عامل شکار غیرمجاز ۱۴ کبک در رودسر پس از واریز جریمه به دادگاه معرفی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست رودسر مستقر در پاسگاه سر محیط بانی ارکم اشکورات حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی این منطقه یک شکارچی متخلف را مشاهده نمودند.

رییس اداره محیط زیست رودسر در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و وی را دستگیر نمودند.

علی محمدپور اظهار داشت: در بازرسی از این شکارچی متخلف لاشه ۱۴ عدد کبک، یک اسلحه شکاری مجاز و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

متخلف روز دوشنبه مورخ ۹۶/۸/۱۵ مبلغ ۱۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت بخشی از ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز چهارده کبک را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

متهم در دادگاه متعهد شده است الباقی ضرر و زیان وارده به محیط زیست به مبلغ ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال را نیز طی روزهای آینده به حساب دولت واریز نماید.

متهم علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه و ادوات کشف شده از متخلف تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

0
-62
  

10 دیدگاه

 1. اریا می‌گوید:

  با این وضع جماعت شکارچی میگن که به ما پروانه شکار بدید
  آخه این آدم با وجود اینکه میدونه شکار ممنوع هستش و از مقدار جرائم هم خبر داره و میدونه که شکار کردن ریسک دستگیر شدن توسط محیط بان ها رو داره ولی باز هم از شکار دست برنمیداره و خدا میداند که اگر محیط بان ها به سراغش نمیرفتند چند تا دیگه می خواست شکار کنه !
  پروانه دادن به امثال این آقا نهایت خیانت به حیات وحش کشور هست چون الان که تو دستش هیچ پروانه ای نیست و نظارت بر زیستگاه ها زیاد شده این کشتار رو به راه انداخته حالا اگه بهش پروانه بدن معلوم نیست در زیر سایه آن پروانه به چه کشتارهایی دست بزند.

  داغ Thumb up 68 Thumb down 125

  • حسن سید موسوی می‌گوید:

   دوست عزیز مسئله همینجاست که اگر پروانه به موقع صادر بشه شکار قانونی رایج و فراگیر میشه و شکارچیان قانونمند به موقع و به تعداد اقدام به شکار میکنن ولی در غیر این صورت شاهد اینگونه موارد و درگیری ها و خسارتهای بیشمار بوده و خواهیم بود و این مورد یک در هزار است چرا که شکارگاههای زیادی است که بعد بارشهای زمستانی راهشان بسته و محلی ها براحتی اقدام به کشتار و زنده گیری میکنن علاوه کنید جمع آوری تخم پرندگان و فروش اون رو علاوه کنید ساخت و سازهای بی رویه ویلاها و راه ها و جاده ها رو علاوه کنید هزاران بیقانونی و تصرف اراضی از سوی نهادهای رسمی و دولتی و دولتمردان رو و علاوه کنید……

   پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 42

   • جواد می‌گوید:

    احسنت

    پر طرفدار Thumb up 96 Thumb down 42

   • اریا می‌گوید:

    شما فکر میکنید که این اقا و امثال ایشون قانون سرشون میشه؟ افرادی که قانون مند هستند تا وقتی که پروانه شکار نباشه شکار نمیکنند( البته اگه به معنای واقعی قانون مند باشند و صرفا برای فرافکنی ادعای قانون مند بودن در نیاورند)و اگر هم شکار ممنوع باشد و نتوانند جلوی خودشان را بگیرند و به شکار بروند سعی میکنند تمام ضوابط را رعایت کنند. ولی امثال این اقا هنوز به اون درجه از فهم و شعور نرسیده که اگر امروز تعداد رو رعایت کند همیشه میتواند شکار کند ولی عده ای فکر میکنند که نسل کشی یک جور زرنگی هستش و به اقدام خودشون افتخار میکنند. این رو بدونید که پروانه شکار در رفتار شکارچی هایی امثال ایشون تاثیر مثبت نخواهد داشت بلکه با سو استفاده از پروانه اقدامات بدتر از این را انجام خواهند داد.

    داغ Thumb up 43 Thumb down 98

 2. شهرام می‌گوید:

  تصور من اینه ایشون فکر کرده مجوز نسل کشی کبک رو گرفته نه شکار . آخه آدم نا حسابی مگه یه جفت کبک میتونه چند تا جوجه در سال برزگ کنه که امثال شما با مجوززززززززززززززز بتونید نفری ده پانزده تا شکار کنن تو هر مرحله ؟؟؟؟

  داغ Thumb up 43 Thumb down 87

  • حسن سید موسوی می‌گوید:

   دوست گرامی مثل اینکه دقت نکردین که این متخلف بدون مجوز اقدام کرده چه یکی چه صد تا که بایست به سزای عملی برسه لطف کن متن بالا رو بخون که طبق آمار و ارقام هر موقع پروانه شکار به موقع و مناسب صادر شده قاچاقچیان و گوشت فروشان نتونستن کاری رو پیش ببرن اینو کل دنیا درک کرده برا همینه که کشوری مثل ترکیه که صد سال از ما عقب بود الان از این کار هم کارآفرینی کرده هم محیط و زیست رو توسعه داده

   پر طرفدار Thumb up 78 Thumb down 48

   • شهرام می‌گوید:

    ببخشید میشه توضیح بدید برای کسی که مفهوم شکار ممنوع رو نفهمیده چطور میشه با مجوز دادن سخن گفت . شما هنوز متوجه نیستید که من ، شما و اون شکارچی هنوز قانون مند بودن رو درک نکردیم که اگه اینطور بودیم امروز تو شمال کشور ویلا سازی نمیکردیم ، تو نقاط کم آب چاه عمیق شخصی نمیزدیم ، واسه زنبورداری و چرا و… حیوانات رو نمیکشتیم و هزار تا کار نکرده .
    همچنین یادتون باشه ترکیه دویست سال از ما جلوترن تو همه چیز بدون قطره ای نفت و گاز . نمونه بارزش هم دریاچه ارومیه اینطرف مرز و دریاچه و شهر وان آن طرف مرز.

    داغ Thumb up 41 Thumb down 73

 3. ولاش گرین می‌گوید:

  آفرین آقای موسوی دقیقا مشکل همین جاست ماهارو که قانون مداریم میکنن تو خونه با قوانین اشتباه و بی قانون ها رو فعال تر میکنن.کسی که غیر مجاز میره شکار اگه۲۰۰پرنده هم بزنه باز قانع نمیشه .مگر فشنگ تموم کنه بیاد خونه ولی شکارچیان قانونی صرفا یک انگیزه ای برای کوهنوردی میخوان حتی خود من خیلی وقتها دست خالی بر میگردم.باور بفرمایید که تقریبا سه چهار ساله هنوز تو روز شکار پروانه رو کامل نکردم همیشه یکی یا دو تا زدم بعد نشستیم به ناهار درست کردن و چای خوردن.جای شما خالی

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 40

 4. حمید می‌گوید:

  راستی از آنفلوانزا چه خبر ؟ خوب ملعبه ای شده برای صادر نکردن مجوز شکار پرنده ! واقعیت اینه که وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور تا کنون هیچ گزارشی از وجود آنفلوانزای پرندگان دریافت نکردند در هیچ جای دنیا چه برسه به ایران!حقه بازی و زیر کار در رفتن س م ز بالاخره یک جایی گندش در میاد حالا هی مردم را تو هر زمینه ای محدود کنید تا عاقبتش ببینید چه خواهد شد !دیده بان بیطرف نظر مرا به اشتراک بگذار اگه واقعا بی طرفی

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 23

 5. Ali Moj می‌گوید:

  قدیمابه آدم شکمباره که نمی تونست جلوی شکم خودشوبگیره، میگفتند (الهی کاردتو اون شکم بره!)
  حالا حکایت این شکارچی شکمباره است!
  چقدر این مثل مناسب این شخصه!!
  خواستم بنویسم (آدم) باورم قبول نکرد!!

  داغ Thumb up 18 Thumb down 22

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>