آب را قربانی مسئله جزیی‌تری مثل یوزپلنگ نکنیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عیسی کلانتری گفت: مساله آب فقط، خطر برای نظام نیست، خطر برای تاریخ هفت هزارساله این سرزمین است. این مساله را نباید با مساله جزیی‌تری مثل چند یوزپلنگ کمرنگ کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری در نخستین نشست خبری خود گفت: رؤسا و مدیران می‌آیند و می‌روند اما خبرنگاران سنگ کف جو هستند. من در همه این سال‌ها که در حاشیه محیط زیست بودم از غیرت و تعصب شما خوشم می‌آمد. دوست‌داران واقعی محیط زیست همان خبرنگاران زیست محیطی رسانه‌های کشور هستند. باید شما را از نظر علمی تقویت بکنیم و این وظیفه سازمان است.

وی افزود: با تغییراتی که در آینده نزدیک در سازمان از نظر تشکیلاتی خواهیم داد جایگاه مهم‌تری برای شما از نظر علمی و همچنین آسانی کارتان پیش‌بینی کنیم.

کلانتری اظهار کرد: محیط زیست را به کمک شما باید به داخل خانواده‌ها ببریم. اگر محیط زیست به داخل خانواده‌ها وارد نشود ما و شما کاری از پیش نخواهیم برد. حدود ۳ هزار محیط بان نمی‌توانند محیط و حیات وحش را مدیریت کنند بدون اینکه مردم خودشان محیط بان منطقه محل خود باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همین‌طور حفاظت از منابع ژنتیکی بدون اینکه خود مردم پی به اهمیت آن ببرند امکان‌پذیر نیست. یا تمیز نگه داشتن محیط هم بدون مشارکت مردم امکان ندارد. بسیار می‌گویند کار فرهنگی زمان‌بر است اما زمانش آن‌قدر زیاد نیست.

وی یادآور شد: در شهر بیرجند شما هیچ زباله ای در سطح شهر نمی‌بینید علتش این است که مردم کثیف نمی‌کنند. بیرجند شاید کمترین مامور تمیزکننده شهر را داشته باشد اما مردم شهر را کثیف نمی‌کنند. ما باید کشور را با آموزش و بردن فرهنگ محیط زیست به داخل جامعه به این شکل دربیاوریم و این نقش شماست. اگر خوب فعالیت کنید و ما هم شما را خوب پشتیبانی کنیم می‌توانیم حافظ محیط زیست باشیم اگرنه نمی‌توانیم.

کلانتری افزود: معدن طلایی در ورزقان برای استخراج طلا از سیانور هم استفاده می‌کند. ضوابط زیست محیطی را رعایت نکرده‌اند و برخی پرندگان و … از بین رفته‌اند. قاضی اول حکم بستن معدن را داده و بعد حکم بازکردن را داده است. محیط زیست متعلق به نسل‌های بعد است و ما امانت‌دار هستیم.

منتهی هر کشوری اولویتی به محیط زیستش می‌دهد. در کشور چین اولین مساله محیط زیستش آلودگی هوا است. در پکن در هفته‌هایی از سال اصلاً نفس کشیدن امکان ندارد.

در کشور دیگری ممکن است اولویت اول مساله پسماند باشد. در کشور ما بدون اغراق بالای ۷۰ درصد مشکلات محیط زیست مساله آب است و باید روند موجود در کشور ادامه پیدا کند مساله آب فقط یک مساله خطر برای نظام نیست، خطر برای تاریخ هفت هزارساله‌ی این سرزمین است. این مساله را نباید با مساله جزیی‌تری مثل چند یوزپلنگ کمرنگ کنیم. آب را نباید قربانی یک گونه گیاهی کنیم. تهدید آب برای کشور مساله بود و نبود کشور است.

وی افزود: حالا مثلاً تراریخته اهمیتش دربرابر آب خیلی خیلی جزیی است ما نباید مساله اصلی کشور در محیط زیست را قربانی مسائل فرعی کنیم. الان بیش از ۷۵ درصد آب‌های شیرین فسیلی خود را که حاصل صدها ها سال کار طبیعت در زیر زمین بوده از دست دادیم. اما اصلاً اهمیت نمی‌دهیم چرا که نمی‌توانیم این موضوع را تشخیص بدهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی دریاچه ۳۰ میلیارد متر مکعب آب داشت و کارشناسان گفتند اگر تعادل آبی از دست برود این دریاچه خواهد خشکید. آن زمان سمیناری در حاشیه اطراف دریاچه که همه‌اش زیر آب بود گذاشتیم. آن زمان گفتند آقای کلانتری ما را مسخره کرده آب دریاچه راه‌آهن را گرفته اما ایشان می‌گویند دریاچه به زودی خشک می‌شود.

وی اظهار کرد: مسائل زیست محیطی در نقاط مختلف کشور فرق می‌کند. در شمال کشور مساله اول پسماند است اگرچه در دیگر نقاط کشور اولویت چهارم و پنجم را دارد. مساله آب در شمال کشور شاید از آخرین مسائل باشد و اولویت پنجم و ششم هم ندارد. اما در دیگر نقاط کشور اهمیت شماره یک است. در جایی مثل بیرجند پسماند اصلاً مشکل نیست و آنجا مساله اول آب است و جای دیگری مساله اول آلودگی هواست.

کلانتری خاطرنشان کرد: حفظ محیط زیست در کلان وظیفه حکومت است اما الان دولت که تنها بخشی از حکومت است هم از پس آن بر نمی‌آیند.
عیسی کلانتری در ادامه افزود: یکی از اهداف توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های بعد است. آیا نسل بعد آب و خاک و تنوع زیستی و حیات وحش جنگل نمی‌خواهد؟ چون ما فناوری حفاری و اره برقی و تفنگ ژ۳ داریم همه چیز را برای خوشبختی نسل موجود می‌خواهیم.

وی ادامه داد: اگر ما سیاست توسعه متوازن و پایدار را درست پیاده کنیم هیچ مشکلی نه با حفظ محیط زیست و نه با توسعه خواهیم داشت اما اگر سیاست متوازن را در پیش نگیریم یکی قربانی دیگری خواهد شد. اگر حفظ محیط زیست را با توسعه همراه نکنیم مثل کشورهای آفریقای استوایی می‌شویم که جنگل و منابع طبیعی دارند اما مثل حیوان زندگی می‌کنند. برعکس آن هم می‌شود برخی کشورهای غربی که با خرج منابع طبیعی و هزینه کشورهای دیگر می‌خواهند خود را نجات دهند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص

شیوه اطلاع رسانی در این سازمان تاکید کرد: من به همکارانم گفتم هیچ‌کس حق کوچک‌ترین بی‌احترامی به هیچ خبرنگاری را ندارد. چرا که اگر شما درست مسائل را منعکس کنید و جامعه درست مسائل را دریافت کند، می‌توانیم مطمئن باشیم محیط زیست درستی را برای نسل بعد به جا می‌گذاریم اگر نه این نسل موجود با استفاده نادرست از فناوری همه چیز را برای نسل بعد از بین می‌برد.

وی افزود: سیاست سازمان، توسعه پایدار است. سیاست سازمان، توسعه متوازن است. ما در راستای توسعه متوازن و توسعه پایدار و با یک سری تغییرات تشکیلاتی می‌خواهیم نه مانع توسعه واقعی کشور باشیم و نه می‌خواهیم محیط زیست را به واسطه عدم پیشرفت حفظ کنیم. کشور نزدیک به چهار و نیم میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار دارد و دولت نمی‌تواند بی توجه به این موضوع سیاست‌گذاری کند.

+562
-481
  

37 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  با سلام
  مورد توجه قرار گرفتن آب باعث امیدواری است، اما حفظ حیات وحش و خاصه گونه های نادری چون یوز از وظایف اصلی س ح م ز است و با حفاظت از منابع آب نیز منافاتی ندارد.
  اما درباره آب بایستی توجه داشت مصرف کننده اصلی آب کشاورزی است و کارهای تولیدی از دو دیدگاه حسابداری و دیدگاه اقتصادی قابل بررسی و ارزیابی است.
  در دیدگاه حسابداری صرفا آیتمهایی که ارزش نقدی و دفتری دارند مثل هزینه کارگر و مواد اولیه محاسبه می شود ولی مواردی که ظاهرا هزینه ای ندارد مثل آب و یا وقتی که کشاورز خودش می گذارد در نظر گرفته نمی شود ولی در بررسی اقتصادی همه این موارد هم به حساب می آید. ولی باید گفت که در کشاورزی سنتی حتی حسابداری هم انجام نمی شود و اگر می شد حتی از لحاظ حسابداری هم بسیاری از آنها مقرون به صرفه نبوده و سود چندانی ندارد و اگر از نظر اقتصادی بررسی شود قطعا بسیاری از آنها زیانبار هم هست.
  همچنین بایستی گفت که سازمان حفاظت از محیط زیست جز زنهار و هشدار دادن و یا صدور برخی مجوزها نقشی در آب ندارد و کارهایی چون بهینه سازی آبیاری و یا نظارت بر چاههای آب و یا آبخیزداری و بستن سیلابها در آبخوانها و بیابانها بر عهده وزارت کشاورزی و یا وزارت نیرو می باشد که آنها هم بایستی همین حساسیت و علاقه را داشته باشند.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 9

  • طبیعت و شکار قانونی می‌گوید:

   جناب آقای کفتار,فرمایش شما صحیح است ولی منظور آقای دکتر این نیست که یوزپلنگ را فدای آب کنیم.بحث اولویت است.آب فعلا مساله حیاتی است.

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 16

   • مسعود شهرابی می‌گوید:

    آقای کلانتری گفتن آب موضوع اصلی ایشان در سازمان خواهد بود! اما فراموش کردن که متولی آب در کشور وزارت نیرو هست!
    البته باید گفت وظیفه سازمان ح م ز حفظ و حراست از گونه های گیاهی و جانوری و به خصوص حفاظت و حمایت از گونه‌های شاخصی چون یوز هست!
    البته ایشان دارن با کلمات بازی و البته در عمل با فعالان و خبرنگاران حوزه محیط زیست بازی میکنن!
    دیده‌بان هم بخشی از صحبتهای عیسی کلانتری رو پوشش نداده! همونجا که عیسی کلانتری میگه: موافق و حامی جدی سد سازی در شمال کشور هست!
    از همین قسمت از صحبتهای حذف شده ایشان میشه فهمید که ایشان دارن با کلمات بازی میکنن و به نوعی دارن مخاطب رو گول میزنن و اگر واقعا حفظ آب براشون مهم بود حامی سد سازی در شمال کشور نبودن!
    همه میدونیم جنگلها و مراتع به بهترین نحو ممکن آب رو ذخیره می‌کنن اما ایشان در شمال کشور به دنبال سد سازی هستن و البته قطعا به زودی موج سواری سد سازان در اندک جنگل‌های شمال کشور را با حمایت عیسی کلانتری خواهیم دید در واقع ایشان در پست ریاست سازمان به وزارت نیرو و جهاد کشاورزی خدمت کرده و اندک جنگل‌های شمال کشور رو قربانی طمع گردن کلفت های سد سازی خواهند کرد
    قبلا گفتم که سازمان جولانگاه مسولان جهاد کشاورزی به خصوص حامیان محصولات تراریخته خواهد شد
    این بود دولت محیط زیستی که یه عده خرخره خودشونو براش پاره میکردن!

    پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 2. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  فکر می کنم حفظ یوز هم بسیار مهم می باشد و بایستی در کنار حفاظت شدید و بهبود شرایط زیستگاههای یوز و تلاش برای بقا و افزایش آن در طبیعت به تکثیر آن در اسارت و لقاح مصنوعی حتی در صورت عدم توفیق فریز جنین و یا حتی خرید یوز ماده آفریقایی و انتقال جنین یوز آسیایی به رحم آن و تکثیر آن و ایجاد یک یا چند ذخیره گاه مناسب برای زندگی نیمه وحشی آن هم لازم است و ارزشش را دارد.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 9

  • مکی می‌گوید:

   حیف شد که کلانتری شد رییس سازمان. متاسفانه ایشون خودش در دولت سازندگی مجوز هزاران حلقه چاه عمیق برقی رو در خشک ترین نقاط کشور صادر کرد و مردم هم شروع به کاشت ذرت و سیفى کردن و منابع آبی ویران شد. من شخصا از نزدیک شاهد این ویرانی محیط زیست بودم. هیچ جای دنیا وزیر کشاورزی رو مدیر محیط زیست نمی کنن. اینهم سر همه مسائلی که باید براشون تاسف بخوریم. تنها کاری که از دستمون بر میاد این هست که کمتر به طبیعت بریم و اشغال بریزیم.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

   • رشید می‌گوید:

    چرا طبیعت نرویم ولذت نبریم .هرفردی اگر فرهنگ طبیعت رفتن را داشته باشد زباله های خودش را نمیریزد و زباله های اطرافش هم جمع میکند و به شهر برمیگرداند البته که فرهنگ طبیعت رفتن را بسیاری ندارندو هیچ مکانی از طبیعت رانمیشد یافت که پای آدمی در آنجا باز شده باشد و پاکیزه مانده باشد سالهاست خیلیها بجای ریختن زباله کل منطقه را تصرف میکنند

    موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 3. همیار می‌گوید:

  این وضعی که ما در محیط زیست داریم منحصر به فرد و فاجعه بار است در دنیا !!!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 9

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  خوب همون اول میگفتین و همه یوزپلنگها رو میدادید هند شما که یوزپلنگ براتون مهم نیست الان هند ۲۰۰ تا یوز داشت همین حالا هم یوزها رو بدید هند بره

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 14

 5. مهدی - بست پرو می‌گوید:

  چند یوزپلنگ کمرنگ!!!
  فکر کنم دکتر از اون دسته آدم هایی هستند که نمیتونن دو تا کار رو با هم پیش ببرن!
  اگر اینطوری هست که اصلا مناسب این سمت نیستند.
  مشکل محیط زیست یک بردار از عنوان های کاملا متفاوت هستش قرار نیست چیزی فدای دیگری بشه!!!
  یکی از وزراء که میگفت چندتا گوره خر چه ارزشی دارن این هم از این عزیزمون!! دست مریزاد

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 15

 6. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  در قبل که حداقل در ظاهر صحبت حفاظت از یوز بود در حفاظت از یوز آنقدر کند و ضعیف عمل شد که یک فنس کشی یک طرف جاده بعد از سالها بحث هنوز انجام نشده و نصف یوزهای توران و میاندشت در این جاده از بین رفتند حالا با این حرفها چه کاری می خواهیم برای یوزها انجام دهیم . و یک پیشنهاد هم دارم با توجه به تکثیر مصنوعی چند بز و گوسفند با سلولهای بنیادی در رویان می توان با نمونه گیری و کشت بافت و فریز جنینها در آینده جنینهای حاصله را به رحم یوز آفریقایی انتقال داده و از همه یوزهای موجود یک کپی ایجاد کرد.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 8

  • اریا می‌گوید:

   در ابتدا انقراض یوز و سپس انقراض سایر گونه های جانوری کشور رو خدمت آقای کلانتری و تمام افرادی که در انتخاب ایشان نقش داشتند تبریک عرض میکنم.

   داغ Thumb up 14 Thumb down 12

 7. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  احسسسسسسسسسسن به شما مدیر بزرگ و با تدبیر ، انشاالله که موفق باشید بنده بسیار خوشحالم از صحبت های شما و متوجه شدم کار بلدید و میدانید مشکل را باید از ریشه درست کرد شما از آن دسته مدیران هستید که مشکل را می خواهید و میتوانید از ریشه حل کنید دنبال حاشیه ای که نتیجه ای ندارد نیستید آب اگر نباشد و حتی اگر کم هم باشد نه تنها حیوانات بلکه انسان ها هم از بین خواهند رفت و بر سر آب جنگ بی پایانی راه خواهد افتاد که انسان ها خون تمام چرندگان و پرندگان را که مینوشند به جای آب هیچ خون همنوع خود را هم مینوشد من برای شما آرزوی موفقیت میکنم انشاالله تصمیم های کاربردی و راهبردی شما که از همین صحیت های شما کاملا مشخص است آینده را تعغیر خواهد داد و تعغیرات نو و بدون حاشیه محیط زیست را خواهیم دید موق باشید با تشکر

  داغ Thumb up 15 Thumb down 29

  • اریا می‌گوید:

   خاک به سر محیط زیستی که حامی اون شما باشی. از کسی حمایت میکنی که محیط زیست ایران رو از ریشه خشک میکنه، سازمانی که اصلی ترین هدف اون باید حفظ حیات وحش باشه چون به غیر از سازمان حفاظت از محیط زیست هیچ ارگان دیگری وظیفه حفاظت از اون رو نداره. حالا این آقا از الان معلوم است که می خواد چه بلایی سر حیات وحش و طبیعت کشور بیاره.

   داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 8. صادقی می‌گوید:

  روحانی مچکریم

  داغ Thumb up 10 Thumb down 19

 9. محمد جواد نظری، کارشناس ارشد تنوع زیستی می‌گوید:

  با درود
  بیش از نود درصد از آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و بهتر است بگوییم به هدر می رود.کشوری که اکثر مناطق آن بیایانی و نیمه بیابانی است چه لزومی دارد صیفی جات،ذرت و یا حتی گندم آن هم با روش های سنتی کشت شود و بعد هم جشن خودکفایی گندم به راه بیاندازیم،در دنیای امروز خودکفایی مفهومی ندارد دنیا دنیای تعامل و بده و بستان است و جای بسی تاسف که دولت مردان ما با این گونه افکار تمدن چند هزار ساله این سرزمین کهن را تا آستانه نابودی پیش برده اند،حال بایستی از خود آقای کلانتری پرسید زمانی که خود شما وزیر کشاورزی این کشور بودید و پر مصرفترین بخش کشور در زمینه آب را مدیریت می کردید چه اقداماتی در جهت کاهش مصرف آب،کاهش کشت محصولات پرمصرف آب،آموزش کشاورزان در زمینه مصرف آب،کود،معیشت جایگزین،تغییر الگوی کشت و…انجام دادید؟؟حال که کفگیر به ته دیگ خورده است و بیش از ۷۰ درصد منابع ـآبی کشور نابود شده است صحبت از اولویت ها می کنید…نوش دارو بعد از مرگ سهراب…!؟

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

  • مصطفی می‌گوید:

   سلام.نظرات شما بسیار منطقی و عالی بودند امیدوارم اقای کلانتری این نظرات را‌مطالعه کنند و به انها توجه کنند.ضمنا مگر برای حفاظت حیات وحش بویژه یوزپلنگ چقدر بودجه لحاظ می کنندیک هزارم بودجه لازم برای بحران اب هم نمی شود.همچنین مسئله اب مربوط به وزارت نیرو و کشاورزی بیشتر میباشد تا محیط زیست.اما مسئله حیات وحش فقط وظیفه محیطزیست است.

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 10. رشید می‌گوید:

  سازمان ح م ز صدها وظیفه بر گردن دارد .متاسفانه از پس دوتای آن برنمی آید در صورتیکه ربطی به هم ندارند هر مسءله جداگانه و به کاردانش باید واگذار شود

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

 11. نیروانا می‌گوید:

  اقای دکتر کلانتری که اکنون برای یوز شمشیر را از روبسته است نگاهی به عماکرد خود در زمان تصدی وزارت جهاد کشاورزی در یکی از دولتهای گذشته واجرای طرحهای تجهیز ونوسازی در حوضه زاینده رود ودر منطقه لنجانات ونابودی بیشه زارهای انبوه حاشیه زاینده رود در ان دوران داشته باشد

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 12. آذربایجان می‌گوید:

  احسنت.بالاخره یک مسولی سکاندار محیط زیست شد که واقع بین بوده و به دور از احساسات نارنجی و عواطف بی مورد در مورد محیط زیست,نظر کارشناسی داد.آفرین به هم ولایتی ما.

  داغ Thumb up 10 Thumb down 33

 13. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  تا یک حسرت ملی فقط ۵٠ یوز پلنگ باقیمانده این جمله پر معنا از آن یک فوتبالیست است یک هموطن صرفا علاقمند و به زعم بعضی ها,, فردی ناآگاه و غیر کارشناس…و امادکتر!!!! با اون طرز فکر و اهمیتی که برای حیات وحش قایل نیستی و با اون اظهار نظرت در باره یوزپلنگ گفتی , با اطمینان میشه گفت برای مشکل کم آبی هم نه تنها کار مفیدی انجام نخواهی داد بلکه بدتر هم خواهد شد.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 7

 14. nima می‌گوید:

  آقای کلانتری! قبل از اینکه فرهنگ جامعه از دولتمردان گرفته تا نظامیان و مردم عادی اصلاح نشود هر توسعه ای در یک جامعه ناآگاه به همان توسعه ی ناپایدار و غیر متوازن و غیر اصولی ختم خواهد شد که شما نیز طبق ادعایتان آن را برنمی تابید!

  به عنوان مثال می خواهید به قول خودتان مانع از توسعه نشوید و با این تفکر مجوز جاده سازی را در یک منطقه ی حساس صادر می کنید. پس از گذشت چند سال از احداث جاده مذکور منصفانه در مورد ضرورت اعطای آن مجوز و پیامدهای ساخت آن جاده مطالعات و ارزیابی هایی انجام میدهید اما به یقین متوجه خواهید شد که چه نوعی از توسعه با ساخت این جاده شکل گرفته است. آیا کشاورزی آن منطقه رونق پیدا کرده است؟ خیر … آیا صنعت منطقه پیشرفتی داشته و برای جوانان شغل ایجاد شده است؟ خیر …. آیا با احداث آن جاده باعث رونق اکوتوریسم در منطقه شده اید؟ خیر …. اما متاسفانه با ساخت چنین جاده ای مثلا در منطقه ای ییلاقی در بالادست جنگل های شمال و اتصال آن به شهرهای ساحلی علاوه بر اینکه حجم زیادی از درختان جنگل های ارزشمند هیرکانی را قربانی این جاده سازی کرده اید، نه تنها کشاورزی به کلی از بین رفته و مردم منطقه روز به روز گرایش کمتری نسبت به کشاورزی و دامداری از خود نشان می دهند بلکه بهترین و حاصلخیز ترین زمین های این کشور در زیز تلی از سیمان و آهن حاصل از ویلاسازی و فعالیت های مافیای زمین خواری حبس می شود و زمین خواری و تغییر کاربری های قانونی و غیر قانونی به شکل افسار گسیخته ای در آن منطقه ییلاقی شدت می گیرد درضمن حاشیه جاده مذکور کم کم تبدیل به زباله دانی خواهد شد و وجود این جاده و مسافرین عبوری از طرفی و نبود قوانین بازدارنده و محکم و دخالت های غیر کارشناسی و بعضا سودجویانه و زد و بند های دهیاری ها و برخی از نمایندگان مجلس (عمدتا از روی ناآگاهی و با نیات خیرخواهانه!) و غیره از طرف دیگر، انگیزه لازم را به متصرفان داده تا جهت ایجاد رستوران ها و چایخانه ها و قلیان کده های بین راهی و نهایتا تصرفات قطعی حاشیه آن جاده اقدام کنند!
  سالها است که ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها ممنوع است. شما به عنوان سازمان محیط زیست تا بحال انصافا چند ویلا و یا مغازه ساخته شده در حاشیه رودخانه ها آن هم در مناطق تحت حفاظت سازمان را توانسته اید تخریب کرده و عرصه را رفع تصرف کنید؟ قطعا تعداد موارد موفق رفع تصرف در مقابل حجم عظیم زمین خواری بسیار بسیار ناچیز و کم اثر است! شما این را بهتر از هر کسی می دانید که قدرت و توان بازدارندگی و واقعی سازمان محیط زیست در اینگونه موارد چقدر اندک است چرا که اگر غیر از این بود قطعا کشور ما در رتبه های بالای جهانی در زمینه حفاظت از محیط زیست قرار می گرفت که می دانیم درست عکس آن صادق است!
  حالا درچنین کشوری که هنوز آمایش سرزمین به درستی انجام نگرفته و برخی سودجویان در هر شغل و صنف و عرصه ای، از صنعت و معدن گرفته تا راه سازی و سدسازی و ویلاسازی برای بلعیدن و نابود کردن بخشی از محیط زیست کشور دندان تیز کرده اند اینگونه صحبت های شما برای سودجویان بسیار جذاب و امیدوار کننده است! در هیچ کجای دنیا وزیر و یا رئیس محیط زیست مسئول ایجاد شغل نیست که شما خود را موظف و مکلف به آن دانسته اید!

  بله آقای کلانتری شما که بودجه ی تان از بودجه ی شهرداری یک منطقه از تهران کمتر است نمی توانید ادعا کنید که می توانید محرکی برای توسعه کشور شوید مگر اینکه قرار باشد خدای ناکرده جاده را برای زیاده خواهان هموار کنید! همانطور که به گفته ی خودتان “با فقر نمی توان محیط زیست را حفظ کرد” این را بدانید که با فقر مادی و فرهنگی هم نمی توان اقتصاد را شکوفا کرد و راه از بین بردن این فقر به تاراج گذاشتن محیط زیست نیست! ضمنا این اصولا وظیفه شما نبوده و محیط زیست کیک تولد شما نیست که بخواهید آن را قسمت کرده و با نام توسعه و ایجاد اشتغال سهمی از آن به هر سازمان و ارگانی ببخشید بلکه برعکس، شما وظیفه حفظ و نگهداری انفال و اتفاقا سختگیری و کنترل استفاده صحیح از آن را به عهده دارید.

  بخشی از صحبت های شما در مورد اولویت بندی مسائل زیست محیطی هر منطقه به طور جداگانه و حفظ منابع آبی بسیار به جا و قابل تقدیر است اما بخش دیگر آن در شرایطی که هنوز اکثر نخبگان، سیاست مداران و نمایندگان مجلس و همینطور اکثریت قاطع مردم درک درستی از مسائل زیست محیطی نداشته و به عبارت بهتر “عرق زیست محیطی” ندارند می تواند بسیار خطرناک باشد و باز به گفته خودتان این منابع را خرج همین نسل موجود کند و آیندگان را به کلی بی بهره بگذارد. لطفا از سیاست های مدیران اسبق سازمان محیط زیست در دولت های نهم و دهم فاصله بگیرید که اگر راه آنها را در پیش بگیرید محیط زیست کشور را به بد بیراهه ای خواهید برد!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 15. سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

  اقای دکتر با این تک بعدی نگری شما خدا به محیط زیست ما رحم کنه.
  آب صد تا متصدی و مسئول داره و بخصوص کشاورزی که خود شما وزیر ان بودید و هیچکدوم نتونستین مدیریتش کنین حالا اومدی محیط زیست یاد ارجحیت آب افتادی؟؟!!
  محیط زیست مظلوم ما از معدود متولیانش س.م.ز هست .
  خیلی خوبه فکر فاجعه آب هستی ولی دلیل نداره فکر فاجعه یوز نباشی.
  در بحران آب به متولیان دیگر اب همراه باش ولی در فاجعه محیط زیست متولی اول شمایید.
  خواهشن یوز و محیط زیست مارا دریابید

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 16. داریوش2016 می‌گوید:

  اینها دشمنی شون با یوز از اول بخاطر معدنها بود میخوان هر طور هست سر یوزها رو بکنن زیر آب چون نمیتونن از خیر این همه معدن که در محیط زیست گسترده یوزها هست بگذرن من نمیدونم یوز چه ربطی به آب داره مگر یوزها اومدن جلوی مدیریت آب رو گرفتن که میگی آب رو قربانی چند تا یوز نمیکنیم?? این نشاندهنده بیسوادی مطلق شما هست که هر رو از بر تشخیص نمیدید دیواری کوتاه تر از یوز پیدا نکردید?

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 17. نادر می‌گوید:

  یعنی نمیشه هم مساله آب رو پیگیری کرد و هم یوزپلنگ ؟
  آخه این چه حرفیه که اب رو قربانی یوزپلنگ نکنیم !؟
  یعنی حفاظت از یوزپلنگ باعث بحران آب شده ؟
  دکترجون بخدا یوزپلنگ مثل ما انسانها نیاز به آب داره .

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 18. کریم می‌گوید:

  جلوی کشت هندوانه تو کرمان و کشت برنج در تهران اصفهان و خوزستان رو بگیرید نیاز به سد سازی و زیر آب بردن جنگلهای بکر گیلان نیست

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 19. Ali timsar می‌گوید:

  کسی که با دو تا دست توانا نتونه دو تا هندوانه بلند کنه اصلا بدرد مسند نشینی نمیخوره . وای بر محیط زیست ما. وای بر ما

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 20. اریا می‌گوید:

  اقدامات اولیه و ابتدایی جهت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش: ۱- صنعتی شدن و کاهش نرخ بیکاری و ایجاد شغل بر اساس بالاترین معیارهای زیست محیطی

  ۲- تشکیل وزارت محیط زیست و بسیج بودجه و امکانات اگر واقعا محیط زیست دغدغه اصلی کشور می باشد.

  ۳- تکثیر و پرورش و سپس رها سازی با مشارکت جامعه دوستاران حیات وحش.

  ۴- ایجاد باشگاههای تیراندازی جهت تخلیه روانی شکارچیان.

  ۵- بازنگری و ایجاد محدودیت های واقعی برای گله های پر شمار دام های اهلی و سرشماری منطقه ای و تخصیص مالیات بر چرای دام که اصلیترین عامل استرس و فشار به زیستگاهها هستند.

  ۶- خلع سلاح عشایر و جوامع محلی در این دوره دیگر دم از برنو و ام یک فرسوده زدن و مرزداری عشایر غیور خود گول زدن می باشد.

  ۷- جلوگیری از قاچاق سلاح و فشنگ که اغلب توسط همین جوامع محلی و عشایر انجام می گردد.

  ۸- اختصاص برنامه های فاخر رسانه ملی و استانی به مسئله محیط زیست و سهم و وظیفه ما در قبال آن.

  ۹- جلوگیری از قاچاق دام زنده به کشور عراق و بلعیدن مراتع استانهای زاگرسی به بهانه صادرات و اشتغالزایی برای چند چوب دار که مجبور شویم از آنطرف گوشت منجمد وارد کنیم.

  ۱۰- تشویق و تسهیل برای ایجاد قرق های خصوصی و درآمد زایی بخش توریسم شکار و گردشگری با اشتغال زایی و شریک نمودن جوامع محلی در این مهم

  ۱۱- ورود مراجع دینی و مبارزه با خرافاتی از قبیل استفاده گوشت چوله و گراز و خرس و پلنگ که دارد رواج می یابد.

  ۱۲- عدم دخالت در تجمع های سیاسی بنفع شخص و جناح بازی که این روزها انگار دغدغه اصلی تشکل های زیست محیطی و ان جی او ها شده است. و رسالت واقعی خود را فراموش نموده اند.

  ۱۳- جایگزین نمودن جرائم زیست محیطی با جریمه هایی که واقعا بازدارنده باشند نه چون افزایش بهای جریمه که موجب به خطر افتادن بیشتر جان محیط بانان گردد.

  ۱۴- درختکاری ، بذر پاشی و نجات تالابها و رودخانه ها ، مبارزه با افزایش غیرکارشناسی باغات و مزارع دیم.اختصاص و احداث آبشخور در ارتفاعات برای همه جانداران باقی مانده.توسط جوامع محلی ، سازمان حفاظت از محیط زیست و تشکل های زیست محیطی.

  ۱۵- مقابله با سگ های ولگرد و سگ های گله که نقش زیادی در انتقال بیماری ها و افزایش استرس به زیستگاهها دارند

  داغ Thumb up 12 Thumb down 11

 21. رضا می‌گوید:

  خدا یا این از کجا آمد شد رئیس ما
  خدا رحم کنه افتتاح بازار چاقو سازی — طرح کشاورزی میکانیزه
  یوزه ناچیز ——- فردا میگه مناطق جمع کنید

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 6

 22. پارسی مهر می‌گوید:

  اما به بهانه مدیریت آب رهاکردن حیات وحش اشتباه بزرگ و خیانتی فراموش نشدنی است
  مدیرت منابع آب در جایگاه خود و حفظ و حراست از حیات وحش در جایگاه خود باید مورد توجه قرار بگیرد و هردوی این موضوعات بسیار اهمیت دارند.
  شاید اگر وزیر مربوطه تخصص محیط زیستی لازم را داشت هرگز این سخنان را به این شکل نمی گفت…

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 23. زیتون می‌گوید:

  یکی نیست بگه تو که عرضه نداری چارتا یوزپلنگ را حفظ کنی چطور مشکل آب را میخواهی حل کنی ؟ (گونه شاخص بره معنی خیلی بدی داره بی….)…..

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 24. جواد می‌گوید:

  ببینید مسله حفاظت یوزپلنگ مهم هستش و برای اینکار باید تجربیات سایر کشورها مطالعه بشه و تصمیم اتخاد بشه این روشنه.
  اینکه آب مهم هستش هم شکی نیست اما اهتمام به حفاظت حیات وحش نیازمند حفاظت ذخایر ابی است.
  امروز استفاده زیاد و برداشت نامعقول از آب زیرزمینی کل مجموعه محیط زیست رو تهدید میکنه و مهمتر از اون زندگی خود ما ایرانیها رو.
  برای حفاظت آب هم باید همت کرد و طرح های مختلفی رو مطرح و مورد بررسی قرار داد.
  خیلی ساده چیزی که آقایون دنبالش نیستن.
  فقط میگن کم مصرف کنید، کم برداشت کنید. این که نشد راهکار. بایستی طرح ها آب شیرین کن برای استفاده از اب دریاها و انتقال اون به مناطق حشک مورد بررسی قرار بگیره. تمام

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 25. barbod می‌گوید:

  این کشور داره ب کجا میره؟؟؟ رییس جمهور باید با همین یه کلمه بر کنار میکرد این شخصو…
  هنوز صحبتهای آقای نعمت زاده درباره گوره خر آسیایی فراموش نکردیم ک چشممون بجمال ریاست محیط زیست روشن شد…
  باقی موندن ایشون در این جایگاه خیانت ب کشور …
  سایت دیده بان محیط زیست وقتش شکل جدیتری در زمینه محیط زیست فعالیت کنید خواهشمندم ی باشگاه جهت کمک هماهنگی و…. با عضو گیری تشکیل بدین

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

 26. مصطفی می‌گوید:

  سلام علیکم.امیدوارم اقای کلانتری متوجه شوند که مسئله آب به ایشان ربطی نداره و به وزارت نیرو و وزارت کشاورزی مربوط است.امیدوارم ایشان متوجه شوند که حفظ محیط زیست و حیات وحش وظیفه اصلی ایشان است.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 27. محسن رزاقی می‌گوید:

  چقدر برای کسی که قرار هست تو این اوضاع متزلزل سکان دار حفاظت از گونه های حیات وحش یک ملت باشه اونم تو این اول کاری زشته: ( استفاده از کلمه جزئی برای یک گونه ارزشمند) درست خلاف آنچه که وظیفه ایشون هست! خیلی متاسفم.
  ایشون دیگه کی بودند که انتخاب فرمودید؟! دوستان همش نگران بودند و دقدقه داشتند که اوضاع بهتر بشه، این که بدتر شد، صد رحمت به ابتکار حد اقل از این الفاظ برای مسئله یوز که از وظایف مهمش بود استفاده نمیکرد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 28. مهدی می‌گوید:

  بی تردید تا زمانی که مدیریت اب زیر نظر چند سازمان از جمله کشاورزی و جهاد و محیط زیست باشه مدیریتش امکان پذیر نیست.مدیریت اب تنها و تنها باید زیر نظر یک ارگان و با توجه به اولویت باید زیر نظر حفاظت محیط زیست باشه تا بشه به بهترین نحو مدیریت کرد البته با داشتن مدیران توانمند و دعسوز در این سازمان اگر وجود داشته باشن..

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>