تفاهم نامه بهسازی پارک پردیسان مابین سازمان محیط زیست و شهرداری تهران امضا شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تفاهم نامه بهسازی و احیای پارک طبیعت پردیسان در هفت ماده پیش از ظهر امروز به امضای عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و محمدعلی نجفی شهردار تهران رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، این تفاهم نامه با عنایت به اصل پنجاهم قانون اساسی و در راستای اجرای قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، همچنین با توجه به ظرفیت های بالقوه و بالفعل موجود در این عرصه و در جهت ایجاد و تکمیل فضای مناسب با شرایط مطلوب برای اوقات فراغت شهروندان و نیز مدیریت بوستان های تفرجی درون شهری توسط شهرداری و نظر به اهمیت حفظ یکپارچگی مدیریت بوستان های فوق الذکر، واگذاری مدیریت ساماندهی، بهسازی و بهره برداری بوستان طبیعت پردیسان به شهرداری تهران در چارچوب طرح جامع پارک امضا شد.

ارائه تسهیلات رفاهی لازم برای گذراندن اوقات فراغت در یک بستر طبیعی و اکولوژیکی برای کلیه اقشار و گروه های سنی و اجتماعی، افزایش ظرفیت های محیط زیستی و اجتماعی بوستان پردیسان با هدف حفظ ذخایر اکولوژیک شهر، پاسخگویی به مبادی ذیربط قانونی و معارضان احتمالی در قبال بهره برداری و مدیریت شهرداری، سلب حق واگذاری تمام یا قسمتی از بوستان به غیر اعم از هر شخص حقیقی یا حقوقی و یا نهاد و سازمان دولتی و غیر دولتی را در طول مدت تفاهم نامه (۱۵ سال) از سازمان حفاظت محیط زیست، تخصیص منابع درآمدی کاربری های رفاهی- تفریحی و خدماتی بوستان بر اساس محدوده تعیین شده در ردیف دو ماده چهار طی مدت اجرای قرارداد به منظور جبران بخشی از هزینه ها به شهرداری بخشی از موارد مطرح شده در این تفاهم نامه است.

ارائه خدمات مرتبط با موضوع طرح جامع پارک طبیعت پردیسان (مصوب کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور) با اولویت تامین منابع آب، امنیت، روشنایی، توسعه و نگهداری فضای سبز، حفظ و بهسازی فضاهای نمایشی گیاهی، استفاده از انرژی های نو و فراهم ساختن امکانات رفاهی، فرهنگی، ورزشی و آموزشی بدون تغییر در ساختار بوستان و با حفظ اجرا و عناصر اصلی طرح جامع پردیسان، ایجاد محل مناسب در پارک به عنوان قرنطینه گونه های گیاهی و سایر گونه ها در مواقع نیاز، احداث موزه گونه های گیاهی و جانوری، برگزاری برنامه های آموزش عمومی و تخصصی، به ویژه در مناسبت های محیط زیستی برخی از وظایف شهرداری تهران در این تفاهم نامه است.

همچنین، در اختیار گذاشتن کلیه اسناد طرح جامع پارک پردیسان و اطلاعات مرتبط و در اختیار گذاشتن عرصه پارک و کلیه تجهیزات مربوطه به استثنای اماکن و ابنیه سازمان حفاظت محیط زیست اعم از ساختمان های اداری، موزه ها و سالن ها از جمله وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم نامه است.

در ماده شش این تفاهم نامه تاکید شده است که اجرای این تفاهم نامه هیچگونه حقی را برای مالکیت ایجاد نخواهد کرد و سازمان حفاظت محیط زیست مالک عرصه و اعیان پارک خواهد بود.

اعتبار این تفاهم نامه هفت ماده ای از تاریخ امضا یعنی ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ به مدت ۱۵ سال و قابل تمدید است.

بودجه کل محیط زیست کشور کمتر از بودجه یک ناحیه شهرداری تهران است

کلانتری در این مراسم با یادآوری این موضوع که توافق برای بهسازی پارک طبیعت پردیسان با دستور اکید شهردار تهران صورت گرفته است، گفت: بودجه حدود ۵۲۰ میلیارد تومانی کل محیط زیست کشور کمتر از بودجه یک ناحیه شهرداری تهران و کمتر از سه درصد بودجه کل شهرداری تهران است.

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به استفاده شهروندان تهرانی از پارک طبیعت پردیسان، اظهار کرد: به رغم این استفاده شهروندی، سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اینکه از لحاظ بودجه سازمانی فقیر و مستضعف است، شرایط مالی مناسب برای بهسازی پارک پردیسان را ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به همین دلیل طی توافقی با شهرداری تهران، بهسازی پارک پردیسان به شهرداری تهران سپرده شد.

وی با یادآوری این موضوع که پردیسان ریه و بزرگترین پارک تهران است، خاطرنشان کرد: اما در شرایط حاضر پردیسان وضعیت مناسبی ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل فقر مادی از عهده بهسازی آن بر نمی‌آید.

کلانتری با مرور سابقه آشنایی خود با پارک پردیسان در سال ۶۷ ، گفت: آن زمان مقام معظم رهبری در مسند ریاست جمهوری کشور قرار داشتند و من برای حفظ پارک از تعرض های صورت گرفته مثلا از سوی سازمان اوقاف با ایشان هماهنگ کردم تا جشن درختکاری سال ۶۷ در پردیسان برگزار شود و نهالی به دست ایشان کاشته شود.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: پارک پردیسان قبل از انقلاب طرحی داشت که در این دوره قابل اجرا نیست. بنابراین طی توافق با مختاری رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهری شهرداری تهران قرار شد طرح مصوب دهه ۷۰ با تغییراتی اجرا شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه طرح بهسازی پارک پردیسان یک برنامه ۱۵ ساله است، گفت: حدود ۱۲ هکتار از این پارک برای ساخت موزه آب در اختیار وزارت نیرو بود که به دلیل عدم توانایی این وزارتخانه برای ایجاد این موزه، این فضا هم از وزارت نیرو پس گرفته می شود و در اختیار سازمان فضای سبز شهر تهران قرار می گیرد.

کلانتری ضمن یادآوری مساحت حدود ۱۸۰ هکتاری پارک طبیعت پردیسان به عنوان بزرگترین پارک پایتخت که حتی از بوستان ولایت نیز بزرگتر است، ابراز امیدواری کرد: با حمایت شهرداری تهران و شورای شهر، پردیسان تبدیل به یک پارک بی بدیل در سطح شهر تهران شود.

وی با بیان اینکه پارک پردیسان در شرایط کنونی امکانات مناسبی ندارد، گفت: شب‌ها به دلیل نبود نور کافی در پارک پردیسان ممکن است اتفاقات بدی بیفتد.

از شهرداری و شورای شهر تشکر می‌کنیم که سعی دارند با نگاه محیط زیستی پارک طبیعت پردیسان را به پارک قابل استفاده تبدیل کنند.

اختلاف نظرها و تعصبات دستگاهی مانع از بهسازی پارک پردیسان شده بود

همچنین، محمدعلی نجفی شهردار تهران با اشاره به تصمیم شهرداری تهران برای حفظ و حراست از گنجینه‌های ارزشمند محیط زیست پایتخت، گفت: همکاری برای احیای پردیسان یکی از برکات همکاری بین شهرداری و دولت است.

وی افزود: با تشکیل دولت جدید موارد متعددی از همکاری‌های بین بخشی میان شهرداری و دستگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و خوشحال هستیم که نخستین توافقنامه با سازمان حفاظت محیط زیست امضاء می‌شود تا یک کار زیست محیطی برای تهران انجام شود.

شهردار تهران تصریح کرد: هدف از امضای توافقنامه با سازمان حفاظت محیط زیست؛ بهسازی، سازماندهی و استفاده بهینه و مطلوب از پارک طبیعت پردیسان است زیرا بهسازی این پارک هم مسائل زیست محیطی و هم مسائل اجتماعی و فرهنگی را در بر می‌گیرد.

نجفی با اشاره به اینکه پارک طبیعت پردیسان ظرفیت‌های بالایی دارد، گفت: این پارک می‌تواند هم برای نشاط اجتماعی و هم برای آموزش دانش آموزان و دانشجویان و هم برای کارهای پژوهشی در مورد گونه‌های گیاهی و جانوری مفید و موثر باشد.

شهردار تهران ادامه داد: سعی داریم با کمک و نگاه علمی سازمان حفاظت محیط زیست، وضعیت مطلوبی برای پارک طبیعت رقم بزنیم تا شهروندان تهرانی حداکثر بهره برداری را از این پارک داشته باشند.

شهردار تهران افزود: تاکنون اختلاف نظرها و تعصبات دستگاهی مانع از این شده بود که مدیریت پارک پردیسان به نتیجه برسد. تا اینکه با دخالت مستقیم کلانتری توانستیم در این زمینه به توافق برسیم.

نجفی با اشاره به اینکه سازمان فضای سبز شهرداری تهران و شهرداری منطقه این موضوع را باید مورد تاکید قرار دهند، گفت: طرح جامع پارک پردیسان باید با اولویت انجام شود تا در کوتاه‌ترین بازه زمانی به نتیجه مطلوب برسیم و شاهد تحول در پارک طبیعت پردیسان باشیم.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+51
-10
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>