جنگلبانان با مشکلات معیشتی مواجه هستند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بسیاری از جنگلبانان با کمبود درآمد و مشکلات معیشتی مواجه هستند و با احسان خود به جنگل و انفال عمومی خدمت می‌کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خداکرم جلالی  صبح امروز در مراسم بزرگداشت محافظان  و جنگلبانان منابع طبیعی گیلان که حین ماموریت در حادثه  رانندگی جانشان را از دست دادند مصیبت آن را بسیار بزرگ توصیف کرد و گفت: جنگلبانان در پاسداری از انفال و جنگل‌های این مرز و بوم کشته‌ شده‌اند و امیدواریم اجر شهدا برایشان در نظر گرفته شود.

جلالی به لایحه دولت در حمایت از جنگلبانان اشاره داشت و افزود: طبق لایحه دولت تلاش شده تا کسانی که در راه انجام ‌وظیفه و حفظ انفال کشته و یا زخمی می‌شوند اجر شهید و جانباز برایشان رقم بخورد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه از دست دادن جان محافظان انفال الهی هدفی جز خدمت به مردم نیست، گفت: شهدا و جانبازان بسیار زیادی در راستای حفظ جنگل و مراتع داریم که اهمیت حفظ جنگل و دیدگاه توحیدی ما مسلمانان را می‌رساند.

جلالی بابیان اینکه همه عالم تسبیح و ذکر خدا می‌گویند، بیان کرد: تسبیح برای خدا زمانی ارزش دارد که از شعور و آگاهی برخوردار شوند و طبق مطالعات دانشمندان درختان و همه‌ی موجودات ذکر و تسبیح خدا می‌گویند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بابیان اینکه کشورهایی که با تغییر اقلیم‌ها دچار شده‌اند قدر طبیعت، مراتع و جنگل‌ها را ندانسته‌اند، گفت: پیامبر اکرم(ص) در کنار سفارش به حفظ کودکان وزنان سفارش کرده که درختان را نیز حفظ کنید که این نکته بیانگر اهمیت حفظ مراتع و جنگل‌ها است.

وی بابیان اینکه خدا کسی که درختی را قطع می‌کند لعنت می‌کند، افزود: در آفرینش درختان و مراتع خداوند همه‌چیز را بر اساس موزون و نظام‌یافته آفریده و ضرورت دارد تا در حفظ منابع طبیعی بکوشیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، حفظ منابع طبیعی و انفال الهی عبادتی بزرگ است، گفت: مقام معظم رهبری تأکیدات فراوانی در حفظ مراتع و جنگل‌ها دارند و حفظ جنگل‌ها را از اولویت بالایی برشمرده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه جان‌فشانی محافظان جنگل در راستای امر ولی امر مسلمین بوده است، گفت: ما وظیفه‌ای عظیم در مقابل عزیزان خانواده‌های از دست‌ رفته شهدا و جان‌باختگان حادثه داریم و باید تمام تلاش خود را در این راستا بکار گیریم.

+4
0
  

4 دیدگاه

 1. nima می‌گوید:

  تا وزارتخانه ای با عنوان وزارت منابع طبیعی تشکیل نشود و از دولت بودجه سالیانه درخور یک وازرتخانه را دریافت نکند نه می توان انتظار داشت که جنگل و مرتع آنطور که شایسته است حفاظت و صیانت شود و نه از جنگلبان و به طور کلی شغل جنگلبانی بانی آنطور که باید حمایت شود! تا وقتی که سازمان جنگل ها و مراتع در حد یک معاونت باقی بماند اوضاع به همین منوال است و شاهد هیچ جهش و معجزه ای در آن نخواهیم بود. نه وضعیت اسفبار جنگل ها اصلاح میشود و نه وضعیت کارمندان و جنگلبانان مظلوم و خدوم.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 2. آریایی می‌گوید:

  الان کی مشکل معیشتی نداره

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 3. من نمی دانم چه کسانی بودند که با تشکیل وزارت «محیط زیست و منابع طبیعی» مخالفت کردند؛ ولی به جرأت می توان گفت که آن افراد شناخت کافی از ایران خشکیده از خشکسالی ها با سفره آب های زیر زمینی غارت شده و جنگل های نیمه ویران ندارند.
  اطلاع نداشتن گناه نیست؛ ولی بسیار عجیب است وقتی که دقیق نمی دانی در این پهنه ی خشکیده و غارت شده چه می گذرد، برای سر نوشت طبیعت کشوری و ۸۰ میلیون مردم تصمیم می گیری!
  تشکیل وازارتخانه ی «محیط زیست و منابع طبیعی» یک ضرورت فوری است که هنوز دیر نشده، می توان پیشنهاد آن را به مجلس برد و تصویب نمود. با مشکلات عظیم پیش رو باید یک وزارتخانه که دارای بودجه ی کامل و مستقل خود است، روبرو شود.
  زمانی کسانی فکر می کردند «ورزش چیست که وزارتخانه داشته باشد!؟» در حالی که ورزش، مستقیم به سلامت جامعه ی هر کشوری ربط دارد. شاید این تصمیم گیر ها نیز آنگونه اندیشیده اند. «وزارت ورزش» و «وزارت محیط زیست و منابع طبیعی»، اهمیت شان از بقیه ی وزارتخانه ها کمتر نیست و بیشتر است؛ زیرا وقتی سلامتی نباشد، وقتی طبیعت پاکِ سرشار از زیبایی ها نباشد، دیگر زندگی نیست.
  آیا دریافتن این بی پیچ، این ساده، این بسیط، دشوار است!؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  سلام برشهدا.
  کاملا درست است هم جنگلبانان و هم محیطبانان ما از اقشاری هستند که باید مورد توجه مسئولین باشند و کمبود های این عزیزان رفع شود.
  ممنون از شما که در این اوضاع که حریم طبیعت را شکسته اند، مسئله اهمیت مخلوقات و انفال و طبیعت را از دیدگاه قرآن بیان فرمودید، کاش رئیس سازمان هم مانند شما صحبت میکرد و بجای استفاده از لفظ جزئی در مورد مسئله یوز پلنگ ایرانی از اهمیت این مسائل به شکلی پسندیده تر و شایسته تر و در خور آنها یاد میکرد.
  ما احترام طبیعت را هیچ گاه نباید فراموش کنیم،
  و درود بر سهراب سپهری که چه زیبا میسرود:
  ….شاعری دیدم هنگام خطاب به گل سوسن میگفت شما….

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>