توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال یک انقلاب بزرگ در منابع طبیعی کشور است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): قائم مقام سازمان جنگلها با بیان اینکه به موازات توقف بهره برداری از جنگل ها، توسعه زراعت چوب مورد تاکید است، گفت: در برنامه ششم ٧۵ هزار هکتار زراعت چوب انجام می شود.

ناصر مقدسی در گفتگو با مهر درباره جزئیات طرح زراعت چوب و چرایی اجرایی این طرح، با بیان اینکه بحث استراحت یا توقف بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل های شمال یک تحول و انقلاب بزرگ در سیاست های منابع طبیعی کشور بوده است، اظهار داشت: نزدیک به ۶ دهه است (از سال ۱۳۳۸) که جنگل های شمال کشور مورد بهره برداری قرار گرفته است. ضمن این که در مقاطعی این بهره برداری حجیم، متمرکز، فشرده و بیش از حد توان اکولوژیک بوده است.

در دهه های اخیر فشارهای بسیار زیادی بر جنگل های شمال وارد شده، که می توان به پروژه های عمرانی ناسازگار، فعالیت های معدنی، رشد جمعیت، توسعه سکونتگاه ها، افزایش تعداد دام و مواردی از این قبیل اشاره کرد. به موارد فوق می توان به تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا را هم افزود، به عنوان مثال تابستان امسال در استان گلستان، درجه حرارت ۴۵ درجه سانتی گراد هم ثبت شد که امری بی سابقه بود.

همه این عوامل دست به دست هم داد تا جنگل های شمال فوق‌العاده آسیب پذیر شوند، بنابراین توقف بهره برداری صنعتی یک اقدام بسیار درست و آینده نگرانه و به نوعی مدیریت ریسک برای جنگل ها بوده که باید با تمام جزئیات آن اجرا شود.

ما اعتقاد داریم جنگل همیشه مولد است، اگر کسی فکر کند جنگل فقط چوب تولید می کند این ناشی از عدم شناخت کافی از اکوسیستم جنگل است. حیات، آب، بهداشت، تفریح، کاهش آلودگی، و بهبود شرایط روانی جامعه، تنظیم و تعدیل آب و هوا و ترسیب کربن از دیگر کالاها و خدماتی هستند که جنگل‌ها ارائه می‌کنند.

برداشت چوب از جنگل در سالهای اخیر سیر نزولی داشته است. این امر هم بخاطر سیاست های سازمان بوده و هم بخاطر اینکه جنگل از نظر اکولوژیک دیگر جوابگو نبوده است.

البته باید به این نکته توجه نمود که ما در سه الی چهار سال اخیر فقط اجازه بهره برداری از درختان ریشه کن و افتاده را صادر کردیم و از سال آینده، با توجه به سیاست های کلان و در راستای پایداری جنگل، برداشت از این گونه درختان نیز از دستور کار خارج خواهد شد.

ما نباید اجازه دهیم طرح بزرگ و مهم استراحت جنگل به دلیل عدم پیش بینی الزامات دچار ناکامی شود. استراحت جنگل به معنای رفع کامل تهدیدات و تضمین حفاظت پایدار و اصلاح و جبران خطاهای گذشته و همکاری سیستماتیک مجموعه نهادهای مرتبط و موثر در اعمال مدیریت پایدار جنگل است. این پدیده در بسیاری از کشورهای جهان به لحاظ ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و منافع ملی کشورها به مرحله اجرا در آمده و دولتهای این کشورها کلیه ساز و کارهای لازم را برای موفقیت آن به کار بسته اند که از نمونه های آن می توان به کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، ویتنام اشاره نمود که مبادرت به ممنوعیت برداشت جنگلهای طبیعی کرده اند.

تاکید بر توسعه زراعت چوب و افزایش حجم واردات

به موازات توقف بهره برداری از جنگل های طبیعی، دو رویکرد اصلی توسعه زراعت چوب و افزایش حجم واردات به منظور تامین منابع سلولزی و چوب آلات مورد نیاز واحدهای صنعتی کشور که در حال حاضر حدود ۶ میلیون متر مکعب در بخش صنایع اولیه و ثانویه و ۱۳ میلیون مترمکعب ظرفیت های برنامه‌ریزی شده این بخش است، مورد تاکید بوده است.

ما باید خارج از محدوده زون جنگل های طبیعی، زراعت چوب را انجام دهیم. در این راستا اولین اولویت ما اراضی اشخاص است. هم اکنون در استان های گیلان، آذربایجان غربی، زنجان و چند استان دیگر، خود مردم زراعت چوب را به واسطه اقتصادی بودنش، انجام می دهند.

اجرای ٧۵ هزار هکتار زراعت چوب در برنامه ششم توسعه

ما حدود ۲۲۰ هزار هکتار زراعت چوب داریم که متعلق به مردم است. اگر سیاست های تشویقی مثل اعطای وام های کم بهره، تامین نهال رایگان و خدمات فنی، آموزش و ظرفیت سازی و تقویت تشکل تولید کنندگان و خرید تضمینی را در دستور کارمان قرار دهیم مردم خود به دنبال تغییر کشت خواهند آمد. در همین راستا در برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار هکتار (سالانه ۱۵ هزار هکتار) زراعت چوب انجام خواهیم داد که برنامه آن تدوین و مسائل مربوط به بخش صنعت که از این طرح حمایت کند، نیز هماهنگ شده است.

وی گفت: از دیگر مناطق مستعد برای زراعت چوب، آندسته از اراضی می باشند که در حال حاضر کاربری جنگل ندارند اما می توانند با روش های مختلف مانند استفاده از آب های غیرمتعارف و زهکشی خاک و سایر تکنیک های فنی نسبت به کاشت گونه های سریع الرشد در آنها اقدام نمود.

اراضی محدوده پادگان ها، تبدیل اراضی سبزی و صیفی کاری خصوصاً کلان شهرها که از آب های غیرمتعارف استفاده می کنند و نیز اراضی محدوده صنایع بزرگ، نیروگاه ها و شهرک های صنعتی را می توان بدین کار اختصاص داد.

مقدسی درباره اینکه چه گونه هایی قرار است در این مناطق کشت شود؟ افزود: با همکاری بخش تحقیقات در هر محلی گونه خاص مناسب آن منطقه کشت خواهد شد که هم از بعد کیفی و اقتصادی و زیست محیطی دارای توجیهات لازم باشد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+26
0
  

3 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  نمیتوان به حفاظت از اندک گنجینه باقی مانده .انقلاب بزرگ نامید .اگر این حفاظت به طور احسنت هم انجام شود میتوان آن را حفاظت و انجام وظایف نام برد .حالا حرف تا عمل هم زمین تا آسمان فاصله دارد .خواهیم دید انشالله

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  برای حفاظت و احیا ،خروج دامها از جنگل های شمال هم لازم است. همچنین فکر می کنم که نواحی و لکه های جنگلی نیمه انبوه کشور خارج از شمال مانند لرستان و کهکیلویه و غیره هم ارزش حفاظت و قرق را داشته باشند و فواید بسیاری را به دنبال خواهند داشت.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  احسن، ((انقلاب))، چه کلمه برازنده ای، احسن بر انتخاب کننده این کلمه.

  بنده فکر میکنم این حرکت برجسته در تاریخ حفاظت بی سابقه بوده و قابل ستایش، و نام انقلاب در مورد چنین حرکتهایی بسیار مناسب و برازنده آن میباشد.
  البته نباید فقط برای جنگل های شمال اتفاق بیفتد جنگل های زاگرس و غیره هم باید در طرح باشد و بارها عرض کردم این از اون جمله اتفاقاتیست که باید در مورد حیات وحش ما نیز بیفتد و حیات وحش ما نیز مانند جنگلهای ما لااقل تنفسی بکند.
  نظیر چنین حرکتهایست که بسیار لازم است اما کافی نیست و حرف باید به مرحله عمل رساند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>