فک خزری گرفتار در تور صیادان گلستان نجات یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همزمان با آغاز فصل ماهیگیری در دریای خزر احتمال گرفتار شدن فک ها در تورهای صیادی نیز افزایش یافته است.

دامپزشک مرکز درمانی تحقیقاتی – درمانی فک خزری گفت: روز گذشته (دوشنبه ۹۶/۷/۱۷) به دنبال تماس ماهیگیران مستقر در صیدگاه فریدپاک در استان گلستان مبنی بر گرفتار شدن یک فک خزری در تور ماهیان خاویاری، دامپزشک و پرسنل مرکز تحقیقاتی – درمانی فک خزری عازم منطقه مذکور شده و فک گرفتار را از بند تور رها نمودند.

دکتر امیر شیرازی اظهار داشت: این عملیات با حضور کارآموزان داوطلب و به منظور پر رنگ کردن نقش نیروهای علاقمند بومی و آموزش اصول امداد و نجات توسط مرکز تحقیقاتی – درمانی فک خزری انجام گرفت. خوشبختانه اداره مدیریت امور ماهیان خاویاری استان گلستان مشارکت بسیار خوبی در این فعالیت ها داشته است.

نام این این فک زیبا که به لحاظ جنسیت نر و نابالغ (حدودا ۳ الی ۴ ساله) بود را فربد گذاشته اند.

ایم جانور دارای انگل های خارجی زیادی بوده و بر اثر گرفتار شدن در تور در زمان طولانی دچار ضعف و بی حالی شده بود که به همین دلیل به مرکز منتقل شده و تحت مداوا و درمان می باشد.

اغلب ماهیگیران می پندارند که فک ها از ماهیان تجاری که منبع ارزشمند اقتصادی برای آنان هستند، تغذیه می کنند. به همین سبب به محض مشاهده فک ها آنها را با ضربات پارو می کشند.

برگزاری چندین دوره آموزشی جهت افزایش آگاهی صیادان محلی نسبت به اهمیت گونه در معرض انقراض فک خزری باعث شده است صیادان به ویژه صیادان استان گلستان به محض مشاهده فک های گرفتار در تورهای ماهیگیری مراتب را به ادارات محیط زیست اطلاع داده و از آسیب رساندن به فک ها خودداری کنند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+4
0
  

4 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  فقط خدا میداند چند درصد از فک ها درتور ماهیگیران گرفتار و از بین میروند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. همیار می‌گوید:

  فرهنگ سازی گسترش یافته است اما سرعت نابودی حیات وحش بسیار بیشتر است.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 3. منوچهر می‌گوید:

  دست همگی درد نکنه. کاشکی از نزدیک این موجود رو میدیدم و کلی به چشما معصومانش نگاه میکردم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 4. فرهاد امید می‌گوید:

  دوستان باید با فیلم مستند از حیات وحش ایران از این موجودان خدا حمایت کرد

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>