عکس یادگاری با لاشه شکار، شکارچیان متخلف را به جرم شکار غیرمجاز سه قوچ وحشی در دادگاه محکوم نمود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تیرماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست فیروزکوه حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی این شهرستان متوجه حضور دو شکارچی غیرمجاز شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: محیط بانان جهت بررسی موضوع و برخورد قانونی وارد عمل شده و متخلفین را پیش از هرگونه اقدامی برای شکار دستگیر نمودند.

محمد فریدی اظهار داشت: نیروهای محیط زیست طی هماهنگی با مقام قضایی گوشی تلفن همراه شکارچیان را مورد بازبینی قرار دادند.

در بازبینی گوشی تلفن همراه شکارچیان تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز جانوران وحشی بدست آمد که بررسی نیروهای محیط زیست نشان می داد این تصاویر مربوط به شکار سه قوچ وحشی توسط متخلفین می باشد.

بنابراین با شکایت اداره محیط زیست فیروزکوه پرونده ای در این رابطه تشکیل و متخلفین جهت رسیدگی به جنبه کیفری جرم و همچنین جنبه حقوقی جرم مبنی بر پرداخت سیصد میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز سه قوچ وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.

متخلفین در کلیه مراحل بازجویی منکر هرگونه تخلفی شده و نفر سوم موجود در تصاویر را نیز معرفی ننمودند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه بدوی، با توجه به انکار مصرانه متخلفین و عدم کشف لاشه شکار از آنها و اینکه وجود عکس دال بر انتساب بزه به آنان نمی باشد، دادگاه به جهت فقدان ادله اثباتی بزه انتسابی به متهمین را مردود دانسته و آنان را از اتهامات وارده تبرئه نمود.

همچنین با توجه به تبرئه شدن متهمین، دادخواست اداره محیط زیست فیروزکوه برای پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست نیز ابطال گردید.

با اعتراض اداره محیط زیست فیروزکوه به رای صادره، پرونده جهت بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده در دادگاه تجدید نظر، با توجه به صورتجلسه تنظیم شده و مستندات موجود در پرونده از جمله عکس های بدست آمده از شکارچیان متخلف و با توجه به اینکه آنها نفر سوم موجود در عکس ها را نیز معرفی نکرده بودند، قضات دادگاه تجدید نظر بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانسته و هر کدام از آنها را به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به پرداخت یک میلیون و پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم نمودند که این رای قطعی و لازم الاجرا می باشد.

با قطعی شدن محکومیت متهمین در دادگاه نظر، آنها می بایست مبلغ سیصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز سه قوچ وحشی را نیز به حساب دولت واریز نمایند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+16
-14
  

9 دیدگاه

 1. امیرحسین از طالقان می‌گوید:

  سلام این ها شوخی تلخی است اما بعید نیست اتفاق افتاده باشد:
  ۱_ این افراد صرف استفاده از هوای پاک و مناظر زیبا در حال مدیتیشن بودند که محیط بانان به اشتباه آنان را دستگیر کردند اما چرایی ماجرا!:
  ۲_ توجیه عکس های گوشی این افراد: درحال تفریح بودند که یک فرد غریبه دست به شکار زد و این دوستان برای گرفتن عکس از این شکار ها از وی ( اون شکارچی فرضی)خواستند: داداش این گوشی روبگیر از ما عکس بگیر بریم برا بچه محل هامون تعریف کنیم
  ۳_ این برادرا چون دفعه قبل نشد به آرامش کامل برسند دو باره به آنجا مراجعه کردند تا بی هیچ مزاحمتی دست به شکار بزنند!!!!!
  سخت نیست فهمش !
  برا خودم و شما متاسفم.

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 20

 2. رضا می‌گوید:

  حیون زبونه بسته رو با تفنگ دوربین دار زدن آخر نامردیه؛ هنر نیست

  داغ Thumb up 35 Thumb down 34

 3. مینالیا می‌گوید:

  اینگونه موارد خاص حتما باید شعبه تخصصی وارد بشه و تحت تاثیر حرفای بی سر و ته جماعت کلاش و بی وجدان شکارکش قرار نگیرد،
  سپاس از قاضی محترم و صدالبته مسئول محیط زیست فیروزکوه
  خون این قوچ های زیبای ایرانی نباید پایمال شود

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 27

 4. فرزین می‌گوید:

  واقعا عجیبه که قاضی دادگاه اول با دیدن عکسای متهمین رد اتهام زده !!!!!! عکس خودش سندیه واسه اثبات جرم !!!
  باید برای جرایم محیط زیستی محکمه جداگانه ای بذارن – برخی قاضی ها خودشون درک صحیحی از ضرورت محیط زیست ندارن و بعضا میگن چطور واسه یه حیوون طرفو بندازیم زندان !!!

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 24

 5. کفتار راه راه می‌گوید:

  شکار و صدمه زدن به پیکر نحیف طبیعت کشور در این شرایط خشکسالی و بیماری ها و تعداد کم وحوش و جزیره ای شدن زیستگاهها نه تنها باعث افتخار و عکس گرفتن نیست بلکه باعث ننگ است.
  همچنین لازم به ذکر است با توجه به چند خبر بد درباره یوز در چند روز گذشته و عدم حمایت بین المللی از یوز آسیایی و جمعیت کم و وضعیت خطرناک و غیرقابل جبران آن در آینده، نیاز به اقدامات جدی و عملی و شفاف می باشد.
  چه که هر گونه پنهانکاری باعث عدم پیشرفت و وخیم تر شدن وضع آن می شود و البته اخبار چند وقت بعد بر ملا می شود و موجب سرزنش خواهد بود.
  برای مثال الان سالها است که پروژه یوز در حال انجام است و با اینکه مبالغی پول برای خروج دامها از توران برای آن تخصیص داده شده هیچ اقدامی صورت نگرفته و یا کوشکی و دلبر که هیچ نتیجه ای نداشته است. ولی اگر اقدامات شفاف باشد، حداقل افکار عمومی باعث کمک و پیشرفت کار می شود.
  یادم هست یکی دو سال قبل می خواستند یک جاده از داخل پارک ملی پابند بکشند و حتی غلطک و سایر تجهیزات را تا داخل پارک برده بودند و با رسانه ای شدن و فشار افکار عمومی از این کار جلوگیری شد.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 25

 6. ولاش گرین می‌گوید:

  اصلا روش خوبی نیست شاید این عکس مال زمانی بوده که پروانه داشته یا آزاد بوده یا هر دلیل دیگه ای

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 30

  • اریا می‌گوید:

   بله درست می‌فرمائید برای شکارچی جماعت دلیل زیاد است برای فرار کردن از واقعیت و نادیده گرفتن آن. ولی اگر قبل از نوشتن این توجیهات بی جا و حمایت های کور کورانه یک مقدار فکر می کردید بد نبود.

   داغ Thumb up 42 Thumb down 42

 7. محسن رزاقی می‌گوید:

  بنده با این الفاظ (شکارچی و شکارکش…) هم کاری ندارم زیرا برایم روشن است که این نفس عمل شکار است که محل ایراد میباشد.
  و اما افق روشنی برآیم محسوس است که انشاءالله نزدیک است زمان رسیدن جامعه به آن درک و فرهنگ که شکار دیگر در فرهنگ ما و یک انسان متمدن ایرانی جایی ندارد حتی اگر در تمام دنیا این عمل غلط را ترک نکرده باشند و مردم ما منتظر آن نخواهند ماند که این قانون و فرهنگ نیک از خارج کشور صادر شود و روزی خواهد رسید که کلمه شکار در بین کتب تاریخ مدفون و از نظرها محو خواهد شد. انشاءالله

  داغ Thumb up 29 Thumb down 46

 8. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  این طبیعت بی جان دیگه رمقی براش نمونده
  تا کی باید دنبال شکارچی و جریمه و —–باشیم
  سازمان باید کار جدید و ایده تازه رو کنه

  داغ Thumb up 14 Thumb down 24

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>