خلیل آقایى بعنوان رییس جدید سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزدارى معرفی می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز دوشنبه ٩۶/٩/١٣ خداکرم جلالى رییس فعلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری تودیع و خلیل آقایى بعنوان ریاست جدید این سازمان معارفه میشود.

خلیل آقایى کهلیک بلاغی (متولد ۱۳۳۹ در بیله‌سوار) دانش آموخته مهندسی کشاورزی شاخه زراعت، نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ مشگین‌شهر در دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی و همچنین قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس بوده‌ است.

به دنبال مطرح شدن نام خلیل آقایى به جای خداکرم جلالی و حضور افراد غیر متخصص و بدون زمینه های اجرایی و عملی در این حوزه، جمعی از متخصصان و دانشگاهیان منابع طبیعی کشور با ارسال یک نامه سرگشاده خطاب به محمود حجتی، وزیر کشاورزی از او خواستند که به دلیل خسارت های وارده به منابع طبیعی، از چنین انتخابی سرباز زده و در آن تجدید نظر کند.

همچنین در این نامه از وزیر کشاورزی خواسته شده که باتوجه به چالش‌های جدی محیط‌ زیست و منابع طبیعی کشور و سیر قهقرایی خاک، آب و تنوع زیستی که کیان میهن را مورد تهدید قرار داده و با عنایت به شعار دلگرم کننده محیط‌ زیستی دولت محترم، فردی متخصص، آشنا و کار آزموده با این سازمان مهم را برای این جایگاه در نظر بگیرد.

0
-105
  

6 دیدگاه

 1. رضا1394 می‌گوید:

  جنگل طبیعی یک موجود زنده و اکوسیستم پیچیده و شکننده است که طی هزاران سال گیاهان و جاندارن با آن شرایط سازگاری پیدا کرده و آموخته اند چگونه در آن زندگی کند و بخشی از زنجیره های آن شده اند و با از بین بردن آن حتی در شرایط مناسب برگشتپذیر نیست و زمان بسیاری نیاز دارد. برای مثال در گذشته بیشتر کشور انگلستان را جنگل پوشانده بود ولی طی قرون گذشته به علت کشتی سازی اکثر جنگلهای آن بریده شد و با وجود بارش تقریبا همه روزه و هوای معتدل جنگل ها احیا نشد و به چمنزار و علفزار تبدیل شد (البته در ایران به بیابان تبدیل خواهد شد!!!) و در قرن بیستم جنگلهای انگلستان به پنج درصد کشور (حتی کمتر از ایران) رسید. حالا با بارش اندک زمستان و بهار و گرمای جهنمی تابستان و پاییز چطور این درختان بنه و بلوط که در آب وهوای خوب گذشته گرفته و ریشه عمیق پیدا کرده اند و در سطوح شیبدار (خاک کم و نماندن آب به علت شیب) حتی در پاییز (که حتی علفها خشکند) سرسبزند را می خواهیم احیا کنیم. ایران مثل برزیل، اندونزی و روسیه نیست که میلیونها هکتار جنگل داشته باشد و یا مشابه کشورهای اروپایی نیست که بارش فراوان و جنگلهایش دستکاشت و کم ارزش تر و برای تهیه الوار مناسب باشند. ما در فرسایش خاک و بهره برداری نامناسب از آب در جهان اولیم. ما همه جنگلهای دشتی (به جز چند لکه جنگلی مانند سیسنگان) را مصرف کرده و به کشتزار تبدیل کرده ایم. باقی جنگلها همه در سطوح شیبدارند و همه به ویژه جنگلهای باستانی هیرکانی طبیعی و دارای ارزش حفاظتی و گردشگری و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک هستند. جنگلهای کشور به علت فشارهای گوناگون در حال زوال اند و علاوه بر نبریدن انها، بایستی با قرق (حداقل دوره ای و چند ساله) اجازه بدهیم نهالها و به ویژه پاجوشها که ریشه درخت مادر را دارند بزرگ شده و جنگلهای پیر جوانسازی شوند. کشورهای همسایه (پاکستان و ترکیه) توانسته اند جنگلهایشان را بسیار بیشتر کرده اند ما هم حداقل نگذاریم جنگلهایمان از این کمتر شوند.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  یکی از طرحهایی که در گذشته انجام شد و نیاز به اصلاح دارد کاشتن درختان میوه به جای جنگلها بود که به علت کیفیت پایین میوه تولیدی (مثل بسیاری از محصولات کشاورزی های سنتی کشور که تنها به درد مصرف خود و اطرفیان خورده و درآمد زایی ندارد و تنها آب را هدر می دهد) و همچنین نیاز به آبیاری و ایجاد حقوق عرفی و زمینه تصرف اراضی عمومی، فایده ای ندارد. حتی در جنگلکاری های اطراف شهرها اگر درخت میوه بدهد مردم شاخ و برگ درخت را به خاطر میوه می شکنند. چند روز پیش یک مقاله (پیامدهای نامطلوب توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار) در این باره در همشهری خواندم که آدرس را ذیل می گذارم.
  http://www.hamshahrionline.ir/details/390451/City/-Iranenvironment

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 3. مردی که زمانی دوهزار نفر را با آتش زدن کُت خود نجات داد، سفر کرد و زیبای خاطره اش را برای ما برجای نهاد و رفت. خوش به حالش! و خوش به حال آنانی که دارایی و قدرتِ این جهان کورشان نمی سازد و در هر حالی به نیکی و پاکیزه خویی می اندیشند.
  گر گل افشانی کنی در زندگی، گر بیارایی جهان با خاطره – تابندگی، بر سر گورت نویسند این سخن: نام او جاوید گشت، فامیلی اش پایندگی.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 10

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  من فکر میکنم جناب خدا کرم جلالی خوب بود، و نگران و اندوهگین شدم. درود بر ایشان.
  ما نباید ایشان را از دست بدهیم امیدوارم در جایی دیگر در از وجودشون برای طبیعت ایران استفاده شود. کاش اگه میشد رئیس سازمان محیط‌ زیست میشدند و به ایجاد طرح تنفس برای حیات وحش نحیفمان میپرداختند.

  داغ Thumb up 10 Thumb down 9

 5. مجید می‌گوید:

  چقدر هم نامه دلسوزان مورد توجه قرار گرفت. واقعا جای تاسف داره
  کی ما قراره درست بشیم؟

  داغ Thumb up 10 Thumb down 12

  • آقا مجید سلام بر شما
   من نظری ارسال کردم که منتشر نشد؛ آنچه از من منتشر شده نظر اصلی من نیست، بلکه اشاره ای است به سفر یک قهرمان ملی میهن.
   در آن منگفت نکاتی را خطاب به مسئولین گذشته و آیندگان بیان کرده بودم به همراه پرسش هایی که از نظر من بسیار بسیار مهم بودند. وقتی نظر منتشر نمی شود؛ طبیعی است که گفتگویی مفید نیز صورت نمی پذیرد و همه چیز غیر طبیعی و کسسته به نظر می آید.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>