عاملین شکار غیرمجاز ۱۴ خرگوش وحشی، سه کبوتر و یک کبک در شاهرود دستگیر و پس از واریز جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بعد از ظهر روز گذشته نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود حین گشت زنی مشترک با مامورین نیروی انتظامی شهرستان میامی در منطقه آزاد بسطام پنج شکارچی غیر مجاز را مشاهده نمودند.

رییس اداره محیط زیست شاهرود در این باره گفت: مامورین جهت برخود قانونی با متخلفین وتارد عمل شده و هر پنج نفر را دستگیر نمودند.

علی اکبر قربانلو اظهار داشت: در بازرسی از متخلفین لاشه ۱۸ خرگوش وحشی، سه کبوتر چاهی و یک کبک به همراه دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل، یک اسلحه بادی ۵/۵ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

یکی از متخلفین اهل تسنن و دارای پروانه شکار خرگوش وحشی بود اما حداکثر تعداد معین در پروانه چهار خرگوش بوده است. سایر شکارچیان نیز متخلف بوده و بصورت غیر قانونی اقدام به شکار کرده بودند.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متخلفین امروز شنبه مورخ ۹۶/۸/۲۰ مبلغ ۴۴/۳۰۰/۰۰۰ ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز چهارده خرگوش وحشی، سه کبوتر چاهش و یک کبک را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه ها و ادوات کشف شده از متخلفین تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+11
0
  

9 دیدگاه

 1. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  خب همینا طعمه و خوراک بقیه حیوانات هستن دیگه….
  اگه اینا نباشن همین چندتا یوزی که باقی موندن چی بخورن؟!!!

  پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 34

  • خورشید می‌گوید:

   فکر می کنین فهم و شعور این جماعت به این جاها قد میده دوست عزیز؟؟ اینها رو تو طبیعت ول کنین نسل موش های صحرایی رو می کنن خرگوش که جای خود داره….

   داغ Thumb up 50 Thumb down 51

 2. وحید مرتضوی می‌گوید:

  مگر جواز شکار خرگوش فقط برای اهل تسنن صادر میشه ؟ یعنی برای اونها گوشت خرگوش حلال شده؟

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 20

 3. جمشید می‌گوید:

  انصاف داشته باش شکارچی:
  اگر گوشتخواران منطقه زبان ناطق داشتند،نمیگفتند همه اش برای شما شکار کش ها.!؟
  پس سهم غذای ما از سفره گشوده در آسمان ایران کجاست تا از فرط گرسنگی لب به لب جاده مرگ مشهد _سبزوار _شاهرود نشویم.!
  انصاف کن.!
  راستی ، انصاف داری.؟!

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 19

 4. کفتار زخمی می‌گوید:

  اخیراً در بعضی از کشورها از پهباد جهت گشت زنی و شناسایی شکارچیان استفاده میشود جا دارد از متصدیان محیط زیست این موضوع را در نظر گرفته واجرایی نمایند چرا که با این وسیله کار محیط بانلن بسیار راحت تر میشود

  داغ Thumb up 38 Thumb down 39

  • نیروانا می‌گوید:

   امروزه کاربرد پهپاد در بسیاری از امور رواج یافته که یکی از کاربردهای مفید ان در پایش وکنترل محیط زیست وحیات وحش است چون به هر حال دید سه بعدی واز اسمان بسیار بهتر از دید دوبعدی واز روی زمین است نظر کفتار زخمی درست و مستحق این همه منفی دادن نبود

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 12

 5. عقاب می‌گوید:

  خدا لعنتش کنه…

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 20

 6. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  پس حیوانات گوشتخوار چی بخورن نامرد ؟

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 18

 7. ناروبه می‌گوید:

  بااحترام باید به اون شکارچی که مجوز داشته هیچ کاری نداشته باشن ودین اون هم مورد احترام وجزو عقیده های شخصی اون هموطن میباشد اگر خرگوش دراون منطقه به تعداد زیادباشد حتما باید شکارشود چون خرگوش یکی از بلاهای طبیعت است پوست درختان را می کند وباعث خشکی درخت میشود محیط زیست خود بهترمیداند البته یکی از راهای تنظیم طبیعت اینه که حیوانات گوشت خوار مثل روباه اضافه تر بشود تا خرگوش وجانوران موذی دیگر مثل موش صحرایی بزرگ کمتر شود هرطوریکه باشه ماباید به قوانینی که درکشور وضع میشود احترام بگذاریم مخصوصا به محیط زیست که زندگی همه ما به اون بستگی دارد یکی ازمهمترین نیازهای بشر اکسیزن بوسیله درختان تولید میشود یعنی به جان ما بستگی دارد موجودات وحیوانات وپرندگان نیز جزو زیباییهای طبیعتند وبه چشم انداز طبیعت جلوه خاصی میبخشند البته اینو بگم اگر درطبیعت ماانسانها دخالت نکنیم خود بخود حیوانی که غذایش فراهم باشد تعدادش اضافه میشود وبرعکس اگرغذایش کم شود تعدادش کم میشود درشهر ما چوله یاتشی خیلی زیاد به درختان جنگل خسارت وارد کرده وتا جایی که قدش رسیده پوست درختان را کنده وخشک شده اند خشکسالی چند طرف وتشی هم طرف دیگر

  داغ Thumb up 20 Thumb down 20

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>