ماده یوزپلنگ میاندشت و توله هایش مورد هجوم سگ های گله قرار گرفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یک ماده یوزپلنگ و سه توله اش که چند شب قبل (دوشنبه ۹۶/۶/۲۰) توسط محیط بانان  پناهگاه حیات وحش میاندشت (محیط بان کمال اخوان) مشاهده شده بودند (لینک مربوطه) صبح امروز (پنجشنبه) هنگامیکه حدود ۲ کیلومتر از حاشیه شمالی منطقه خارج شده و به یک دامداری نزدیک شده بودند مورد هجوم سگ های گله قرار گرفتند.

رییس اداره محیط زیست جاجرم در این باره گفت: یوزپلنگ مادر و دو توله اش موفق شدند از دست سگ ها بگریزند اما سگ ها یکی از توله هارا جدا کرده و توله یوزپلنگ پس از آنکه موفق به فرار نمی شود با بالای درختی پناه می برد.

سید محمد موسوی اظهار داشت: پس از این حادثه صاحب گله و یکی از همیاران محیط زیست منطقه بر اثر سر و صدای سگ ها متوجه ماجرا شده و بلافاصله موضوع را به اداره محیط زیست اطلاع می دهند.

با حضور نیروهای محیط زیست در محل، محیط بانان سگ ها و افرادی که در اطراف درخت جمع شده بودند را از محدوده خارج می کنند تا استرس توله یوزپلنگ کاهش یاید.

پس از دور شدن سگ ها و افراد حاضر در محل، توله یوزپلنگ پس از احساس امنیت در محیط اطراف از درخت پایین آمده و به سرعت به سمت داخل منطقه فرار می کند.

وجود دام و به دنبال آن حضور سگ های گله در حاشیه و داخل زیستگاه های یوزپلنگ یکی از مهم ترین تهدیدها برای بقای نسل این گونه ارزشمند به شمار می رود.

دام های اهلی، سگ های گله و چوپان ها بصورت مستقیم با کشتار و زنده گیری یوزپلنگ ها و توله های آنها و بصورت غیر مستقیم از طریق ایجاد نا امنی در زیستگاه، اشغال منابع آبی، فراری دادن طعمه های یوزپلنگ، انتقال بیماری و غیره، حیات این گونه به شدت در معرض انقراض را تهدید می کنند.

خوشبختانه این بار دامدار مربوطه انسان شریف و فهمیده ای بوده و از یک فاجعه بزرگ جلوگیری شده است. اما در بسیاری از موارد مشابه چوپان ها شخصا وارد عمل شده و یوزپلنگی را که توسط سگ ها محاصره و یا زخمی شده است با ضربات سنگ و چوب از پای درآورده اند. (لینک مرتبط)

دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که اراده ای برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی را داشته باشد می بایست به هر طریق و هر روش کلیه آغل ها، دامداری ها و پروانه های چرا در داخل و حاشیه زیستگاه های یوزپلنگ به ویژه ذخیره گاه زیست کره توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت را خریداری و این مناطق را از دام اهلی تخلیه نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+92
-1
  

47 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  یعنی الان این زبون بسته می تونه مادرش رو پیدا کنه؟

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 5

  • DORNA می‌گوید:

   خود یوزپلنگ مادر به طور غریزی در منطقه باقی می مونه تا زمانی که از پیدا کردن توله ناامید نشده در پناه خدا باشند، واقعا به مسوولین که امیدی نیست، وضعشون مشخصه… فعالان محیط زیست هم که کل همتشان هشتگ زدن است… ظاهرا فقط باید برای حفظ این گونه دایم دست به دعا بود!!!

   پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

  • امیر می‌گوید:

   خوبه همین چند روز قبل گفتیم تا این یوزپلنگ ها رو از بین نبردند به فکر باشیم و اقدام عملی و جدی صورت بگیرد این اتفاق فوق العاده حائز اهمیت هست

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 2. محمود می‌گوید:

  چوپان و گله و گوسفند و سگ محیط زیست ما را نابود کرده

  پر طرفدار Thumb up 76 Thumb down 10

  • شوکا می‌گوید:

   این چوپان فهیمی بوده
   دستش رو میبوسم

   پر طرفدار Thumb up 58 Thumb down 7

   • آرش می‌گوید:

    بسیاری از مردم و روستایی های عزیز زندگیشونم از راه میگذره پس اونا چه کار کنن ؟؟؟؟؟

    محیط زیست باید تدبیری کنه که در درجه اول مردم و دامپروران عزیز ضرر نکن و بعد محیط زیست و حیات وحش آسیب نبینه

    پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 13

    • رشید می‌گوید:

     جناب آرش .فرمایش شماصحیح .ولی اینطور که دام به ضرر محیط زیست عمل میکند از فرسایش خاک بگیرید تا نابودی یوز پلنگ باید از بردن دام به مراتع جلوگیری کرد و میتوان مزرعه های کشاورزان را بطور اجاره ای دراختیار شان قرار داد .شما قیمت گوشت گاو با این همه هزینه ببینید کمتر از قیمت گوشت گوسفندی است که مجانی بدست می آید .با اجاره زمینهای کشاورزی در آمدی هم نصیب کشاورزان و روستاییان خواهد شد و یکی از فاجعه های محیط زیستی کنترل میشود

     پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 3. هادی می‌گوید:

  از کجا معلوم که مادرش رو پیدا کنه

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 5

 4. امیر می‌گوید:

  این یوز ماده تنها یوز ماده موجود در منطقه میاندشت میباشد و از بین رفتن اون و توله هاش به معنی انقراضش تو این منطقه است.
  از اونجای که به دوستداران محیط زیست ثابت شده که هیچ ارده ای در دولت برای نجات جان این گونه بشدت در خطر انقراض وجود نداره، دیدبان عزیز ما خودمون باید وارد عمل بشیم و مثل قضیه جمع آوری پول برای ساخت آغل در خارج از منطقه توران، در این منطقه نیز همین کارو انجام بدیدم البته تا قبل از اینکه دیر بشه.

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 3

 5. مینالیزا می‌گوید:

  دارم روانی میشم از اینهمه بی کفایتی مسئولان در مرکز، بی فرهنگی مردم، بی لیاقتی مدیران محلی عاشق میز و صندلی، چرا باید اینقدر زجر بکشیم ؟ این چه بلایی است که به ما نازل شده ؟!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 3

 6. نیما می‌گوید:

  برا همین میکم باید مامور ویژه تعیین بشه

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

 7. شهریار می‌گوید:

  حقیقتا زبان از بیان کوته فکری برخی از مسول نماهای کشور ما عاجر است.

  لیاقت داشتنشان را نداریم.

  کاش همه را به یک کشور متعهد بدهند تا لااقل این گونه با جهالت ما نابود نشود.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 1

 8. اندیشه می‌گوید:

  با پول قرار داد یه فوتبالیست میشه کل اون گله هارو جمع کرد و منطقه رو امنش کرد. اما کیه که به فکر باشه!

  حالا هی بیاند و عکس اینا رو بچسبونن رو لباس فوتبالیستا که چی بشه؟!!! همش ظاهر سازی…

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 1

 9. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  این بار خدا کند توله یوز مادرش را پیدا کند و زنده بماند ولی دفعات بعدی چه؟
  آیا فکر می کنیم با این دو سه یوز خطر انقراض منتفی شده؟
  زیر پنجاه شصت یوز که تازه پراکنده نباشند و با هم ارتباط نداشته باشند یعنی در معرض انقراض و الان یوزها در حال مرگ هستند و در پرتگاه انقراض می باشند و اگر همین الان به دادشان نرسیم انقراضشان قطعی است.
  فکر می کنم همزمان چند کار به موازات هم بایستی انجام شود.
  کار اول اینکه میاندشت (تنها زیستگاه دشتی یوز در کشور) و همچنین توران به صورت کامل و یا حداقل برای چند سال قرق کامل شده و علوفه یا مرتع معوض به دامداران داده شود.
  با توجه به نبود یوز ماده در دره انجیر و کوه بافق منطقه میانی آن یعنی آریز کوه که احتمال زیاد یوز دارد و حتی در گذشته یوزهای آن بیشترین تنوع ژنتیکی در کشور را داشتند مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت مشاهده یوز ماده به نوعی مورد حفاظت قرار گیرد.
  همچنین گویا قرار بود یک ناحیه وسیع به نام ذخیره گاه گونه های بیابانی محصور شده و در آن یوز به صورت تقریبا طبیعی حفاظت شود که با مدیریت جدید نمی دانم چه خواهد شد!
  همچنین بایستی با تکثیر کوشکی و دلبر جمعیتی از یوزها را ایجاد کرد و در چند ناحیه محصور نسبتا وسیع هزار هکتاری به صورت نیمه طبیعی رها کرد.
  ایمن سازی جاده عباس آباد هم اگر به چند سال دیگر بکشد قطعا باز هم تلفات یوز خواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 10. کفتار راه راه می‌گوید:

  فکر می کنم اگر دولت هم توانایی خرید آغلها و تخلیه دامها را از میاندشت و توران ندارد.

  اگر از مردم و خیرین و حتی یافتن اسپانسر برای استفاده در تبلیغات به عنوان حامی یوز کمک بگیر به راحتی مبلغ لازم قابل تامین است و اگر این کار را نکند فردا بسیار دیر خواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 3

 11. پارسیس می‌گوید:

  اینهمه ثروت تو این مملکته و این همه آدم پولدار و خیر
  چرا سریعن برای خرید آغلها اقدام نمیشه ؟
  یکی از اصلیترین عوامل تهدید یوز همین سگهای گله و دامدارا هستن

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 3

 12. داوود NL می‌گوید:

  دولـت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که اراده ای برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی را داشته باشد می بایست به هر طریق و هر روش کلیه آغل ها، دامداری ها و پروانه های “چرا در داخل و حاشیه زیستگاه های یوزپلنگ به ویژه ذخیره گاه زیست کره توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت را خریداری و این مناطق را از دام اهلی تخلیه نماید.”
  تنـها سـیستـم حاکـم بر کشـورها اند(در هـر دوره ی زمامداری) کـه میتوانند تغییر دهنده ی کمـبود ها و پیشـبرنده ی کشـورها و ملت ها بـه جلـو باشند و طناب نجات برای خروج از بحران.
  ————

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 13. اریا می‌گوید:

  احداث معدن، جاده سازی، تخریب پوشش گیاهی، خشکسالی، قطع درختان جنگلی میتونه مشکلات زیاده رو برای حیات وحش ایجاد کنه نظیر: جزیره ای شدن زیستگاه، تخریب زیستگاه، وارد آمده استرس به حیات وحش و… ولی این عوامل نمیتونن به تنهایی باعث انقراض یک گونه جانوری بشوند چون هر چه قدر هم که خشکسالی شدید باشه باز هم وحوش می توانند آب مورد نیاز خود را از چند چشمه اندک باقی مانده تامین کنند (اگر دام اهلی نباشد) و هرچه قدر هم که جاده احداث شود باز چند نقطه امن در داخل زیستگاه باقی می ماند که اگر خود این جاده هم ایمن سازی شود به هیچ وجه منجر به تکه تکه شدن زیستگاه ها نمیشود و حیات وحش می توانند به مهاجرت خود ادامه دهند.

  در این روزگار ضربه نهایی را شکارچیان ، دامداران و کشاورزان به پیکر محیط زیست و حیات وحش ایران وارد میکنند.
  این افراد با هجوم به آخرین زیستگاه جانوران در یک منطقه نسل کل وحوش یک منطقه وسیع رو به خطر می اندازند.
  زنبور داران نسل خرس و زنبور خوار را در شعاع ده ها کیلومتری محل استقرارشان نابود میکنند. کشاورزان گرازها را قلع قم میکنند با تله های سیمی خود جان گونه های در خطر انقراض نظیر پلنگ، خرس و سیاه گوش را به خطر می اندازند. دامداران بیماری های محلک را از طریق دام ها و سگ هایشان به وحوش منطقه منتقل میکنند، برای محافظت از دام هایشان یوز پلنگ، پلنگ، خرس، گرگ، کفتار، سیاه گوش را می کشند، آبشخور ها را تصاحب میکنند، به وحوش منطقه استرس وارد میکنند،تمام گوشت مورد نیاز خود را از طریق شکار به دست می آورند و با چرای بیرویه علوفه مورد نیاز گیاه خواران منطقه را نابود میکنند.شکارچیان هم که تیر خلاص رو به پیکر حیات وحش وارد میکنند و تمام وحوشی که یک گوشه امن پیدا کردند و از دست تمامی مشکلات خلاص شده اند در بکر ترین زیستگاه ها که هیچ کدام از این مشکلات وجود ندارد شکارچیان جمعیت وحوش را بر می اندازند و محیط آرام طبیعت را به میدان تیر تبدیل میکنند.

  برای بهبود اوضاع به یک مدیر قاطع و مدبر نیاز است چون درخت از داخل خودش میگندد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 10

 14. رضا می‌گوید:

  عزیزم چه نازه

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 15. یوز ایرانی می‌گوید:

  برادرهای عزیز من خودم حاضرم با حمایت محیط زیست مراقبت کامل رو انجام بدم ولی متاسفانه سازمان بفکر نیست.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 16. مسعود شهرابی می‌گوید:

  این فقط یه مورد از ده ها برخوردی هست که تا به حالا یوزها با گله های گوسفند و سگ داشتن و خدا رو شکر که این بار ختم به خیر شد البته به شرطی که توله یوز بتونه خانواده خودشو پیدا کنه
  قطعا بسیاری از یوزهایی که تصاویری در گذشته ازشون تهیه شده و دیگه هیچ خبری ازشون نیست در چنین برخوردهایی نتونستن جون سالم به در ببرند!
  روی صحبت من با آقای نوبخت ریاست سازمان برنامه و بودجه هست که حاضر نیستن بودجه تصویب شده جهت خروج دام از برخی زیستگاه های یوز رو پرداخت کنن شما که خوب حرف می‌زنید خواهشا یه کم مرد عمل باشین
  دیده‌بان عزیز از دولت امیدی نیست! در خوشبینانه ترین حالت آقای ظریف برای روز یوز توییت میزنن! و بس! (توییت زدن برا برجام دیگه خز شده) اندک امیدی هم که در گذشته بود با کنار رفتن معصومه ابتکار و عدم حضور مردی از جنس محیط زیست بر باد رفت! فعالین و دوستداران و خبرنگاران حوزه محیط زیست باید خیلی جدی آستین بالا بزنن و بس

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 17. این هم یکی از نیکی های درخت.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 1

 18. حق گو می‌گوید:

  تا وقتی دام و چوپان در مراتع هست امیدی به زیست حیات وحش ازجمله یوز و پلنگ و آهو دیگر جانوران نخواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 19. رشید می‌گوید:

  اگر دولت و سازمان و پروژه یوز اراده جدی برای حفظ این گنجینه نادر نداشته باشد متاسفانه از بین خواهد رفت
  ما دو هزار تا یوز هم اگر داشتیم برای حفاظت جدی کم بودند چه برسد که حالا زیر ۱۰۰عدد در خوشبینانه ترین حالت داریم
  نگذارید یوز به جایی برسد که چند سال دیگر دو سه تایی از آن باقی بماند و مجبور شوید آنان را در قفسهای چند متری منتقل و بعد از چند سال به طور کامل خط قرمزی بر نام او کشیده شود
  به امید پایداری یوز ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 20. داریوش2016 می‌گوید:

  نگفتم الان اینها رو هم از بین میبرن بفرما خوشحالی الکی نکنید

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 21. محسن رزاقی می‌گوید:

  قبل از هر چیز از این چوپان بافرهنگ و هموطن مسئول بابت اطلاع به مسئولین تشکر میکنم.
  من برای مسئولین متاسفم که کوتاهی آنها نسبت به مواردی مثل دامداران و ایمن سازی جاده بسیار ناراحت کننده است.
  خطر از بیخ گوشمان رد شد این هم یک هشدار.
  وجود چوپانان و سگ هایشان در مناطق حساس تبدیل به یکی از تهدیدهای گاه مستقیم، از بین بردن حیوان.
  و یا گاه غیر مستقیم مثل راندن حیات وحش از زیستگاه خود و ایجاد استرس و در نتیجه تاثیر در کاهش تولید مثل آنان و کاهش مرتع و بدنبالش کاهش طعمه های یوز شده.
  باید حق تالیف این عزیزان در مناطق یوز خریداری شود و این انسان است که جمعیت سگ ها را از اندازه طبیعی خارج کرده و نظام طبیعت را دچار اختلال میکند لذا باید هرطور شده حق تالیف گله داران خریداری شود.
  دیگه نمیشه منتظر مسئولین شد بویژه حضراتی که مسئله یوز را جزئی میشمارند، از مردم خیر میخواهم کوتاهی مسئولین را جبران کرده برای خرید حق تالیف و ایمن سازی تنها ۱۰ کیلومتر جاده اقدام کنند.
  من نیز مانند اون دوست محترممون جناب یوز ایرانی با حمایت سازمان جهت پایش بی وقفه و شبانه روزی این خانواده یوز داوطلب هستم و با علاقه و افتخار اعلام آمادگی میکنم.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 9

 22. امیر می‌گوید:

  کمی مثبت فکر کنیم خدارو شکر به خیر گذشت .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 23. barbod می‌گوید:

  دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که اراده ای برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی را داشته باشد……با تمام وجود درد پشت این کلماتو میشه حس کرد مرسی از نویسنده محترم …مرسی از دیده بان محیط زیست ک رویه محافظه کاری و کنار گذاشته …

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 24. اریا می‌گوید:

  به هر سایتی که مربوط به شکار و شکارچی باشه سر بزنی همشون از حضور آقای کلانتری خوشحال هستند. سهمیه فشنگ صادر شده و مجوز های شکار برای استان ها تا چند روز آینده ابلاغ میشه و این یعنی نابودی بیشتر طبیعت و حرکت به سمت قتل عام حیوانات با مجوز سازمانی که باید از اون ها مراقبت کنه. نفوذ شکارچیان هم در سازمان زیاد شده و طی انتصابات اخیر دوستاران واقعی محیط زیست کنار گذاشته شده و یک عده آدم بی کفایت سر کار اومدن تا فقط بساط کباب و منقل شکارچیان را مهیا کنند.
  با این روال تا چهار سال آینده نصف گونه های جانوری کشور منقرض خواهد شد.
  منتظر ماندن برای بهبود اوضاع با این وضع مدریت کار بیهوده ای است.
  اگر دوستاران محیط زیست و حیات وحش ایران واقعا تعدادشان زیاد است و توانایی و کفایت انجام یک سری از کارها و ایجاد تغییرات را دارند بهتر است سریعا اقداماتی را انجام دهند و اگرندارند باید از خیر حیات وحش کشور بگذریم. چون به عمل کار بر آید نه به سخن.

  داغ Thumb up 14 Thumb down 26

  • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

   تو این چند سال که که مجوز صادر نشده چه خیری دیدیم به غیر از ضرر و کشت و کشتار اتفاقا به نظر من باید شکارچی و محیط بانان رو با هم مثل اول صلح داد تا به کمک یکدیگر دست خیلی از سوء استفاده کنندگان از طبیعت را کوتاه کنند

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

 25. رشید می‌گوید:

  متاسفم برای سازمانی که بنام قانونگذار به تعهدات خود عمل نمیکند .دوستان در تمامی تابلوهای شکارممنوع وتابلوهای مناطق حفاظت شده با آرم ونشان سازمان حفاظت محیط زیستکه در تمامی زمینهایی که جزء مناطق ۴گانه و شکار و تیراندازی ممنوع میباشد در سراسر کشور حتما مشاهده کرده اید در همان تابلو چند سطری نوشته از طرف سازمان به وضوح دیده میشود ..(ورود و چرای دام ممنوع میباشد.)پس بدانید یامردم را ببخشید چیز دیگری حساب میکنند و یا بخاطر منافع شخصی شان اجازه ورود میدهند نمیدانم تا چه اندازه باید تاوان دام و دامپروری راباید بدهیم .دیگر از تجاوز به حریم ممنوعه گونه های مختلف جانوری گذشته اند و به یوز رسیده اند البته چندسالی هست و گوش شنوایی و کار مخلصانه و حفاظت درستی نداشته اند دوستان فقط حدس بزنید تابحال چه تعداد یوز و توله هایشان گرفتار چوپان و سگ های گله شده اند مطمءنا آمار از فاجعه هم گذشته .ای کاش از کاربلدان و کارشناسان و دلسوزان استفاده کنند نه از افرادی که دو یا نهایتا سه سال به دستورات بالایی هایشان در خلاف جهت حفاظت عمل کنند و صندلیهای نون و آبدار تری نصیبشان شود .متاسفانه حتی در این دایره حفاظت همه منافع شخصی هر چه بیشتر را میخواهد و دنبال میکند نه عمل حفاظت از حیات وحش و محیط زیست .ای کاش روزی فرا رسد که هر شخصی در رشته و تجربه خود بکار آید همه در جای خوشان باشند نه حای یکدیگر…بعداز نابودی یوز هر فردی تقصیر به گردن دیگری و دولت قبل و کنونی می اندازد تا یک هفته و بعد از آن مرونده یوز بسته خواهد شد پس تا آن روز نزدیک فرا نرسیده خالصانه کمک کنید در حفظ یوز ایرانی …و ای کاش یک محیط بان ساده همه کاره این سازمان میشد تا نشان دهیم .آبادی یعنی چه و عشق به کار و خدمت مخلصانه یعنی چه ولی افسوسسسسسسس

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 26. جمشید می‌گوید:

  دو صد درود ،به شرف آن دهقان یا کشاورزیا باغبانی که ۳۰ – ۴۰ سال قبل ،نهال توتی را در این منطقه کاشت تا بعد ها ،خیلی زودتر از گری لوئیس بیگانه و ریاست وقت سازمان و محیط بانی منطقه جاجرم خراسان ،ناجی این توله یوز پلنگ آسیائی مظلوم شود تا خطر خطیرو مصیبت مهیب، ازبیخ گوش حیات وحش ایران و جهان بگذرد.!
  مدیران میدانی پروژه حفاظت از یوز پلنگ کجائید، کجائید.!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 27. وحید.مرتضوی می‌گوید:

  هیچ وقت عکس به این قشنگی از یوز پلنگ ایرانی اون هم بالای درخت ندیده بودم، انگار که رفته باشه آتلیه و عکس گرفته باشه.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 28. جمشید می‌گوید:

  عزیزان درگاه ،شتابی نیست.!
  مبادا کارهای عقب افتاده تان دیرشود.!!!
  هنوز هم وقت دارید به اشتراک بگذارید.!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 29. نیروانا می‌گوید:

  مشکل اینه که بعضی وقتها تعداد سگهای گله از تعداد گوسفندان آن گله هم بیشتر است و چوپانها هر سگ ولگردی را هم با طیب خاطر میپذیرند و از حمله آنها به هر جنبنده ای استقبال میکنند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 30. reza می‌گوید:

  از دلبر و کوشکی چه خبر ، چرا خبری منتشر نمی شود

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 31. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  خدا رو شکر این دامدار آدم فهیم و با شعوری بوده
  اما این چاره کار نیست باید منطقه رو از سکنه خالی کنند تا نسل یوزپلنگ حفظ بشه وگرنه تا نابودی یوز چیزی نمونده

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 32. محسن رزاقی می‌گوید:

  ببخشید که اینقدر صریح عرض میکنم، لطفا جناب کلانتری را عوض کنید…..

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 9

 33. جمشید می‌گوید:

  به محض آگاهی از فراخوان عمومی (کارزار یا کمپین) توسط یکی از اعضای جامعه هنری کشور و با اعلام کد دستوری پیامکی، جهت جمع آوری کمک های مالی از طرف داو طلبان طرفدار حیات وحش، برای تکمیل برنامه احداث سیم خاردار (به اصطلاح فنس کشی_ترکیب نصف فارسی و نصف انگلیسی!!!) در دو طرف جاده مرگ آفرین برای یوزپلنگ آسیائی، میاندشت به شاهرود و سبزوار، توفیق جلب تعدادی داوطلب، برای تکمیل مبلغ مورد نیاز، برایم فراهم شد.
  کاربران علاقمند این درگاه نیز میتوانند در این راه پیشقدم باشند.
  البته بنظر من ،احداث تعدادی زیرگذر، با اندازه های کوچک و نزدیک بهم، درصد موفقیت حفاظت از یوزپلنگهای در حال جابجائی در دو طرف جاده را افزایش میدهد تا ایجاد سیم خاردار یا به اصطلاح فنس کشی دو طرف جاده مورد نظر.!!!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 34. سهند می‌گوید:

  در مملکتی که محیط زیست جزو اولویتهای دولت نباشه و برا حفظ ظاهر، سازمانی به اسم محیط زیست داشته باشه انتظار دارید یوزپلنگ و… منقرض نشه؟!

  این طبیعت و این حیات وحش باید دست صاحبش بود نه دست ما. لیاقت حفظ نعمتهای پروردگار عالم رو نداریم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 6

 35. فاتح می‌گوید:

  یوز پلنگ منقرض میشه و شکی توش نیست.. این ۴تا یوز باید چه چیزی شکار بکنن.. باید کجا زندگی بکنن…وقتی که فقط ۲کیلومتر از منطقه خارج شدن این بلا سرشون اومده معلومه چه اینده ایی در انتظارشون هست..باید کجا دنبال طعمه و شکار باشن..دامدارها و چوپانها و عشایر محیط زیست رو نابود کردن…مرحوم ناصر حجازی توی برنامه ۹۰ میگفت ما چیمون درسته که توقع داشته باشیم فوتبالمون درست باشه..حالا خدا وکیلی ما چیمون درسته که توقع داریم محیط زیستمون درست باشه و یوزپلنگ منقرض نشه…خاوکیلی اگر این تعداد یوز پلنگ در اختیار کشوری مثل هندوستان با اونهمه جمعیت بود نه تنها منقرض نمیشد بلکه احیا هم میشد…….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 36. Sorena_nh می‌گوید:

  حمایت واقعی دولت از یوزپلنگ مثل جوک سیزده بدر میمونه
  این آقایون حکومتی اگه میخواستن کاری بکنن تا حالا کرده بودن ،و تا الانم اگه کاری صورت گرفته با کمکهای مردمی و به دست خود مردم و دوسداران این الماس زنده بوده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>