

محیط بانان موضوع را به مامورین نیروی انتظامی اطلاع داده و در حاشیه منطقه منتظر پایین آمدن شکارچی شرور و همدستش از ارتفاعات ماندند.

پس از خروج متهم از ارتفاعات، نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی بوسیله سه خودرو، اتومبیل متهم را تعقیب نمودند.

شکارچی شرور با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و پس از حدود ۵ کیلومتر تعقیب و گریز به قصد عبور از زیر بزرگراه شیراز – اصفهان و فرار به سمت روستای محل سکونت خود، وارد زیرگذری در این بزرگراه شد.

در این لحظه خودروی پلیس و خودروی محیط زیست دو سمت ریزگذر را مسدود نموده و عملا راه فرار متخلف را مسدود نمودند.

در حالیکه شکارچی شرور قصد داشت از خودرو پیاده شده و با مامورین درگیر و متواری شود با شلیک تیر هوایی توسط مامورین نیروی انتظامی، تسلیم مامورین شد.

در بازرسی از خودروی این متخلف یک قبضه اسلحه جنگی ژ۳ به همراه ۴۴ عدد فشنگ جنگی کشف و ضبط گردید.

نیروهای محیط زیست و مامورین نیروی انتظامی حاضر در عملیات دستگیری شکارچی متخلف به همراه اسلحه ژ۳ کشف شده

متهم پس از بازداشت به همراه اسلحه جنگی و مهمات کشف شده به مراجع قضایی تحویل و با دستور مقام قضایی مستقیما روانه زندان گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری شیراز، دادگاه با توجه به صورتجلسه تنظیم شده و گزارش مامورین محیط زیست و نیروی انتظامی، کشف سلاح و مهمات جنگی، اعترافات متهمین در مراحل بازپرسی و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهمین ردیف اول و دوم

تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف سوم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

تحمل ۹۱ روز حبس بابت جرم شروع به شکار

متهم ردیف چهارم

تحمل پنج سال حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی

با اعتراض وکلای مدافع متهمین به رای صادره، پرونده برای بررسی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر متهمین ردیف دوم و سوم پرونده را به دلیل فقدان ادله کافی و انکار متهمین در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده از اتهامات وارده تبرئه نمودند.

اما در مورد متهمین ردیف اول و دوم قضات دادگاه تجدیدنظر، ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض حکم بدوی را فراهم کند تشخیص ندادند.

بنابراین متهمین ردیف اول و دوم جهت تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری به جرم حمل و نگهداری از سلاح جنگی و تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری بابت جرم شروع به شکار روانه زندان شدند.

این شکارچیان متخلف که ساکن یکی از روستاهای حاشیه پارک ملی بمو می باشند طی سال های اخیر به همراه گروهی از اقوام و همدستان خود بارها به شکار غیرمجاز در پارک ملی بمو پرداخته و تعداد زیادی از حیات وحش این پارک را نابود کرده بودند.

آنها که به شکار در پارک ملی بمو و فروش گوشت شکار در شیراز مشغول بوده اند تاکنون چندین نوبت با محیط بانان این پارک بصورت مسلحانه درگیر شده اند.

این شکارچیان شرور در شهریورماه سال ۱۳۹۳ هنگامیکه توسط محیط بانان در پارک ملی بمو تعقیب شده بودند، مامورین را با اسلحه ژ۳ به رگبار بستندکه بر اثر آن محیط بان نصرت دهقان (رئیس وقت پارک ملی بمو) از ناحیه پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یکی دیگر از محیط بانان نیز از ناحیه پای چپ و سر و گردن بر اثر پرتاب سنگ ریزه های ناشی از برخورد گلوله ها به زمین به شدت آسیب دید.

نصرت دهقان رئیس وقت پارک ملی بمو که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله ژ۳ قرار گرفت پس از انتقال به بیمارستان، با گذشت دو سال از این حادثه و انجام چند عمل جراحی، نصرت دهقان هنوز سلامتی کامل پای خود را بدست نیاورده است.

این متخلفین شرور و سابقه دار به دلیل چندین نوبت درگیری مسلحانه و فرار از دست محیط بانان به خود مغرور شده و تصور می نمودند افرادی بسیار باهوش و شکست ناپذیر هستند. اما واقعیت این است که تاکنون چندین بار مامورین به راحتی می توانستند آنها را با شلیک گلوله زمین گیر کنند ولی از شلیک مستقیم به متهمین خودداری و سعی نمودند ضمن حفظ جان نیروهای خودی آنها را بدون خونریزی دستگیر کنند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+304
-1
  

17 دیدگاه

 1. نیما می‌گوید:

  دستتون درد نکنه

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 16

 2. سلام دوستان
  اولن بسیار متأسفم که بعضی انسان ها توان آن را ندارند تا وضعیت به خطر افتاده ی میهن ما و کلِ کره ی زمین و زیندگان روی زمین را دریابند در قرن پر از شتاب و پر از خطر «بیست و یک» – این قرن با قرون پیش فرق های اساسی دارد که اگر اندیشمندان جهان هر کسی به وسع خود این یک جمله را نیک بگشایند، ده ها مقاله و کتاب شود.
  از سوی دیگر خیلی از مردم بخاطر فقر دست به این خلافکاری ها می زنند؛ ای کاش کاری مناسب داشتند و دست به این ویرانی ها نمی زدند. البته کسانی هم هستند که در هر شرایطی که باشند تمایل به خلافکاری دارند، ولی باور کنید که این ها اندک اند. پس وظیفه ی دولت است که برای شهروندان ایجاد کار و آسایش نماید.
  در کشور ما در خیلی جا ها متأسفانه بیشتر باند بازی برای سودجویی وجود دارد تا تلاش برای گره گشایی و ره گشایی از روی میهن دوستی و انساندوستی و آبادی خواهی و گرایش به پیشرفت و زیبا سازی.

  راستی، چه باید کرد؟

  باید عمل کرد، وگرنه حرف زدن دشوار نیست؛ حرف وقتی عملی می شود در جامعه باور ایجاد می کند. آیا توان دریافت این ساده را دست اندرکاران مملکت و بالادستی ها ندارند!؟
  به نظر من بسیاری از آن ها این توان را دارند و بسیارانی نیز ندارند(کم سوادند و بطور عجیبی اسیر و گیجِ قدرت و ثروت شده اند)، و در نتیجه بی آنکه خود بخواهند جامعه را دچار تنش، بحران و درجا زدن ساخته اند. پس یکی یک شبه ثروت ملیاردی بدست آورده و آن دیگری از فقر و فلاکت در کوچه و خیابان تاس به دست است.
  سخن بسیار است، بمانَد.
  «… من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم – تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال؛ … چنان به لطف همی پَروَرَد که مروارید – دگر به قهر چنان خرد می‌کند که سفال»(سعدی بزرگ)

  در ضمن دوستان گرامی گرداننده ی سایت! کلمه ی عربی «اسلحه» یعنی تفنگ ها. سلاح یک دانه تفنگ است. این را برای هزارمین بار برای خود نمایی نمی نویسم، کار من از این ها گذشته، می نویسم تا ما باریک بینی(تدقیق) را بیاموزیم و شهامت اصلاح و اعتراف داشته باشیم. این یک هنر است که عادت کنیم به اینکه اعتراف نماییم به اشتباه.

  اسلحه، سلاح = یک دانه تفنگ، نیست، بلکه جمع سلاح است. چنانکه واژه ی بی پدر و مادر کلاشینکف هرگز وجود نداشته، فامیلی آن مرد(طراح)، «کلاشنیکف» بوده. البته می توان خلاصه ی آن یعنی کلاش را هم بکار برد؛ ولی به هیچ رو نمی توان از خود حرف در آورد و فامیلی شخصی را الکی و بی حساب و از روی کم سوادی عوض کرد و بعد هم گفت: «حرف مرد یکی ست!»
  البته این اشتباه قبل از انقلاب رخ داده.
  چنانکه وشق = رُودَک(نام کهن و ایرانی آن جانور)، هرگز سیاهگوش نبوده و نیست. سیاهگوش جانوری است سرخ رنگ با تنی کمی کشیده تر از رودَک و دُمی بزرگتر(درازتر) از دم رُودَک. همه ی بدن آن جانور سرخ رنگ است و فقط پشت دو گوش اش سیاه می باشد، کاملن سیاه است. البته گاه وشق ها به جای پوست پلنگی، سرخ رنگ نیز می شوند، ولی قامت و دم و حالات و ویژگی های نوع زندگی شان همچنان وشقی است و به سیاهگوش یا کاراکال ربطی ندارد. لطفن به ویکی پدیا و هم ویکی پدیای عربی رجوع کنید و اَشکال وشق و سیاهگوش را آنجا ببینید.
  این حرف برای سر زنش شما عزیزان و هیچ کسی نیست، ما همکار همیم و دوستانه نظر می دهیم تا ره یابیم؛ من فراوان از دیگران آموخته ام و گاه اگر اندک اطلاعاتی داشته باشم آن را نیز با دیگران در میان می گذارم تا شاید بکار آید.
  همین.

  داغ Thumb up 21 Thumb down 20

 3. محمد ،آریو می‌گوید:

  واقعا سپاسگزاریم

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 6

 4. میش مرغ می‌گوید:

  پانزده سال زندان واقعا خیلی کمه برای این همه شرارت

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 18

 5. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  پانزده سال واقعا خیلی کمه
  اینها رو باید اعدام کرد
  چرا باید دو نفر باید تبرئه بشن
  چرا چرا چرا

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 22

 6. خورشید می‌گوید:

  آه حیات وحش مظلوم بالاخره دامن ناپاک این اوباش رو گرفت!

  کاش خیلی زودتر این اتفاق می افتاد تا خون اونهمه جاندار زیبا و مفید توسط این لاشه خواران بی ارزش به زمین ریخته نشه! حیف…….

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 28

 7. رشید می‌گوید:

  ای کاش این شروران و امثالشان ( نسل کشان )هیچ گاه پایشان به طبیعت نرسدو درمحبس بمانند ای کاش سلاح جنگی و غیرمجاز برچیده شود و این همه سلاح غیرمجاز مجوز داده نمیشد .ای کاش ………

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 6

 8. شاهین می‌گوید:

  آفرین به قضات عزیز استان فارس که در رابر متجاوزین طبیعت احکام خوبی صادر می کنند

  داغ Thumb up 17 Thumb down 31

 9. اریا می‌گوید:

  تبرئه کردن اون دو نفر دیگر اشتباه بوده چون معلوم نیست خود آنها هم چقدر حیوان رو تو این سال ها شکار کردن و حالا آزاد شدن که باز شکار کنند.
  این مدت حبس هم بسیار کم است.
  اینجا فقط بحث شکار نیست بلکه صحبت یک عده افراد بی خانواده هستند که مشکل روانی دارند.
  این ها باید به حبس های طولانی مدت محکوم شده و سپس تحت روان درمانی قرار بگیرند.
  در آمریکا پلیس در خیابان به یک نفر سیاه پوست مشکوک می شود و همان جا اورا میکشد و قانون هم از او حمایت میکند در حالی که بعدا مشخص میشود او هیچ سلاحی همراه خود نداشته و آدم مشکل دار و با سابقه ای هم نبوده. اما در این جا یک نفر به خودش این اجازه را میدهد که به سمت مامور دولت شلیک کند ولی محیط بان ها باید بایستند و او را نگاه کنند چون قانون اجازه برخورد با این گونه افراد رو به محیط بانان نداده .که واقعا جای تاسف دارد که چرا یک فکری برای این اقدامات انجام نمیدهند.

  داغ Thumb up 31 Thumb down 36

  • محمد کریمی می‌گوید:

   جناب عالی الگو ی تان اشتباهات پلیس آمریکاست، بعد راه حل هم پیشنهاد می دهید؟!
   التماس تفکر

   پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 31

   • اریا می‌گوید:

    الگوی من اشتباهات پلیس آمریکا نیست. فقط خواستم بگم که اونا چه قانون محکمی دارند و تحت هر شرایطی حتی اگر مامورشان اشتباه کند هم از او حمایت میکنند. ولی اینجا حتی اگه به سمت مامور دولت شلیک بشه باز از ترس مجازات هیچ کاری انجام نمیدهد. نبود قوانین سفت و سخت واقعا شرم آور هستش و باعث شده که یه عده اوباش سازمان دولتی کشور رو به تمسخر بگیرند.

    داغ Thumb up 28 Thumb down 33

 10. محمد کریمی می‌گوید:

  استفاده از اسم شکارچی برای یک عده متخلف و شرور کار درستی نیست.
  این جمع بستنِ اشتباه ،درست مثل این است که هرکس که لباس بلوچی پوشیده را قاچاقچی معرفی کنیم.
  یکی از دلایلی که مردم الان نگرش منفی به شکار و شکارچی دارند همین جمع بستن های مغرضانه است.

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 32

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   شکار در این عصر تنها یک عمل غیر انسانیست که لباس قانونی به آن پوشانده اند. و بشر متمدن امروز دیگر آن بشر وحشی و بی تمدن گذشته نیست. دیگر کسی دختر خود را زنده به گور نمیکند.
   و تنهااین قانونی بودن مسائل دلیل مناسبی برای خوب بودن هر عملی نیست ما باید همیشه اول در خود تفکر کرده و به وجدانمان رجوع کنیم و بعد عملی را انجام دهیم و نیز سعی کنیم قانونمان را بر اساس وجدان تصحیح و تنظیم کنیم.
   این یک اصل است.

   داغ Thumb up 23 Thumb down 37

  • اریا می‌گوید:

   من به طرز فکر شما واقعا متاسفم که بدون تفکر هر سخنی را به دهان میاورید. شما از کجا می دانید که مردم بلوچ قاچاقچی هستند که این حرف رو میزنین. شما رو مبل دراز کشیدی داری همین جور نظر میدی درحالی که هم وطنانمان در سیستان و بلوچستان دارن از دست گرد و خاک و باد های صد و بیست روزه کلافه میشن.مردم بلوچ بهترین محافظان طبیعت در کشور هستند. و این طرز فکر شما که اون ها رو قاچاقچی می نامید اصلا درست نیست. شما در حالی که هیچ شناختی نسبت به من ندارین میگین که کوه ندیده هستم درحالی که نمیدونین که من چند روز از سال رو در کوه سپری میکنم و چقدر کوه نوردی می روم.شما هم بهتره یه خورده از شکار رفتن دست بکشی و ایران گردی بکنی تا با مردم کشورت بیشتر آشنا بشی و فردا به یه عده دیگه از مردم اتهام دزد و معتاد و بی فرهنگ و… رو نزنی.

   داغ Thumb up 30 Thumb down 37

 11. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  درد بلای جانداران در حال انقراض بخوره تو سر این متجاوزین چرا این زبون بسته های مظلوم منقرض بشن ایشالله نسل شکارچی منقرض بشه.

  داغ Thumb up 25 Thumb down 53

 12. Sniper می‌گوید:

  قابل توجهه دوستان متهم ردیف اول این پرونده هفته گذشته باقراروثیقه آزاد شد

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 13. زهرا میراخوری می‌گوید:

  واقعا عالیه
  ان شاالله به زودی ریشه این شکارچیان بی رحم از حیات وحش پاک بشه

  داغ Thumb up 5 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>