پلنگ رودسر بر اثر درگیری با جانور وحشی دیگری از بین رفته است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بررسی کارشناسی و کالبد شکافی پلنگ رودسر که چند روز قبل لاشه آن کشف شده بود نشان دهنده درگیری پلنگ تلف شده با جانور وحشی دیگری (احتمالا پلنگ) بوده است.

در پی کشف لاشه پلنگ سجیدان در عمق جنگل های سیاهکلرود که حدود دوماه از رها سازی آن میگذشت، دامپزشک و کارشناسان حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان لاشه را مورد بررسی دقیق و کالبد شکافی قرار دادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این مطلب گفت بررسی ها نشان داد که این حیوان بر سر یک طعمه با پلنگ دیگری درگیر شده و متاسفانه در این درگیری کشته میشود.

قربانعلی محمدپور اضافه کرد بررسی های میدانی محل درگیری و کالبد شکافی جانور موید آن است که این درگیری بر سر لاشه یک تشی بوده و دو پلنگ  برای تصاحب لاشه تشی با یکدیگر درگیر می شوند.

مهمترین دلیلی که باعث میشود تا احتمال درگیری با پلنگ از دید کارشناسان تقویت شود وجود موهایی شبیه موی پلنگ در دهان پلنگ کشته شده و وجود دو حفره به فاصله پنج سانت در جمجمه این حیوان است که این فاصله میتواند جای دو دندان نیش یک پلنگ بالغ باشد.

همچنین شکستگی  قسمتی از کتف و پارگی عضلات این ناحیه و چندین حفره در ناحیه پشتی که اثر گاز گرفتگی است موید آن است که پلنگ سجیدان نتوانسته از این درگیری شدید جان سالم بدر ببرد و از یک پلنگ قوی تر شکست خورده است.

محمدپور اضافه کرد در قسمت قدامی بدن پلنگ نیز چند حفره کوچک و سطحی که توسط تیغ تشی ایجاد شده و باعث سوراخ شدن پوست و جراحت سطحی شده بود مشاهده گردید.

نمونه برداری های لازم از قسمت های مختلف بدن پلنگ جهت آزمایشات تکمیلی انجام شده و پوست پلنگ نیز برای تاکسیدرمی جهت استفاده در موزه تنوع زیستی جدا گردید.

پلنگ رودسر بهمن ماه سال گذشته بر اثر گرفتار شدن در تله در مناطق جنگلی رودسر دچار آسیب نخاعی شده بود (لینک مرتبط)، پس انجام یک جراحی موفق توسط دکتر فتاحیان و ۹ ماه تیمار و مراقبت سلامتی کامل خود را به دست آورده و رهاسازی شد (لینک مرتبط). اما لاشه پلنگ پس از مدتی در تاریخ ۲۸ آذر کشف شد. (لینک مرتبط)

+1
-7
  

24 دیدگاه

 1. آریا می‌گوید:

  متاسفانه طعمه های اصلی پلنگ (قوچ و میش، کل و بز ، مرال و شوکا) جمعیتشان به شدت کاهش یافته و باعث می شود که پلنگ به شکار تشی روی بیاورد در حالی که تشی یک حیوان تهاجمی هستش و گوشت چندانی هم ندارد. گرسنگی تا جایی به پلنگ فشار آورده که تا سر حد مرگ برای تصاحب لاشه یک تشی با هم درگیر میشوند. به هر حال انتخاب طبیعی همین است یعنی فرد قوی تر باقی بماند و ژن هایش به نسل بعد منتقل شود و فرد ضعیف از بین برود ولی اگر در این روال، انسان دخالتی داشته باشد قابل قبول نیست چه بسا اگر پلنگ در تله گرفتار نشده بود و ۹ ماه از محیط طبیعی دور نبود شاید این پلنگ را شکست می داد و یا اگر غذا به اندازه کافی در اختیار داشتند شاید این درگیری اتفاق نمی افتد.

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 36

  • محمد کریمی می‌گوید:

   شما اعتماد به سقفِ جالبی دارید ولی سواد کافی برای این قبیل نظر دادن ها رو ندارید.

   داغ Thumb up 24 Thumb down 30

  • نیروانا می‌گوید:

   تشی یکی از شکارهای مورد علاقه پلنگ است ودر فیلم مستندی که از حیات وحش افریقا نشان میداد یک پلنگ با سماجت زیادی با اینکه مورد اصابت تیغهای تشی قرارگرفته بود بالاخره انرا شکار کرد با توجه به اینکه در دشتهای ساوانا افریقا تعداد طعمه بسیار زیاد است تیغهای تشی یا حتی در بعضی موارد گزش مار نمی تواند پلنگها وشیرها را بکشد فقط روزهای درد ناکی را برای انها به وجود میاورد نکته تامل برانگیزاین قلاده های ماهواره ای هستند که در مورد دیگری در زیستگاه گلستان هم پلنگ دیگری به اسم هیرکان با همین قلاده ها توسط پلنگ دیگری کشته شده بود که البته میتوان گفت تصادفی بوده و ممکن است پلنگهای بی فلاده هم در مبارزه کشته شوند وجسدشان پیدا نشود والبته میتوان هم گفت که این قلاده ها به نوعی در دعوای پلنگها میتواند نقش محافظ گلو را برای انها بازی کند

   داغ Thumb up 18 Thumb down 17

   • آریا می‌گوید:

    همون مستند هایی که به آن اشاره کردید بارها پلنگ هایی را به تصویر میکشد که در اثر درگیری با تشی و گراز جراحت های عمیقی بر میدارد و باعث عفونت برای پلنگ شده و بار ها در آفریقا مشاهده شده که پلنگ باحمله به گله گراز ها با آنها درگیر شده و بعضا توسط گراز های زگیل دار کشته شده است که تصاویر ان در اینترنت هم موجود است. در حالی که در شکار های دیگر پلنگ بدون اینکه آسیب ببیند حیواناتی نظیر آهو، کودو،گوزن یال دار و… را شکار میکند.

    داغ Thumb up 17 Thumb down 23

  • شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

   همچنان که دوستمان می گویند کمبود غذا و همچنین قلمرو و زیستگاه امن، درگیری و مرگ وحوش را بیشتر می کند. تازه پلنگ به علت قدرت شکار گراز که نسبتا بیشتر پیدا می شود، وضعش از وحوش دیگر اندکی بهتر است (مانند خرس های بزرگ که به شدت لاغر هستند). همچنین لازم به یادآوری است برای بقای درازمدت وحوش حداقل یک جمعیت پنجاه تا صد عددی لازم است و از نقاطی که در صد سال آینده می توانند پلنگ را حفظ کنند دامنه های شمالی وجنوبی البرز و خراسان و بیابانهای مرکزی ایران است و اقدامات امن کننده و افزایش غذا و ایجاد مناطق حفاظت شده در جاها و فواصل مناسب برای مرتبط کردن نواحی تکه تکه و جزیره ای و همچنین حفاظت یکپارچه زیستگاههای جنگلی به آن کمک می کند.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

  • مسعود می‌گوید:

   از طعمه های عمده پلنگ در منطقه گراز است که خوشبختانه جمعیت آن کم نیست.

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 10

   • آریا می‌گوید:

    شکار گراز توسط پلنگ نشان از علاقه پلنگ به گراز نیست بلکه از سر ناچاری به این حیوان حمله میکند.
    اگر در یک منطقه گله های بسیار بزرگی از قوچ و میش و کل و بز وجود داشته باشد و در کنار آن یک گله گراز هم باشد مطمئنا پلنگ قوچ و میش و کل و بز را به گراز ترجیح می دهد چون در داخل ان گله بزرگ حتما تعدادی حیوان پیر ، مریض و یا بره وجود خواهد داشت که غذای راحتی را برای پلنگ فراهم کند و پلنگ بدون درگیری و زخمی شدن می تواند گوشت خوبی به دست آورد حال و حیواناتی نظیر گراز و تشی با حالت تهاجمی و دفاعی که دارند شاید برای پلنگ به عنوان گزینه آخر در رژیم غذایی این حیوان گوشتخوار قرار بگیرد از طرف دیگر حیوانی موفق تر هستش که با صرف کمترین انرژی بیشترین غذا را بدست آورد در این صورت پلنگ به جای شکار تشی همان انرژی را صرف شکار حیوان بزرگ جثه ای نظیر مرال میکند ( اگر شکارچیان نسلش را منقرض نکرده باشند. )

    داغ Thumb up 23 Thumb down 23

    • گربه ایرانی می‌گوید:

     انگار پلنگه رفته رستوران پدیده شاندیز که گراز دوست نداره و گوشت آهو و غزال دلش میخواد و از سر ناچاری کباب گراز میخوره

     داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 2. ولاش گرین می‌گوید:

  خدا رو شکر از شکارچیها رفع اتهام شد

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 41

 3. احسان می‌گوید:

  بیخود نیست محیط زیست همون اول با آمپول حیوون رو میکشه چون میدونه که اگه خوب هم بشه مث اولش نمیشه آورین کیف کردم

  داغ Thumb up 5 Thumb down 17

 4. زیتون می‌گوید:

  اینم نتیجه جابه جای غیر اصولی حیوان از قلمرو خودش……اونی که زمین خواری کرده و قلمرو حیوان را اشغال کرده را جابه جا میکردین…..هی می زان …..بدون اینکه برای آینده بچشون برنامه ریزی درستی باشن…..آخرش میشه در هم لولیدن ۱۷ میلیون آدم در تهران….

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 13

 5. علی می‌گوید:

  مهم ترین عامل کشته شدن ناشی بودن و بی تدبیری محیط زیسته .
  اینو یک بچه هم میدونه پلنگ به شدت به قلمرو حساسه.
  حیوون و بردین تو قلمرو یک پلنگ دیگه کشته شده.
  ضمنا به عنوان یک طبیعت گرد و کارشناس باید بگویم تیغ تشی همه با عمد و تصنعی ریخته شده است.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 6. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  یعنی اینقدر جمعیت پلنگ زیاد شده !!؟؟ مگر گربه خیابانی هستند که زاد و ولد کنند و شبها تو سروکول همدیگر بزنند!!!!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

  • علی می‌گوید:

   پلنگ ریاد نشده ولی بالای هشتاد کیلومتر تردد و جندین کیلومتر قلمرو داره

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 8

  • داریوش2016 می‌گوید:

   زیاد شده جای شما رو که تنگ نکرده شما فقط خونه خودت رو میتونی داشته باشی شما چرا با زیاد شدن بیخودی انسانها مشکل نداری که دارن همه چی رو نابود میکنن ? بارها گفتم هیچ چیز رو ولو جمعیت میلیونها هم بشه نمیشه گفت زیاده مگر اینکه تعادل رو جایی دیگه در طبیعت برهم بزنه جمعیت زبادش که فعلا فقط این در مورد جمعیت بی رویه انسان صادقه و حیوانات اهلی انسان حالا شما یه جانور وحشی که در ایران زیاده رو به من بگو چیه??

   داغ Thumb up 10 Thumb down 20

   • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

    قبل از فهم مطلب ,فوری پاسخ میدی همراه با چاشنی بد و بیراه. این به دلیل عصبانیت است موقع عصبانیت قدرت درک مطلب کاهش پیدا میکنه. اصلا فهمیدی من چی گفتم؟؟؟ نه به خدا!!!!

    پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 7. محسن رزاقی می‌گوید:

  فشاری که انسان با گسترش قلمروی خود به قلمروی دیگر جانداران آورده دلیل این وقایع، و یک بی عدالتی ظالمانه
  است.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 8. شکارچی می‌گوید:

  اینطور نیست که پلنگ از روی ناچاری تشی و گراز شکار کند. تشی بخاطر سرعت کم طعمه سهل الوصولی است اگر چه تیغهایش اذیت میکنند. گراز و خصوصا بچه گراز هم از طعمه های مورد علاقه پلنگ میباشد. در محیط هایی که طعمه فراوان هم وجود دارد پلنگ این دو جانوار را شکار میکند.

  اما پلنگ ها سر قلمرو با کسی شوخی ندارند. حتی با برادر خود… احتمالا ماجرا به این صورت بود که این پلنگ بخاطر اسیب قبلی و هم بخاطر اینکه مدتی از طبیعت دور بوده و ورزیدگی سابق را تا حدودی ازدست داده بود… وقتی وارد قلمرو حیوان دیگر شد یا ان پلنگ وارد قلمرو او شد با او درگیر میشود… و نهایتا مغلوب میشود…
  البته امیدوارم که او را در همانجایی رها سازی کرده باشند که به دام افتاد… اگر غیر از این باشد او را در قلمرو حیوان دیگری رها کرده اند…
  قانون جنگل همین هست: ضعیف میمیرد.. قوی میماند….

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 7

 9. کامران می‌گوید:

  بهتر است حیواناتی که اسیر یا زخمی میشن و بعد از تیمار میخوان رها سازی کنن در زیستگاهایی ازاد بشن که تعداد کمی از ان گونه وجود داره تا هم با تنش کمتری بتونن به محیط عادت کنن و هم نوعی تبادل ژنتیک بین مناطق مختلف باشه در شمال کشور به دلیل پوشش جنگلی و استتار تعداد بیشتری پلنگ میتونه وجود داشته باشه تا سایر زیستگاههای داخلی ایران

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 10. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  امکان درگیری این پلنگ با یک پلنگ دیگر , یک درهزار هم نیست زیرا به دلیل کاهش نسل پلنگ در بیشتر عرصه های طبیعی این امری بسیار بعید است. ضمنا بنده به این منطقه سرولات که مرز بین گیلان و مازندران است سفر کرده ام. به غیر از تخریب جنگل و قطع درختان و ساخت وسازهای بی رویه چیز امیدوار کننده ای ندیدم.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 11. محم می‌گوید:

  حقیقت نداره دربرنامه هیرکان لاپوشی داشته محیط زیست هیچ وقت پلنگ ماده برسرطمعه تاحدمرگ درگیرنمی شه لین یک شبیه سازی وسناریو برای افکارعمومی

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>