جزئیات کامل کشف توله یوزپلنگ آسیایی توسط پلیس اطلاعات و امنیت و یگان محیط زیست استان تهران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز دوشنبه چهارم دیماه خبری مهم و تعجب برانگیز از کشف یک توله یوزپلنگ آسیایی از قاچاقچیان حیات وحش در تهران منتشر گردید. (لینک خبر)

یک روز پس از این اتفاق خبرنگار دیده بان طی تماسی با فرمانده یگان محیط زیست استان تهران، جزئیات ماجرا را از ایشان جویا شد.

نقی میرزاکریمی در تشریح چگونگی کشف توله یوزپلنگ و ابعاد مختلف این پرونده گفت: روز هفتم آذرماه سال جاری به دنبال دریافت گزارشی به حراست سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر انتقال یک یوزپلنگ آسیایی به تهران و تلاش برای خرید و فروش این گونه ارزشمند، تحقیقات گسترده ای در دستور کار یگان محیط زیست استان تهران قرار گرفت.

همزمان با توجه به حساسیت بسیار زیاد موضوع پرونده ای در شعبه ۱۹ پازپرسی دادسرای تهران تشکیل و پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران مسئول پیگیری پرونده شدند.

تحقیقات مامورین از بازار خلیج فارس که مرکز قاچاق حیات وحش تهران و حتی ایران به شمار می رود آغاز شده و یک مظنون به نام (ب) در این رابطه شناسایی شد.

نخستین مظنون یعنی (ب) توسط مامورین تحت نظر گرفته شده و نهایتا اول دیماه توسط پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ دستگیر شد.

(ب) در بازجویی های تخصصی در پلیس امنیت اعتراف نمود که دو ماه قبل (اوایل آبان سال جاری) به اتفاق فردی به نام (م) از دلالان بازار خلیج فارس به یکی از استان های شرقی کشور رفته و توله یوز را به تهران منتقل کرده اند.

(ب) در اعترافات خود گفت: پس از انتقال توله یوزپلنگ به تهران فردی به نام (ف) و بهمراه واسطه دیگری به نام (ک) حدود بیست میلیون تومان پرداخت کرده و یوز را تحویل گرفتند.

پس از اعترافات نفر اول (ب) نفر دوم (م) نیز توسط مامورین پلیس امنیت دستگیر و خرید و فروش یوزپلنگ را تایید نمود.

پس از اعترافات (ب) و (م) نفر سوم بنام (ک) که واسطه خرید یوزپلنگ بود نیز شناسایی و دستگیر شد.

اعترافات سه متهم دستگیر شده یعنی (ب) ، (م) و (ک) بیانگر آن بود که هر سه نفر دلال و واسطه هستند و خریدار نهایی و اصلی (ف) بوده و یوزپلنگ از همان دو ماه قبل در اختیار نفر چهارم (ف) بوده است.

مامورین پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ صبح روز ۹۶/۱۰/۴ به منزل (ف) مراجعه می کنند اما (ف) در خانه نبوده و مامورین موفق به دستگیری وی نمی شوند.

(ف) که در خانه حضور نداشت از طریق نگهبان محل سکونت خود در جریان قرار میگیرد که مامورین پلیس برای دستگیری وی به منزلش مراجعه کرده اند.

(ف) که متوجه می شود توسط پلیس شناسایی شده و از قبل نیز در جریان دستگیری (ب) ، (م) و (ک) قرار داشت تصمیم میگیرد یوزپلنگ را که در باغی در کرج نگهداری میشد داوطلبانه به سازمان محیط زیست تحویل دهد.

با توجه به اینکه پلیس در تعقیب (ف) برای دستگیری وی بوده، اقدامات تخصصی پلیس نشان می دهد که (ف) از کرج به سمت تهران در حرکت است.

همزمان (ف) با سازمان حفاظت محیط زیست تماس گرفته و اعلام می کند که قصد دارد توله یوزپلنگی را که از قاچاقچیان خریداری نموده به محیط زیست تحویل دهد.

(ف) به همراه یکی از دوستانش هنگام انتقال یوزپلنگ به پارک پردیسان فیلمی از خودشان تهیه و در اینستاگرام منتشر و در فیلم اعلام می کنند که توله یوزپلنگ را از قاچاقچیان خریداری کرده و تصمیم دارند آن را به محیط زیست تحویل دهند.

(ف) و همراهش که سعی می کنند با این اقدام چهره خود را در افکار عمومی بعنوان ناجی توله یوزپلنگ نشان داده و در واقع خود را از اتهامات وارده تبرئه کنند.

بلافاصله نیروهای یگان محیط زیست نیز در پارک پردیسان مستقر شده و منتظر ورود (ف) به پارک می شوند.

اولویت نیروهای یگان محیط زیست و پلیس، تحویل توله یوزپلنگ بصورت زنده و سالم بوده است. و ممکن بود متخلفین توله یوز را سر به نیست کرده و یا در بیابان رها کنند. بنابراین پلیس در پارک پردیسان مستقر نشده و پس از تماس تلفنی (ف) و دوستانش، نیروهای محیط زیست به آنها اعلام می کنند که قرار است در پارک پردیسان از آنها بعنوان ناجی یوزپلنگ تقدیر بعمل آورده شود.

(ف) و همراهانش بوسیله سه خودرو وارد پارک پردیسان شده و مامورین بلافاصله توله یوزپلنگ را که دورن باکسی قرار داده شده بود از یکی از خودروها خارج نموده و به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل می کنند.

پس از تحویل یوزپلنگ صورتجلسه ای در محل تنظیم و به (ف) اعلام می شود صبح روز بعد می بایست در دادسرا حاضر و تحت بازجویی قرار بگیرد.

(ف) و اطرافیانش که تصور میکردند مامورین را فریب داده و حتی قرار است از آنها تقدیر شود، متوجه شدند که پلیس و نیروهای محیط زیست فریب اقدامات عوام فریبانه آنها را نخورده و می بایست بعنوان متهم به دادسرا مراجعه کنند.

صبح روز بعد (ف) نیز در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران حاضر شده و هم اکنون با قرار وثیقه آزاد می باشد.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران افزود: افرادی که خودشان را دوستدار محیط زیست و ناجی یوزپلنگ معرفی کرده اند باید توضیح دهند که چرا از زمانیکه یوزپلنگ را از دلالان خریداری  کرده تا روزی که پلیس به منزلشان مراجعه نمود نسبت و تحویل یوز اقدام نکرده و دوماه یوزپلنگ را مخفیانه در باغی در کرج نگهداری میکردند؟  و چرا قاچاقچیان را به پلیس یا نیروهای محیط زیست معرفی نکرده و دستگاه قضایی را در جریان نگذاشته بودند؟

تحقیقات در مورد ابعاد مختلف این پرونده از طریق بازپرس پرونده با کمک پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در جریان است.

نقی میرزا کریمی گفت: با توجه به اینکه تحقیقات در مورد شناسایی عامل اصلی زنده گیری و جدا کردن توله یوزپلنگ از زیستگاه طبیعی ادامه دارد از انتشار نام زیستگاه و چگونگی زنده گیری توله یوزپلنگ تا تکمیل تحقیقات معذور هستیم.

رسیدگی به این پرونده در دادسرا و تحقیقات تا زمان شناسایی سایر متهمان و عوامل این اقدام مجرمانه ادامه خواهد داشت و سایر اطلاعات در این خصوص متعاقبا به اطلاع مردم شریف و طبیعت دوستان خواهد رسید.

در این رابطه سرهنگ راستکار رییس عملیات پلیس امنیت تهران بزرگ توضیحاتی را ارائه نمودند که در فیلم زیر قابل مشاهده است:

.
آخرین وضعیت یوزپلنگ کشف شده در تهران

+23
-2
  

20 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  حالا علاوه بر شناسایی عاملین این جرم بزرگ که می تواند یوز را در یک زیستگاه وحتی کشور، کامل منقرض کند(احتمال اینکه این توله تنها توله یوز ماده یک زیستگاه باشد بسیار است) باید گفت شاید تا اینجا دست ما نبوده ولی مراحل بعدی دست ما است. نگهداری این یوز در محوطه محصور کوچک پردیسان جز به افسردگی و بیماری ایران(مثل دلبر که دچار بیماری کلیوی است) سودی ندارد و ضروری است برای تکثیر وی یک ناحیه بزرگ محصور ایجاد و در آنجا آنها را نگهداری کرد. چند هفته قبل درمستند حیات وحش ایران یک مرکز بزرگ و محصور نگهداری یوز در نامبیا که توسط بک خانم درست شده بود را نشان می داد گه در آن بک یوز ماده با اینکه شکار بلد نبود و با ردیاب پیدایش و تغذیه اش می کردند را دیدم که چند بچه داشت. بوزها در طبیعت به راحتی بچه دار می شوند.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

  • ثابت می‌گوید:

   دوست عزیز
   دلبر به دلیل مشکل نگهداری و تغذیه ای و املاح آب آشامیدنی پاسگاه دلبر دچار مشکل کلیوی و انگلی شده بود و چند ماه بیشتر تا مرگ فاصله نداشت. در آن شرایط امکان نظارت دامپزشکی مستمر برای چنین گونه حساسی وجود نداشت.

   داغ Thumb up 4 Thumb down 3

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  یک مقاله جالب راجع تکثیر یوز
  http://nature.harferooz.com/thread1273.html

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 3. رضا ۱۳۹۴ می‌گوید:

  در زمان مدیریت قبلی هم کار کافی برای یوزها انجام نشد مانند عدم حصار کشی عباس آباد و غیره و یوزی تکثیر نشد.
  الان که حیات وحش اصلا اولویت سازمان نیست و تنها امید بعد از خدا، تکثیر طبیعی یوزها در طبیعت است و صید این یوز ماده خیانتی بزرگ به کشور می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 4. میر شکار می‌گوید:

  امان از دست این مرفهین بیدرد.۲۰ میلیون تومان پول بیزبون رو داده که این حیوان ارزشمند در خطر انقراض رو از زیستگاه خودش دور کنه و تو اسارت نگه داره که پزشو به آدمای بدتر از خودش بده .اینجور آدما مایه ننگ ایرانند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 5. محمد می‌گوید:

  برداشت من بعنوان یک احتمال این هست که مسوولان به یک یوزپلنگ ماده جهت تحقیقات نیاز داشتند و برای گریز از فشار افکار عمومی ماجرا را اینطور عنوان می کنند که توله یوز از چنگ قاچاقچیان نجات یافته

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 11

  • گرگعلی می‌گوید:

   با سلام به خدمت شما دوست عزیز
   دقیقا نظر من هم همین است
   متاسفانه مسولین پروژه تا کنون بسیار غیر شفاف عمل کرده اند.
   اگر دوستان به فیلم منتشر شده هم نگاه کنند کاملا متوجه خواهند شد که یک سناریو از پیش طراحی شده می باشد. لطفا کمی به شکل و ظاهر نقش اول این فیلم دقت کنید.
   با این حال امیدوارم تکثیر در اسارت یوز ایرانی با این نمونه جدید نتیجه بدهد چرا که نیت مسولان در این مورد خیر است ولی سناریو طراحی شده بسیار مضحک است.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   آره امکانش هست. خیلی هم هست!!!

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 6. همیار می‌گوید:

  به نظر میرسد احتمال فعالیت باند هایی که یوزپلنگ ایرانی را به کشور های عربی میفروشند وجود دارد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 7. DORNA می‌گوید:

  واقعا به یک بار غم سنگین می ماند بلاهایی که هر روز به حیات وحش این سرزمین تحمیل می شود.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 8. Mm می‌گوید:

  امان از این پول ها که یک سری ادم های پست فطرت همه کار باهاش میکنن این فرد که همچین غلطی کرده نباید ازاد باشه بخاطره اینکه یوز برای من و برای خیلی دیگه از مردم ایران مثل نفت میمونه یعنی یک سرمایه ی ملی اگر کسی مقدار هنگفتی نفت را قاچاق کرده باشه به این راحتی که این فرد ازاد شده ازادش میکردین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!! یعنی این همه محیط زیست بی اهمیته امان از دست انسان های نفهم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • زیتون می‌گوید:

   باید میگفتی چاه نفت نه نفت(سرمایه اکوسیستمی و توریسمی)……اینا هر روز کلی نفت می ریزن تو باک ماشینشون و الکی می سوزونن(دور دور)

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 9. reza می‌گوید:

  باید یوز را به همان محلی که صید شده ببرن و منتظر مادر بمانند تا مجدد یک یوز از حیات وحش حذف نشود

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 10. گربه ایرانی می‌گوید:

  الف ب پ ت ج چ ح
  حروف الفبا رو آموزش دادید تو این خبر ؟؟؟ چه ترس یا ملاحضه ای دارید برای اعلام نام این قاچاقچیان سنگ دل ؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 11. جواد می‌گوید:

  احتمالش هست این یوز از همون سه توله یوز میاندشت باشه که یکیشون مفقود شده بود باید سعی بشه سریعتر به زیستگاه اصلیش برگردونده بشه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 12. جمشید می‌گوید:

  و آقای “ف”بر خلاف آقای “ب _ز”با قید وثیقه آزاد است.!!
  سازمانی با این تشکیلات و وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی آقای” ف” ؟!
  ……………………..حدود ۲ ماه از اسارت این توله بیچاره میگذرد.!
  دو ماه!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 13. زیتون می‌گوید:

  امیدوارم مادرش با اون پوست یوز تو بازار کابل ارتباطی نداشته باشه…….اینو با یه اره چوب بری برای ۴۸ ساعت بدن من تا مثل بلبل به حرفش بیارم……

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 14. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  این یوز رو نمیشه تو طبیعت رها کرد
  مثل قضیه پلنگ رودسر و پلنگ گلستان میشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 15. کامران می‌گوید:

  با توجه به پیشرفتهای کنونی در زمینه لقاح خارج از رحم و انتقال ان به رحم میزبان پیشنهاد من اینه که چنتا یوز افریقایی که از طبیعت گرفته شده باشن به ایران اورده بشن و تخمک لقاح یافته کوشکی و دلبر به رحم یوز های وحشی افریقایی منتقل بشه و در یک سایت بزرگ اجازه داده بشه که این یوز ها پس از تولد مهارتهای شکار و زندگی در طبیعت رو از مادران وحشی افریقایی اموزش ببینن و بشه اونها رو در طبیعت رها کرد حتی با روشهای موجود باروری میشود یوز های ماده بیشتری به صورت سلکتیو تولید کرد

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 16. عقاب می‌گوید:

  چه شود آخر دلتنگی…..
  خـــــــــــــــــدا میداند..

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>