کالاهای قاچاق حیات وحش کشف شده توسط پلیس فرودگاه هیتروی لندن / تصویری

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): قاچاق جانوران وحشی، اجزای بدن و فرآورده های تهیه شده از آنها به تجارتی پر سود در جهان تبدیل شده است. سالیانه هزاران گونه ارزشمند و در معرض انقراض جهان برای این منظور بصورت غیر قانونی صید یا شکار می شوند و این پدیده تنوع زیستی جهان را با خطر جدی مواجه ساخته است.

جرائم مرتبط با شکار غیرمجاز و قاچاق در حال حاضر نسل ببرها، فیل ها، کرگدن ها، گوریل ها، لاکپشت های دریایی و بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی را با خطر انقراض روبرو ساخته است.

جانوران وحشی به منظور استفاده بعنوان خوراک و پوشاک، بعنوان کالای زینتی مانند تاکسیدرمی، شاخ، دندان، پوست، استفاده دارویی و خرافی و نگهداری بعنوان حیوان خانگی صید، شکار و قاچاق می شوند.

بر اساس بررسی انجام شده توسط روزنامه گاردین قاچاق حیات وحش سالانه درآمدی برابر با ۲۳ میلیارد دلار را به همراه دارد که پس از قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و قاچاق اسلحه چهارمین تجارت غیرقانونی پرسود در جهان است.

طی سال های اخیر تلاش های بسیاری برای مقابله با تجارت غیرقانونی از جمله سیاست های قوی تر، برنامه های آگاهی رسانی و سرمایه گذاری در حفاظت و سخت گیری در اعمال و اجرای قوانین انجام گرفته که برخی از موفقیت های بزرگ را نیز به همراه داشته است. با این حال همچنان بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری به واسطه شکار غیرمجاز و قاچاق در خطر انقراض قرار دارند.

تصاویر زیر تنها مربوط به کالاهای قاچاق حیات وحش کشف شده توسط پلیس فرودگاه هیتروی لندن است:

+3
-224
  

4 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  امان از خودخواهی انسان.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 2. kohgard می‌گوید:

  قاچاق حیوانات تاکسیدرمی شده درکل جهان وجود داره و تجارتی غیراخلاقی است.
  داخل ایران خودمون هم از این موارد کم نیست
  منزل شکارچیهای قدیمی (دوره ۴۰ و۵۰و۶۰) تشریف ببرید از این نمونه ها زیاده که بعضا بصورت اصولی تاکسیدرمی و نگهداری شده و بعضا هم افتضاح.
  کاش سازمان محیط زیست طرحی رو اجرا می کرد جهت جمع آوری این تروفه ها و نگهداری درموزه هر شهرستان.
  البته طرحی مسالمت آمیز که شکارچیان تروفه ها را اهدا کنند نه با بگیر وببند.
  حیوانات مظلوم چه سرنوشتی دارند!!!
  افسوس

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 11

 3. رضا1394 می‌گوید:

  دلم به حال بچه ها می سوزد. در این چند ساله بشر تمام زیبایی های طبیعت را از بین برده و یا در حال نابودی آن است، گذشته از مشکلات زیست محیطی مانند ریزگردها و سیل، نه رودخانه ای نه جنگلی و نه حیات وحشی را باقی نمی گذارد که با دیدن آن لذت ببریم و شاد شویم. اصل ما از طبیعت است ودلمان برای آن تنگ خواهد شد:
  هرکسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 8

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  کاش ایران هم شروعی کنه و تلاش های بیشتری برای جلوگیری از قاچاق حیات وحش بویژه هوبره و پرندگان شکاری که معمولا به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صورت میگیره انجام بده (پس باید برنامه هایی هم با مسئولین این کشور ها تنظیم کنه).
  البته تلاش هایی هم در باب قاچاق سلاح شکاری لازم است.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>