عاملین شکار سه قوچ وحشی در ارتفاعات شهرستان تفت دستگیر و پس از پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز چهارشنبه ۱۵ شهریور سال جاری به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شنیده شدن صدای شلیک گلوله در منطقه کوهستانی خودسفلی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تفت عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تفت در این باره گفت: محیط بانان از ساعت ۱۰ صبح تا بعد از ظهر همان روز به جست و جو و دوربین کشی پرداخته و پس از مدتی دو شکارچی متخلف را حین پایین آمدن از ارتفاعات مشاهده نمودند.

محمدرضا خواجه اظهار داشت: مامورین در مسیر متخلفین به کمین نشسته و در ساعت ۱۶ عصر پس از نزدیک شده شکارچیان به محل کمین، جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه دو قوچ وحشی، یک اسلحه گلوله زنی، یازده عدد فشنگ گلوله زنی، دو دوربین چشمی، یک چاقو، کوله پشتی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

محیط بانان در جریان بازجویی ها و تحقیقات خود متوجه شدند که متخلفین یک قوچ وحشی دیگر را نیز شکار کرده و به دلیل آنکه توان حمل آن را نداشته اند، سومین لاشه را در کوه مخفی نموده اند تا روز بعد جهت انتقال آن اقدام کنند.

با توجه به تاریک شدن هوا محیط بانان روز بعد عازم ارتفاعات شده و سموین لاشه را نیز کشف نمودند.

متهمین پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

شکارچیان متخلف با ارائه یک فقره چک به دادگاه پرداخت مبلغ سیصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیر مجاز سه قوچ وحشی را تضمین نمودند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

0
-11
  

10 دیدگاه

 1. حق گو می‌گوید:

  کشتار غیرمجاز یکی از فاجعه های محیط زیستی است که متاسفانه رواج پیدا کرده .عمل نکردن قانونگذار به وظایف خیلیها را به این کار کشانده و جواز دار کردن اسلحه بی جواز هم و وارد شدن تعداد بیشماری سلاح غیرمجاز و کنترل نکردن مناطق حفاظت شده بدلیل کمبود حافظان و محیط بانان .نداشتن تجهیزات بروز .اگر بهره برداری پایدار و شکار تروفه هرچند ناچیز و انگشت شمار در هراستانی نه فقط برای پارتی دارها و آقازاده ها و خارجیها وجود داشته باشد میتوان از بسیاری این شکارهای غیرمجاز کاهش داد .مگر اینکه فقط بدنبال گرفتن جریمه و تقسیم پوست و گوشت و سلاح و وسایل دیگر بین محیط بانان و سازمان و خزانه و……باشند .این راه حفاظت غلط است و به این نتیجه هم رسیده اند ولی امان از پول و منافع شخصی بعضیها.که مستقیما محیط زیست را به نابودی میکشاند

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 24

 2. جمشید می‌گوید:

  غارتگران بی مرام…..!!!

  داغ Thumb up 27 Thumb down 57

 3. سجاد می‌گوید:

  ننگ بر شما دزدان حیات وحش.امیدوارم قاضی پرونده حکم سختی بهشون بده تا دیگه دست درازی به حیات وحش نداشته باشن.

  داغ Thumb up 34 Thumb down 47

 4. به هر شکلی یورش آوردن به زمین، و حد خود نشناختن، در نهایت دودش به چشم خود بشر می رود. لحظاتی پیش این مَنگُفت را در خارج از میهن نوشتم که شاید بی مناسبت نباشد اینجا نیز منتشر شود.

  سلام دوستان. «تأثیر تغییرات آب و هوایی بر شدت طوفان ها*» – «پرسشی که دوباره مطرح شده این است: این طوفان‌ها را باید نتیجه تغییرات اقلیمی دانست که دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند؟ دکتر مایکل مان، استاد دانشگاه پن استیت در آمریکا عقیده دارد که دقیقاً همین‌طور است. او به رادیو همگانی آمریکا،‌ ان.‌پی.‌آر می‌گوید «دانش کنونی ما تقریبا بطور قطع می‌گوید که تغییرات اقلیمی، طوفان‌ها را قدرتمندتر می‌کند»(بر گرفته از مطلب دیگری از همین سایت).

  تالش ها از کهن ترین مردمان ایران زمین می باشند و در بابِ زمین اعتقادات ویژه ای دارند؛ از جمله معتقدند که زمین موجودی زنده است و قوانین خود را دارد و اگر به دست بشر آن قوانین شکسته شود، زمین عکس العمل نشان می دهد. من این بحث را اینجا باز نمی کنم زیرا در این اندک نگنجد. پس با یک بیت از مولوی بزرگ ما که تأیید کننده ی آن اعتقاد تالش هاست، مطلب را پایان می دهم. «این زمین کوه هست و فعل ما ندا – سوی ما آید ندا ها را صدا». * در ضمن می بینم که نویسنده ی محترم این مطلب «توفان» را درست نوشته. ولی نویسنده ی مطلب قبلی «طوفان» ثبت نموده. طوفان شکل عربی توفان است. عرب بر مبنای تلفظ خود به واژه شکلِ لازم را می بخشد؛ مثلن «کَی سَر» ایرانی را بر مبنای تلفظ خود قَیصر، می نویسد. یا بلوت ایرانی را بلّوط می نویسد و … Balut واژه ای پهلوی است. در لغتنامه های ایرانی نیز اگر دقت کنیم می بینیم که نوشته، طوفان(عربی). این شکل از «طوفان» بعد ها از عربی وارد فارسی شده. ولی خود توفان واژه ای است ایرانی و بسیار بسیار اصیل و کهن. شکلِ کهن آن «تَی فُون»، است که در تمامی زبان های اروپایی(انگلیسی، آلمانی، یونانی، زبان های اسلویان شرق و …) هنوز «تَی فُون» تلفظ و نوشته می شود. تالش ها هنوز به توفان تَی فُون می گویند. و آن سخن که لغتنامه نویسان و دانشمندان اروپایی نوشته اند که اصلِ این واژه(تَی فُون) چینی است، سخنی استوار نیست. توضیح آن را پیشتر در وبلاگ خود مفصل نوشته ام که دیگر تکرار نمی کنم. پایان سخن: پس آن هایی که فکر می کنند برای سود بیشتر می توان زمین را آلود و یواشکی به روی خود نیاورد، در واقع خود را گول زده اند؛ زمین را نمی توان گول زد.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 3

 5. خورشید می‌گوید:

  امروز ۲۰ شهریور یادآور وحشی گری تکان دهنده ی شیطان های انسان نما در حق خرس های سمیرم هستش!
  جنایتی که به سختی میشه حتی تصاویرش رو نگاه کرد…..
  تصاویری که اگر اندکی شرافت و اخلاق در وجود هر آدمی باشه او رو نسبت به هرگونه آزار و کشتار جانوران منزجر و بیزار می کنه…
  تصاویری که باعث شرم و سرافکندگی انسانیته…..
  کاش یادآوری این خاطره ی تلخ و دردناک عاملی باشه برای پایان دادن به هرگونه کشتار جانوران بی آزار و مفید و زیبای طبیعت کشورمون…..

  داغ Thumb up 26 Thumb down 30

 6. محسن رزاقی می‌گوید:

  بزرگترین و تنها گونه مهاجم = انسان

  داغ Thumb up 15 Thumb down 23

 7. محسن رزاقی می‌گوید:

  درود بر آن آغازگران را درستی
  اولین کشورهایی که مناطقی را حفاظت شده اعلام کردند چه کشورهایی بودند؟
  اولین کشورهایی که قوانین حمایت از حیوانات تصویب کردند چه؟
  اولین کشورهایی که آبیاری قطره ای را برای کاهش مصرف ابداع کردند چه؟
  آیا همیشه ما باید منتظر باشیم که اول اونا به یه نتیجه درست برسند و بعد ما از اونها تقلید کنیم؟
  آنچه که اونا را کشورهای پیشرفته کرد همین استفاده از عقلشون بود اما اونها هم هنوز کلی اشتباه دارند.
  مگر در عصر هجریم که بدون شکار از گرسنگی بمیریم. آیا این لذت است؟! خیر، این بیماریست.
  عزیز منتظر چی هستید؟
  قانون ممنوعیت کامل صید و شکار را تصویب نمایید.
  منتظر خارجی ها نباشید. من بعنوان یک ایرانی به شما اطمینان میدهم این درست ترین تصمیم است. چون وجدانی تر است پس درست تر میباشد. پس اجازه دهید این افتخار را داشته باشیم که از اولین کشورها در این زمینه باشیم. شاید دیگران هم از تصمیم خوب شما تقلید کردند. در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست.

  بسم الله…

  داغ Thumb up 19 Thumb down 25

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>