عامل کشتار مخفیانه خرس قهوه ای در بلده شناسایی و دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل یک خرس قهوه ای در تله سیمی یکی از باغداران روستای اوز از توابع بلده در استان مازندران گرفتار می شود.

صاحب باغ بدون آنکه موضوع را به اداره محیط زیست گزارش نماید، خرس گرفتار در تله را از پای در آورده و لاشه خرس را درون باغ خود در زیر خاک دفن می کند.

روز گذشته نیروهای محیط زیست بلده از طریق همیاران محیط زیست در جریان کشته شدن خرس قرار گرفته و جهت بررسی موضوع عازم باغ مربوطه می شوند.

صاحب باغ از ورود محیط بانان به باغ خود جلوگیری بعمل می آورد بنابراین مامورین محیط زیست موضوع را با مقام قضایی درمیان می گذارند.

با دستور دادستان محترم شهرستان، حکم ورود به باغ مذکور صادر و نیروهای محیط زیست به مامورین نیروی انتظامی وارد باغ می شوند.

محیط بانان در بررسی باغ، محل دفن لاشه خرس را کشف نموده و لاشه را از زیر خاک بیرون می کشند.

در این رابطه صاحب باغ بعنوان متهم دستگیر شده و پس از تشکیل پرونده به مراجع معرفی گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک خرس قهوه ای معادل پانصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

0
-57
  

12 دیدگاه

 1. ایمان می‌گوید:

  سپاس فراوان از نیروهای محیط زیست بلده و همیاران محیط زیست
  در قدیم کشاورزان و باغداران به سبب پایبندی به آموزه های دینی و اخلاقی، همه محصول خود را درو نمی کردند و بخشی را سهم پرندگان و دیگر جانوران می دانستند و حتی این کار پسندیده را عامل برکت در زندگی خود می دانستند. ولی امروزه که پایبندی به اخلاقیات و خداباوری بسیار کمرنگ شده و آز و طمع فراوان برای رسیدن به پول در وجود برخی ها در حال فوران است روی دادن این جنایت ها دور از ذهن نیست.

  در این رابطه؛ سازمان محیط زیست شایسته است به ویژه در این فصل خاص که خرس ها با تغذیه فراوان، آماده خواب زمستانی می شوند و امکان این رخ دادهای تلخ بالا می رود بیاید میوه های دور ریختنی مثلا در میدان های میوه و تره بار را که مصرف انسانی ندارند را جمع آوری و در دشت ها رها نماید.

  این درخواست بنده با توجه به اینکه بودجه و نیروی سازمان محیط زیست بسیار اندک است شاید زیاده خواهی باشد ولی در این شرایط بغرنج چاره ای جز این نیست زیرا که خرس های زیبای ایران با این روند، آینده خوبی در انتظارشان نیست.

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 34

 2. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  احسن احسن عالی همینجور این شکارچیای غیر مجاز رو بفروشید تا همشون گیر بیافتند حتی اگر پدر خودتون و یا برادر خودتون و حتی همسایه اگر شکار غیر مجاز کرد سریع بفروشیدش تا جامعه از شر شکارچی غیر مجاز راحت بشه افرین

  پر طرفدار Thumb up 89 Thumb down 53

 3. kohgard می‌گوید:

  افسوس
  این زبون بسته طبق غریزه داشته آخرین روزهای پاییز رو حسابی میخورده تا برای خواب زمستانی آماده بشه
  به هرحال مقصرکیه ؟
  ۱- باغدار که زحمت کشیده و با این هزینه ها ی بالا محصولی رو تولید کرده و طبیعی است که باید ازش محافظت کنه چون مقدار خوراک خرس تواین فصل خیلی زیاده (کار با یک کیلو دوکیلو سیب حل نمیشه) بعدم جانور هر شب برای تغذیه میاد توی باغ
  ۲-محیط زیست که برنامه ای برای تغذیه اینگونه حیوانات که با باغداران و روستاییان هم مرزند نداره؟
  عاقبت تصرف زیستگاه ها همین میشه

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 28

  • داریوش2016 می‌گوید:

   مثل اینکه خبر رو نخوندی اومده تو تله گیر کرده این هم زده کشتش ضمنا تو این فصل محصولی نیست که خرس بیاد بخوره تو تصویر میبینی که درختها خشکن

   داغ Thumb up 17 Thumb down 22

   • aa می‌گوید:

    بالاخره مشکل از محیط زیست هست و باغدار مسئولیت حمایت از حیوان را ندارد محیط زیست باید با تدبیر از وقوع این مسائل جلوگیری کند

    داغ Thumb up 6 Thumb down 6

 4. ولاش گرین می‌گوید:

  اگر ما میرفتیم تو محل زندگی خرس یه عالمه جریمه داشت میگفتن وارد محیط زندگی خرس شدید حالا چی خرس وارد محل زندگی و باغ آدمها شده سازمان باید جریمه بشه

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 34

 5. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  این باغ خراب شده همانطور که از تصاویر پیداست این موقع سال تو منطقه سردسیر, اگر حاصلی داشته که برداشت شده درختها هم خشک شدند.
  از طرفی لاشه خرس ظاهرا سالم و تازه است. شاید اتفاقی به تله افتاده شاید هم عمدا براش خوراک ریختند و دام گذاشته باشند.
  دشمنی و نفرت خیلی از روستاییان و دامداران از وحوش سابقه دیرینه داره که با پند و روضه برطرف نمیشه.
  باید اقدام درستی صورت بگیره که هم عرصه های طبیعی تصرف و چپاول نشه یعنی به نورچشمی ها بذل و بخشش نشه!!! و هم اینکه خسارت مالباختگان, دام یا محصول زراعی, جبران بشه.
  سازمان محیط زیست فقط راه بگیر و ببند و جریمه کردن را بلد شده.
  با وضع موجود این نوع حفاظت هیچگونه ارزشی نداره و از حفاظت پیشگیرانه که ضامن حفظ حیات وحش است تبدیل شده به حفاظت جریمه محور که فقط منبع کسب درآمد شده

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 14

 6. جواد اکبرنژاد می‌گوید:

  اگر دولت باغ این کشاورز را بیمه میکرد و میگفت اگر خسارتی به باغ او وارد بشه بیمه پرداخت میکنه این مشکل پیش نمی اومد راه حل خیلی ساده است تمام دنیا این شیوه ها را اجرا میکنند بیاییم با هم اندیشی مشکلات را به صورت علمی و درست تجزیه تحلیل کنیم و راه حل های منطقی ارائه دهیم

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 10

 7. جمشید می‌گوید:

  گل بود به سبزه آراسته شد.
  خبر بسیارتاسف باری است، از این پهنه که طبیعت،مادر مهربان ما، رسم بخشندگی اش راتمام و کمال در حق مردمان آن بجا آورده ،ولی دریغ و صد افسوس که اغلب ادای دین نمیشود.!!!
  در این وانفسا که از زمین و زمان براین ملک نفرت و کین و خشکسالی میبارد ،اغلب گوش شنوائی برای مرثیه طبیعت رو به موت، این فلات پیدا نیست.
  بدون شک گذشت روزگار بجز پشیمانی برای این باغدارشمال کشور،میوه دیگری نخواهد داشت.

  داغ Thumb up 16 Thumb down 17

 8. میر شکار می‌گوید:

  وقتی زیستگاه این حیوانات تبدیل به باغ و روستا بشه وقتی زباله های انسانی اطراف زیستگاه این حیوانات ریخته بشه این حیوانات خودبخود بسمت این باغات و روستاها کشیده میشوند .حیوان وحشی مثل خرس و گراز تخریب زیادی تو باغات و زمین های کشاورزی ایجاد میکنند .و تنها به خوردن میوه باغ بسنده نمیکنند اما ما جماعت جنایت کار شکارچی از دیدگاه چندی از دوستداران طبیعت .کشتار این حیوانات رو راه حل مواجهه با صدمات وارده به باغات و مزارع نمیدونیم.حال اینکه خود محیط زیست مجوز کشتار گراز به عنوان دفع آفات صادر میکنه.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 10

 9. مسعود می‌گوید:

  این موقع سال مگه این باغ ثمری چیزی داره !؟
  به عکس ها نگاه کنید درخت های بدون برگ و بر این حیون بدبخت فقط سرگردون بوده در ضمن بعد از اینکه توی تله سیمی افتاده می تونست اطلاع بده و اگه خسارتی دیده بود جبران می شد

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>