عامل کشتار یک پلنگ در فیروزآباد فارس شناسایی و به دادگاه معرفی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال انتشار تصاویر فردی که اقدام به شکار یک پلنگ نموده و با لاشه پلنگ عکس یادگاری گرفته بود، با توجه به مشخص بودن بخشی از پلاک خودرو در تصاویر که متعلق به استان فارس بود و همچنین چهره متخلف، نیروهای یگان محیط زیست استان فارس به تحقیق در این رابطه پرداختند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره گفت: نیروهای محیط زیست پس از مدتی تحقیق و بررسی با کمک عوامل انتظامی موفق شدند هویت عامل کشتار پلنگ را که یکی از عشایر منطقه میمند فیروزآباد استان فارس بود، شناسایی نمایند.

نبی الله مرادی اظهار داشت: پس از شناسایی فرد داخل تصویر با شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست، پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل و با دستور ویژه دادستان محترم فیروزآباد، متهم به دادسرا احضار گردید.

پس از مراجعه مامورین به محل سکونت متهم وی در منزل حضور نداشت اما ضمن ابلاغ احضاریه دادسرا برادر متهم که مظنون به همدستی با وی می باشد دستگیر و به بازداشتگاه منتقل گردید.

قرار شده است متهم اصلی پرونده که در تصاویر حضور دارد امروز (سه شنبه ۹۶/۵/۱۷) به همراه اسلحه شکاری به کار رفته در کشتار پلنگ خود را به دادسرا معرفی نماید.

متهم بوسیله یک اسلحه شکاری تک لول اقدام به شکار این گونه جانوری ارزشمند نموده است.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت شکار پلنگ معادل ۸۰۰ میلیون ریال تعیین شده است. که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و در معرض انقراض محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۳ سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+12
-440
  

43 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  ما فکر می کنیم فقط همین دو سه ساله همه چیز را باید از بین ببریم و استفاده کنیم، حالا سیصد سال بعد را نمی گویم (که البته در طبیعت باید چشم انداز هزاران ساله داشته باشیم) آیا سی سال بعد همین بچه در عکس به طبیعت احتیاج ندارد؟
  چرای سنگین و لقدمال کردن و شکستن پوشش گیاهی و نهالها و درختان کم بود که حالا پلنگ به این بزرگی و زیبایی که خسارتش را بیمه می دهد، را کشته و عکس یادگاری می گیرند!
  این افراد فکر می کنند چند تا پلنگ باقی مانده است؟
  الان مدتها است تصویر وحوشی مثل پلنگ و یوز و خرس سیاه به همراه توله ندیده ایم که نشان از کاهش تراکم و دورافتادگی این وحوش از یکدیگر و عدم زادآوری آنها می باشد و به جرات باید گفت در نواحی سرسبز و خرم زاگرس به علت حضور گسترده عشایر از نوک قله ها و جنگلها تا کف دره ها و فرهنگ شکار پلنگ هم مثل شیر منقرض خواهد شد.

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 10

  • طبیعت و شکار قانونی می‌گوید:

   آقای کفتار,متاسفانه با این روند کشت و کشتار,سیصد سال که هیچی,انقراض پلنگ شاید به سی سال هم نرسد.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 2. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  این ها که در عشایر زندگی میکنن هر چی چرنده و پرنده کنار محل زندگیشون باشه رو نابود کردن و اشتباه محیط زیست اینه که اونارو به عنوان همیار محیط زیست و جاسوسان خودشون قرار داده

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 8

 3. سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

  تاسف باره .خدا به محیط زیست ما رحم کنه.بسیاری از مشکلات از بی فرهنگی ماست

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 7

 4. عشق طبیعت می‌گوید:

  بازهم عشایر غیور و زحمت کش حماسه ای دیگر آفریدند…………….

  پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 11

 5. امین می‌گوید:

  چقدر انسان باید نادان باشه که چنین حیوان زیبایی رو شکار کنه و باهاش عکس افتخار بگیره.
  این عکس حقارت هست نه افتخار.

  درشت ترین پلنگی که تابحال در میان پلنگ های حیات وحش ایران دیدم این بوده..حیف و صد حیف.

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 8

 6. محد می‌گوید:

  با سلام
  همانطور که از عکسها ی اکثر شکارچیان غیرمجاز پیداست غالبا تخلفات با اسلحه های واگذارى دولتی ارذان قیمت مثل نخجیر وبرنو انجام میشه.
  اینجانب چند بار این موضوع دا اعلام کرده وحتی به خانم ابتکار هم نامه نوشته ام لکن از۳ سال قبل تفنگهای ام یک را هم به عشایر واگذار نمودند.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 7

 7. majid NGO می‌گوید:

  آموزش
  فقط آموزش
  گرفتن پول از این عشایر با اون کفشای پاره چه سودی داره!
  باید آموزش داد.
  هزینه دیه یه چند تا پلنگ رو بدن میشه همه عشایر رو آموزش داد.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 15

  • ایرانی شهری می‌گوید:

   آموزش نمیخواد مثل هندوستان یا آفریقا یکی دوتاشونو هنگام شکار بکشن حل میشه.اگه جرات کردن دوباره حیوونای بیدفاع رو بزنن.

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 8. رشید می‌گوید:

  بسیار متاسف شدم .لعنت به هرچی نا آدم .نمیدانم چه صفتی به این جانی بدهم .دیگر اینکه دوره عشایری باید به پایان برسد اگر برای سازمان وجود حیات وحش ارزشی داشته باشد به هر طریق ممکن باید عشایر به یکجا نشینی تبدیل شود تا چه وقت باید هزینه اسلحه بی جواز و مجوز دارشدن بی جوازها را حیات وحش بدهد مطمءنم افرادی که مثل این ها سلاح دارند و در کوه و مرتع ازادنه سلاح بدست میگیرند هر روز به کشتار انواع پرندگان و چارپایان میروند و جایی دیده نمیشوند این تفنگهای به اصطلاح عشایری و عیره که تازگی مجوز دارشده اند غیر از کشتار و نسل کشی به هیچ کاری نمی آیند .این کشتار جانوران با ارزش و کمیاب نمونه ای از خصلت بسیاری از عشایر و روستاییانی میباشد که همه جوره در طبیعت نفوذ دارندو از گیاهان و درختان و چشممه ها و خاک و حیات وحش و ناطق ۴گانه و ……..تا آخرین ذره ان به نابودی خواهند کشاند .انشالله به اشد مجازات محکوم شود این جانی!!!!

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 8

 9. پلنگ هفتاد قله (مهراب) می‌گوید:

  چه پلنگ قوی هیکلی هم بوده. حیف

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 8

 10. reza می‌گوید:

  عشایری که حافظان این مملکت بودن حالا شدن قاتل طبیعت

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 11

 11. reza می‌گوید:

  باید کار فرهنگی و آموزشی در منطقه مخصوصا برای کودکان انجام شود

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 9

 12. من هستم می‌گوید:

  متاسفم.
  این پلنگ همونی نیست که چند وقت پیش لاشش تو فیروزکوه پیدا شد؟

  داغ Thumb up 4 Thumb down 31

 13. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  تا به حال پلنگی به این سفیدی و زیبایی و نازی ندیده بودم !

  صد افسوس که از بین رفت.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 7

 14. Arash می‌گوید:

  خدا از رو زمین برداره هرچی آدم نفهم و بی فرهنگه. دلم کباب شد پلنگ رو دیدم

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 7

 15. آسو می‌گوید:

  عشایر با سگ تفنگ و دام افتادن به جون طبیعت. پوشش گیاهی رو نابود کردن بیشاز سه برابر ظرفیت جراگاه ها دام در حال چرا هستتا قلب پارکهای ملی دام رو میبرن. که باعث شیوع بیماری میشن مقلطاعون نوسخوارکنندگان که چندهزار راس کل بز و قوچ میش رو از بین برد. چشمه ابیرو در طبیعتنیمه خشک ایران پیدانمیکنید که در قرق دامدارها نباشه . هیچ گونه امنیتی در آبشخور برای حیات وحش وجود نداره. تمام گوشت خواران حیات وحس رو فقط و فقط به چشم افت گله نگاه میکنن. یوز خرس پلنگو سباه گوش و..هم براشون فرقی نداره باید بکشنش تازه این مورد باتفنگ و عکس بود که گیر اوندصدها مورد هست که با لاشه مسموم نابودشون میکنن و کسی هم خبر دار نمیشه. از طرعی هم دامها دارن قاچاق میشن به کشور های مثل کویت و به مصرف داخلی نمیرسه.

  این تفنگ برای شلیک نیاز به فشنگ داره چرا در سالهای که مجوز شکار صادر نمیشه سهمیه مهمات توزیع میشه؟؟؟؟ چرا در فصل بهار سهمیه مهمات عشایری توزیع میکنن؟؟
  چرا الان داره سلاح ساچمه زنی در پایگاه عشایری ثبت نام میکنه ؟؟؟
  مگه خانم ابتکار نگفتن که با وزیر دفاع توافق کردیم که دیگه سلاح شکاری تولید و توزیع نخواهد شد؟؟؟
  تا کی فقط حرف و ظاهر سازی شما که نمیتونید جلوی قاچاق سلاح رو بگیرید و این دوملیون سلاح رو مدبریت و یا جمع کنید . پس. چرا سهمیه مهمات روقطع نمیکنید؟؟؟؟؟ جرررررراا؟

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 14

  • Ali می‌گوید:

   مگر خانم ابتکار یا بزرگتر از ایشان میتواند جلوى صدور جواز حمل را بگیرد؟بهتر است کمى واقع بین باشید!جواز عشایر بدلایلى صادر میشود که دربین این دلایل،انقراض همه حیات وحش هم محلى از اعراب ندارد!انها هم که سلاح عشایر دارند راحتتر همه چیز را میزنند!!حالا شما مخالفان شکار ،دائما خود را به در ودیوار بکوبید،یا موافقان شکار قانون مند به این وضع معترض باشند!گمان میکنید برایشان مهم است؟!!

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 7

 16. خورشید می‌گوید:

  باز هم این جماعت غیور!! باز هم مفتخورهای بی خاصیت و مخرب طبیعت ایران!!! برای بار هزارم تکرار می کنیم که این موجودات هیچ منفعت و سودی به حال این کشور ندارن! حضور اونها سراسر تخریب و آسیبه! همراه گله هاشون مفت و مسلم در اراضی طبیعی می گردن و مراتع رو لگدکوب می کنن و در ازای تولید مقدار ناچیزی گوشت و شیر که بیشترش صرف تغذیه ی خودشون میشه چراگاه های طبیعی رو از بین می برن! سگ های وحشی گله هاشون آرام و قرار حیات وحش مخصوصا نوزادان رو می گیرن و کلی از وحوش رو تلف می کنن! خودشون هم با اسلحه های بی شماری که در اختیار دارن در نهایت توحش به هر جنبنده ای شلیک می کنن و کلا طبیعت و حیات وحش رو ارث آبا و اجدادی خودشون می دونن!! اونهم در نهایت نمک نشناسی!!
  این چندمین پلنگ ایرانیه که طی چند سال اخیر توسط این موجودات بی فرهنگ بی جهت کشته شده!! به علاوه ی تعدادی گرگ و خرس و کفتار و ….. و به علاوه ی تعداد بیشتری که رسانه ای نشده و ما ازشون بی خبریم!!! طبیعت ایران پس کی قراره از شر این بار اضافی خلاص بشه آخه؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 21

 17. زیتون می‌گوید:

  دام های اینا که هر چی می خورن را صرف پیاده روی میکنن …..گوشتی تولید نمیشه……بی خود هم زن وبچشون را اسیر و کبیر میکنن و هی ریزگرد تولید میکنن…..دیگه این نوع گوشت تولید کردن هیچ جای دنیا رواج نداره……کار باید صنعتی باشه…..

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 6

  • رضا1394 می‌گوید:

   بهتر است کشاورزی صنعتی و دامداری صنعتی حداقل در مناطق بحرانی و زیستگاههای حیات وحش و مناطق چهارگانه و همچنین جنگلها، جایگزین این روشهای زیانبار و کم بازده سنتی شود.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 5

 18. kohgard می‌گوید:

  عشایر عزیز یه زمانی واقعاً تأثیر بسزایی در اشتغالزائی و تولید این ملک داشتند ولی امروز…..
  شما یه نگاه به فیلمهای عروسی عشایر محترم توی شبکه های اجتماعی بیندازید
  طرف با اسلحه کلاش میخواد شادیشو توی عروسی نشون بده که بعد میزنه ناخواسته مغز داماد رو پریشون میکنه(کلاش مگه جنگی نیست؟) پس با حیات وحش چه میکند؟
  بعدش خدا وکیلی شما چند درصد غذای ماهانه تون رو از محصولات عشایر تهیه می کنید؟
  محصولات اورگانیکشون که در دسترس عموم جامعه نیست و اگه هم پیدا بشه باید چند برابر قیمت واقعی براش پرداخت.
  پس اینهمه اصرار دولت برای حضور ایشان در طبیعت بکر برای چیه؟
  جزنابودی و تصرف زیستگاه های وحوش توجیه دیگه ای هم مگه داره؟

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 5

 19. هادی می‌گوید:

  چقدر این پلنگ زیبا بوده،، خیلی سفیده،، خالهاش هم کوچیکتره… نژاد خاصیه؟؟ کسی اطلاعاتی داره در این زمینه؟؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 20. رضا می‌گوید:

  آخه احمق چه افتخاریه که حیون بی زبون رو با اسلحه میکشی

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 6

 21. رضا می‌گوید:

  همین کارا رو میکنن که خدا رزق و روزی بهشون نمیده و همیشه هشتشون گرو نهشونه ؛چوب خدا صدا نداره؛دولت هم مقصره که واسه اینا جاده تو کوه کمر میکشه

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 5

 22. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  لعنت خدا بر شیطان….بر جهل و ناآگاهی….
  بر اینکه به محدوده زندگی کسی یا چیزی وارد شی و بعد اونو از میان ببری… هم خودشو نابود کنی و هم محل زیست‌شو…

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 23. شهرام می‌گوید:

  جای تاسف است!!!!ولی جای تاسف وقتی است که ببینی همین عشایر غیور در فصل تخمگذاری کبکها تخمهای اونها را جمع میکنند وباهاش نیمرو درست میکنند.این مشتی نمونه خروار است. واین مورد شاید یکی از صدها موردی است که رسانه ای میشود.معیشت زندگی عشایری که مستلزم زندگی در نواحی بکر و سرشار از علوفه تازه و اب فراوان وچشمه های جاری جهت دام عشایر می باشد دسترسی انها را به دوردسترست ترین نواحی طبیعت میسر میکند که نه محیط بانی هست ونه اموزش و وجدان بیداری.این جماعت بدلیل دوری از ماکز نظارتی مجهز به انواع سلاحهای مجاز وغیر مجاز هستند واصولا نیازی به تهیه سلاح مجوز دار نیستند و اگر سری به این مناطق بزنید تعجب خواهید کرد که همین پلنگ هم با چه شانسی به این سن و سال رسیده.در هر صورت به قول ناصر الدین شاه ما همه چیزمان باید به هم بیاید.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

 24. همیار می‌گوید:

  عشایر دشمنان اصلی طبیعت ایران هستند

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 25. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  اینم نتیجه مدیریت ناصحیح سازمان . به جای گرفتن جریمه هشتاد میلیونی و اواره کردن و فراری کردن این بدبخت نادان که بیایید یک سری کلاس برای افرادی مثل عشایر و دامداران که مرتب در طبیعت هستند و ماشالله همشون تفنگدار شدن به لطف صنایع اسلحه سازی ترکیه بگذارید . باور کنید با اموزش و اجازه دادن به عشایر و دامداران جهت شکار و بهره برداری مدیریت شده و پایدار اوضاع بهتر خواهد شد اینهمه سال ممنوعیت نتیجه اش میشه همین که طرف هرجنبنده ای رو تو بیابون دید فکر میکنه اگر نزنه دیگه فرصتی بدست نخواهد اورد و …. این اقا با یک تک لول داغون و با چهارپاره و مطمئنا از فاصله زیر سی متر این تروفه ارزشمند رو از بین برده !!!! مسئولین بیدار شین… گرچه بعضی هاتون اینقدر تو خواب بودین که دوره ریاستتون تمام شد …..

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 14

 26. اهورا می‌گوید:

  استان تاریخی و نام آور فارس زادگاه بزرگانی چون کورش بزرگ و داریوش بزرگ و حافظ و سعدی… سرآمد کشتار پلنگ ایرانی در میان استان های ایران
  از سر و وضعش معلومه از دنیا پس مانده….

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 4

 27. Ali می‌گوید:

  متاسفانه پلنگ روزده این نادان!تفنگش هم یک تک لول ارزان هست،از این اتفاقات درهمه جاى ایران میوفته!سوالى از مخالفان شکار دارم،ایا باپشت کردن به جامعه شکارچیان اسپرت،وضعیت حیات وحش ایران بهتر شد در پنج سال گذشته؟

  داغ Thumb up 18 Thumb down 17

  • داریوش2016 می‌گوید:

   به نظر من شکارچیان اسپرت رد هم باید فرستاد کمک عشایر تا با چند تا شلیک شیک و میک و اسپرت کلاس بالا یه دفعه کل حیات وحش رو منقرض کنن و خیال همه رو آسوده

   داغ Thumb up 12 Thumb down 17

  • اریا می‌گوید:

   همین حیات وحشی هم که مونده از صدقه سر این ممنوعیت هستش چون افرادی که الان شکار میکنم و پس اگه مجوز هم بدن باز هر هفته به شکارشان میپردازند ممنوعیت شکار حداقل کاری است که سازمان انجام داد

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

 28. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  با مرگ این پلنگ ضربه سنگینی به حیات وحش اون منطقه میخوره
  اما کو گوش شنوا
  تا کی باید شاهد این حماسه سازی از عشایر و افراد محلی منطقه باشیم
  کی میخوایم کار فرهنگی بکنیم کی
  بابا بخدا پدر حیات وحش ایران در امد
  خانم ابتکار و دوستان دستنکار تو رو بخدا کاری کنید تا کی میخواید تماشا چی باشید

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 29. ایمان می‌گوید:

  این طور که من شنیده ام خود عشایر هم مایل به یکجا نشینی هستند. اصلا فلسفه زندگی عشایری در کشور چیست که برخی ها بر این امر پافشاری می کنند.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 30. فاتح می‌گوید:

  عشایر به هیچ جیز رحم نمیکنن………

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 31. نیروانا می‌گوید:

  این شخص و افکارش هنوز در هزاره های گذشته سیر میکند در همان اشعار و اسطوره های قبیله ای احتمالا یادبود این شکار خود را هم جایی روی کوه کنده است

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 32. محسن رزاقی می‌گوید:

  آموزش و پرورش، صدا و سیما:
  کمبود را میبینید؟ وظیفه شما سنگین است، باید کاری کنید بچه این آدم عین خودش در نیاد.
  جنابان مسئول نمیخواهید فکری برای این سلاح ها که مثل نقل و نبات زیر دست پای این مردم ریخته بکنید؟
  تا کی میخواخید زندگی سنتی ادامه پیدا کنه؟ تا نابودی کامل حیات وحش و طبیعت؟ باباجان دیکه طرف با هواپیما هم راضی نیست سفر کنه شما هنوز میخوای با خر جابجا بشی؟
  دست بردارید از سر این زبون بسته ها و این طبیعت نیمه جان.
  کشتن پلنگ به این باشکوهی افتخار نیست بیفرهنگ از خدا بیخبر بدبخت ننگ است.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

 33. علیرضا می‌گوید:

  باید سازمان محیط زیست افرادی رو برای اموزش این عشایر به مناطق بفرسته تا ارزش این گونه برای همه روشن بشه.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 34. زهرا می‌گوید:

  اگر ۸۰ ضربه شلاق بخوره ، هم تکرار نمیکنه و هم درسی میشه برای باقی قاتلان محیط زیست.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 11

 35. علیرستم خانی زاده می‌گوید:

  با سلام خدمت کلیّه همکاران زحمت کش محیط زیستی مان بویژه همکاران استان فارس . تصاویر و گزارش شکار بی رحمانه یک قلاده پلنگ استان فارس رو من تهیه و از طریق روابط عمومی اداره کل محیط زیست لرستان به اطلاع دوستان همکاردر استان فارس جهت پیگیری ارسال شد. دست مریزاد و خوشحال شدیم این فرد نادان دستگیر شد. لطفاً یادتان نرود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>