منابع و بودجه پروژه حفاظت از یوزپلنگ باید تنها در مسیر حفاظت از این گونه نادر جانوری هزینه شود نه در مسیرهای دیگر

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامیگفت: با کناره گیری سازمان ملل از پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی منابع بین المللی محدود و روند اجرای پروژه با مشکل مواجه می شود.

علی ابراهیمی در گفت و گو با خانه ملت، در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر قطع همکاری دفتر عمران سازمان ملل با پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، گفت: انقراض نسل ببر مازندران و شیر خوزستان شوک بزرگی بر پیکره طبیعت ایران وارد کرد و باید این موضوع مایه عبرت می شد اما متاسفانه پلنگ و یوز ایرانی همانند شیر و ببر با خطر انقراض جدی مواجه بوده و راهکارهای مناسب برای پیشگیری از انقراض نسل این گونه های نادر جانوری اتخاذ نشده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه قطع همکاری سازمان ملل از پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خوشایند نیست، تصریح کرد: باید به محیط زیست و گونه های زیستی نگاهی فراملی و جهانی داشت و از آنجایی که محل زیست یوز آسیایی تنها محدود به ایران بوده و بیم انقراض سریع آن می رود می طلبد سازمان ملل و جوامع جهانی مشارکت مناسبی را در این پروژه داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم اختصاص اعتبار و ردیف ویژه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، گفت: حفاظت از این گونه ارزشمند باید در اولویت مسئولان قرار گیرد و در جهت رفع مشکلات سد راه بهبود وضعیت آن تلاش جدی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم شفاف سازی در روند اجرای پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، گفت: منابع و بودجه اختصاص داده شده به این پروژه باید تنها در مسیر حفاظت از این گونه نادر جانوری هزینه شده نه در مسیرهای دیگر.

نماینده مردم شازند در مجلس دهم، با بیان اینکه با کناره گیری سازمان ملل از پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی منابع بین المللی محدود و روند اجرای پروژه با مشکل مواجه می شود، تصریح کرد: حمایت سازمان ملل از این گونه نادر جانوری نام این گونه را در جهان مطرح و عدم حمایت توجه جهانی را کمرنگ می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با دیپلماسی قوی و رایزنی مناسب حمایت سازمان ملل از گونه های نادر جانوری را جلب و تامین کند، گفت: باید دلایل قطع همکاری دفتر عمران سازمان ملل با پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بررسی و آسیب شناسی شده و دستگاه های مربوطه نهایت تلاش خود را برای جلب نظر سازمان ملل به کار ببرند.

+18
-1
  

7 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  خدا رو شکر
  باورم نمی شه بالاخره یک نماینده در مجلس متوجه اهمیت گونه های رو به انقراض شده است، ذخیره های ژنتیکی که اگر در زیستگاه طبیعی از بین بروند تکثیرشان در اسارت با انقراض تفاوت چندانی ندارد…
  بماند که حتی تکثیر در اسارت هم در حد یک ادعا باقی ماند و حیوان زبان بسته دلبر احتمالا به دلیل بیهوشی های مکرر دچار مشکل کلیوی شد… تا آقایان با بی مسوولیتی تمام گنجینه های ملی را به سایت آزمون و خطای شخصی شان بدل کنند…

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 12

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   اشتباه نکن هموطن گرامی. این آه و ناله ها برای تیغ زدن سازمان ملل است. یوزپلنگ این وسط وجه المصالحه شده. حالا فرض بگیریم سازمان ملل گفت شما در حفاظت از یوز بیکفایت بودید و دیگر کمک نکرد که به حق هم اینطور است. آنوقت ما باید قید یوزپلنگ را برای همیشه بزنیم؟؟؟سهم خودما یعنی دستگاههای ذیربط چی میشه؟؟؟مگر سازمان کم پول میگیره این جریمه ها کجا میره؟!!

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 11

  • ایمان می‌گوید:

   جانا سخن از زبان ما می گویی دقیقا جناب درنا همین است که گفتید. متاسفانه نمی توان امیدی به دلبر داشت زیرا که سرنوشت این زبان بسته که اسیر دست بشر شده؛ چیزی نیست جز بی هوش شدن مکرر و سوزن خوردن های پیاپی؛ یک روز بی هوش می شود و سوزن تقویتی می خورد؛ یک روز دیگر بی هوش می شود و سوزن ضد انگل می خورد و الی ماشاء الله، آخر مگر حیوانات طبیعت هم این قدر سوزن می خورند که سالم و زاد آور هستند. برای انسان ها هم برخی پزشکان برای نمونه خیلی راحت دگزامتازون تجویز می کنند که عوارض شدیدی مانند پوکی استخوان را در پی دارد در دامپزشکی هم متاسفانه همین است و برخی و تاکید می کنم برخی از دامپزشکان همین رویه و روش را دارند.
   البته فراموش نشود بسیاری از دامپزشکان دلسوز در این سالیان، جان بسیاری از حیوانات مانند آرزو پلنگ آسیب دیده را را هم نجات داده اند.

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 9

 2. رشید می‌گوید:

  همش در حد حرفهای پوچ میباشد .چندین سال گفتند و ما شنیدیم چه شد؟افرادی سودهای کلانی به جیب زدند و نسل یوز رو به انقراض رفت .

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 8

 3. داریوش2016 می‌گوید:

  برید جمعش کنید شما هم که همش حرف میزنید یه زنی با پول و مخارج خودش رفته تو یه کشور آفریقایی یوز تکثیر میکنه و موفق شده شمار یوزها رو چند برابر کنه شما هیچ کاری نکردید و نخواهید هم کرد بهتره یوزها رو بسپارید به همین اشخاص دوست دار محیط زیست و یا موسسات غیر دولتی برای وارد کردن شکارچی خارجی خوب زرنگ بودید فقط

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 8

 4. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  اقای مدیر پروژه و دوستان خواهشن استعفا
  شما نه تنها یوز ایرانی رو نجات دادید بلکه به انقراض کشوندید
  به قول دوست خوبمون اقا داریوش یه خانم به تنهای تو افریقا حدود پنجاه یوز رو تکثیر کرده اونم با امکانات کم و پیش پا افتاده
  اونوقت شما و دوستان فقط دارید وقت تلف میکنید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

 5. مجید هاشم زاده می‌گوید:

  سلام تو رو خدا به فکر گونه های در حال انقراض باشید.خصوصا یوز ایرانی.باور داشته باشید تو کشور هستند کسایی که از خبر شکارشون گریه می کنن و تا شبها نمی تونن بخوابن.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>