عاملین شکار بیرحمانه دو شوکا به همراه اسلحه قاچاق در زیارت گرگان دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (پنجشنبه ۹۶/۵/۱۲) به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در محدوده جنگلی روستای زیارت، نیروهای یگان محیط زیست گرگان عازم محدوده مورد نظر شدند.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: محیط بانان به جست و جوی منطقه و کنترل مسیرهای ورودی و خروجی با همکاری مامورین نیروی انتظامی پرداخته و پس از مدتی به یک خودروی وانت مزدا مشکوک شدند.

احمد دباغیان اظهار داشت: مامورین خودروی مذکور را متوقف نموده و به تفیش آن پرداختند.

در بازرسی از این خودرو لاشه دو شوکا ، یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو غیرمجاز (قاچاق)، یک قبضه اسلحه شکاری دولول، ۵ عدد فشنگ برنو، ۱۵ عدد فشنگ ساچمه زنی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

شکارچیان متخلف کله، پاچه و بخشی از لاشه یکی از شوکاها را درون جنگل خورده بودند.

در این رابطه دو شکارچی متخلف بازداشت و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین با دستور مقام قضایی تا روز شنبه روانه بازداشتگاه شدند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت هر شوکا معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است. بنایراین متهمین می بایست مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+101
-24
  

33 دیدگاه

 1. حسین می‌گوید:

  نسل کشی همچنان ادامه دارد…
  #تاسف

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 11

  • خورشید می‌گوید:

   انشالا روزی برسه که نسل خود این حرومی ها هم منقرض بشه!! و نام و یاد غیر انسانی و کثیفشون رو فقط توی کتاب های قدیمی بشه پیدا کرد… طبیعت کشور همزمان داره توسط سوء مدیریت، فساد سازماندهی شده، پایین بودن فرهنگ عمومی، خشکسالی و این لاشه خواران متعفن زخم می خوره و رو به نابودی میره….

   داغ Thumb up 22 Thumb down 25

 2. میش مرغ می‌گوید:

  نامردا

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 13

 3. شوکا می‌گوید:

  این بی مروتهای از خدا بیخبر به شوکای مظلوم هم رحم نکردند

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 13

 4. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  قضیه وقتی بدتر میشه که میبینی شوکا هم در خطر انقراضه….

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 10

 5. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  آه از این بی فرهنگی، آه از این جهل، آه از این بیداد. ننگ به دامان بخون آلوده شما و این رفتار غیر سزاوارانه شما با این طبیعت و خیانت به امانت های خدادادی. آیا نمیبیند و نمی اندیشد و نمیترسید از آتش کفرانی که کم کم داریم به آن دچار میشویم ( ریزگرد ها و خشم طبیعت در خوزستان و شهرهای دیگر بحران های شدید آب، و ذخایر زیر زمینی آن، ووو…)؟؟!!!
  پناه بر پرودگار این همه نعمت بی حساب که به رسم امانت در اختیار ماست

  داغ Thumb up 16 Thumb down 25

 6. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  تمام اولیا و انبیای ما هم بخاطر همین جهل شهید شدند و مظلومیت کشیدند.

  داغ Thumb up 13 Thumb down 22

 7. عشق طبیعت می‌گوید:

  دوستان و خصوصا دوستانی که منفی میدن شمارو به هر چی که اعتقاد دارین قسم میدم یه بار فقط یه بار با احساس به چشمهای این موجود زیبا و سر بریدش نگاه کنین و بعد با وجدانتون قضاوت کنین که آیا لذت دیدن این موجود زیبا در طبیعت در حالی که زنده است بیشتره یاکشتن و بریدن داعش گونه سرش؟!!!!!!!!!!!!!!!!

  داغ Thumb up 27 Thumb down 39

  • اریا می‌گوید:

   این افراد اگر احساس داشتند که شکار نمیکردند. تازه اینا انتظار دارند واسه راحت شکار کردنشون باید سازمان بهشون مجوز بده. اسلحه های این افراد باید در همون محل نابود میشد نه تنها اینها بلکه هر کسی که با سلاح گرم وارد مناطق تحت مدیریت سازمان بشه باید همون جا سلاح رو از دستش گرفت و به دو تیکه تقسیم کرد که دیگه قابل استفاده نباشه.

   داغ Thumb up 18 Thumb down 31

 8. سهند می‌گوید:

  ضمن عرض خسته نباشید به محیطبانان منطقه، این حیوان باتوجه به شرایط زیستگاهیش(جنگل) ظاهرا در امنیت بیشتری هست اما برعکس شرایط زیستگاهیش،! از نظر رفتاری بسیار حیوان ساده لوح و آسیب پذیریه! بایستی وقت و انرژی و هزینه بیشتری نسبت به حفاظت از زیستگاههاش اختصاص داده بشه. ویلاسازی هم روزبروز زیستگاههای این حیوان رو تهدید میکنه

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 7

 9. حمیدرضا می‌گوید:

  عرض سلام وخداقوت به محیط بانان
  نقدی بر عملکرد محیط بانان در این موضوع دارم که اینقدر دیر اقدام کرده اند که شارچیان کله و پاچه را بار گذاشته اند و خورده اند احتمالا ۲ روزی بوده که توی محیط شکار بوده اند
  اقدام محیط بان بعد از شکار خروجی مثبتی نیست ما نباید بگذاریم شکار اتفاق بیفتد حالا ۷۰ میلیون تومان نه ۲۰۰ میلیون تومان هم بگیریم آن دو شوکا از بین رفته اند.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 11

  • رشید می‌گوید:

   بله .جناب احمدی .درد همه ماهمین است !!!!شاید سازمان حفاظت میکنه که هر کسی اقدام به کشتن کرد جریمه اش را بگیرد.این سبب نسل کشی است نه محافظت متاسفانه بد سیاستی وارد کار س ح م ز شده !!!!

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 4

   • حمیدرضا می‌گوید:

    نظر من همینه
    اینقدری که پیگیر جریمه ناشی از شکار هستن
    هزینه ای در خصوص جلوگیری از فعل شکار نمیکنن
    ما چه کار فرهنگی کرده ایم که مردم شکار نکنن یا مانع شکار شویم.
    تمام اخبار اینطور شده که یه سری به محیط زیست خبر دادن صدای تیر اومده دوستان محیط زیست هم مراجعه کردن اونا گرفتن و بعدش هم جریمه و حبس و …….

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

    • رشید می‌گوید:

     این یک معنا دارد آنهم جریمه گرفتن بابت نسل کشی بعضیها وتقسیم کردن پول جریمه و گوشت و پوست و……کجای این عمل به حفاظت شبیه میباشد .دست به دست هم دادند و هرکسی قسمتی از جانور را به تاراج بردن حفاظت نیست خیانت است به حیات وحش و ملت.کیسه دوختن برای جانوران خود جرم است .اگر غیر از این راهی نمی یابند جرات داشته باشند و اعلام کنند اینکاره نیستند و به مرد عملش واگذار کنند

     پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 10. من هستم می‌گوید:

  قضیه وقتی جالب تر میشه که بعضیا به نظرات منفی میدن!

  داغ Thumb up 28 Thumb down 29

 11. سجاد می‌گوید:

  آخه چرا دیگه شوکا؟؟؟بی انصافا
  ننگ بر شما خائن های وطن
  همچین آدمایی از کشتن انسان نیز هیچ ابایی ندارند.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 7

 12. زهرا میراخوری می‌گوید:

  ای خدا واقعا متاسفم برای این ظالمان چجوری دلشون اومده حیوان به این زیبایی رو شکار کردن خدا لعنتتون کنه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 14

 13. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  باید جرایم رو افزایش بدن با این رویه نسل این حیوان زیبا از بین میره

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 14

 14. فاتح می‌گوید:

  یعنی شکارچی هایی که منفی میدن موافق این کارها هستن

  داغ Thumb up 17 Thumb down 23

  • اریا می‌گوید:

   شکارچی ها همشون سر وته یه کرباس هستند. و همشون با اقدامات وحشیانه همکاراشون در تمام نقاط کشور موافق هستند، حتی از اون شکارچی که رو به محیط بانان تفنگ کشیده هم حمایت میکنند.فقط در بعضی از موارد که کشتار ها بسیار شدید است سعی میکنند به دیگر شکارچیان واژه شکار کش را بدهند و خودشان را شکارچی قانون مدار می نامند تا شاید خودشان را از آنها مبرا کنند.

   داغ Thumb up 7 Thumb down 19

   • رشید می‌گوید:

    هیچگاه در مورد مطلبی که نمیدانید نظر ندهید و تهمت نزنید .مابیشتر از شماها به اصطلاح حامی حیات وحش از این نسل کشی ها ناراحتیم ولی هیچ کاری ازما برنمی آید بانفرین و ناسزا گفتن نمیتوان حامی باشی .ببینید این اعمال ناشایست از کجا سرچشمه گرفته ان را خشک کنید

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 15. علی می‌گوید:

  عجب موجوات بی انصاف و بی وجدانی هستن حالا اسمتون شکارچی هست یا شکار کش هست یا هر چیز دیگه ای . این سرزمین بضاعت این رو نداره که بخواین عقده هاتون رو سرش خالی کنید .

  داغ Thumb up 16 Thumb down 17

 16. اریا می‌گوید:

  در روزگاری که سازمان حفاظت از محیط زیست هیچ قدرتی نداره و قانون هم ازاون حمایت نمی کنه این وظیفه دوستاران محیط زیست هستش که حداقل برای حفاظت از طبیعت کشورشان هم شده یک اقدامی انجام دهند.ایجاد سایت های اطلاع رسانی،پیج های اینستاگرامی،کانال های تلگرامی و… راحت ترین روش هایی هستند که دوستاران محیط زیست میتونن مردم رو از جنایت هایی که در حق طبیعت میشه با خبر کنند.خیلی از افراد هستند که چند روز از ماه دستشان خالی هستش این افراد میتونن به کمک محیط بانان رفته و اقدام به گشت زنی در عرصه طبیعی محل زندگی خودشان بکنند.همه ما می توانیم به نوبه خودمان دینمان را نسبت به طبیعت و حیات وحش کشور ادا کنیم ودر روزگاری که شکارچیان پرتعداد تر و با قدرت تر از محیط بانان هستند به یاری محیط بانان برویم تا بخشی از کمبود نیرو آنها جبران شود. همه باهم برای حفظ حیات وحش کشور از دست غاصبان.

  داغ Thumb up 16 Thumb down 22

  • Ali می‌گوید:

   لطف کن درست صحبت کن اقاى اریا،اصلا میدونى شکارچى کى هست؟هرکى یه تفنگ دستش بگیره شکارچى نیست.ضمنا این پیشنهادهاى جذاب جنابعالى باعث درگیرى مسلحانه شدیدتر خواهد شد وقانون هم هیچ حمایتى از شما حضرات نمیکنه.تا کى گرهى که با دست باز میشه با دندان میخواین باز کنید!

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 6

   • اریا می‌گوید:

    اگر به شما و امثال شما مجوز شکار بدهند تا یکی یکی گونه های جانوری این کشور را به غارت ببرید اون وقت به نظر شما این گره با دست باز خواهد شد

    داغ Thumb up 7 Thumb down 11

    • Ali می‌گوید:

     شما جماعت مخالف شکار،در سالهایى که یکه تازى میکردید،چه کارى از پیش بردید؟؟!شما نگران گونه ها نباش،خودعلاقمندان بشکار حواسشان هست.جایى از ممنوعیت شکار در افریقا گفتید!میشه بفرمایید منبع خبرتون رو ذکر کنید!بس است دیگر امار واخبار کذب به مردم نااگاه دادن!در عصر اینترنت دیگر نمیتوان اخبار ساختگى بخورد اجتماع داد!در افریقا که برادر من در اینترنت تبلیغ تور شکار میکنن!!

     موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

   • اریا می‌گوید:

    پیشنهاد من برای خیلی ها خوش نمیاد چون اگر واقعا اجرا بشه دست خیلی ها از طبیعت کوتاه میشه. شکارچیان دربرابر جمع آوری سلاح،ندادن مجوز،زندانی کردن،برخورد قاطع و… سریع واکنش نشان میدهند و با آوردن ماده تبصره های فراوان و بهانه تراشی می خواهند که این اقدامات را بیهوده جلوه دهند.در ضمن دوست عزیز مگه شکارچیان تفنگ دستشان نمی گیرند که میگی هر کی تفنگ دستش بگیره شکارچی نیست.

    موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 17. مهرداد می‌گوید:

  لعنت خدا بر قاتلان حیات وحش ….

  داغ Thumb up 12 Thumb down 13

 18. Arash می‌گوید:

  الهی نابود بشن این بی رحمای روانی

  داغ Thumb up 6 Thumb down 12

 19. منصور دهقانی می‌گوید:

  درود با احترام به محیط بانان دلسوز حیات وحش وانانی که دوستدار محیط زیست کشور میباشند . اگرکسی محیط زیست کشور وجاندارانش را دوست داشته باشد دراین سالها که قهر طبیعت دامن محیط زیست راگرفته ما انسانها دیگر نباید به جانداران ودرختان وبوته ها ظلم کنیم وماهم به دردسرهای محیط زیست اضافه کنیم اگر کمکی نمیکنیم لا اقل مانعی نباشیم

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>